Skocz do zawartości
fluxx

Brak ostrości monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam problem z ostrością monitora na niektórych roździelczościach. Zauważyłem to podczas grania w gre na niższej roździelczości niż natywna (1920x1080), i postanowiłem dokonać testu na stronie, który mnie tylko utwierdził w tym przekonaniu, że obraz jest nieostry.

Przesyłam zdjęcia, każde podpisane na jakiej roździelczości było robione:

https://imgur.com/a/HDXi8Ak

 

Jak widac, na 1920x1080 (natywnej) wszystko jest normalnie. Na roździelczości "o 1" niższej, 1680x1050, magicznie niektóre kwadraty są całkowicie rozmazane. Bardzo podobnie jest w grach, elementy które zawierają mało pikseli są rozmazane jak na obrazku. Możecie powiedzieć, że przecież roździelczość nie jest natywna, więc to normalne. Otóż nie, na 1024x768, gdzie oczywiście jest mniej pikseli, obraz jest odrobine rozmazany, to jest to naturalne rozmazanie, a wszystkie kwadraty są widoczne. Dla porównania jeszcze roździelczość 1280x960.

 

Rozwiązaniem jest zmiana roździelczości i powrót do niej np. 1680x1050 ---> 1920x1080 ---> 1680x1050, wtedy problem w grach znika, a na teście na tej stronie nie. Jednak jest to niepraktyczne moim zdaniem, i nie rozwiązuje problemu do końca.

 

Wszystkie testy były robione na 60hz, ale na 144hz jest dokładnie tak samo.

 

Monitor: ASUS MG248Q

Karta: RX 580 (dodam, że te problemy dzieją się od wymiany karty z R9 270, przykładowo podczas aktualizacji sterowników, mozna zauważyć mili-sekundowe artefakty kiedy ekran zaczyna migotać, w starej karcie żadnych artefaktów ani problemów z ostrością nie było). Niestety kartę wymineniałem sam, i zrobiłem to bez formatu komputera, a podobno powinno się przy okazji zrobić format.

Próbowałem czystej reinstalacji sterowników, nic nie zmienia.

 

Trochę ściana tekstu wyszła, więc za to przepraszam, i z góry dziękuję za wszystkie rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitory LCD / TFT / AMOLED / LED w jeśli pracują w rozdzielczości innej niż im zadana podwajają / dzielą piksele tak by wyświetlić obraz w swojej rozdzielczości.

Różne deformacje obrazu przy innych rozdzielczościach niż natywna monitora będą występować w różnych wartościach w zależności od tego jak zostanie przekazany obraz.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja polecam grać z mniejszą ilością detali, a za to w natywnej rozdzielczości. Wtedy mimo wszystko obraz będzie ładniejszy.

 

Tylko TV Plazmowe pozwalały na zmianę rozdzielczości bez utraty jakości obrazu i wszystkie TV i monitory kineskopowe.

 

Dlatego też obraz na wszelakich starych kineskopowych monitorach lub TV jest bardzo ładny przy graniu na starych konsolach np. PSX, a na nowych jest do niczego.

 

Teraz to ładnie widać na TV 4K. Obraz jest fatalny przy niskich rozdzielczościach.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie racje, że przy mniejszych rozdzielczościach będą różne deformacje występować, jednak tak jak mówiłem, to nie jest ta 'naturalna' deformacja, przy starej karcie graficznej (a tym samym monitorze) żadnego problemu nie było, rzeczywiście, była niższa jakość, jednak piksele nie były rozmazane w ten sposób jak obecnie.

 

Oraz co zmianę/aktualizację sterowników kilka rozdzielczości znika z możliwości wyboru, ciężko teraz stwierdzić jakie, jednak czasami mam możliwość wyboru (w 16:10) przypuścmy 5-6, a raz tylko 3 są dostępne. Nie wiem czy to coś zmienia, taka mała ciekawostka ;)

Edytowane przez fluxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj nazwę monitora ale dokładną wraz z numerem i powiemy Ci jaką masz ustawić rozdzielczość.

Niektóre karty źle wykrywają monitory albo monitor zgłasza się niepoprawnie i stąd dzieją sie czasem cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne natywna rozdzielczość tego monitora to 1920x1080 i w takiej i tylko takiej powinien on pracować.

Każda inna będzie powodowała różne deformacje obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...