Skocz do zawartości
ryzek37

Gigabyte X570 AORUS ELITE - wasze opinie

Rekomendowane odpowiedzi

wiesz nie jestem znawcom od biosów, ale też nie wyobrażam sobie sytuacji że któraś firma wypuszcza jakiś produkt (płytę główną) który rzekomo jest od podstaw projektowany pod dany procesor, i nagle robi taki babol w procesie produkcji i planowania że w pewnym momencie uniemożliwia użytkownikom skorzystanie z jakiegoś ulepszenia w związku z dokonaną oszczędnością na kosteczce ramu z 2$, ulepszenia które w sposób znaczny poprawia prace i szybkość pracy procesora. Myślę że na pewno zostanie zaproponowany jakiś plan B. W jakim światle postawiła by się wtedy taka firma. Myślę że dla nie których byłby to ostatni produkt jaki u nich kupili. Jednym słowem strzał w kolano i wielka nauczka.

 

Myślisz że nagle może pojawić się aktualizacja która będzie możliwa do zainstalowania tylko na płytach z 32Mb pamięcią?? Co wtedy firma napisze w wyjaśnieniu tym co kupili ich najnowszy produkt x570 jeśli poprawa jakości pracy będzie znacząca, produkt który miał być w 100% kompatybilny. Ciężko mi sobie wyobrazić taką sytuację tym bardziej że seria X miała być niby taka lepsza taka PRO...

 

Zauważyłem też że wszystkie aktualizację biosów do różnych płyt (starych i nowych) z 16 i 32 Mb ważą około 8Mb-11Mb, w moim przypadku jest jakaś aktualizacja F4g która zajmuje 9.3Mb. 1.0.0.3AB

 

Ja i tak na razie nie mam zamiaru wykonywać jakichkolwiek updatów biosów ponieważ wszystko chodzi w sposób zadowalający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że na pewno zostanie zaproponowany jakiś plan B. W jakim światle postawiła by się wtedy taka firma. Myślę że dla nie których byłby to ostatni produkt jaki u nich kupili. Jednym słowem strzał w kolano i wielka nauczka.

Plan B to oczywiście zawsze jest, po prostu ograniczenie i cięcie funkcjonalność UEFI (np. rozdzielczości, obsługi myszy itp.) albo wydanie nowej rewizji typu MAX tak jak MSI. Uczciwie przyznaję, że miałem już upatrzoną mobo Gigabyte X570 AORUS PRO, ale znalazłem dyskusję na forum reddita właśnie na ten temat i stąd moje wątpliwości. Problem polega na tym, że cała seria Gigabyte X570, łącznie z X570 AORUS XTREME za (!) 3 599,00 zł posiada ten sam 16MB BIOS.

Mam nadzieję, że niepotrzebnie wyolbrzymiam problem, a "genialni" programiści Gigabayta tak skompilują i zoptymalizują mikrokody UEFI, że nie będzie problemów. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaraz po instalacji systemu na nowej płycie Gigabyte X570 Aourus Elite - wrażenia .....masakra , zero skoków napięcia ,temperatura w normie :cool: 35 -43 st.C w idle w czasie testów do 70st.C max. ,4200 MHz na każdy rdzeń - 1,32V , wyniki w Cinebench R15 - 1581

Cinebench R20 - 3600 :D ,

moje klamoty :

Ryzen 5 3600

Gigabyte X570 Aorus Elite

Patriot Viper 4, DDR4, 3000MHz, CL16 - 16GB

MSI RX 470 Gaming X 4gb

Dysk SSD WD Black SN750 500GB PCIe x4 NVMe

DYSK 3.5 SEAGATE ST2000VX000 2000 GB

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 -

wentylator chłodzenia : Thermalright TY-147A PWM (1 szt. )

SilentiumPC Armis AR7

2 x be quiet! Silent Wings 3 140mm PWM - front

Fander Roxo 140mm MX FRX2-14025-MX 1100rpm - tył obudowy ,

P.S - Pasta ( Thermal Grizzly Hydronaut 3,9g )jeszcze nie wygrzana , tryb chłodzenia SILENT , wentylator chipsetu cichutki jak już wcześniej wspominał @zbierek18 , na gorąco - JEST MOC

 

5abbe8177040039em.jpg

 

