Skocz do zawartości
Draghmar

Wysokie temperatury 3700X

Rekomendowane odpowiedzi

To tak trochę wbrew temu co AMD mówi ;) Inna sprawa, że na ile miałbym to ustawić? I co mi to da?Podobno w idle powinno być poniżej 1.3V wg AMD...U mnie nie jest. Plan Win mam ustawiony na AMD Balanced. Muszę do BIOS skoczyć widać i powyłączać rzeczy aby mieć wgląd w standardowe ustawienia.

Edytowane przez Draghmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej odinstalowac caly ten syf od AMD? Zostawic tylko sterowniki i pozwolic aby Windows i/lub BIOS w spokoju zarzadzali czasem procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi to ładnie temperatury zbiło.

 

A na ile masz ustawić to już ktoś inny niech powie.

Ustawiłem offset na -0.075 i fakt było nieco chłodniej, bo to 89.9C dobiło "tylko". Ale to jest kosztem wydanojności + to nadal jest znacznie cieplej niż inni mają i zdrowy rozsądek podpowiada. :/

 

 

A nie lepiej odinstalowac caly ten syf od AMD? Zostawic tylko sterowniki i pozwolic aby Windows i/lub BIOS w spokoju zarzadzali czasem procesora?

Ryzen Master mogę odinstalować, ale poza tym, to wg wyjaśnień AMD plan zasilania powinien być ustawiony na AMD balanced, żeby wszystko poprawnie działało:
Edytowane przez Draghmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem offset na -0.075 i fakt było nieco chłodniej, bo to 89.9C dobiło "tylko". Ale to jest kosztem wydanojności + to nadal jest znacznie cieplej niż inni mają i zdrowy rozsądek podpowiada. :/

 

 

Ryzen Master mogę odinstalować, ale poza tym, to wg wyjaśnień AMD plan zasilania powinien być ustawiony na AMD balanced, żeby wszystko poprawnie działało:

 

Nie wydaje mi sie.

Po pierwsze juz kilka razy czytalem, ze u kilku osob dziala poprawnie na innym planie zasilania.

Po drugie co w sytuacji gdy masz inny system niz Windows?

Takimi rzeczami powinien sterowac BIOS a nie soft pod Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak...a ja czytałem w tym wątku, że innym nie działa na Win i stąd AMD poleca zainstalowanie tego dla Win...bo to Win powoduje problem w tej sytuacji z tego co zrozumiałem i ten plan zasilania jest niejako korektą tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo wysokich temperatur, myslalem aby posmarowac CPU pasta Thermal Grizzly Kryonaut i nastepnie zalozyc 1 z 3 coolerow:

1) Boxowy cooler

2) Scythe Mugen 5 Rev.B

3) SilentiumFC Fortis 3 HE1425 v2

 

SilentiumPC podobo jest juz wyraznie slyszalny na wyzszych obrotach. Zastanawiam sie zatem czy nie kupic Mugena...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem przez chwilę Conductonaut, czyli ciekły metal - nie ma specjalnie dużej różnicy niestety. Choć jeśli zyskam pewność, że mój procesor nie jest wadliwy, to zdejmę chłodzenie i ponownie go zaaplikuje, bo nawet jakby miał zbić te parę stopni, to w tym przypadku będzie to już robiło rożnicę.Dołączone chłodzenie jest...no...jest...w szczególności bardzo głośne. Z mojego pkt widzenia bezuzyteczne przez to.Jeśli chodzi o inne chłodzenie, to nie mam zaufania do niczego, co się Noctua nie nazywa. ;)

Edytowane przez Draghmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Noctua to inna polka - zarowno jakosciowa jak i cenowa.

Nie chcialbym wydawac na chlodziwo wiecej niz 200zl, chociaz uwazam ze to i tak juz duzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash

 

Mam Mugena 5 z dołożonymi wentylatorami od Cooler Mastera.

 

CPU Ryzen 5 1600X skręcony na 3,9 GHz, VC 1,42V - w stresie w OCCT temperatury sięgają 73 stopni, także jak dla mnie jest to bardzo dobre chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lubie halasu. DLa swietego spokoju tez zamowilem Mugena 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.Po wszystkich zapowiedziach i testach jakie widziałem, postanowiłem przesiąść się w końcu po wielu latach z mojego i7-3770K (@4.2GHz) na nowego Ryzena. Wybrałem model 3700X, bo wydał mi się najlepiej zbalansowany cena/wydajność. Musiałem oczywiście zakupić cały zestaw...także moje nowe zabawki:

  • Ryzen 3700X (wiadomo),
  • Asus Prime X570-Pro (najnowszy BIOS),
  • Fractal Design Define C (dwa wiatraki z przodu, jeden z tyłu),
  • 2x16GB 3600MHz RAM G.Skill (XMP).

