Skocz do zawartości
Roothar

MSI B450 MAX - jest sens czekać ? - wybór płyty do nowego zestawu

Rekomendowane odpowiedzi

Po ponad godzinie test OCCT temperatury VRM 55stC na B450 Tomahawk zwykłe.

Jakim cudem masz tak niskie napiecia na Tomahawk B450 + 3700X? No chyba ze hwinfo odpaliles juz w stresie i nie pokazalo maxa w idle, ja w idle na tym zestawie mialem 1,45-1,5V. Jaki bios?

Edytowane przez iziDeV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak HWinfo odpalone podczas testu .

Tutaj troche rozjaśnione działanie turbo i to wysokie napięcie.

 

Mam nadzieję że AMD udostępni możliwość poprawnego odczytu wartości z cpu w dedykowanych trybach np Ryzen Balanced Power plan.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak HWinfo odpalone podczas testu .

Tutaj troche rozjaśnione działanie turbo i to wysokie napięcie.

 

Mam nadzieję że AMD udostępni możliwość poprawnego odczytu wartości z cpu w dedykowanych trybach np Ryzen Balanced Power plan.

Wyjasnienia mnie srednio obchodza, interesuje mnie naprawa tego, bo u mnie na stockowym coolerze razem z napieciami skacze temperatura a z nia obroty ;) I w idle zalcza sie tornado co 10s w postaci 3000rpm na coolerze

Edytowane przez iziDeV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w grach 1.362v i ok 55-62C, jak dałem offset -0,05v to w grach nie trzyma 4.2ghz i spada zegar do 4.1ghz. Włączenie PBO podbija napięcie, a dodanie auto oc dobija ponad 1.45v na wszystkich rdzeniach, ale utrzymuje wtedy 4.35-4.4ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłaczam wszystkie opcje oszczedzania energii + ustawiam load line na 8 żeby stabilne napiecie było.w biosie auto OC wyłączone PBO + Game Boost .

Ustawiam manualnie mnożnik 42,00 x100 = 4200Mhz na all core

napięcie override 1,30V

i dupa ,daje aida stress test i system gaśnie ekran , po tym musze wyłączyć kompa manualnie power switch.

Możliwe że :1: płyta ma jeszcze bios skopany do OC ryzen 3 gen, temperatury w okolicach 80stC przy obciążęniu ,niestety wentylatory lecą na 100% i szum nieznośny .

2: coś robiem nie tak

3: Po prostu słaba sztuka procka albo taka architektura.

4:Przy 4350Mhz na wszystkich rdzeniach 1,4250 w ryzen master na manualnym trybie temperatury momentalnie idą w kosmos możliwe że przy dobrym AIO 360mm będzie ok ale w linX albo innym wygrzewaczu ponad 85stC będzie pewne.

 

Poniżej fotka z napięciami minimalnym a więc należy dodać trochę na zapas z której wychodzi że niby Ryzen 7 3700X do 4300Mhz minimum 1,260V potrzebuje z zapasem daje no i 4200Mhz, tak samo 4200Mhz 1,17V na fotce .

Coś mi się wydaje że pozbęde się tego cpu i przeczekam na lepsze czasy i nowe biosy o ile takowe będą.

 

Chyba przeproszę się ze swoją plyta Asrocka X99 Taichi i wrócę na 2011-3 ,bez problemu można taniego cpu kupic no i quad channel.

post-64806-15653271436236_thumb.jpg

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U=1,30 V niekoniecznie może być wystarczające dla 4,2 GHz.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szybkiego sprawdzilem 4000Mhz all core - 1,215V ryzen master

occt idzie ok.tempy w okolicach 70stC czyli ok.

 

dalem 1,215V i 4050Mhz = czorny ekran .Wszystko powyżej 1,320V temperatury ponad 85stC czyli nieakceptowalne dla mnie przynajmniej ,wiadomo w grach czy programach tyle nie uświadczysz .

 

Albo redakcje ,które testy robiły mialy jakieś dobre sample od AMD albo coś z płytą i biosem nie teges na razie .

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłaczam wszystkie opcje oszczedzania energii + ustawiam load line na 8 żeby stabilne napiecie było.w biosie auto OC wyłączone PBO + Game Boost .

Ustawiam manualnie mnożnik 42,00 x100 = 4200Mhz na all core

Panie, u mnie na 3700X+tomahawk system nie wstaje nawet na 1.35V przy 4ghz ;D

Edytowane przez iziDeV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa na 4,3GHz przy 1,388V.