412b0faa7592f7f0m.jpg

 

3388a0f55c46f9b1m.jpg

 

c718a9dddc37973fm.jpg

 

10710d458c4341d5m.jpg

 

de650716d846590am.jpg

 

70ab8f89cab1c5adm.jpg

 

aa0d52e0adb74e71m.jpg

Edytowane przez kliszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super, ciesze się że mogłem dobrze poradzić i nie jesteś zawidziony, ładnie to zmontowałeś, ale ten grandis ogromny;) ale widzę chyba musiałeś zrezygnować z jednego wentylatora na nim bo pewnie wadził o kości ramu:) z czasem zobaczysz może udało by się tam jakiegoś cieniaska wcisnąć 120mm, są też takie cieniutkie, też mam tą pastę, uważa się że jest najlepsza na rynku, na wcześniejszym procesorze udało mi się na tej paście zejść z temperaturą prawie o 10 stopni.

 

dobra robota:) :thumbup:

 

A powiedz jeszcze czy ustawiałeś profil OC w w aplikacji Easy Tune z Gigabyte APP center żeby uspokoić zegary i temp??

No bo ja musiałem, dzięki temu unormowałem prace procesora i zwiększyła się kultura pracy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kliszka

 

Możesz podesłać jeszcze jakieś fotki tej płyty - chodzi mi o okolice tyłu radiatorów VRM - czy radiatory są posiadają jakieś wcięcia po bokach, czy są to zwykłe klocki bez żadnych nacięć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grandis najlepiej działa z jednym wentylatorem 140mm. Stopień czy dwa różnicy po zamontowaniu 120mm nie jest warte zachodu. Fabryczny 120mm jest dużo głośniejszy od 140. Ma z 500rpm więcej przy takim samym wypełnieniu PWM. Żaby to dobrze zgrać trzeba osobne krzywe dla obu wentyli ustawić.

 

Lepiej ten 120mm wrzucić gdzieś do obudowy.

 

Przy okazji zamiast montować drugi wentyl lepiej jest na papierku ściernym zrobić lekki laping podstawy Coolera. Fabrycznie ma fakturę pilnika a nie płaskiej podstawy. Nie trzeba nawet robić lustra. 2 minuty na papierku ściernym i jest gladziutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kliszka

 

Możesz podesłać jeszcze jakieś fotki tej płyty - chodzi mi o okolice tyłu radiatorów VRM - czy radiatory są posiadają jakieś wcięcia po bokach, czy są to zwykłe klocki bez żadnych nacięć?

coś się jeszcze znajdzie nie wiem jednak czy spełnią Twoje oczekiwania.

6c5fed18f7a8cb5dm.jpg

 

a3bdef79b434a744m.jpg

 

ce65efb19faf07c5m.jpg

 

118d7dd24ceba8d2m.jpg

 

03a59ff13bddfb09m.jpg

 

a7be6c64296a6382m.jpg

 

1756af524438b009m.jpg

 

Grandis najlepiej działa z jednym wentylatorem 140mm. ....

Zgadzam się z kolegą ,zrobiłem lapping stopy chłodzenia ,wentylator jeden ale wydajny i bardzo cichy, jestem osobą która bardzo ceni ciszę i pod nią dobieram podzespoły do pc-ta.

Edytowane przez kliszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570 o ile sie nie myle to nie obsluguja Ryzen 1000 wiec automatycznie zwalniaja sporo miejsca w epprom, dlatego mysle ze przykladowo za rok nie bedzie problemu z ew biosami do nowej serii jesli bedzie pod ten sam socket.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super.....

dobra robota:) :thumbup:

 

A powiedz jeszcze czy ustawiałeś profil OC w w aplikacji Easy Tune z Gigabyte APP center żeby uspokoić zegary i temp??

No bo ja musiałem, dzięki temu unormowałem prace procesora i zwiększyła się kultura pracy...

W Easy Tune ustawiłem na Default , jestem na etapie testów ;) .Więcej niż wydajność cenię ciszę i porządek w obudowie :) ,myślę jeszcze nad GTX 1660 ale ponieważ jestem niedzielnym graczem nie jest to zakup potrzebny od zaraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no, za nim rozwazysz zakup jakieś Nvidii porównaj je z nowymi radeonami, wydali je również w tej samej technologii 7nm co nasze nowe procesory, podobno również mówi się że cenowo wypadają o wiele lepiej i są o wiele bardziej wydajniejsze niz ich geforcowe odpowiedniki.

