Skocz do zawartości
Killer85

Zwrot telewizora 14 dniowy(30)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zakupiłem tani Opticum 40MF1000 TV od sklepu Allegro

W regulaminie mają taki zapis:

 

E. Ponadto, zgodnie z prawem odstępujący od umowy sprzedaży ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości kupionego produktu, jeżeli korzystał z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania. W takim wypadku zwrócimy odpowiednio pomniejszoną kwotę zwrotu za zakupiony przez Ciebie produkt.

 

I tu mam dylemat bo jak wiadomo Tv rozpakowany,pilot wyciągnięty z folii,nóżki do postawienia też,folia ściągnięta z matrycy bo kiepsko przez nią widać aby ocenić czy wszytko jest ok.

 

Czy w takim wypadku mają prawo mnie obciążyć kosztami?

 

Dlaczego chcę zwrócić?

Tak, czarna smuga za palcem oznacza matrycę va.


 

Gdybym wiedział że jest taka matryca to bym go nie kupił bo obraz wygląda słabo

 

Teraz mam na oku LG 43LK5100 który jest podobno na IPS

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania"

To pojęcia względne, wg mnie do rozstrzygnięcia wyłącznie na drodze sądowej (w praktyce zależy od sędziego).

Jeśli dopatrzą się jakiegokolwiek śladu (np. ryski na powierzchni typu "gloss piano"), to oczywiście mają prawo Ci potrącić.

Jeśli tylko rozpakujesz i pościągasz folie, to mogą uznać, że przekroczyłeś pewne granice, ale tutaj już jest podstawa do sporu.

Miałem swojego czasu wykłady z tych spraw, ale nawet akademiccy prawnicy nie potrafili udzielić jednoznacznej odpowiedzi w kwestii ściągniętej folii ochronnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się bez ściągania folii z matrycy ocenić prawidłowo jej działania i prawidłowego wyświetlania kolorów

 

W przypadku monitora z siga 2 razy oddawałem(bad pixele) i nie było problemu

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim wypadku mają prawo mnie obciążyć kosztami?

Nie, nie mają prawa, a jak oni to potraktują, to już inna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się bez ściągania folii z matrycy ocenić prawidłowo jej działania i prawidłowego wyświetlania kolorów

Jeśli udowodnisz to przed sądem, to jest mocny argument.

Jeśli same dane techniczne, do których miałeś dostęp, nie pozwalają na poznanie cech, jakie zbadać można wyłącznie po ściągnięciu folii, to teoretycznie miałeś do tego prawo.

Tyle, że sklepy (zwłaszcza te mniejsze) pewnie zwykle nie uznają takiego tłumaczenia.

Myślę, że te większe czasem idą na rękę w tych sprawach, bo chcą nie mieć w necie sprawozdania, jak to się ktoś z nimi procesował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sklep oficjalny allegro więc nie mały

TV

 

W opisie nie ma informacji co to za matryca

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku monitora z siga 2 razy oddawałem(bad pixele) i nie było problemu

Też oddawałem w x-kom lapka pikselami, zero problemów - jednego dnia odebrałem osobiście, następnego zawiozłem i gotówka do rączki.

Ale mniejszy sklep już by tak nie zrobił.

Nawet odbiór osobisty w gorszych sklepach bywa traktowany nie jak umowa na odległość i uważają, że nie masz prawa do zwrotu (to kwestia regulaminu, który stanowi kiedy i gdzie dochodzi do umowy).

 

To jest sklep oficjalny allegro wiec nie mały

W opisie nie ma informacji co to za matryca

Jeśli tak, to myślę, że nie powinno być problemu, ale nikt Ci nie odpowie na 100% jak się zachowają.

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak pytam z ciekawości bo dawno TV nie kupowałem(w 2011r.ostatnio)

 

Dam znać jak się sprawa rozwiązała ze zwrotem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawa o zwrocie podnosi kwestię opakowania (folia ochronna to też element opakowania) wyłącznie w przypadkach zapakowanych materiałów audiowizualnych, oraz przedmiotów, których rozpakowanie nie powinno nastąpić ze względów higienicznych (np. fabrycznie zapakowana bielizna).

Co bardzo ciekawe, są też tacy, którzy uważają, że skoro tak, to pozostałe towary można zwrócić bez jakiegokolwiek opakowania (w końcu ustawa nic o tym nie mówi).

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy opakowanie uznamy za element nabytej rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie wątek o net s :E

Zapomniałem o nim...gruba sprawa ale ten pseudosklep sam na siebie bata ukręcił z tymi 25%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy tu.