 

Przy tych ustawieniach w grach nie ma problemu, ani ze stabilnością ani z temperaturami, ale jak odpalę OCCT to przez chwilę temperatura rośnie stabilnie, dochodzi do 72° później jest gwałtowny skok na 80°, sekundę później 90° i OCCT ubija test z wynikiem przegrzanie.

 

Z kolei na fabrycznych ustawieniach to on sobie boostuje jak chce - po odpaleniu OCCT za każdym razem inaczej - raz okolice 4,2 raz 4,0GHz.

Teraz leci test 15min OCCT. Napięcia ok 1.3V, boost do 4.1GHz, max temp ok 72°

Edytowane przez pigula630

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.40Ghz jest nieosiągalne na all core bo napięcie musiało by być ponad 1,420Vw stress test z użyciem AVX temperatura nawet na wysokiej klasy coolerze pójdzie ponad 95stC

tak w grach może być ok ,ale pewności nie mam czy to stabilne będzie.

Jestem zawiedziony mocno bo myślałem że te 4,40Ghz zrobię na 1,30V i pójdzie od strzała a tu dupa maryny.

teraz już wiem czemu za granicą kwitnie handel selektami i ich ceny są sporo wyższe.

 

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza z allcore, ale z tego co ludzie piszą to nawet tego boosta do 4.4 nie ma, tylko 4.1-4.2. Wygląda to gorzej niż na Ryzenach 2000. U mnie boost jest do 3.9 GHz i jeśli temperatury są niskie to na auto wlatuje na 3.825 GHz, więc blisko zapewnień producenta. Nie ma też problemu żeby ustawić ręcznie 3.9 GHz na małym napięciu i chłodzie. Te Ryzeny 3000 to muszą być wyżyłowane do granic możliwości, albo są zrobione na odwal albo biosy/chipsety nie ogarniają. To nie beta testy, tylko alpha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie na Ryzenie 3600, przy daniu PBO + autooc 200mhz, w grach wrzucał napięcie nawet powyżej 1.45v, np w takiej starej gierce AC3, która ciśnie po 1 max 2 rdzeniach, miałem boost 4.4ghz i maks 1.45v. W przypadku gier AC Origins/Odyssey było to już 4300-4350, czasem mignęło 4275mhz, a napięcie potrafiło przeskoczyć 1.45v. Jak dałem offset -0,05v to napięcie w AC Origins/Odyssey było maks 1.42v ale za to boost przez większość czasu siedział na 4275mhz, temperatury i tak wyższe niż na stocku.

Wszystko mierzone przez HWinfo, bo w MSI Afterburner nie mam możliwości sprawdzenia napięcia na procku (najnowsza beta). Nie sprawdzałem gier w oknie, by porównać z otwartym Ryzen Masterem, który nie zapisuje maksymalnego osiągniętego napięcia.

Dodam, że moje boosty są chyba wyższe przez to, że GPU blokuje procka, albo bios v18 z agesa 1003, który trzyma inny boost?

 

Na stocku mam vcore do 1.362v gierkach.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by to napięci było niebezpieczne to AMD by tego nie dało aby vcore do 1,50V dobijało z boostem.Bo to by strzał w stopę był ,przecież cpu musi wytrzymać te 3lata gwarancji a więc wiedzą co robią..

Po 2gie algorytm boosta jest bardzo agresywny byle pierdoła i cpu idzie ponad 4,30Ghz-4,40Ghz

 

filmik wam trochę rozjaśni i wyjaśni why ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie na Ryzenie 3600, przy daniu PBO + autooc 200mhz, w grach wrzucał napięcie nawet powyżej 1.45v, np w takiej starej gierce AC3, która ciśnie po 1 max 2 rdzeniach, miałem boost 4.4ghz i maks 1.45v. W przypadku gier AC Origins/Odyssey było to już 4300-4350, czasem mignęło 4275mhz, a napięcie potrafiło przeskoczyć 1.45v. Jak dałem offset -0,05v to napięcie w AC Origins/Odyssey było maks 1.42v ale za to boost przez większość czasu siedział na 4275mhz, temperatury i tak wyższe niż na stocku.

