Skocz do zawartości
foxii02

Procesor + Płyta główna do 500 zł (DDR3)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam kupić używaną płytę główną oraz procesor do kwoty ok. 500zł. Chciałbym się poradzić co w tej cenie jest najlepsze i najsensowniejsze, chociaż wiem, że to dosyć stary sprzęt. Płyta musi być zgodna z RAM'em DDR3, ponieważ posiadam 8GB otóż tego RAM'u. Myślałem nad procesorem i5 2500k, wysłucham każdej propozycji. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak - tylko coraz większe są problemy z kompatybilnością takiego zestawu z Windows 10 a Microsoft nie pomaga gdyż twierdzi, że producent nie wspiera już takich płyt dla Windows 10.

 

Wystarczy że prześledzimy wątki na tej stronie: https://answers.microsoft.com/pl-pl/

 

Lepiej poszukać czegoś na platformie minimum 3 generacji.

 

Tu mamy taki zestaw - 100 zł droższy ale ma pełne wsparcie ze strony Windows 10: https://allegro.pl/oferta/i5-4690k-b85-g43-8gb-ddr3-corsair-gwarancja-8289174598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi do góry! :D Ktoś jeszcze jakieś propozycje? :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/asrock-b150m-hds-8gb-ddr4-xeon-1225v5-i5-6500-8286849870

 

cały zestaw, w przypadku gdybyś sprzedał ram to zmiana platformy kosztowałaby Cię ok.400zł - procesor jest prawie tak samo wydajny co i7 2600 przy czym pobiera o wiele mniej prądu + posiada lepszą grafikę zintegrowaną

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-E3-1225-v5-vs-Intel-Core-i7-2600

 

gdybyś jednak nie chciał sprzedawać ramu to mam płytę główna obsługującą ramy ddr3 na lga 1151

 

https://allegro.pl/oferta/biostar-h110mhv3-ddr3-1151-8286959306

 

i5 6400, i5 6500 kupisz w cenie ok. 380-400zł na allegro

Edytowane przez masterlight

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kompatybilności z Windowsem to nie sądzę, żeby były jakieś problemy. Ostatnio nawet zestaw z 2 Xeonami pod LGA1366 zaktualizował mi się do najnowszej wersji 1903. Nie wiem więc czemu nowsza platforma miałaby stwarzać jakieś problemy.

 

Co do konkretów to raczej celowałbym w coś 8-wątkowego od Intela. Podany 2600K będzie ok. Ewentualnie rozważyć też można 6-rdzeniowego Xeona + X58 (zestaw do wyrwania nawet za 400 zł, po oc całkiem dobra wydajność, ale przez wiek platformy to raczej propozycja dla tzw. zaawansowanych użytkowników).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o i3-9100F ? Można nowego za 420 zł kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być. Problem jest z nim taki, że w niektórych grach wypada świetnie, a w innych (głównie optymalizacyjnych gniotach z DRM-em) potrafi przegrać z 8-wątkowym starociem.

 

Podobnie z programami. W jedno-/małowątkowych jest świetnie. W wielowątkowych równie (jak potrafią dobrze obsłużyć instrukcje AVX - np. H.265 - to jest ok; jak nie potrafią to jest słabo przez małą liczbe rdzeni/wątków).

 

Generalnie w tej cenie brałbym jednak Ryzena 1600. Wydajność nie zawsze lepsza, ale bardziej wyrównana i przewidywalna (przy czym on, podobnie jak 9100F, jest pod DDR4).

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być. Problem jest z nim taki, że w niektórych grach wypada świetnie, a w innych (głównie optymalizacyjnych gniotach z DRM-em) potrafi przegrać z 8-wątkowym starociem.

 

Podobnie z programami. W jedno-/małowątkowych jest świetnie. W wielowątkowych równie (jak potrafią dobrze obsłużyć instrukcje AVX - np. H.265 - to jest ok; jak nie potrafią to jest słabo przez małą liczbe rdzeni/wątków).

 

Generalnie w tej cenie brałbym jednak Ryzena 1600. Wydajność nie zawsze lepsza, ale bardziej wyrównana i przewidywalna (przy czym on, podobnie jak 9100F, jest pod DDR4).

Aktualnie stoję przez podobnym problemem, ale mój jest bardziej złożony, bo całkiem przypadkiem (w innym wątku, przy okazji innej dyskusji) dowiedziałem się jak dużą jest wartość mojej starej płyty pod 1366 (GA-EX58-UD5). W związku z tym, zastanawiam się, czy nie lepiej ją dobrze sprzedać i kupić coś innego.

Obecnie mam na niej i7-920, ale myślę, że za samą płytę dostałbym spokojnie 500zł, a może i więcej (ceny golasów na licytacji dochodziły do 400 zł, ja mam full komplet i jest jak nowa).

Mogę kupić jakiegoś lepszego proca pod te 1366, ale może nie ma sensu w antyka inwestować, tylko sprzedać póki biorą i kupić coś nowszego, ze współczesnymi interfejsami i gwarancją.

 

Nie chcę przesadnie inwestować w PC, bo korzystam z laptopa, a PC chciałbym przysposobić wyłącznie do grania. Bardzo sporadycznego, bo nie nazwałbym siebie "graczem".

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sadzę, żebyś sprzedał obecną płytę za tyle, bardziej realne wydaje się 300 zł. X58 długo trzymało ceny, ale wraz ze spadkiem cen Ryzenów 1700 i 2600, płyty X58 tez poleciały w dół. Za 500 zł to można kupić jakieś najbardziej "wypasione" EVGA albo coś nowszego z USB 3.0 i SATA III.

 

Jakbyś zmieniał platformę to rozsądnym minimum wydaje się Ryzen 2600. A opcja budżetowa to Xeon W3670 pod LGA1366 za niecałe 200 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sadzę, żebyś sprzedał obecną płytę za tyle, bardziej realne wydaje się 300 zł. X58 długo trzymało ceny, ale wraz ze spadkiem cen Ryzenów 1700 i 2600, płyty X58 tez poleciały w dół. Za 500 zł to można kupić jakieś najbardziej "wypasione" EVGA albo coś nowszego z USB 3.0 i SATA III.

 

Jakbyś zmieniał platformę to rozsądnym minimum wydaje się Ryzen 2600. A opcja budżetowa to Xeon W3670 pod LGA1366 za niecałe 200 zł.

Moja to też był wypas, wyświetlacz POST, clear CMOS na portach, dwie karty sieciowe itp.

Obecnie na Allegro są sprawne po 600-650 zł, ale to kup teraz (ta droższa to golas..).

 

Muszę to jeszcze przemyśleć ;)

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...