Skocz do zawartości
ryzek37

Gigabyte X570 AORUS ELITE - wasze opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Sam podałeś link do tematu więc po co nowy zakładasz, możesz tez tam pytać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gigabyte gwarantuje niezawodna prace?? Przeciez biosy sa niedopracowane u kazdego producenta i to tylko kwestia czasu zanim to ogarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dla czego wszyscy narzekają, ja mam tą płytę od tygodnia, katuje ja na wszelkie możliwe sposoby, benchmarki Cinema Blanche i inne narzędzia tortury + oczywiście gierki, wszystko działa ładnie i płynnie z 3600 i balistkaki 3000 2x8. Robie po to żeby móc się do czego przyczepić ale nie mogę bo po prostu wszystko działa(A do możliwości zwrotu został jeszcze 7 dni:)), też miałem wiele zastrzeżeń przed zakupem bo sprzęt nowy nie sprawdzony różnie może być ale złożyłem i jest ok, ktoś tam pisał uruchomia się długo, weź kolego instrukcję i poczytaj dlaczego tak jest wystarczy jedna opcje przestawić ultra fast boot. Ktoś powie po co taka droga płyta, można przecież sobie kupić b450 za 3 stowki tomahawka update biosa zrobić i będzie gi, będzie działać, zgodzę się w 100%. Tylko jest 1 mały problem, minie rok, 2 albo 3 i producent wylej się na ten chipset i cały komputer będziesz musiał modernizowac od podstaw gdy będziesz chciał sobie na przykład na allegro jakaś używke kupic procka (mówię przykładowo, problemy mogą być rozne, producenci zawsze patrzą na to żeby kasę zarobić, nie wielka oszczędność na płycie w dłuższej perspektywie może przynieść wielkie straty w przyszłości). Ja mogę szczerze polecić ta płytę z tym prockiem. Jeśli potrzebujesz jakiś szczegółowych informacji służę pomocą, mogę również wykonać jakieś testy dla Ciebie, może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jak to porządnie przetestować ta plyte:). Ja tam myślę że nic tego nie zagnie.

Edytowane przez zbierek18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zbierek18 - jak wentylator na chipsecie tej płyty ? jest głośny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zbierek18 - jak wentylator na chipsecie tej płyty ? jest głośny ?

Ja nie słyszę go wcale, mam wrażenie że on w ogóle się nie kręci przy normalnym użytkowaniu, testowałem już na różne sposoby ten zestaw, gry programy do testowania. Nie słyszalny jest żaden piskliwy dźwięk małego wentylatora, temp chipset wacha się między 30 a 40 bez obciążenia, myślę że radiator w zupełności wystarczy żeby ta temp podtrzymać, i płyta nie musi uruchamiać wentylatora. Nie wiem o co tyle krzyku z tym wentylatorem ludzie robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zbierek18 -thx za info :D:thumbup: dzięki tej opinii kupiłem tą płytę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będziesz zadowolony, też miałem dużo obaw, ale jak złożyłem, poustawiałem wszystko, potestowałem to poczułem ulgę i satysfakcje. Jest bardzo ok:) Musisz tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz (i nie panikować w razie czego) która się może przytrafić. już napisałem o tym na x-komie w opiniach przy procesorze AMD Ryzen 3600 który kupiłem i tam opiniowałem.

 

Zacytuje to co tam napisałem:

"zauważyłem że bez obciążenia w procesorze cały czas, samoistnie podnosi się i obniżą temperatura, napięcia, i zegary szaleją na wszystkich rdzeniach, Procesor pracuje na x570 aours elite, Pomogło ustawienie funkcji OC w aplikacji Easy Tune z Gigabyte APP center pobranej ze strony producenta, Po ustawieniu tej funkcji wszystkie zegary i napięcia trzymają się jednym poziomie a temperatura stoi w miejscu. "

 

dodałem też tam zdjęcie, możesz sobie tam ten screen zobaczyć co i w czym ustawiłem. Po tym zabiegu chociaż to za dużo powiedziane:) komputer działa stabilnie i cicho przede wszystkim bo nie wymusza co chwile głośnej pracy wentylatorów na CPU.

 

Miłej zabawy...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będziesz zadowolony, też miałem dużo obaw, ale jak złożyłem, poustawiałem wszystko, potestowałem to poczułem ulgę i satysfakcje. Jest bardzo ok:) Musisz tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz (i nie panikować w razie czego) która się może przytrafić. już napisałem o tym na x-komie w opiniach przy procesorze AMD Ryzen 3600 który kupiłem i tam opiniowałem.