Ja też pospieszylem się że swoim palitem, nie mówię że jest zły czy słaby ale nie wiem czy za tą kasę teraz nie miałbym lepszego gpu. Nawet nie chce sprawdzac... Tak będzie lepiej dla moich nerwow:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienia w Easy Tune na OC - pomimo wyższego napięcia i taktowania procesor pracuje stabilnie co do nowej grafiki - interesują mnie karty z niereferencyjnym ( autorskim) systemem chłodzenia najlepiej od MSI lub Geforce takie wersje dopiero pokażą się na rynku ,do tej pory zawsze miałem karty Radeona może teraz czas na zmianę.

P.S - zastanawia mnie max. temperatura nowych Ryzenów 5 3600, producent podaje tylko wartość TDP -65W - jeszcze kilka słów na temat nowej rodziny procesorów - AMD wypuściło nową rodzinę procesorów Zen 2, która zapoczątkowała nową erę w inżynierii procesorów. Zamiast stosować dużą, monolityczną matrycę krzemową, firma przeniosła się na projekt chiplet złożony z kilku zoptymalizowanych kawałków krzemu, które zaprojektowano tak, aby przewyższały ich zadania, przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów. Te mikroukłady są łatwiejsze i tańsze w produkcji ze względu na ich mniejszy rozmiar matrycy. W produkcji krzemu, większa matryca jest trudniejsza do wykonania, ponieważ prawdopodobieństwo losowo rozłożonych defektów kończących się w krzemie rośnie wraz z większym chipem. AMD rozsądnie postarało się, aby kontroler I / O pozostawał w procesie 12-nanometrowym, ponieważ nie korzysta z technologii 7 nanometrów i może nadal używać do tego GlobalFoundries ( amerykański producent półprzewodników z siedzibą w Santa Clara, California ) zamiast droższych fabryk TSMC. - jestem dumny że mam procesor od AMD przez wiele lat moje komputery obsługiwały Phenomy ,Athlony ,FX-y bo procesory Intela były drogie lub bardzo drogie teraz sytuacja zmieniła się diametralnie . Myślę że AMD postawiło bardzo wysoką poprzeczkę konkurencji którzy po wielu tłustych latach obudzili się z palcem w odb...e i mają mega problem.

Edytowane przez kliszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro albo w poniedziałek dotrze do mnie Aorus Elite, mam kilka pytań do właścicieli tego Mobasa.

 

 

 

1. Czy aktualizował ktoś BIOS? Czytałem newsy, że jakaś tam rewizja AGESY miała błędy i ją wycofali. Który Bios będzie najlepszy i najbardziej stabilny?

 

2. XFR i PBO ustawia się z poziomu biosu czy trzeba dograć AMD Master albo Easy Tune od Gibabyte?

 

3. Ktoś wyżej pisał o trybie OC w Easy Tune dla większej stabilności. Czy ten program za każdym razem się włącza razem z Windowsem w tle? Nie lubie mieć dużo programów zainstalowanych i zastanawiam się czy komputer zapamiętuje te ustawienia Easy Tune i można go odinstalować, czy trzeba go cały czas trzymać na kompie?

 

4. Wie ktoś czy montując dysk m.2 NVME, tracę na płycie głównej dwa zwykłe porty SATA? Czytałem instrukcję i nie takiego nie znalazłem, ale może źle zrozumiałem. Wiem że w poprzednich płytach b450 i x370 bardzo dużo płyt wyłączało 2 porty SATA po zainstalowaniu m.2

 

5. Ściągacie sterowniki ze strony Gibabyte, czy prosto od producentów? Przykładowo oglądałem jakiś filmik niedawno, jakiś tam popularny youtuber "technologiczny" zalecał ściągać stery do Chipsetu prosto od AMD a nie od producentów Mobo - https://www.amd.com/pl/support/chipsets/amd-socket-am4/x570

 

6. Jakieś wskazówki dla nowego użytkownika AORUS Elite, które mogą się wydawać oczywiste a nikt o nich nie pisze? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy aktualizował ktoś BIOS? Czytałem newsy, że jakaś tam rewizja AGESY miała błędy i ją wycofali. Który Bios będzie najlepszy i najbardziej stabilny?