W razie czego podeśle im temat o Net-s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszony w regulaminie art. 34 ustawy o prawie konsumenta jest rozpatrywany w kategorii tzw. Odbioru jakościowego.

Zależy w dużej mierze od natury technicznej danej rzeczy, ale opakowanie, folie na matrycy, kable itp. są niezbędne do dokonania odbioru jakościowego przez klienta i nie powinny być nigdy rozpatrywane pod kątem "wykroczenia poza uprawnienia wynikające z dokonania odbioru jakościowego".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszony w regulaminie art. 34 ustawy o prawie konsumenta jest rozpatrywany w kategorii tzw. Odbioru jakościowego.

Zależy w dużej mierze od natury technicznej danej rzeczy, ale opakowanie, folie na matrycy, kable itp. są niezbędne do dokonania odbioru jakościowego przez klienta i nie powinny być nigdy rozpatrywane pod kątem "wykroczenia poza uprawnienia wynikające z dokonania odbioru jakościowego".

Tylko jeden sędzia może uznać, że folia w tym nie przeszkadza, a inny, że jednak tak :P

 

Czytałem, że niektóre kraje UE mają mniej mętne przepisy prawa, które stanowią, że konsument ma prawo do zwrotu tylko wówczas, gdy zapoznał się w towarem w stopniu najwyżej takim, w jak pozwolono by mu na to w sklepie stacjonarnym.

Czyli jak przymierzysz spodnie, albo poklikasz na klawiaturze laptopa, to możesz zwrócić. Jak rozpakujesz blister, albo zerwiesz folię ochronną, to prawo do zwrotu już Ci nie przysługuje.

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z takim przypadkiem dla przedmiotów wyposażonych w wyświetlacz. Co innego ucięcie metki na ubraniu, czy folie ochronne innego typu, których obecność nie przeszkadza w stwierdzeniu, czy dana rzecz ma wymagane cechy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeden sędzia może uznać, że folia w tym nie przeszkadza, a inny, że jednak tak :P

 

Czytałem, że niektóre kraje UE mają mniej mętne przepisy prawa, które stanowią, że konsument ma prawo do zwrotu tylko wówczas, gdy zapoznał się w towarem w stopniu najwyżej takim, w jak pozwolono by mu na to w sklepie stacjonarnym.

Czyli jak przymierzysz spodnie, albo poklikasz na klawiaturze laptopa, to możesz zwrócić. Jak rozpakujesz blister, albo zerwiesz folię ochronną, to prawo do zwrotu już Ci nie przysługuje.

To 99% rzeczy nie można by zwrócić i przepis zwrotu do 14 dni nie ma totalnie sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 99% rzeczy nie można by zwrócić i przepis zwrotu do 14 dni nie ma totalnie sensu.

A jaki wg Ciebie powinien być sens takich przepisów ?

Przecież nie po to wymyślono takie prawo, żeby konsumentom, którzy zakupili towar na odległość, wolno było sobie poużywać coś i odesłać, jak się nie spodoba.

Zamysł był taki, żeby zwolnić konsumenta z ryzyka, jakie niesie zawieranie umowy na odległość.

Powinno się umożliwić zwrot odzieży, monitora czy laptopa z uszkodzonymi pikselami, bo na czynności, które pozwalają to sprawdzić, pozwolono by również w sklepie stacjonarnym.

Sam fakt, że ludzie radzą sobie kupować przez internet wyłącznie dlatego, że mogą poużywać i ewentualnie odesłać, świadczy, że jednak coś w przepisach jest nie halo.

Zawsze byłem prokonsumencki, ale staram się być również obiektywny, skąd taka moją opinia.

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Powinno się umożliwić zwrot odzieży, monitora czy laptopa z uszkodzonymi pikselami, bo na czynności, które pozwalają to sprawdzić, pozwolono by również w sklepie stacjonarnym.

Sam fakt, że ludzie radzą sobie kupować przez internet wyłącznie dlatego, że mogą poużywać i ewentualnie odesłać, świadczy, że jednak coś w przepisach jest nie halo.

Zawsze byłem prokonsumencki, ale staram się być również obiektywny, skąd taka moją opinia.

W sklepie nie ma tego modelu Tv co zakupiłem a poza tym brak informacji że to matryca VA...TV otrzymałem w środę wiec nie chciałem sobie poużywać i oddać a mam i tak 30 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie nie ma tego modelu Tv co zakupiłem a poza tym brak informacji że to matryca VA...TV otrzymałem w środę wiec nie chciałem sobie poużywać i oddać a mam i tak 30 dni

Tyle, że ja miałem na myśli tych, co chcą sobie poużywać (tak napisałem), bo takich zapewne nie brakuje.

