Skocz do zawartości
Belliash

Nowy monitor 22-24"

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim,

 

 

Potrzebuje zakupic nowy monitor, najchetniej 22" lub 24". Waham sie pomiedzy matryca VA oraz IPS jak rowniez rozdzielczoscia natywna 1080p a 1440p.

Komputera uzywam glownie do surfowania po sieci oraz edycji tekstu, tudziez programowania w IDE, rzadko jakas gra. Dlatego bardziej nastawiam sie na 1440p, tylko nie wiem czy na 24" literki nie beda zbyt male. Jesli jednak zdecyduje sie na 1080p, to pewnie beda to tylko 22". Zastanawiam sie takze czy lepiej brac cos z matryca IPS, czy jednak VA?

 

Do tej pory pracowalem na Sony SDM-HX95B - na 19" mialem 1280x1024, oraz laptopie 17" gdzie mialem FullHD. Sony mial na pewno matryce MVA i obraz wygladal przyzwoicie jak na tamte czasy. W laptopie pewnie TN.

 

Aktualnie waham sie pomiedzy Dell P2219H a P2418D. Na korzysc tego 2 przemawia wieksza rozdzielczosc, a na niekorzysc brak FlickerFree.

Chyba ze polecicie cos lepszego w podobnej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p, tylko nie wiem czy na 24" literki nie beda zbyt male.

Mamy 2019 rok, a nie 1999 i dzisiejsze niezrąbane programy bez problemu się skalują (ustawiasz skalowanie w windows na 150% i masz duże, ostre, gładkie litery na 2560x1440 23,8"). Możesz rozważyć też 27" 4K IPS, bo można takie coś kupić za 1000zł.

 

Aktualnie waham sie pomiedzy Dell P2219H

Tego typu ekrany zamawiałem do biura ( IPS 1920x1080 21,5" ) ... kilka lat temu. Dzisiaj poniżej 2560x1440 bym nie chciał schodzić, bo 23,8" 2560x1440 IPS można mieć już za 700zł. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA ma lepszą jakość obrazu ale smuży przy ciemnych kolorach i ma gorsze kąty widzenia, kto jak woli.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA ma lepszą jakość obrazu

VA ma lepszy kontrast (lepszą czerń), ale gorsze kąty. IPS ma raczej lepszą "jakość obrazu" - jeśli przez "jakość obrazu" rozumiemy poziom przekłamań kolorów/gammy. Na VA z powodu kątów będą pewne przekłamania przy brzegach przy patrzeniu na wprost :

http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php#angle_purple

 

- na powyższym obrazie jestem w stanie zobaczyć to zjawisko na 22" ... na 27" będzie gorzej.

 

Oczywiście jeśli komuś nie zależy na możliwie małych tego typu zniekształceniach, to VA do rozrywki jest dobrym wyborem z powodu lepszej czerni/kontrastu.

 

Inna sprawa, jak ktoś obecnie ma bardzo stare VA z kontrastem 1000:1, to przesiadka na nowe IPS z co najmniej takim kontrastem jest też dobrym pomysłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialbym sie bawic w skalowanie. Jezeli decyduje sie na zakup 1440p, to po to aby korzystac z takiej rozdzielczosci, a nie zmieniac na 1080p czy zwiekszac DPI / skalowac interfejs.

FullHD ma swoje lata, zdaje sobie z tego sprawe. Dlatego rozwazam wlasnie 1440p.

 

Najbardziej chyba waham sie czy IPS bedzie dobrym wyborem, czy moze lepiej poszukac czegos na matrycy VA? Najbardziej chyba obawiam sie czerni - czesto pracuje po zmroku. Czas reakcji matrycy i tak jest lepszy niz starego monitora, wiec jesli tam smuzenie mi nie dokuczalo, to i tutaj raczej nie bedzie.

 

Przegladajac jednak oferty, ciezko znalezc cos sensownego do 1000zl.

 

 

Soniak mial 8ms g2g, 12ms typical, kontrast 1000:1 i jasnosc 450cd/m2.