 

Zacytuje to co tam napisałem:

"zauważyłem że bez obciążenia w procesorze cały czas, samoistnie podnosi się i obniżą temperatura, napięcia, i zegary szaleją na wszystkich rdzeniach, Procesor pracuje na x570 aours elite, Pomogło ustawienie funkcji OC w aplikacji Easy Tune z Gigabyte APP center pobranej ze strony producenta, Po ustawieniu tej funkcji wszystkie zegary i napięcia trzymają się jednym poziomie a temperatura stoi w miejscu. "

 

dodałem też tam zdjęcie, możesz sobie tam ten screen zobaczyć co i w czym ustawiłem. Po tym zabiegu chociaż to za dużo powiedziane:) komputer działa stabilnie i cicho przede wszystkim bo nie wymusza co chwile głośnej pracy wentylatorów na CPU.

 

Miłej zabawy...:)

Dzięki ,czekam na płytę i dam znać po niedzieli co i jak :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że na xtreem można dostać tę płytkę za 820 plnów

 

https://xtreem.pl/plyty/1258-aorus-x570-elite-4719331806439.html

 

Płytkę oczywiście zamówiłem, zamierzam sparować z 3900X. Pierowtnie miał być ASUS x470 Prime pro i bez OC proca. Ale dopłata 200 zł dla lepszej VRM i nowszego chipsetu mnie odstatecznie skusiła.

 

3900X Po OC da jej niezły wycisk :D Jak skompletuję platformę, to oczywiście zdam relacje jak zachowa się ta płyta, czego jestem ciekaw jak zachowa się jedna z najtańszych x570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta płytką pociągnie 3950x?

 

Czemu miała by nie pociągnąć, x570 przeznaczony jest dla nowych ryzenów. Wszystkie płyty w sposób wydajny rozwiązane mają chłodzenia sekcji zasilania i samą nieźle rozbudowaną sekcję, bo tak były projektowane.

Wszystko zależy jak mocno będziesz chciał podkręcać i tak już mocny procesor i w jakim celu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym był ostrożny z mobo od Gigabyte ze względu na ich kości EEPROM o pojemności 16 MB. Tu jest więcej na ten temat: dobreprogramy.pl/AMD-Ryzen.-Producenci-oszczedzali-na-EEPROMach-a-teraz-maja-problem-z-kompatybilnoscia,News,102715.html .

Edytowane przez huzar2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym był ostrożny z mobo od Gigabyte ze względu na ich kości EEPROM o pojemności 16 MB. Tu jest więcej na ten temat: dobreprogramy.pl/AMD-Ryzen.-Producenci-oszczedzali-na-EEPROMach-a-teraz-maja-problem-z-kompatybilnoscia,News,102715.html .

 

To poczytaj sobie to kolego, i nie straszyć mi ludzi tutaj:)

LINK

 

Akurat najgorsza sytuacja jest nie w gigabyte tylko MSI.

 

WSZYSTKIE X570 MAJĄ 32MB EEPROM!!! i nie ma żadnych powodów do paniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poczytaj sobie to kolego, i nie straszyć mi ludzi tutaj:)

LINK

 

Akurat najgorsza sytuacja jest nie w gigabyte tylko MSI.

 

WSZYSTKIE X570 MAJĄ 32MB EEPROM!!! i nie ma żadnych powodów do paniki.

Nie wszystkie, bo właśnie płyty Gigabyte X570 mają 16MB. Widocznie ich bios jest tak skonstruowany, że im to wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbierek18, kupiłeś płytę X570 AORUS ELITE i nie wiesz ile ma EEPROM? No to gratulacje. Tu masz specyfikację z informacją o wielkości EEPROM Twojej płyty: www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-ELITE-rev-10/sp#sp.

- "Jednak 128 Mb, to nie to samo, co 32 MB – na jeden MB (megabajt) przypada aż 8 Mb (megabitów), co sprawia, że masz tak naprawdę płytę z 16 MB pamięcią" - to jest cytat z linka który Ty podałeś sam he, he, :cool:

Edytowane przez huzar2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie tylko że X570 w ogóle nie wspiera pierwszej generacji, więc moim zdaniem pojemność kostki nie ma aż takiego znaczenia, więcej jak jeszcze jednej generacji i tak nie zobaczymy na AM4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie tylko że X570 w ogóle nie wspiera pierwszej generacji, więc moim zdaniem pojemność kostki nie ma aż takiego znaczenia, więcej jak jeszcze jednej generacji i tak nie zobaczymy na AM4.

