Skocz do zawartości
Yankes99

Modernizacja podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam nadzieję że znalazłem adekwatny dział do mojego obecnego problemu. :hmm:

 

Na wstępie chciałbym zaznaczyć do czego ma służyć komputer. Pracuje głównie w programach Adobe :Up_to_s:

Zajmuję się produkcją audio oraz video, więc z reguły są to wymagające projekty które obciążają dosyć mój sprzęt.

Lecz nie stronie też sporadycznie od nowych gier w wolnych chwilach. :P

Moje dane:

Zasilacz Corsair VS 550

Płyta główna MSI MS-7816

Dysk twardy WDC blue (WD10EZEX)

Procesor Intel Core i5-4460

Ram Kingstone 2 x 4,00 GB

Karta graficzna nVIDIA GeForce GTX 780 Ti

 

Sprzęt ma już ok. 5/6 lat odnoszę wrażenie że patrząc przez pryzmat czasu, dysk stracił trochę na kondycji, bo menedżer zadań pokazuje obciążenie 80%+ w przypadku włączenia choćby gry i przeglądarki, ale to tylko moje osobiste spostrzeżenia. Nie jestem ekspertem dlatego też zwracam się do Was.

 

Planuje zakupić takie rzeczy jak:

Karta graficzna MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING 4G 4GB GDDR5 128-bit - 669 zł

Dysk ADATA SSD Ultimate SU800 512GB - 250 zł

INTEL I7-2600 3,4GHZ LGA 1155 + COOLER + PASTA - 530 zł

Ram KINGSTON DDR3 8GB 1600MHz PC3-12800 - 125 zł

Łączna cena: 1574 zł

 

Wyżej wymieniony procesor z tego co wyczytałem ponoć świetnie będzie się sprawował przy moich projektach.

 

Mam parę konkretnych pytań, odnośnie tej całej modernizacji. :hmm:


  1.  
  2. Wszystko będzie ze sobą współgrać?
  3. Skoro mam wykorzystane dwa wejścia ram wejdzie trzecia kość ram?
  4. Mój obecny zasilacz pociągnie tę zmiany podzespołów?
  5. Podpięcie SSD nie będzie stanowiło żadnego problemu?
  6. Czy z takimi objawami mój obecny HDD może być uszkodzony i warto go wymienić?
  7. Może znacie jakieś inne rozwiązania w podobnym przedziale cenowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem - jak chcesz wsadzić i7 2600 na tę płytę? Jak już to szukaj tu i7 4770 / i7 4790 (sprawdź tylko czy płyta obsługuje).

 

Czemu wymieniasz GTX 780 Ti na słabszego GTX 1050 Ti? Jak już to na RX 580, ale to też nie będzie jakiś wielki skok wydajności. Tutaj minimum przesiadka na GTX 1660 / GTX 1660 Ti by się przydała.

 

SSD kiepski, lepiej dorzucić do Crucial MX500.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak

Procesor który podałeś Procesor Intel Core i7-4770 3.4GHz Box znalazłem za ok. +/- 1 tyś

Typ gniazda: Socket LGA1150, więc socket też się zgadza, z porównania tego INTEL I7-2600, to fakt lepiej trochę dopłacić.

 

Karta graficzna MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6GB GDDR6 cena ok. 1,3 tyś

 

Dysk SSD Crucial MX500 500GB SATA3 (CT500MX500SSD1 cena ok. 300 zł

 

Łączna cena 2725 zł

 

Lecz pytanie czy wszystko będzie ze sobą kompatybilne, czy wejścia się wszystkie zgadzają. Ewentualnie wstrzymam się na razie z kartą graficzną, gdyż nie jest u mnie ona priorytetem.

Dodatkowa kość ramu wejdzie? Ponoć płyta główna ma 4 x DDR3, więc moje pytanie jest chyba zbędne.

 

W głównej mierze zależy mi na szybkim przetwarzaniu danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta to jaki konkretnie model? Bo ten kod co podałeś to prowadzi do kilku modeli. Ściągnij program CPU-z i tam sprawdź w zakładce Mainboard.

 

Procesor miałem na myśli używany, kupno nowego 4770 to strata pieniędzy. Np. https://allegro.pl/oferta/intel-i7-4770-cooler-do-asus-z97-p-h87m-plus-4790-8300867795 - procesory się nie psują praktycznie, więc ryzyko zakupu używki jest praktycznie żadne.

 

Inna sprawa, że może podaj ile masz do wydania maksymalnie - może skleimy coś lepszego i bardziej sensownego, bo ta platforma którą masz już trochę lat ma i siłą rzeczy super wydajna nie będzie.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretny model tej płyty głównej to

Płyta główna MSI MS-7816 B85-G43

 

Budżet to 2 tysiące +/- wiadomo, czasem warto dopłacić te 200zł więcej a potem nie żałować, pomijając tę kartę graficzną, nie jest u mnie priorytetem więc ją odpuszczę.