Laptop ciezko stwierdzic... Ale na obrazie z linka, kolor nie jest jednolity. U gory jest ciemniejszy i im nizej tym jasniejszy, dodatkowo po bokach widze jasniejsze pionowe paski. Tak jak pisalem, to pewnie jakis tani TN.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli postawisz obok siebie np. Samsunga C24F390 za 500 zł oraz Della P2419H za 650 zł i odpalisz film/grę, to myślę, że 10/10 osób stwierdzi, że lepszy obraz ma Samsung.

Mimo wszystko do programowania/internetu nie polecam zakrzywionych VA z nieostrymi czcionkami, do takich zastosowań brałbym 1440p/4k IPS.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli postawisz obok siebie np. Samsunga C24F390 za 500 zł oraz Della P2419H za 650 zł i odpalisz film/grę, to myślę, że 10/10 osób stwierdzi, że lepszy obraz ma Samsung.

Mimo wszystko do programowania/internetu nie polecam zakrzywionych VA z nieostrymi czcionkami, do takich zastosowań brałbym 1440p/4k IPS.

 

 

A co z czernia i czasem reakcji matrycy? Czasem zdarza mi sie zagrac - ale tak jak pisalem, raczej sporadycznie bo nie mam zbytnio na to czasu. Jak juz to jakis symulator (np. F1 2018) zeby troche odreagowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA smuży tak samo jak IPS poza ciemnymi kolorami, które nieco się ciągną, ale to sporo zależy od elektroniki monitora. Czerń wieczorem/w nocy jest zauważalnie lepsza na VA.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialbym sie bawic w skalowanie. Jezeli decyduje sie na zakup 1440p, to po to aby korzystac z takiej rozdzielczosci, a nie zmieniac na 1080p czy zwiekszac DPI / skalowac interfejs.

Przy skalowaniu interface też korzystasz w pełni z wyższej rozdzielczości. Po prostu obraz na 27" np. 4K i 200% będzie o niebo ostrzejszy i gładszy od 27" 1920x1080 na 100%. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, ze Dell P2418D to dobry wybor i generalnie ciezko bedzie znalezc cos lepszego w tej cenie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 24" raczej nic lepszego nie dostaniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22" 1080p starczy, 24" 1440p, normalnie można korzystać bez skalowania, aczkolwiek jak coś jest za małe na jakimkolwiek monitorze to skalujesz obraz i zawsze widzisz pełną jakość. ;) To tak jakbyś powiedział, że w telefonie używasz czcionek o wysokości 2mm żeby w pełni korzystać z 1440p na 5 calach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, ze Dell P2418D to dobry wybor i generalnie ciezko bedzie znalezc cos lepszego w tej cenie ...

Miałem ten monitor, i bez dobrego oświetlenia na czarnym/ciemnym tle widać ips glow, nie dałem rady tego przeboleć i kupiłem monitor na VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten monitor, i bez dobrego oświetlenia na czarnym/ciemnym tle widać ips glow, nie dałem rady tego przeboleć i kupiłem monitor na VA.

 

Podobny efekt, nie wystepuje przypadkiem takze na monitorach z matryca VA?

Poza tym, czy przy 1440p i 24", czcionki nie beda mniej czytelne na matrycy VA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobny efekt, nie wystepuje przypadkiem takze na monitorach z matryca VA?

Poza tym, czy przy 1440p i 24", czcionki nie beda mniej czytelne na matrycy VA?

Na matrycy VA taki efekt jest prawie niewidoczny, co najwyżej mały clouding, natomiast na IPS poza srebrzeniem będzie żółta poświata jak tutaj : https://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=6&t=1439647. Oczywiście na moim Dellu aż tak źle nie było. Na matrycy VA czcionki będą tak samo czytelne jak na IPS.

Edytowane przez Babymoore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobny efekt, nie wystepuje przypadkiem takze na monitorach z matryca VA?

Poza tym, czy przy 1440p i 24", czcionki nie beda mniej czytelne na matrycy VA?