Wszystko mierzone przez HWinfo, bo w MSI Afterburner nie mam możliwości sprawdzenia napięcia na procku (najnowsza beta). Nie sprawdzałem gier w oknie, by porównać z otwartym Ryzen Masterem, który nie zapisuje maksymalnego osiągniętego napięcia.

Dodam, że moje boosty są chyba wyższe przez to, że GPU blokuje procka, albo bios v18 z agesa 1003, który trzyma inny boost?

 

Na stocku mam vcore do 1.362v gierkach.

 

W grach w sumie nie ma problemu, dopóki proc się nie grzeje. A co np. z Cinebench? Jak zrobisz 4-5 testów pod rząd to jak napięcia i temperatura wyglądają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach w sumie nie ma problemu, dopóki proc się nie grzeje. A co np. z Cinebench? Jak zrobisz 4-5 testów pod rząd to jak napięcia i temperatura wyglądają?

Nie mam cinebencha, nigdy nie testowałem jak wygląda sprawa.

 

W grach mam różnie, na stocku ok 60C +- 3-5C. Jak odpalę OBS nagrywam x264 przez CPU to miewam nawet 75-80C, zegary wtedy spadają do okolic 4000-4100mhz.

 

Tak jak tutaj, pierwszy raz złapałem 100% wykorzystania procka, przy ustawieniu na sztywno 70fps jest lepiej:

4Sfga6y.jpg

 

 

edit:

Napięcie mam 1.331v jak na filmiku. To poniżej wykresu frametime to dane z HWinfo. Najnowszy MSI A. jedynie co to monitoruje temp, ale napięcia już nie.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 1 rzecz mi się nie pasi płyta po ustawieniu

UCLK DIV1 MODE : 1:1

plus

FCLK Frequency = np 1900Mhz bo pamięci puściłem na 3800Mhztkzw infinity fabric to sie nazywa

 

zapisuje ustawienia ale się nie uruchamia.dopiero po wyłączeniu zasilania przyciskiem power wstaje z ustawionymi parametrami .

Przy ustawieniu pamięci na 3800Mhz 4 kostki odczyt nie chce ponad 50GB/s skoczyć ,czas oczekiwania pamięci 69,5ns.

post-64806-15655471679964_thumb.png

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłaczam wszystkie opcje oszczedzania energii + ustawiam load line na 8 żeby stabilne napiecie było.w biosie auto OC wyłączone PBO + Game Boost .

Ustawiam manualnie mnożnik 42,00 x100 = 4200Mhz na all core

napięcie override 1,30V

i dupa ,daje aida stress test i system gaśnie ekran , po tym musze wyłączyć kompa manualnie power switch.

Możliwe że :1: płyta ma jeszcze bios skopany do OC ryzen 3 gen, temperatury w okolicach 80stC przy obciążęniu ,niestety wentylatory lecą na 100% i szum nieznośny .

2: coś robiem nie tak

3: Po prostu słaba sztuka procka albo taka architektura.

4:Przy 4350Mhz na wszystkich rdzeniach 1,4250 w ryzen master na manualnym trybie temperatury momentalnie idą w kosmos możliwe że przy dobrym AIO 360mm będzie ok ale w linX albo innym wygrzewaczu ponad 85stC będzie pewne.

 

Poniżej fotka z napięciami minimalnym a więc należy dodać trochę na zapas z której wychodzi że niby Ryzen 7 3700X do 4300Mhz minimum 1,260V potrzebuje z zapasem daje no i 4200Mhz, tak samo 4200Mhz 1,17V na fotce .

Coś mi się wydaje że pozbęde się tego cpu i przeczekam na lepsze czasy i nowe biosy o ile takowe będą.

 

Chyba przeproszę się ze swoją plyta Asrocka X99 Taichi i wrócę na 2011-3 ,bez problemu można taniego cpu kupic no i quad channel.

Przecież ustawienie LLC na 8 to jest najniższa wartość im mniejsza liczba tym LLC działa agresywniej

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co mają MAX:

1. Czy wszystkie problemy zostały rozwiązane? chodzi o problemy z WHEA, długim bootowaniem itd?

2. Jak jest z obsługą pamięci? Ballistix Sporty e-die dobrze się kręcą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bratankowi złożyłem kompa ,może 2,5tyg temu z ryzenem 5 2600x i na biosie przed ostatnim

i B450 Tomahawk zwykłe Ballistick Sport (3000Mhz CL15.0) nie chciały iść więcej niż 2933MhzXmp ustawiam ale za chiny 3000Mhz nie ustawiał.

