Skocz do zawartości
Danny0701

Ryzen 3600 - test nowej platformy z X470 i porównanie do Core i5-4570

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :D

 

Postanowiłem w końcu zmienić swoją starą haswellową i5 na coś lepszego. Padło na (jak zresztą temat wskazuje) na Ryzena 5 3600.

Jako, że zawsze lubiłem testować i bawić się w profesjonalnego testera postanowiłem, że skoro załatwiłem sobie nowy sprzęcik to sprawdzę jak on się spisuje.

Mam zamiar sprawdzić jego możliwości OC, temperatury oraz wydajność w kilku programach i grach.

 

Pełna specyfikacja:

CPU: AMD Ryzen 5 3600

MoBo: Asus X470-Prime Pro

RAM: G.Skill Aegis 2x16GB 3000MHz, CL16

GPU: MSI GTX 970 Gaming X 4GB

PSU: SilentiumPC Vero M2 600W

Obudowa: SilentiumPC Armis AR5X TG RGB

SSD: Crucial MX500 500GB

 

Przechodzę z...

CPU: i5-4570

MoBo: Asus B85m-g

RAM: 24GB 1600MHz, CL9 (mieszane)

Reszta praktycznie jak wyżej.

 

Przede wszystkim (dla ciekawskich) porównam moją i5 do Ryzena 5 (wiadomo, że przegra, ale o ile? :P) i opisze swoje odczucia z przejścia na wydajniejszą platformę (technicznie powinienem zaobserwować wyższą responsywność OS)

 

Sprawdzę też wątek, który mnie bardzo ciekawi - czy ten boxowy cooler AMD faktycznie się do czegoś nadaje :D

fGQDQrom.jpg

 

EDIT 1: Niestety nie ruszyło, więc będę szukał kogoś ze starszym Zenem :D

EDIT 2: Na drugiej stronie jest dłuższy tekst odnośnie wyników z testów.

Edytowane przez Danny0701
nie wrzucaj tak dużych zdjęć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat cooler z 3600 jest bardzo bardzo sredni. A sam proc się grzeje bardziej niż zen 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na aktualizacje. Ciekawe czy masz już płyte z nowym BIOSem pod Ryzeny 3 czy trzeba będzie szukać kolegi ze starym Ryzenem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam to drugie ;) i następny post za kilka dni najwcześniej :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze i tak muszę dorobić kilka benchy z obecnej i5, potem na spokojnie sobie na dniach przełożę platformę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze i tak muszę dorobić kilka benchy z obecnej i5, potem na spokojnie sobie na dniach przełożę platformę :D

A BIOS masz zaktualizowany do najnowszej, obsługującej Ryzen 3000 wersji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A BIOS masz zaktualizowany do najnowszej, obsługującej Ryzen 3000 wersji?

Z tego co wiem tak. Jak nie - poradzę sobie dość szybko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem tak. Jak nie - poradzę sobie dość szybko :D

Weź nie trzymaj ludzi w napięciu i po prostu podłącz na krótko szybko i sprawdź czy wstaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super :thumbup:

 

tez mialem i5 4570 i znam na pamiec gdzie ten procek nie domagal i w ktorej grze :E

z tym ze ja go mialem z gtx 1070.Teraz tez mam Ryska 3600 wiec jest zmiana o 180 stopni,bo teraz karta jest na 100% a procek na 40% a nieodwrotnie jak to bylo wczesniej. :thumbdown:

Edytowane przez Mr Kwolf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź nie trzymaj ludzi w napięciu i po prostu podłącz na krótko szybko i sprawdź czy wstaje :)

Nie opłaca mi się bez uprzedniego stestowania starej platformy wyciągać GPU i PSU do pająka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa na benchmark w Forza horizon 4?

Niestety nie posiadam Forzy Horizon 4...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Demo za darmo ma benchmark ;)

A to sprawdzę sprawę i mogę machnąć z dedykacją dla Ciebie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie by w sumie najbardziej interesowało jak 3600 będzie wypadał względem Ryzena 2600 i czy przy GTX1080 odczuje wzrost wydajności, bez zmiany karty. Tego niestety pewnie ani tutaj ani gdzie indziej szybko się nie dowiem. :) Ale testy obejrzę z przyjemnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to testuj,ale bez żadnej reklamy,bo inaczej będzie report :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa na benchmark w Forza horizon 4?

Ja mam, jakie ustawienia chcesz?

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poproszę o test w programie Prime95. Niedawno wyszła nowa wersja

https://www.mersenne.org/download/

Jaki dokładnie test mnie interesuje?

Z menu wybieramy Advanced->Test i w okienku w polu "Exponent to test" wpisujemy liczbę 333000001

Test ten bada czy liczba 2^333000001 - 1 jest liczbą pierwszą.

Na moim i5 3470 Prime95 pokazuje, że test potrwa około ~167 dni i 20 godzin. Chciałbym widzieć ile da przesiadka z 4 rdzeniowego intela na 6 rdzeniowy, 12-wątkowy Ryzen 5 3600.

I drugi test - taki sam, tylko zamiast 333 miliony, wpisujemy 95000011. Tutaj i5 3470 potrzebuje 12 dni i 6 godzin by policzyć czy liczba 2^95000011 - 1 jest liczbą pierwszą.

Prośba w zasadzie jest kierowana do każdego posiadacza Ryzena serii 3xxx.

Dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dasz radę QHD i 4k? Ustawienia ultra z msaa.

 

Mam dla ciebie WQHD i max ustawienia z MSAA 2x. Sterowniki na grafice jeszcze stare z Win10. 419 cośtam.

Proc nie kręcony, tylko XMP 3200 CL14 (CR2) i PBO. Grafika jak w sygnaturce.