 

Jedna i druga ma sporo wad, więc wybieraj w kategoriach "lepszego" kompromisu. VA zyskusje w filmach i ew. grach(wolnych), dla Twoich zastosowań na pewno lepszy będzie IPS

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna i druga ma sporo wad, więc wybieraj w kategoriach "lepszego" kompromisu. VA zyskusje w filmach i ew. grach(wolnych), dla Twoich zastosowań na pewno lepszy będzie IPS

 

A moglbys mi wyjasnic pod jakimi wzgledami IPS bedzie lepszy dla moich zastosowan?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA ma lepszą jakość obrazu ale smuży przy ciemnych kolorach i ma gorsze kąty widzenia, kto jak woli.

W każdym wątku piszesz te same bzdury ,skończy się to kiedyś ??? albo inaczej zrozumiesz w końcu że nie jest tak jak to sobie wydumałeś :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym wątku piszesz te same bzdury ,skończy się to kiedyś ??? albo inaczej zrozumiesz w końcu że nie jest tak jak to sobie wydumałeś :E

Zależy kto co woli, ale jedyną rzecz której nie jestem w stanie zaakceptować to ips glow i blb. Co prawda w tym Dellu było minimalne ale było i troszkę przeszkadzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym wątku piszesz te same bzdury ,skończy się to kiedyś ??? albo inaczej zrozumiesz w końcu że nie jest tak jak to sobie wydumałeś :E

Bzdury czyli co? Że VA ma lepszą jakość obrazu od IPS? Wydumałem to sobie mając 2 ekrany IPS i 3 ekrany VA w ciągu miesiąca, porównując je obok siebie na biurku. :D

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury czyli co? Że VA ma lepszą jakość obrazu od IPS?

... i z tego powodu nie ma praktycznie już "graficznych" monitorów na VA (za duże przekłamania obrazu z powodu nierewelacyjnych kątów)

 

Także pisanie "VA ma lepszy obraz" jest delikatnie mówić dyskusyjne.

 

Wydumałem to sobie mając 2 ekrany IPS i 3 ekrany VA w ciągu miesiąca, porównując je obok siebie na biurku. :D

Ja tam widziałem wiele VA i IPS i nic się nie zmieniało, czyli IPS gorszy kontrast, a VA gorsze kąty. Natomiast BLB itp. to już kwestia jakości matrycy w połączeniu z "wielkością" kontrastu (przy gorszym kontraście łatwiej to zobaczyć, a przy wysokiej klasy matrycach IPS tego praktycznie nie ma) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i z tego powodu nie ma praktycznie już "graficznych" monitorów na VA (za duże przekłamania obrazu z powodu nierewelacyjnych kątów)

 

Także pisanie "VA ma lepszy obraz" jest delikatnie mówić dyskusyjne.

 

Ja tam widziałem wiele VA i IPS i nic się nie zmieniało, czyli IPS gorszy kontrast, a VA gorsze kąty. Natomiast BLB itp. to już kwestia jakości matrycy w połączeniu z "wielkością" kontrastu (przy gorszym kontraście łatwiej to zobaczyć, a przy wysokiej klasy matrycach IPS tego praktycznie nie ma)

właśnie o to się rozchodzi :E nie napisałem nic po złości ale wszędzie gdzie widzę odpowiedz krisola to "va najlepszy obraz,bierz va itd." a to się jawnie mija z prawdą wady ips swoją drogą ale wady va są według mnie jeszcze gorsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i z tego powodu nie ma praktycznie już "graficznych" monitorów na VA (za duże przekłamania obrazu z powodu nierewelacyjnych kątów)

Nie ma też praktycznie sensownych TV na IPS, czemu? :D IPS ma po prostu stabilniejsze kolory, będąc grafikiem(szczególnie siedziącym w wektorowej) nie chcesz widzieć innego koloru na brzegu ekranu niż na środku. W filmach i grach nie da się tego zauważyć, bo przez zdecydowaną większość czasu nie widzisz jednolitego tła, widać za to różnicę w kontraście 1000:1 vs 3000:1.