No w ten sposób można się pocieszać, jak ma się mobo z 16MB EEPROM, ale jak świadomie dokonuję zakupu nowej płyty x570 to wolałbym, żeby jednak miała 32MB EEPROM tak jak zaleca AMD. Nigdy nie wiadomo co może być zmienione w nowych wersjach UEFI lub czy AMD nie wyda na AM4 jakiegoś Ryzena 4000X...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbierek18, kupiłeś płytę X570 AORUS ELITE i nie wiesz ile ma EEPROM? No to gratulacje. Tu masz specyfikację z informacją o wielkości EEPROM Twojej płyty: www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-ELITE-rev-10/sp#sp.

- "Jednak 128 Mb, to nie to samo, co 32 MB – na jeden MB (megabajt) przypada aż 8 Mb (megabitów), co sprawia, że masz tak naprawdę płytę z 16 MB pamięcią" - to jest cytat z linka który Ty podałeś sam he, he, :cool:

Widzę że koledze żal d...ę ściska bo pomimo 16MB pojemności kości EPROM i błędnych wniosków @zbierka18 jego platforma zjada twoją na śniadanie ....

a czy będzie to mało ? czas pokaże

 

https://nl.hardware.info/artikel/9411/15-amd-x570-moederborden-review-op-de-proef-met-een-3900x#verschillen-uiterlijk-koeling-a-rgb - tutaj więcej o testach na platformie X570 min. o płycie Gigabyte X570 Aorus Elite

Edytowane przez kliszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że koledze żal d...ę ściska bo pomimo 16MB pojemności kości EPROM i błędnych wniosków @zbierka18 jego platforma zjada twoją na śniadanie ....

a czy będzie to mało ? czas pokaże

 

Widzę że kolega nie potrafi czytać ze zrozumieniem, natomiast wie co komu... (?) ściska. Otóż ja biorę udział w dyskusji o doborze odpowiedniej płyty głównej (bo zamierzam zmienić swoją starą platformę) na x570 i pozwoliłem sobie poddać w wątpliwość zakup płyty Gigabyte (która jest dobrą płytą, tylko ma mały EEPROM).O tym jest dyskusja, jaka płytę główną wybrać i dlaczego. Czekam na profesjonalne testy najnowszych mobo, bo jak na razie jest ich niewiele, natomiast "fachowcy" którzy odpowiadają na pytanie; czy 16MB pojemności kości EEPROM to dużo czy mało - piszą... czas pokaże :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej poczekać na update biosu (stabilnego i działającego) pod x470 i kupić koks płytę? Po co od razu już teraz mieć jak jest tyle problemów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega nie potrafi czytać ze zrozumieniem, natomiast wie co komu... (?) ściska. Otóż ja biorę udział w dyskusji o doborze odpowiedniej płyty głównej (bo zamierzam zmienić swoją starą platformę) na x570

Powodzenia w poszukiwaniach mam nadzieję że coś znajdziesz/kupisz ,czytać umiem nawet ze zrozumieniem - nie spodobała mi się forma w jakiej odpowiedziałeś @zbierkowi18.

P.S - kupiłem Gigabyte X570 Aorus Elite ,wcześniejsza ( chipset X370 ) sypała bugami po aktualizacji BIOSu , myślę ( nie tylko ja ) że AMD popełniło błąd sugerując że wcześniejsze chipsety obsłużą bez problemu najnowsze Ryzeny dla których jednak najlepszą/natywną podstawką będzie X570 lub B550

Edytowane przez kliszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej poczekać na update biosu (stabilnego i działającego) pod x470 i kupić koks płytę? Po co od razu już teraz mieć jak jest tyle problemów?

 

mowisz tylko o plytach które maja 32mb? Jest ich niewiele jednak.... sam wybrałem prime x470 i nie zawiodłem się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego @kliszka

 

kolega @huzar2 myśli albo wydaje mu się że kupi płytę która będzie mu w stanie obsłużyć następne 2 generacje ryzenów bo będzie miał 32mb EEPROMU który zapewni mu nie ograniczony dostęp do wszelkich aktualizacji biosu przez 10 lat.

 

Powiem tak... jest bardzo wątpliwe że AMD następną generację swoich ryzenów również wypuści pod AM4 więc ja się pytam po co ci to?, Już teraz z tego miejsca mogę Ci powiedzieć że płyta śmiga bez żadnego problemu na stockowym biosie z 3600 i jestem też przekonany że ogarnęła by bez najmniejszego problemu droższe procesory więc jeszcze raz pytam po co??

 

Puki nie będę zmuszony grzebać przy biosie to NIE będę niczego flashował, komputer ma działać stabilnie i tyle.