 

Jest niby nowy F4g ale również czytałem że to jakaś lipa, na stokowym biosie F3 komputer chodzi stabilnie, nie widzę potrzeby kombinować jeśli coś działa, trochę się długo uruchamia (moment od wciśnięcia przycisku power do pokazania się ekranu z logiem płyty ok 10s) myśle że zrobie aktualizację tylko wtedy gdy coś z tym zrobią na razie nie będę instalował żadnych kosmetycznych poprawek.

 

2. XFR i PBO ustawia się z poziomu biosu czy trzeba dograć AMD Master albo Easy Tune od Gibabyte?

takie masz dostępne opcje OC w easy tune

a3b4f1d91e92d74fmed.png

 

3. Ktoś wyżej pisał o trybie OC w Easy Tune dla większej stabilności. Czy ten program za każdym razem się włącza razem z Windowsem w tle? Nie lubie mieć dużo programów zainstalowanych i zastanawiam się czy komputer zapamiętuje te ustawienia Easy Tune i można go odinstalować, czy trzeba go cały czas trzymać na kompie?

 

Tak, na stockowych ustawieniach procesor działa nie stabilnie, wygląda to w ten sposób że bez obciążenia procesor pracuje na jednym rdzeniu który jest bardzo obciążony gdy już podskoczy mu temperatura włączają się kolejne rdzenie i tak bez końca, jest to bardzo wnerwiające bo co chwile wentylator wyje potem chwila spokoju i znowu bo efekt ten grzeje cały procesor, ustawienie funkcji OC w easy tune ustala jednakową częstotliwość na wszystkich rdzeniach cały czas i jest cisza i spokój.

 

Raz ustawisz w windowsie i potem nie musisz więcej mu nic ustawiać pamięta, program nie pobiera żadnych zasobów systemowych, nie czuje jego obecności w systemie, nie męczy mnie że ma jakieś aktualizację, czy inne pierdoły i powiadomienia. Ja go zostawiłem, nie przeszkadza mi

 

a77648d127bce2e4med.png

 

4. Wie ktoś czy montując dysk m.2 NVME, tracę na płycie głównej dwa zwykłe porty SATA? Czytałem instrukcję i nie takiego nie znalazłem, ale może źle zrozumiałem. Wiem że w poprzednich płytach b450 i x370 bardzo dużo płyt wyłączało 2 porty SATA po zainstalowaniu m.2

 

pierwsze słyszę, ciężko nawet to sprawdzić tych portów jest tam 6, ja mam podpięte 2 dyski normalne do płyty na SATA i wszystko chodzi normalnie, napędu nie mam.

 

5. Ściągacie sterowniki ze strony Gibabyte, czy prosto od producentów? Przykładowo oglądałem jakiś filmik niedawno, jakiś tam popularny youtuber "technologiczny" zalecał ściągać stery do Chipsetu prosto od AMD a nie od producentów Mobo - https://www.amd.com/...socket-am4/x570

 

różnica między jednymi a drogimi wynosi 2 dni więc nie wiem czy można się jakiegoś szału spodziewać, tak ja wyżej pisałem na stockowych sterownikach z płyty wszystko działa normalnie.

 

6. Jakieś wskazówki dla nowego użytkownika AORUS Elite, które mogą się wydawać oczywiste a nikt o nich nie pisze? :)

o procesorze już pisałem,

nie instaluj i nie eksperymentuj ze starymi programami od starszych wersji AMD, ja na początku zainstalowałem jakieś G!@#o firmy AMD ale do poprzednich wersji bo chciałem temp sprawdzić i uwaliłem sys, musiałem instalować jeszcze raz.

