Skocz do zawartości
King Arthas

[Zestaw] 5000zł Gry/M-OC/Brak/Monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

 

Nadszedł czas na kupno komputera. Nowa seria procesorów oraz kart AMD wyszła. Mam kilka alementów. Potrzebuję również monitor. Posiadam własny Windows 10 PRO oraz pakiet Office.

 

A więć, obecnie posiadam:

Pamięć ram Ballistix Sport LT Memory 2 x 8 GB 3200 mhz

https://www.amazon.de/gp/product/B07M9HZFP2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

Płyta główna

MSI MPG X570 GAMING PLUS AM4

 

Zasilacz

Corsair RM 550Wx

Dysk Samsung 850 EVO 500gb

 

Czyli potrzebuję

- procesor

- obudowa

- grafika

- monitor

- przydałby się SSD NVME i myślałem nad Corsair MP510 960GB (Teraz w Amazon za 515 zł).

- chłodzenie pewnie też potrzebne

 

Płytę kupiłem na Proline za 775 zł i załapałem się na ram w gratisie, który sprzedam, więc suma sumarum sama płyta powinna mnie wyjść taniej niżeli B450.

 

Obudowa to myślałem nad Corsair Carbide 270R. Nie chcę budy z oknem za bardzo, chyba, że nie będzie wyboru. Kiedyś miałem 330R i byłem bardzo zadowolony. Dodam, że zależy mi na dobrej obudowie, ponieważ ten element rzadko się wymienia.

https://www.x-kom.pl/p/359159-obudowa-do-komputera-corsair-carbide-270r.html

 

Procesor myślałem, by wziąć

- 3600

- 3700X

- 2600, bo zamierzam ogrywać stare gry, a przy okazji można przyoszczędzić, a w przyszłości wsadzić 3700X?

 

Karta graficzna to sam nie wiem. Może RTX S 2060? Dziś była na promocji MSI GeForce RTX 2070 GAMING + gra za 1900zł, więc może jednak "starsza seria" by się nadała. Można przyoszczędzić i wziąć używaną RTX 2060 o ile da radę w grach.

 

Może teraz pokrótce lista gier, w które chciałbym pograć. Mam sporo zaległości, a czasu też nie za wiele, bo pracuję.

 

The Elder Scrolls V: Skyrim

BioShock Infinite, 1,2

Dying Light

Rise of the Tomb Raider + Tomb Raider 2010

Mad Max

Batman: Arkham Knight

Borderlands 2,1, pre-sequel

Wiedźmin 2

Doom

Far Cry 3,4,5, Primal i kilka Assasynów

Dishonored 2,1

Shadow of the Tomb Raider

Darksiders II

Lords of the Fallen

Śródziemie: Cień Mordoru

Metro 2033 i Last Light

Andromeda

Resident Evil 7

Deus Ex: Mankind Divided

Hitman: Absolution

GTA V

Crysis

 

To tak po krótce. Nie gram w nowości, bo zawsze kupuję gry ze wszystkimi dodatkami.

 

A teraz kilka monitorów, które zwróciły moją uwagę. Odpadają wszelkiego rodzaju matryce TN. Widziałem, że w X-Kom jest bardzo dużo monitorów w outlet na Allegro, ale czy one nie są ze zwrotów, ponieważ, były np wadliwe matryce? Miałem kiedyś Dell P2714h (1080p na 27 calach) i byłem zadowolony.

 

1. Gigabyte Aorus AD27QD

 

2. AOC CQ32G1 (1440p nie będzie za mało na 32 cale?)

 

3. LG 34UC79G-B

 

4. MSI Optix MAG321CQR

 

5. LG 32UD59-B 4K

 

6. Acer Predator XB271HUBMIPRZ

 

7. Acer Nitro VG270Kbmiipx (4k na 27 calach to nie za dużo?)

 

8. Wasze inne ciekawe propozycje

 

Dodam, że dużo piszę w Word oraz rysuję w CAD. Używam też innych programów profesjonalnych do projektowania w górnictwie.