 

Pisałeś że w sposób świadomy kupiłem 16Mb EEPROMU, powiem Ci że tak, powiem więcej, nie zaprzątałem sobie głowy głupstwami dokonując doboru płyty, dokonując doboru patrzyłem przede wszystkim na firmę, aktualność chipa, i jakość wykonania płyty która w gigabyte od wielu lat mnie nie zawiodła i w tym przypadku też nie. Płyta jest porządna i wystarczy na pewno na 5 lat albo więcej. I jestem przekonany że owe 16Mb na pewno wystarczy i nie wpędzi mnie w depresje za 3 lata. Mogłem dołożyć 450zł do wersji PRO i co by mi to dało??, może to że za rok bym procesor mógł wymienić pod warunkiem że zostanie AM4 tylko po co?? Nie rozumiem tego... To jak bym co rok auto w salonie wymieniał bo tamten ma 2 konie więcej, jeszcze raz powiem, nie rozumiem...

 

Tak jak wcześniej wspomniałem przyszłe ryzeny na pewno zostaną wydane pod nowy socket tak więc nawet jak znajdziesz płytę z nawet 1Gb EEPROMEM to nic Ci to nie pomoże bo i tak będziesz miał komputer ze starą płytę którego możliwość sensownej aktualizacji i modernizacji skończy się i tyle...

 

Sam teraz jesteś w takiej sytuacji masz najlepszą możliwą płytę pod 1150 i super procek (najlepszy możliwy 1150) które swojego czasu kosztowały krocie, ale niestety minęło 5 lat i czasy świetności tego socketa się skończyły, intel dodał 1 pin do nowych procków i teraz zmuszony jesteś znowu wydać z 2tys albo więcej. I tak to jest z elektroniką komputerową. Nie nadgonisz. Można by się czepiać wszystkiego, że kondensatorków, rezystorków, tranzystorków, diodek innych tego typu pierdół. Ale to są tylko drobiazgi które w żaden sposób nie utrudnią ci eksploatacji komputera w sposób normalny przez jakiś tam określony przez producenta czas.

 

Też miałem wcześniej MSI b85-g43 z 1150 i proca 4460, komputer służył mi 5 lat i mógł służyć jeszcze dłużej ale uznałem że przyszedł czas na zmianę ponieważ z płytą zaczęło być coraz gorzej, wyszła nie udolność wykonania płyt MSI i padła para slotów RAM tak o, po prostu, u mojego znajomego w MSI po roku padł kontroler PCI-E karty graficznej, dlatego powiedziałem że od msi to nawet myszki już nie chce. Ale odchodzę od tematu..

 

Tak więc nie popadajmy w paranoje, i nie doszukujmy się drobiazgów, Firmy wydają nowe konstrukcję pod nowe procesory ustalając optymalne parametry dla nich, parametry które mają wystarczyć do tego co jest teraz i tak jest.

I niech martwią się Ci którzy kupują teraz stare płyty. Bo ci faktycznie mogą mieć lipę za jakiś czas jak któryś element zostanie nadmiernie przeciążony przez jakiegoś ryzena z najwyższej pułki. I nawet 100mb eepromu nie pomoże jak s.zasilania będzie słaba i nie uciągnie.

 

Życzę duże EEPROMU i udanych poszukiwań ideału:)

Edytowane przez zbierek18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny zbierek18!

Ja mam tylko wątpliwość tego rodzaju, dlaczego mam kupować nową płytę Gigabyta z 16MB Biosem, jak mogę kupić w podobnej cennie Asusa czy MSI z 32 MB Biosem.

Według DigiKey, 8-pinowy 128-bitowy (16 MB) układ pamięci flash ROM SPI, stosowany na obecnych płytach głównych, zaczyna się od 1,31 dolara za sztukę przy zakupie hurtowym 256-bitowy (32 MB) chip w tym samym wariancie kosztuje 2,04 USD za sztukę . Producenci płyt głównych mają siłę przetargową, aby jeszcze bardziej obniżyć te ceny. Nawet do 70 centów za sztukę. Można obliczyć ile zaoszczędzą przy sprzedaży miliona płyt głównych i to jest „dymanie” nas konsumentów.

Bo później może być przykładowo jak w komunikacie (na czerwono) przy wersji F30 BIOSU tej płyty: www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AX370-Gaming-K3-rev-10/support#support-dl-bios

Wyobraźmy sobie, że np. AGESA za kilka miesięcy wypuści nowy microkod ulepszający obsługę procesorów RYZEN (Matisse) czy nawet PCIe 4 i może się okazać, że „BIOS ROM size limited” i dupa zimna…

 

Ps. Życzę Ci i tym wszystkim posiadaczom mobo Gigabyta, że oczywiście nie było żadnych problemów z użytkowaniem tych płyt.

Edytowane przez huzar2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...