Czyżbyś uznał, że to jakaś uwaga w Twoją stronę, czy tylko mi się wydaje ?

Jeśli towar nie jest właściwie oznakowany/opisany, to wina producenta/sklepu.

Czasem producenci zatajają niektóre fakty, żeby złapać więcej klientów, co również uważam za nieuczciwe.

Jeśli kupowałeś w sklepie Allegro, to nie powinno być problemów ze 100% zwrotem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ja miałem na myśli tych, co chcą sobie poużywać (tak napisałem), bo takich zapewne nie brakuje.

Czyżbyś uznał, że to jakaś uwaga w Twoją stronę, czy tylko mi się wydaje ?

Jeśli towar nie jest właściwie oznakowany/opisany, to wina producenta/sklepu.

Czasem producenci zatajają niektóre fakty, żeby złapać więcej klientów, co również uważam za nieuczciwe.

Jeśli kupowałeś w sklepie Allegro, to nie powinno być problemów ze 100% zwrotem.

Wiem pisałeś ogólnikowo ale w końcu to mój temat

Nie robiłem tak nigdy z tymi zwrotami aby sobie poużywać i oddać a zwracałem jak towar miał poważne wady lub nie działał od razu(wtedy nie chciałem wymiany tylko kupowałem gdzie indziej bo towar potrzebny był na wczoraj i nie mogłem czekać)

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem pisałeś ogólnikowo ale w końcu to mój temat

Nie robiłem tak nigdy z tymi zwrotami aby sobie poużywać i oddać a zwracałem jak towar miał poważne wady lub nie działał od razu(wtedy nie chciałem wymiany tylko kupowałem gdzie indziej bo towar potrzebny był na wczoraj i nie mogłem czekać)

Wyraziłem swoją opinię na temat efektów, jakie przynoszą takie zapisy ustawy, mogące prowadzić (i nierzadko prowadzące) do nadużyć.

Przepraszam Cię najmocniej, że w Twoim temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbiegając od tematu zerwanej folii, czego się spodziewałeś i co oczekiwałeś po tv za 650 zł i to nie 32" tylko 40". :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbiegając od tematu zerwanej folii, czego się spodziewałeś i co oczekiwałeś po tv za 650 zł i to nie 32" tylko 40". :E

A czego miałem się spodziewać?cudów na kiju za tą kasę? :E

Przypominam że nie było słowa o matrycy VA jak pisałem wcześniej

Wyraziłem swoją opinię na temat efektów, jakie przynoszą takie zapisy ustawy, mogące prowadzić (i nierzadko prowadzące) do nadużyć.

Przepraszam Cię najmocniej, że w Twoim temacie

.

 

Nie gniewam się ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sklep oficjalny allegro więc nie mały

TV

 

W opisie nie ma informacji co to za matryca

 

Przecież w tym linku jest info jaką matrycę posiada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w tym linku jest info jaką matrycę posiada...

Taaa...Typ matrycy: LCD TFT

 

Bajka dla dzieci...to nie taka jak pisałem wcześniej...nie ma to jak wpaść do tematu i czytać po łebkach

 

Jeśli faktycznie jest taka to jest to katastrofa bo jest gorsza od mojego starego Samsunga z 2011r.

 

Suma sumarum i tak zwrot

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zamysł był taki, żeby zwolnić konsumenta z ryzyka, jakie niesie zawieranie umowy na odległość
Głównym celem były bodajże przekręty na osobach starszych, wciskanie garnków i innych śmieci za kosmiczną cenę (przynajmniej tyle pamiętam z tamtych dyskusji przed zmianami).

 

Gdybym wiedział że jest taka matryca to bym go nie kupił bo obraz wygląda słabo
A czego oczekiwałeś od najtańszego szajsu dużo tańszego od najtańszej chińszczyzny Manta?

 

No i pomysł jeżdżenia brudnym paluchem po ekranie, może jeszcze go walnij młotkiem. To zdecydowanie wykracza poza normalne sprawdzenie.

 

Taaa...Typ matrycy: LCD TFT
Ale masz kontrast 5000:1 więc łatwo się domyślić (IPS ma rzędu 1000:1, a kontrasty dynamiczne są kosmiczne, zresztą tez podany!). I co za problem z VA? Przecież najtańszego VA nie kupuje się do grania, najtańszy IPS też będzie marny (tyle, że już drastycznie podniosłeś cenę, ale nadal na bardzo niską). Obraz na pewno nie jest zły z powodu VA, ale generalnie z ostrych cięć na wszystkim, najgorsza matryca, najgorsza obróbka obrazu, najgorsze ... co się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...