Najbardziej skłaniałbym się, by zakupić jakiś monitor 32 cale 21:9, ale nie znalazłem żadnego sensownego co by miał 1440p. Może coś doradzicie? Nie miałem nigdy matrycy VA, zawsze IPS i byłem zadowolony. Lubię czasem jakiś film zobaczyć. Nigdy nie miałem 144Hz, a pewnie i tak ten zestaw nie dałby rady nawet 100 fpsów wyciągnąć w starszych grach. Nie gram w gry online. Zależy mi, by monitor miał Free sync albo G-sync. Nie wiem jak na zakrzywionych monitorach się pisze i czy to nie jest utrudnione, niżeli na płaskich.

 

 

Płytę główną mógłbym oddać, ale nie wiem czy jest sens brać Intela do moich wymagań.

 

15-17 jest wyprzedaż Amazon, więc może znowu coś upoluję taniej. Chciałbym zakupić resztę części do końca lipca/połowy sierpnia.

 

Jak coś mi się przypomni to będę na bieżąco dodawał. Przepraszam, że się tak rozpisałem. Dałem kwotę 5 tysięcy złotych orientacyjnie. Jak da radę mniej do moich wymagań to byłoby super, ale jak warto dopłacić to ok. Dołożę. Znam wartość pieniądze i wiem z doświadczenia, że lepiej zawsze kupić coś lepszego, niż byle co.

 

 

Z góry dziękuję za wasz czas :)

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie monitory z FreeSync wspierają G-Sync, wystarczy kilka kliknięć z pozycji Windowsa. Pracowałeś kiedyś w rozdzielczości

3840 × 2160? Do Twoich wymagań i zastosowań, wybrałbym 2560 x 1080 75Hz z niskim input lagiem, tak aby połączyć komfortową pracę z grami,

np. LG 29UM69G - w sumie to ma wszystko czego potrzebujesz i nie obciąża tak portfela.

 

Co to procesora, 3700X wydaje się optymalnym rozwiązaniem, 500 zł różnicy, ale większy komfort jeśli masz pootwieranych multum

programów, zakładek czy edycja/redner w tle i chciałbyś do tego pograć, tu już sam powinieneś wiedzieć najlepiej.

 

Używanych 2060 jest mało, a jak są, to w chorych cenach, więc jak już to 1080 na gwarancji znajdziesz dużo taniej. Z nowych 2060/2070 Super

to dobry deal, bo jeszcze niedawno 2070 były po 2400 zł, więc posiadacze tych kart po premierze super mogą czuć się oszukani.

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czyli potrzebuję

- procesor

- obudowa

- grafika

- monitor

- przydałby się SSD NVME i myślałem nad Corsair MP510 960GB (Teraz w Amazon za 515 zł).

- chłodzenie pewnie też potrzebne"

I na to masz te 5 tysi tak?

Na monitory 4k nawet nie patrz bo i nie ten budżet.

OUTLET Monitor Acer ED273URPBIDPX 27'' WQHD HDMI - 1k, 1440p i 144hz, freesync -> czy obsługuje tez gsynca musisz sam poszukać bo nie wiem i nie będę wprowadzać w błąd.

Ryzen 3600 ~ 920zł (nawet przy takim samym taktowaniu jak 2600 ma nad nim sporą przewagę w FPS)

Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER WINDFORCE OC 8GB GDDR6 - 1860zł

ADATA 1TB M.2 PCIe XPG SX6000 Pro - 520zł, ewentualnie dopłacić do sx8200pro lub Plextor 1TB M.2 PCIe M8PeG, PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030

Fortis 3 - 150zł

Armis AR7 - 260zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje serdecznie za propozycje :) OD razu przepraszam za brak polskich znakow, ale u mnie w pracy nie ma w Windows polskiej klawiatury.

 

Pracowałeś kiedyś w rozdzielczości

3840 × 2160?

Mam teraz w pracy monitor takiej rozdzielczosci. 27 cali, ale nie wiem jaki model konretnie. Wyglada tak samo jak moj poprzedni, identyko DELL. Niestety nie mam tu jak odpalic gier, by sprawdzic roznice. Przyznam, ze tekst jest bardzo ostry i podoba mi sie to.