Oddaje się w Twoje ręce i czekam na propozycję co mógłbym zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to najlepiej sprzedać to co masz i zmienić płytę główną, procek i RAM na DDR4:

 

https://www.x-kom.pl/lista/hq6z9t00o (od ceny odlicz te 200 zł i do tego procesor: https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-i7-8700-4-6-ghz-lga-1151-pasta-gw-8304333638

 

Przesiadasz się na nową podstawkę, z mocnym 6-rdzeniowym procesorem. To dużo lepsze rozwiązanie od inwestowania w procesor na twoją wiekową platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

menedżer zadań pokazuje obciążenie 80%+ w przypadku włączenia choćby gry i przeglądarki, ale to tylko moje osobiste spostrzeżenia. Nie jestem ekspertem dlatego też zwracam się do Was.

 

 

80% użycia dysku? Jeśli procesora i grafiki to w grze to normalne. Zacznij od zakupu dysku SSD, na nim postaw sobie sytem i oceń czy jest poprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zamierzasz zmieniać płyty głownej i zostajesz na 1150 to szukaj Xeona - allegro będzie taniej niż I7-4770 a jak sprzedasz I5-4460 to dołożysz niecałe 200zł.

 

Wtedy możesz polować na lepszą kartę graficzną GTX 1060/ 1070.

Edytowane przez barthelemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to za 500zl jest na Amazonie Sapphire RX580 4GB w wersji Pulse + DMC 5, jest ona na poziomie 1060 6GB, tylko ma ciut mniej pamięci. Mówię o tym, żebyś nie patrzył na 1050Ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim tutaj zebranym za szczerą chęć pomocy! :)

Rozważyłem wszystkie wasze propozycje, ale najbardziej przypadła mi do gustu Dariana.

Nie jest to względnie droga opcja, a będzie bardzo wydajna lecz jeszcze mam tylko dwa pytania w tej kwestii.

 


  1.  
  2. Czy moja obecna karta graficzna nVIDIA GeForce GTX 780 Ti podejdzie pod MSI Z370 SLI PLUS?
  3. Czy po zmianie w późniejszym terminie obecnej karty graficznej na GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6GB GDDR6,
  4. uciągnie to wszystko mój zasilacz Corsair VS 550?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Podejdzie.

2. Będzie ok, chociaż z GTX 780 Ti to przesiadałbym się bardziej na RTX 2060 niż 1660 Ti.

3. Uciągnie.

 

Płyty Z370 Sli Plus już chyba nie kupisz, można podmienić na https://www.x-kom.pl/p/266771-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3200mhz-ripjaws-v-black-cl16-2x8gb.html + https://www.x-kom.pl/p/454389-plyta-glowna-socket-1151-asrock-z390-phantom-gaming-4.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak podejżewałem ze dysk HDD jest uszkodzony dzisiaj padł już całkowicie

Pytanie brzmi.

Jaki dysk HDD kupić do tego zestawu, zważając na to że zależy mi głowie na prędkości.

Edytowane przez Yankes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. Toshiba P300 / WD WD10EZEX / Seagate ST1000DM010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, więc reasumując, dozbierałem trochę pokaźniejszą kwotę i zamierzam kupić

Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz - 305 zł

Procesor i7 8700k - 1200zł

Płyta główna Gigabyte Z390 GAMING X - 600zł

DYSK SSD CRUCIAL MX500 500 GB SATA 3 560/510 3D - 300zł

 

 

Jakie chłodzenie do procesora?

Czy mój aktualny zasilacz wytrzyma to wszystko?

Czy moja obecna karta graficzna podejdzie pod tą płytę główną?

Czy może są jeszcze jakieś lepsze zamienniki? Jak wyżej pisałem, zależy mi na wydajności.

 

 

EDIT: zapomniałem dodać SSD

Edytowane przez Yankes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jest ok, zasilacz szału nie robi, ale poradzi sobie, jedynie przy żyłowaniu cpu/gpu trzeba będzie troche uważać, z zamienników możesz przemyśleć zakup R3600 6r/12w, lub R3700X 8r/16w:

 

1. R3600

MSI B450 TOMAHAWK MAX AM4

Procesor AMD Ryzen 5 3600 AM4

Chłodzenie procesora Arctic Freezer 34

Pamięć Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4-3000 CL15

Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB M.2

 

2. R3700X

MSI B450 TOMAHAWK MAX AM4

Procesor AMD Ryzen 7 3700X AM4

Chłodzenie procesora SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

Pamięć Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4-3000 CL15

Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB M.2

 

Pod MSI B450 TOMAHAWK MAX, będziesz mógł w przyszłości wsadzić np. https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-9-3950x, lub nowego Zena 4000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...