Dzisiaj mu biosa zaktualizuje do najnowszego R19 = 1A i zobaczę czy poprawa jest z pamięciami.NO i jak wygląda sprawa OC pamięci.

Gskill 3200Mhz CL16.0 na Hynixach CJR idą nawet na 3800Mhz.Niestety na 4000Mhz nie chcą iść chociaż może coś źle robię .

 

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem i jutro zamierzam odebrać:

 

PROCESOR AMD RYZEN 5 2600 509zł

PAMIĘĆ PC CRUC SPORT DDR4,2*8GB,3000MH 299zł

 

Z tego co się orientowałem to wydają się być dobre ceny. Są?

Jaką płytę główną w formacie ATX do tego polecicie?

 

Z tego co czytałem to chyba najlepiej byłoby MSI B450. Jest sens szukać czegoś z "MAX" ?

 

Chciałbym,żeby to stabilnie działało. w OC raczej nie będę się bawił. w przyszłości dokupię dysk m.2.

Fajnie jakby dało się kiedyś wymienić na nowszy ryzen nie zmieniając tej płyty.

 

Może ktoś polecić dobrą płytę do tego zestawu i przy okazji sklep z dobrą ceną?

 

Po co mi wyjście graficzne na płycie, skoro i tak mam osobno grafikę?

Czy mając taką płytę z wyjściem graficznym i ryzen 5 2600, mogę tego używać bez dodatkowej grafiki?

 

 

(Oprócz tego mam :Thermaltake Smart SE 530W (87%), EVGA GTX960 4GB).

Edytowane przez ksiezyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie możesz używać jako gpu ponieważ procesor nie ma gpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zamówiłem i jutro zamierzam odebrać:

 

PROCESOR AMD RYZEN 5 2600 509zł

PAMIĘĆ PC CRUC SPORT DDR4,2*8GB,3000MH 299zł

 

Z tego co się orientowałem to wydają się być dobre ceny. Są?

Jaką płytę główną w formacie ATX do tego polecicie?

 

Z tego co czytałem to chyba najlepiej byłoby MSI B450. Jest sens szukać czegoś z "MAX" ?

 

Chciałbym,żeby to stabilnie działało. w OC raczej nie będę się bawił. w przyszłości dokupię dysk m.2.

Fajnie jakby dało się kiedyś wymienić na nowszy ryzen nie zmieniając tej płyty.

 

Może ktoś polecić dobrą płytę do tego zestawu i przy okazji sklep z dobrą ceną?

 

Po co mi wyjście graficzne na płycie, skoro i tak mam osobno grafikę?

Czy mając taką płytę z wyjściem graficznym i ryzen 5 2600, mogę tego używać bez dodatkowej grafiki?

 

 

(Oprócz tego mam :Thermaltake Smart SE 530W (87%), EVGA GTX960 4GB).

 

Wyjście na grafę jest po to jakbyś sobie jakiegoś Ryzena G zainstalował który ma wbudowany GPU.

 

Co do maxów nie warto, bo oprócz szaty graficznej w biosie nic więcej nie oferuje. Biosy są te same co w bez max.

 

Teraz fajnie tanio są Mortar B450 Max, dobra sekcja zasilania, więc jakbyś chciał kiedyś wcisnąć tam lepszego Ryzena to spokojnie sobie poradzi.

 

Jej odpowiednikiem jest Bazooka Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie możesz używać jako gpu ponieważ procesor nie ma gpu

ok, nie wiedziałem tego - dzięki

 

 

Teraz fajnie tanio są Mortar B450 Max, dobra sekcja zasilania, więc jakbyś chciał kiedyś wcisnąć tam lepszego Ryzena to spokojnie sobie poradzi.

 

Jej odpowiednikiem jest Bazooka Plus.

 

Z tego co widzę, to obydwie płyty są mATX? Skoro mam miejsce, to chyba lepiej coś z ATX?

 

Ten tomahawk max wydaje się być w dosyć dobrej cenie aktualnie (458)ale i tak odpada, nie znalazłem na support list mojego ramu.

 

Często widziałem dobre ceny z proline, ale teraz coś ich strona nie działa.

Edytowane przez ksiezyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja tam Tomahawka unikam jak ognia, ale może Tobie się poszczęści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak by tomahawk czymś się różnił od a pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...