 

Kilka moich sugestii/pytan.

 

1. Stwierdzilem, ze jesli chodzi o monitor to zaloze osobny watek w dziale monitorow i podam kwote. Ten co daliscie to wydaja sie byc ok, tylko musze zobaczyc w jakims media markt jakie katy widzenia ma matryca VA oraz kolory.

 

2. Co do SSD NVME to czy nie lepiej zamiast tej Adaty brac tego Corsair MP510?

 

3. Mam taki wentylator ze starego komputera (chyba ten model tylko bialo czarny) - Alpenfohn Alpenföhn 140mm Wing Boost Plus PWM. rozumiem, ze go moge do obudowy dolaczyc?

 

I na to masz te 5 tysi tak?

 

Dalem orientacyjnie. Na sam monitor chcialbym wydac wiecej, bo to jednak tez sie rzadko wymienia, takze budzet tutaj zwieksze.

 

Armis AR7 - 260zł

 

Ta obudowa jest lepsza niz ta co dalem? W sumie ta wyglada ok i moge ja wziac :)

 

Jakbym dal:

3600 albo 3700x. Musze to przemyslec czy jest sens dawac 600zl wiecej za procesor

https://www.techspot.com/review/1871-amd-ryzen-3600/

Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER WINDFORCE OC 8GB GDDR6 -1860

ADATA 1TB M.2 PCIe XPG SX6000 Pro - 520zł

Fortis 3 - 150zł

Armis AR7 - 260zł

 

To wyjdzie niecale 4300zl jakbym bral 3700x.

 

Jakby ktos mial jeszcze jakies propozycje to prosze podac :)

 

Poczekam jeszcze te 2 dni na wyprzedaz Amazonu, bo moze cos tam taniej wyrwe jak w PL.

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Corsair będzie lepszy od SX6000 Pro, ale też kosztuje więcej. Jak go dorwiesz w dobrej cenie, to czemu nie.

 

3. Można użyć.

 

Armis na pewno jest większą budą, pewnie też wentylacja będzie trochę lepsza.

 

 

Ja bym chyba dorzucił do Ryzena 7 3700X jak nie jest to dla ciebie problem - będziesz miał procek na lata. Z drugiej strony zawsze można w przyszłości zrobić podmiankę.

 

Monitora 4K do gier bym nie brał, no chyba że faktycznie jakiegoś kolosa 32 cale albo i więcej. Do 27' te 4K to za dużo, zresztą wtedy trzeba by iść w minimum RTX 2080 żeby gry dobrze śmigały bez mocniejszego cięcia detali.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz :)

 

2. Corsair będzie lepszy od SX6000 Pro, ale też kosztuje więcej. Jak go dorwiesz w dobrej cenie, to czemu nie.

 

No Corsair byl wczoraj na Amazon za 515 zl, a ta Adata jest za 520zl. Na bank bedzie znowu promocja w ciagu tygodnia, bo to juz chyba 2 obnizka w tym miesiacu. Zaopatrze sie wiec w niego :)

 

Armis na pewno jest większą budą, pewnie też wentylacja będzie trochę lepsza.

 

 

Ja bym chyba dorzucił do Ryzena 7 3700X jak nie jest to dla ciebie problem - będziesz miał procek na lata. Z drugiej strony zawsze można w przyszłości zrobić podmiankę.

 

Ok, to buda pada na Amisa, a jesli chodzi o procesor to chyba wezme 3700X, bo starczy na dluzej. Roznica 500zl jest akceptowalna. Inna sprawa jakby to bylo 2000.

 

Monitora 4K do gier bym nie brał, no chyba że faktycznie jakiegoś kolosa 32 cale albo i więcej. Do 27' te 4K to za dużo, zresztą wtedy trzeba by iść w minimum RTX 2080 żeby gry dobrze śmigały bez mocniejszego cięcia detali.