Ze starego kompa wziąłem:

  • MSI GTX 1070 Gaming X,
  • Asus Xonar DX,
  • Noctua NH-U12P SE2,
  • kilka dysków (3xHDD i 2xSSD 2.5"),
  • oraz jakiś zasilacz Thermaltake - nie pamiętam modelu, ale na pewno coś ponad 600W.

Po złożeniu wszystkiego zdziwiłem się nieco, bo CPU grzał się...mocno. Po pierwszym uruchomieniu w BIOSie było ponad 40°C. W Windows temperatury w idle są niby na poziomie 50-55°C. Cinebench R20 skacze do ponad 80°C. Ale najlepszy jest Prime95, gdzie w ciągu 1-3s skacze do ponad 90°C i więcej nie sprawdzam, bo nie chcę ryzykować.Z początku myślałem, że źle chłodzenie zamontowałem. Dlatego zdjąłem je, oczyściłem z ciekłego metalu i na wszelki wypadek przetestowałem z inną pastą - nic się nie zmieniło. Wtedy pomyślałem, że może moja leciwa Noctua nie daje jednak rady, więc wziąłem stockowe chłodzenie z ichnią pastą i...było bardzo głośno i bardzo ciepło. Także wróciłem ponownie do mojego chłodzenia z jeszcze inną pastą (a tak na wszelki wypadek) i nadal wystarczy niewiele, żeby osiągało takie temperatury...Zagrałem w For Honor. Po jakimś czasie komp się zawiesił, a w miejscu gdzie stoi obudowa było jak w piekarniku. Zdjęcie blach nic nie daje.Co dziwne - dotykałem obydwu radiatorów w czasie obciążenia, gdzie temperatury były ponad 80°C i były one chłodne. Rurki cieplne również...a przecież powinny być chociaż ciepłe skoro mają odprowadzać temperaturę...

 

Jakieś sugestie? Czy to możliwe, żebym miał jakiś felerny egzemplarz?

 

Strasznie to irytujące powiem szczerze, bo zamiast cieszyć się przez weekend z nabytku, walczyłem z problemami. :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecam Mugen 5 rev B, także posiadam to chłodzenie i w połączeniu z Ryzen 5 2600 którego udało mi się podkręcić do 4ghz na VC 1,2375V mam temperatury w stocku około 28-32 stopnie, a w stresie max jaki mi się udało zaobserwować to coś 68 stopni ? przy 100% użyciu procka, także wydaje mi się, że jest spoko.

Edytowane przez Ryza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja w sprawie dochodzenia problemów temperatur.Udało mi się pożyczyć R2600, żebym mógł odesłać swojego do sprawdzenia na gwarancji. Jednak zanim przeszedłbym do przekładania, chciałem wpierw zrobić kilka screenów z temperaturami oraz zmierzyć temperaturę na tyle płyty głównej, żeby sprawdzić czy jak radiator i rurki są chłodne, a procek się grzeje, to i płyta z drugiej strony jest gorąca (logicznie być powinna).Wyłączyłem też offset na vcore, żeby mieć wyniki "prost-z-pudełka". I trochę się zdziwiłem, bo nie byłem wstanie w Prime95 dociągnąć do 90C. A jeszcze bardziej jak się okazało, że w trakcie testów zegar nie wchodził nawet na dość standardowe 3.9GHz, a vcore było nieco ponad 1V. Coś się ewidentnie pogmatwało...

Wczoraj jakiś BIOS się pojawił, ale bez info o zmianach. Zainstalowałem jednak, bo może coś poprawili...może te BSODy, co mi się czasem pojawiają, a podejrzewam RAM :/

Ogólnie wszystko sugeruje, że Ryzeny 3000 lubią się grzać. Są zaprojektowane tak aby to robić. Generalnie mają OC wbudowane z podstawowe założenia. Także chcesz mieć wydajność, to musisz takiego Ryzen dobrze ochłodzić. Nie ma innej opcji. Obniżanie napięcia zabija wydajność. Można obniżyć max moc, co daje nieco lepsze rezultaty, ale nadal to wydajność. Także albo hałas albo piekarnik. :(

 

Jak na złość nie mam teraz zbyt dużo czasu na eksperymentowanie. Chęci też specjalnie nie mam, bo liczyłem na "plug&play". Dziś może znajdę chwilę, żeby coś potestować...ale nie specjalnie wiem też co konkretnie. Prawdopodobnie jednak odeśle go na gwarancji, choćby po to aby się upewnić, że na pewno z moim egzemplarzem wszystko jest ok.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury i voltage mierzyles oprogramowniem RyzenMaster czy 3rd party?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury i voltage mierzyles oprogramowniem RyzenMaster czy 3rd party?