 

Forza wydaje sie zle rozpoznawac pamiec VRAM.

 

 

 

bM9RvMA.jpg

 

 

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poproszę o test w programie Prime95. Niedawno wyszła nowa wersja

https://www.mersenne.org/download/

Jaki dokładnie test mnie interesuje?

Z menu wybieramy Advanced->Test i w okienku w polu "Exponent to test" wpisujemy liczbę 333000001

Test ten bada czy liczba 2^333000001 - 1 jest liczbą pierwszą.

Na moim i5 3470 Prime95 pokazuje, że test potrwa około ~167 dni i 20 godzin. Chciałbym widzieć ile da przesiadka z 4 rdzeniowego intela na 6 rdzeniowy, 12-wątkowy Ryzen 5 3600.

I drugi test - taki sam, tylko zamiast 333 miliony, wpisujemy 95000011. Tutaj i5 3470 potrzebuje 12 dni i 6 godzin by policzyć czy liczba 2^95000011 - 1 jest liczbą pierwszą.

Prośba w zasadzie jest kierowana do każdego posiadacza Ryzena serii 3xxx.

Dziękuję i pozdrawiam

W pierwszym teście ETA 94d 14:35. W drugim 7d 02:22.

 

Podejrzewam, że w Prime95 nadal Intele z AVX2/AVX-512 będą dominowały, choć na pewno poszerzenie FPU w Zen 2 zmniejszyło zdecydowanie ten dystans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ten... szukam kogoś ze starszą gen Ryzena :D

Czyli jednak żeby oszczędzić na starszej płycie trzeba mieć kolegę ze starszym CPU albo zapłacić sklepowi za update co może wykluczyć sporą część oszczędności

 

Proponuje najważniejsze informacje zamieszczać w pierwszym poście

Edytowane przez Born

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak żeby oszczędzić na starszej płycie trzeba mieć kolegę ze starszym CPU albo zapłacić sklepowi za update co może wykluczyć sporą część oszczędności

 

Proponuje najważniejsze informacje zamieszczać w pierwszym poście

Zrobiłem jak poleciłeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym teście ETA 94d 14:35. W drugim 7d 02:22.

 

Podejrzewam, że w Prime95 nadal Intele z AVX2/AVX-512 będą dominowały, choć na pewno poszerzenie FPU w Zen 2 zmniejszyło zdecydowanie ten dystans.

 

A które intele mają AVX2/AVX-512 ? Czy Intel i5-9600K ma AVX512?

Poza tym, dzięki za test.

Może ktoś z Was, kto ma np. intela 9600k może wrzucić wyniki z testów prime95?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A które intele mają AVX2/AVX-512 ? Czy Intel i5-9600K ma AVX512?

AVX2 z inteli mają procki od 4 gen.(Haswell)

9600K nie ma AVX-512.AVX-512 mają głównie procki HEDT i Xeony

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Akurat nie podkręcam za bardzo podzespołów więc dzięki za podrzucenie tańszej wersji. Pomyślę i wybiorę co mi podpasuje.  Dzięki wam. 
    • Największa różnica w wydajności jest między 4070, a 4070 Super i tu najbardziej opłaca się dopłacić. Miedzy 4070 Super, a 4070Ti różnica jest znacznie mniejsza i dołożyć trzeba kolejne kilkaset zł. To samo między 4070Ti, a 4070Ti Super. Największe różnice są w rozdzielczości 4K gdzie dodatkowy vram w 4070Ti Super pozwala mu na lepsze osiągi względem 4070Ti.  Jak zapatrujesz się na mocniejsze karty to radziłbym od razu myśleć o zasilaczu. Teoretycznie zasilacz 550W powinien wystarczyć jednak CPU u Ciebie ma 150W poboru w trybie turbo, RTX 4070Ti obciążona w grach średnio ciągnie ponad 260 W, jednak w pikach (karta nie ma liniowego poboru prądu) potrafi przekroczyć 400W. Do tego dochodzą wszelkie peryferia z płytą i może się zdarzyć że chwilowy pobór znacznie przekroczy możliwości zasilacza. W przypadku 4070Ti Super i 7900XT wartości są jeszcze większe. Problem może nigdy nie wystąpić ale sam musisz zdecydować czy "chuchać na zimne" i dla pewności od razu brać mocniejszy zasilacz. Przy RTX 4070/Super pobór (i piki poboru) jest sporo mniejszy więc przy obecnym zasilaczu nie powinno być żadnych problemów. Śmiem twierdzić że się nie mylę. Po pierwsze to odnosiłem się do wydajności kart które mieszczą się w kwocie jaką początkowo Autor zasugerował czyli do ok. 3000 zł. Tu nie ma RX 7900XT, a jest 7800XT i 7900 GRE. Obie te karty z włączonym RT wypadają słabiej od RTX 4070, a lepiej tylko w standardowym rasterze. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku droższych kart czyli 4070Ti/Super vs 7900XT. W rasterze górą jest Radeon, w RT RTX-y. Nie znam żadnego solidnego portalu robiącego testy kart na którym 7900XT maiłby przewagę nad 4070Ti/Super w Hogwart Legacy przy włączonych wszystkich opcjach RT.
    • Jak Ksiądz robił grube wałki to nie ma taryfy ulgowej , do celi z  ''długim Józkiem'' i sprawa załatwiona .
    • Modowanie - nie ma większego frajerstwa niż pracowanie za darmo żeby naprawić grę, bo korporacji która za nią wzięła pieniądze się nie chciało
    • Strona Voice of Europe już usunięta. https://voice-of-europe.eu/ https://www.voiceofeurope.com       Ksiądz "Salceson" idzie pierdzieć w pasiaki:    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...