Ja tam widziałem wiele VA i IPS i nic się nie zmieniało, czyli IPS gorszy kontrast, a VA gorsze kąty. Natomiast BLB itp. to już kwestia jakości matrycy w połączeniu z "wielkością" kontrastu (przy gorszym kontraście łatwiej to zobaczyć, a przy wysokiej klasy matrycach IPS tego praktycznie nie ma)

VA ma lepszy kontrast, kolory są takie same jak na IPSie przy patrzeniu na wprost, te dwa czynniki to 99% jakości obrazu, kąty widzenia nie są istotne jeżeli są wystarczające.

O BLB nic nie pisałem, zresztą u mnie na IPSie tego nie było widać.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA ma lepszy kontrast, kolory są takie same jak na IPSie przy patrzeniu na wprost,

Tylko, że będąc na wprost monitora, patrząc bliżej jego krawędzi, nie patrzysz w tych obszarach na matrycę pod kątem prostym. Sam mam 22" PVA EIZO i pewne zmiany z powodu VA mnie irytują (np. przy pracy nad zdjęciami). Przy większym ekranie będzie tylko gorzej. Sam bym chciał kupić 31,5" 4K VA z poszerzonym gamutem, bo w wersji VA to taniocha ... ale obawiam się, że nic z tego i będę musiał się wybulić na wersję w IPS za 2x tyle :/

 

Nie ma też praktycznie sensownych TV na IPS, czemu? :D

Nie ma też praktycznie sensownych TV na VA, czemu? :D (piszę to całkiem serio - rodzicom wybrałem VA SONY, lepszej klasy, a nie jakiś podstawowy model i przeklinają na kąty)

 

W sumie to może by im obleciał jakiś model z tym specjalnym filtrem, poszerzajacym kąty do poziomu zbliżonego do IPS ... tylko że cena obawawiam się, że będzie zabójcza (jaki znasz najtańszy model z tym filtrem?).

 

widać za to różnicę w kontraście 1000:1 vs 3000:1.

Akurat z modeli 31,5" którymi jestem zainteresowany to prędzej wybór ~2700:1 PVA vs ~1500:1 IPS (zmierzone) Jakiś model co ma ponad 3000:1, to piszą że ma bardziej zawężone kąty w stosunku do innych VA. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że będąc na wprost monitora, patrząc bliżej jego krawędzi, nie patrzysz w tych obszarach na matrycę pod kątem prostym. Sam mam 22" PVA EIZO i pewne zmiany z powodu VA mnie irytują (np. przy pracy nad zdjęciami). Przy większym ekranie będzie tylko gorzej. Sam bym chciał kupić 31,5" 4K VA z poszerzonym gamutem, bo w wersji VA to taniocha ... ale obawiam się, że nic z tego i będę musiał się wybulić na wersję w IPS za 2x tyle :/

Ten PVA Eizo jest pewnie z lat 2000, teraz są lepsze matryce. ;) Myślę, że na EW277HDR można by się pobawić w półprofesjonalną obróbkę zdjęć, ja nie mam problemu z jakąś szybką obróbką zdjęć w Photoshopie.

Nie ma też praktycznie sensownych TV na VA, czemu? :D (piszę to całkiem serio - rodzicom wybrałem VA SONY, lepszej klasy, a nie jakiś podstawowy model i przeklinają na kąty)

Nie ma szans żeby patrząc centralnie na wprost narzekać na kąty widzenia na TV VA, sprawdzone. :D

No cóż, ja na TV na IPSie narzekam na kontrast, dużo bardziej wolałbym gorsze kąty, bo w nocy IPS i tak ma beznadziejne przez IPS glow.

Akurat z modeli 31,5" którymi jestem zainteresowany to prędzej wybór ~2700:1 PVA vs ~1500:1 IPS (zmierzone) Jakiś model co ma ponad 3000:1, to piszą że ma bardziej zawężone kąty w stosunku do innych VA.

Porównujesz topowy wynik IPSa z prawie najniższym wynikiem VA, IMO to niesprawiedliwe, np. Momentum 32" ma okolice 3500:1.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...