 

To zapytam sie w dziale monitorow jak zloze cala jednostke. Karta nie da rady w 4k w tych starszych grach, ktore podalem? GTA V czy inne bardzo wymagajace odpadaja, ale jak patrze na Youtube to ludziom bardzo dobre dzialaja te starsze gry w 4K na gorszych sprzetach. Poprzegladam jeszcze video i zdecyduje.

 

Jak bede chcial grac w nowsze gry to moge zawsze wymienic na cos pokroju RTX 2080S, ale pierw chce ograc zaleglosci. Molbym teraz nawet wziac taka karte, ale by sie na 100% marnowala przy tym w co chce zagrac, a nie kupuje nigdy nowosci, bo szkoda mi pieniedzy by dawac 3x tyle na DLC, skoro moge kupic cala paczke w HB czy na STEAM SALE za grosze.

 

Rozumiem, ze zasilacz da spokojnie rade? :)

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom niektóre te gry są dość wymagające mimo wieku, np. takie Dishonored 2, Metra, nowsze Far Cry czy Asasyny.

 

To może pomyśl o RTX 2070 Super? W gruncie rzeczy to 400-500 zł dopłaty względem RTX 2060 Super, a masz 8-10 klatek więcej w 4K (co przy klatkarzu na poziomie 50-60 fps zrobi dużą różnicę).

 

Już nawet lepiej zostać przy Ryzenie 5 3600 a dopłacić do 2070 Super skoro celujemy w wyższe rozdziałki :thumbup:

 

Zasilacz spokojnie ogarnie, to świetny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzieki wielkie :D

 

Obadam temat w domu jak bede, bo w pracy tak srednio mam czas by szukac takich rzeczy.

 

Czyli im wieksza rozdzialka tym wiekszy nacisk na karte, a mniejszy na procesor, dobrze rozumiem ?:) W takim wypadku rzeczywiscie lepiej byloby kupic 3600 i 2070.

 

Zasilacz spokojnie ogarnie, to świetny sprzęt.

 

Super :) Wczesniej mialem 650RM starej wersji, 3 lata temu i bardzo bylem zadowolony ze wzgledu na tryb hybrydowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli im wieksza rozdzialka tym wiekszy nacisk na karte, a mniejszy na procesor, dobrze rozumiem ?:) W takim wypadku rzeczywiscie lepiej byloby kupic 3600 i 2070.

 

Dokładnie tak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w płytch głownych nie dodają zaślepki już na gniazdo z procesorem?

 

Odpakowałem dziś tego MSI, a tam nie było to gniazdo zakryte. Pamiętam, że kiedyś dawali na tą zaślepkę.

 

Tak to wygląda

 

https://i.imgur.com/06UcI4x.jpg

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W płytach pod Intela dają bo tam masz piny na wierzchu, w AM4 są schowane więc cóż miałaby ona dać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie.

 

Nie wiedziałem o tym. Miałem zawsze komputer oparty na Intel i to dawno temu, a myślałem, że zawsze dają takie plastiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, obudowę już mam. Co do procesora i karty to czekam aż będą dostępne w X-Kom.

 

A co do dysku to za 516 zł MP 510 albo Samsung Evo 970 za 640 zł.

Jest sens dopłacać do Samsunga? W sieci ludzie napisali, by brać tańszy, bo tego nie odczuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Corsaira, nie ma sensu przepłacać za Samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam okazję za około 200-250zł kupić Dark Rock 4 Pro. Nowy z gwarancją. Jest sens? Widzę, że na Morele ceny są sporo wyższe. Chyba będzie lepszy niż ten co teraz poleciliście w zestawie, a 100zł różnicy około. Wejdą one do tej obudowy?

Chyba, że nie ma sensu, bo ten Fortis 3 da spokojnie radę to nie kupuję.

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis wystarczy, ale z drugiej strony w takiej cenie brałbym Dark Rocka z pocałowaniem ręki, więc moim zdaniem warto :thumbup:

 

 

Do Armisa AR7 wejdzie spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że wezmę Ryzena 3700x. Nie zamierzam nic wymieniać w komputerze, prócz może grafiki za rok, a 500zł za 2 rdzenie (4 wątki) więcej jest chyba sensowną dopłatą. Jeszcze myślę nad monitorem i kartą. Za miesiąc mają być już niereferenty Radeona nie? Wtedy kupię wszystko czego mi brakuje. Raczej skłaniam się ku RTX 2070 Super. Cena za Gigabyte to jakieś 2400zł. Zależy mi na trybie półpasywnym najbardziej.