żeby chodziły programiki z gigabyte musisz mieć app center, to jest taka platforma w której dopiero instalujesz te wszystkie easy tuny i inne.

płyta jak płyta ostrożnie przy instalacji, instrukcja bardzo czytelna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem wersję BIOS do F4g - wszystko OK ,dodano sterowanie wentylatorem chipsetu ,sterowniki instaluj TYLKO za strony producenta płyty głównej( mam na myśli chipset ,lan ,SATA RAID/AHCI )

Edytowane przez kliszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie a szczególności zbierek18 za obszerną odpowiedź :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam mojego 4670k. Zakupiłem już Ryzena 3700x i tę płytę. Zastanawiam się jakie ramy wybrać, co polecicie? Budżet 450 zł. Ramy będę brał na FV także nie będę miał możliwości zwrotu i wszystko musi działać od strzała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie spisuje się bardzo dobrze Crucial 16GB 3000MHz Ballistix Sport LT Gray CL15 (2x8GB)

 

na początku jeszcze słyszałem opinie że nowe ryzeny nie lubią dwustronnej pamięci microna ale jest to bzdura wszystko działa jak należy od miesiąca prawie.

 

nawet morel wykonywał test pamięci do nowych ryzenów i podobna pamięć byłą tam testowana.

 

 

Gdyby ta pamięć nie do końca nadawała się do tego zestawu to na pewno by jej tam nie pokazywał.

 

w filmiku co prawda chodzi o to jakie szybkości najlepiej się spisują, mój wniosek z tego filmiku jest taki że 3000MHz i 3200MHz najlepiej wypadają jeżeli chodzi o jakość do ceny.

 

najlepiej też słyszałem spisują się układy z 4 kośćmi ale to już niestety nie ten budżet. I tak już masakrą jest fakt że pamięć kosztuje prawie tyle co pół procka czy płyt o której mowa w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układy z czterema kośćmi spisują się lepiej na AM4 niż dwie kości? Jesteś tego pewien? Ani AM4 ani LGA1151 nie obsługuje trybu quad channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem, że jakiś boost dają 4 kości w dual. :D Dzięki Tobie trochę zgłębiłem tematu i dochodzi jeszcze jedno lub dwustronność pamięci. Te dwustronne działające w dualu działają (chyba?) szybciej od jednostronnych. Wyczytałem również, że dwustronne są ponoć wszystkie kości 16gb. Czyli sweet pointem jest posiadanie 2x xgb dwustronnych. Dobrze myślę?

 

EDIT.

- tutaj jest test dwóch vs czterech slotów. Nie wiem czy można ufać ale czytając komentarze wychodzi na to, że jednostronne pamiątki w liczbie 4 sztuk działają podobnie co dwustronne pamiątki w liczbie dwóch. Jeśli ktoś zna temat lepiej i mógłby wytłumaczyć zależności to chętnie poczytam, sam zmieniam platformę i celuje w 32gb ram - czy to jako 2x16gb czy 4x8gb. Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zbierek18 czyli najlepiej wziąć Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (BLS2K8G4D32AESBK)? Na liście kompatybilnych modułów jest wersja 1x8gb 3200 MHz, myślę, że z dualem 2x8gb nie powinno być problemu.

 

Na alledrogo są jeszcze Patriot Viper 4 DDR4 16GB KIT 2x8GB 3200Mhz w tej samej cenie co Cruciale. 397zł vs 400zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zbierek18 czyli najlepiej wziąć Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (BLS2K8G4D32AESBK)? Na liście kompatybilnych modułów jest wersja 1x8gb 3200 MHz, myślę, że z dualem 2x8gb nie powinno być problemu.

 

Na alledrogo są jeszcze Patriot Viper 4 DDR4 16GB KIT 2x8GB 3200Mhz w tej samej cenie co Cruciale. 397zł vs 400zł.

 

Tak powinny działać ale radził bym Ci kupić w jakimś sklepie stacjonarnym na miejscu jeśli masz mozliwosc, wiesz zawsze łatwiej oddać w razie czego mi te cruicialr działają, patrioty też na początku miałem kupić ale jakoś kolega tu na forum polecił mi właśnie cruiciale i w sumie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak powinny działać ale radził bym Ci kupić w jakimś sklepie stacjonarnym na miejscu jeśli masz mozliwosc, wiesz zawsze łatwiej oddać w razie czego mi te cruicialr działają, patrioty też na początku miałem kupić ale jakoś kolega tu na forum polecił mi właśnie cruiciale i w sumie jest ok.

 

W szczególności, że prawo konsumenckie nie nakłada na sprzedawce obowiązku przyjęcia zwrotu towaru zakupionego stacjonarnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To te pamięci da się dostać w innych sklepach niż amazon i morele? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...