Skocz do zawartości
Paramides

Problem z podłączeniem "trzeciego?" dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam ostatnio różne problemy, które sam w większości rozwiązałem, ale teraz to szczerze, nie wiem co sobie myśleć. Do rzeczy i punktowo:

 

-miałem SSD PNY 120gb i HDD Seagate 500gb.

-w weekend mama kupiła sobie za śmieszne pieniądze SSD Kingston A400 240gb (124zł), którego jej podmieniłem na swój stary dysk (dodatkowe 120gb mnie skusiło, a jej więcej nie potrzeba)

-zrobiłem klonowanie dysków SSD, po czym miałem dwie partycje na SSD, które scaliłem w jedną

-do komputera podłączałem stary dysk HDD Toshiba (dysk po mamie), ale podłączałem go tylko wyjmując swój stary HDD (Seagate; mam taką kieszeń w obudowie i mogę wygodnie wkładać i wyjmować dysk) i podłączyłem nowy (nie miałem w weekend dodatkowego kabla sata do podłączenia 3-go dysku; byłem z kompem na działce)

-dzisiaj postanowiłem podłączyć wszystkie dyski SSD Kingstone, HDD Seagate i HDD Toshiba i od początku są problemy z załadowaniem windowsa

-wyświetlają mi się dwa błędy, jeden to corupted drugi to bootmgr

-jednak po odłączeniu dysków HDD, komputer wstaje bez problemu

-ze dwa razy udało mi się go uruchomić z podłączonymi dyskami HDD (choć po tym ostatnim razie i uruchomieniu Wiedźmina 3 komputer się zrestartował; nie wiem dokładnie kiedy, bo nie było mnie przy tym- robiłem kanapki:))

-teraz komputer mam uruchomiony na jednym dysku SSD

-raz już nawet chciałem zrobić formata, ale instalator windows nie znalazł mi dysku SSD, tylko dwa HDD

-w biosie w pierwszej zakładce mam wyświetlane 6 portów sata i tam po podłączeniu 3 dysków wyświetla mi 2 HDD i DVD, natomiast w płycie mam 8 portów (6 sata II i 2 sata III-tu mam podłączone SSD)

-natomiast w biosie w zakładce BOOT, w liście dysków 1st, 2nd itd, poprawnie mi wyświetla wszystkie 3 dyski, z czego SSD jest na pozycji 1st i w zakładce boot także wyświetla mi SSD i z niego uruchamia się system

 

Co może być nie tak? Wszystko zrobione zgodnie ze sztuką podłączania, wyszukiwania i uruchamiania dysków i windowsa. Zaraz zobaczę, czy problem występuje tylko po podpięciu 3-go dysku i czy podczas pracy dwóch dysków jest dobrze.

 

Później nawet drugi raz próbowałem formatować, ale normalnie płyta przestawała się kręcić i miałem tylko fioletowe tło (po pierwszym ładowaniu ze znakiem windows), zanim instalator przeszedł do wyboru pierwszych opcji. Nigdy nie miałem takiego problemu.

 

Chciałbym uniknąć formata, bo ewidentnie coś jest dobrze, a jednocześnie jest źle.

 

Co o tym sądzicie?

 

edit

Niezłe jaja. Teraz działam na 3 dyskach, ale przy pierwszym uruchomieniu, mimo że w biosie było wszystko dobrze ustawione, wyświetliło mi błąd, że nie może znaleźć systemu operacyjnego. Zrobiłem restart, nic w biosie nie zmieniałem i system wstał.

Ciekawe na jak długo...

 

Teraz np. mam maszynę ustawioną w trybie over clockingu i problem pojawiał się np. podczas zmiany profilu działania.

 

Ogólnie to mam właśnie z tym od jakiegoś czasu problem, bo jak zmieniam profil OC, to mimo, że miałem na nim wcześniej poprawnie ustawione opcje bootowania (przed zapisaniem profilu), to po jego zmianie muszę czasami na nowo ustawiać bootowanie. Bios ostatnio reinstalowałem, wszystko poprawnie, więc to nie wiem czego to wina.

 

I jeszcze taka dziwna opcja z biosem po instalacji nowej karty wystąpiła, że przechodząc pomiędzy zakładkami jest taki jakby lag i ekran jakby się odświeża, tak miga przechodząc pomiędzy tymi kartami, albo zmieniając parametry napięć i innych wartości. Dziwna sprawa.., muszę sprawdzić, czy na starej karcie też tak jest.