 

https://www.x-kom.pl/p/504444-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-rtx-2070-super-gaming-oc-8gb-gddr6.html

 

Dysk MP510 udało mi się wyszarpać za 95euro z Amazona.de.

 

Swoją droga, obudowa jest ogromna, ale wygląda super! Dzięki za pomoc. Odezwę się na premierę Radeonów niereferencjnych, chyba, że jednak nie ma sensu i warto teraz brać RTX 2060/70 Super. Zastanowię się i dam znać, aczkolwiek teraz widzę, że w X-Kom dostawa wkrótce :)

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Proline masz model od MSI dostępny - https://proline.pl/msi-geforce-rtx-2070-super-gaming-x-trio-8gb-gddr6-pci-e-p1368217 - tylko no 2 stówki więcej, ale chłodzenie topowe. Jest też MSI Ventus za 2350, ale tam nie liczyłbym na rewelacyjne chłodzenie...

 

W morele są 4 egzemplarze Palita GameRock - www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-rtx-2070-super-gr-8gb-gddr6-ne6207s020p2-1040g-6084835/ i 7 egzemplarzy JetStream - www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-rtx-2070-super-js-8gb-gddr6-ne6207ss19p2-1040j-5938940/ / 3 Gigabyte - www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-aorus-geforce-rtx-2070-super-8gb-gddr6-3xhdmi-3xdp-usb-c-box-gv-n207saorus-8gc-6084839/

 

Na Radeony bym nie czekał, bo mogą pojawić się nawet dopiero we wrześniu... No chyba, że masz sporo cierpliwości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo i przepraszam, że dopiero teraz odpisałem :)

Wszysktie części w drodze. Nie mam teraz czasu składać komputera, ale mam nadzieję, że będzie to działać. Nigdy nie składałem komputera sam, ale chyba mogę się kierować tymi poradnikami na YouTube nie ?:)

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję :)

 

Teraz mam zagwozdkę, bo mam 2 pamięci ram. Jedne, które kupiłem na Amazon, a drugie dostałem do płyty głównej

 

1. Pamięć ram Ballistix Sport LT Memory 2 x 8 GB 3200 mhz

 

2. Pamięć HyperX Predator RGB, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

 

 

Rozumiem, że te 2 mogę spokojnie sprzedać? Wydają się być takie same wydajnościowo, więc mnie zastanawia dlaczego te Predatory są tak drogie. RGB mnie nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płacisz za świecidełka - nie interesują cię, to opchnij.

 

Chociaż można się wstrzymać i zobaczyć czy te Cruciale działają dobrze z Ryzenem 3700X bo nieraz są różne jazdy które ciężko przywidzieć - jak będzie ok to zostaw a HyperX opchnij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, w ten weekend co będzie to postaram się znaleźć trochę czasu i złożyć całość. Dziękuję :)

 

Muszę coś w BIOS ustawiać przed instalacją systemu? Wolę zapytać na zapas, bym potem nie musiał robić formata 2 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już wszystko prócz chłodzenia, bo anulowali mi zamówienie w sklepie tydzień temu, a nawet nie zauważyłem.

 

A więc

Dark Rock 4 Pro - 260zł

Noctua - 350 zł

Frotis 3 - 137 zł na morele.

 

Ten Fortis wystarczy, czy lepiej dopłacić do tego DR4P?

Novtua ma aż 6 lat gwarancji, ale cena trochę wysoka, a pomiędzy nimi jest tylko 5 stopni różnicy. Myślałem, że to będzie sporo więcej.

https://www.techpowerup.com/review/silentiumpc-fortis-3-he1425/6.html

 

Pasta MX-2 będzie ok? Kiedyś kupiłem i mi zostało sporo.

 

 

Z góry dzięki.

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...