Ogólnie to głównie RM i HWiNFO. Wczoraj chyba tylko RM, choć może też gdzieś HWiNFO odpaliłem. Dziś jeszcze CPU-Z + HWMonitor będę sprawdzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby pisales, ze przegladales ten watek na reddicie ale uzywasz dwoch programow monitorujacych na raz... czyli tak jakby nie zrozumiales o co chodzi z monitorowaniem napiec na nowych Ryzenach w kontekscie tzw. efektu obserwatora.

Ja bym usunal wszytkie programy monitorujace i korzystal TYLKO z RM albo TYLKO z najnowszej BETY HWiNFO. Wtedy bedziesz mial pewnosc co do Twoich temperatur i napiec w idlu - do tego jako bazy bedzie mozna sie juz jakos odniesc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby pisales, ze przegladales ten watek na reddicie ale uzywasz dwoch programow monitorujacych na raz... czyli tak jakby nie zrozumiales o co chodzi z monitorowaniem napiec na nowych Ryzenach w kontekscie tzw. efektu obserwatora.

Ja bym usunal wszytkie programy monitorujace i korzystal TYLKO z RM albo TYLKO z najnowszej BETY HWiNFO. Wtedy bedziesz mial pewnosc co do Twoich temperatur i napiec w idlu - do tego jako bazy bedzie mozna sie juz jakos odniesc.

 

A gdzie napisałem, że używałem obu na raz? Korzystałem z obydwu, ale niezależnie. O tych zabawnych rzeczach związanych z odczytem z wielu programów na raz, to czytałem już a samym początku. RM jest taki sobie, bo sam żre zasoby. AMD poleca też CPU-Z i jak mniemam HWMonitor, bo samo CPU-Z nie pokazuje temperatur, a ich support to właśnie polecił, żebym sprawdził. HWiNFO używałem oczywiście w najnowszej możliwej wersji.

Edytowane przez Draghmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej... po prostu tego nie sprecyzowales ;)

Najnowsza wersja HWiNFO to 6.08 ale jesli chcesz uzywac tego programu pod Ryzen 3000 to musisz sciagnac v6.09, Build 3855

 

https://www.hwinfo.com/version-history/

 

Jak widzisz, w zmianach w tej wersji jest rowniez "Enhanced sensor monitoring on ASUS PRIME X570"

Mam nadzieje, ze to Tobie pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko :). Mam własnie 6.09. Te zmiany do tej płyty, to mogą być związane z jakimś dodatkowym czujnikiem, z którego program jest wstanie czytać dane, ale kosztem wydajności - taki komunikat pojawił się podczas pierwszego uruchomienia.

Edytowane przez Draghmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sztuk Ryzena 7 podobna, dobija do limitu temperatury 95 stopni pod pełnym obciążeniem w grach 70-80 w AMD master ustawione na maxa czyli taktowanie skacze tak do około 4150. Gdy wracamy do ustawień stokowych jest trochę chłodniej ale takty niższe tak w granicach 3.950.

Kilka postów wcześniej ktoś napisał że chłodzenie wydaję się być (za chłodne) w porównaniu do odczytów, ja również mam podobne odczucia, na starym procku był niższe temperatury procesora a obudowa była bardziej gorąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3700x nie jest na tą chwile bardziej opłacalny? bo z tego co się naoglądałem wydajność praktycznie identyczna (kilka fpsów mniej) w każdej gierce.

 

było 3600 do gierek brać a nie 3700x ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko :). Mam własnie 6.09. Te zmiany do tej płyty, to mogą być związane z jakimś dodatkowym czujnikiem, z którego program jest wstanie czytać dane, ale kosztem wydajności - taki komunikat pojawił się podczas pierwszego uruchomienia.

 

Moja propozycja to na obecny radiator zamontować wydajniejsze wentylatory. Dające obroty około 2500. Wtedy będzie to zdecydowanie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak temperatury po drugiej stronie płyty pod socketem ?

Jak są niskie, a procesor jest gorący, to coś nie halo z procesorem, albo z czujnikami, albo biosem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...