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nikt mi nie odpowiedział. Może powiem, co się działo.

 

Sformatowałem komputer i przez cały tydzień wszystko działało jak należy, aż do wczoraj, kiedy to przewiozłem kompa z powrotem na działkę.

 

Ponownie komp wywalał corrupted i boot mgr error itd.

 

Ogólnie problemem są chyba dwa złącza sata III, które mam na płycie model P6X58D Premium. No jest lipa, bo teraz nawet instalka windowsa mi nie znajdowała dysku, tzn. raz dzisiaj znalazła, zrobiłem formata, wgrałem windę, wgrałem wiedźmina, ale po wejściu do gry i chwilowej rozgrywce, gdy były pliki doczytywane z dysku nastąpiła zwiecha i od tego czasu za nic nie da się uruchomić komputera na złączu sata III.

 

Niechże mi ktoś pomoże, bo do zeszłego tygodnia, do momentu podłączenia 3 dysku wszystko było super w porządku. Nie chce mi się wierzyć, że mam uszkodzone porty. Jak to się mogło stać? Czy to jest błąd programowy, czy jakieś fizyczne uszkodzenie? Jak to zweryfikować?

 

Robiłem także reinstalację biosu.

 

Zaraz podłączę HDDki pod to złącze i zobaczę, czy je odczyta...

 

Proszę o pomoc!

 

edit

 

Obydwa dyski hdd podłączone pod sata III mi czyta, windows wszystko widzi.

Ciekawe jest to, że podczas rozruchu komputera dyski ssd podłączone pod sata III także mi widzi, ale są problemy z ich odczytaniem

 

Zaraz spróbuję uruchomić i sformatować w windowsie, któryś z dysków SSD i zobaczę, czy potem na Sata III mi je odczyta i zainstaluje windę.

 

edit 2

Po podłączeniu 2 ssd na sata II i pozostawieniu jednego hdd na sata III komp nie widział tego ssd, z którego przed chwilą miałem uruchomiony system, natomiast po podłączeniu wszystkich dysków na Sata II, komp uruchomił się i widzi wszystkie dyski.

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma ASUS ponownie wprowadza na rynek płyty główne oznaczone jako P6X58D Premium. Produkt pierwszy raz został zaprezentowany co prawda w lipcu bieżącego roku, ale napotkał na niezależne od firmy ASUS problemy z kontrolerem Serial ATA 6 Gb/s. Podobnie jak w przypadku rozwiązań konkurencyjnych zresztą.

 

podłącz dyski pod sata 2, może sie wyjaśni, w czym leży problem ;)

 

sprawdziłbym, czy problemy są na samym SSD Kingston A400 240gb (oczywiście podłączonym pod sata 3). Jak nie będzie problemów sformatowałbym hdd i sprawdzał jak komp. dział z 2 dyskami.

 

nie zaszkodzi przeczyścić komputera + sloty ram i karty graficznej

Edytowane przez blacout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty mówisz? Asus sprzedaje na nowo te płyty główne? Nie rozumie...:D

 

Teraz mam wszystkie na sata II i próbuję formatować diskpartem, ale mam komunikat, że czyszczenie jest niedozwolone. Spróbuję low level formatem

 

Wcześniej, do momentu podłączenia 3 dysku w zeszłym tygodniu, nie miałem problemów z tym sata, zresztą przez cały tydzień było spokojnie, aż do momentu ponownego transportu komputera.

 

Low level format też nie chce iść, ale spróbuję odblokować dysk unlockerem, a jak nie zadziała, to będę dalej myślał.

 

edit 2

Mój błąd, chciałem formtować partycję C. Teraz sformatowałem dysk ssd kingstona i będę próbował na nim instalować windę, ale wcześniej spróbuję podłączyć go pod sata III

 

edit 3

Podczas formatowania wystąpiły dwie dziwne sprawy, po pierwsze nie prosiło mnie o naciśnięcie klawisza w celu rozruchu z płyty, a po drugie podczas samej instalacji i wyboru dysku, na którym instaluję, nie mogłem z dysku utworzyć nowej partycji, tj. dysk nie został podzielony na dwie partycje, z których jedna ma około 570MB a na drugą instaluje się system.. dziwne to

 

Ogólnie komputer na razie działa nieźle, nie ma lagów ani nic takiego. Jestem w trakcie instalacji wiedźmina i zobaczymy czy podczas gry mi się nie zawiesi..

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...