Skocz do zawartości
j3zz

UPS do domu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wrzuciłem to w serwery bo chodzi o serwery :) Kolejny rok, kolejny urlop i w między czasie sypie się mój domowy lab. Z nim Plex, moje portfolio i parę innych rzeczy. Pytanie, co kupić do domu, żeby nie strzelać miotaczem ognia do komara ? W zasadzie nawet na jedno urządzenie działające z zasilacza 12V - mianowicie sprzętowy firewall. Podniesie się to, jestem w stanie podnieść resztę. Najlepiej jakby nie padało wcale bo zależy mi też na uptime. Przerwy w dostawie randomowe, nie trwające chyba więcej jak 10 - 15 minut. Max 3 urządzenia, zasilane przez kolejno 300W zasilacz (serwer www/mumble - tu uptime), 550W zasilacz (esxi) i 12V zasilacz (firewall). Macie jakieś propozycje ?

 

P.S. żeby nie było, nie chodzi mi o robienie google za mnie. Niech ktoś napisze dlaczego tak a nie inaczej, ewentualnie jakimi kategoriami się kierować przy wyborze. Z góry dzięki.

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inverter 1kw + duży akumulator choćby samochodowy ale musiałbyś zamontować odcięcie zasilania przy około 11,9v żeby nie wykończyć takiego akumulatora.

Taki inverter ładuje napięciem 13,6-13,8v więc wodoru nie będzie.

Mój obecny 85Ah poleci do auta za jakiś czas a w miedzyczasie buduje baterie oparta o LiFePo4 w układzie 4x4 pack i 4 takie paczki aby uzyskać 120A wydajności na pack.

Grupuje je po 12v z tego względu że do większej ilości sprzętu można wykorzystać a raz zaspawane/lutowane to szkoda rozkladac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inverter 1kw + duży akumulator choćby samochodowy ale musiałbyś zamontować odcięcie zasilania przy około 11,9v żeby nie wykończyć takiego akumulatora.

Taki inverter ładuje napięciem 13,6-13,8v więc wodoru nie będzie.

Mój obecny 85Ah poleci do auta za jakiś czas a w miedzyczasie buduje baterie oparta o LiFePo4 w układzie 4x4 pack i 4 takie paczki aby uzyskać 120A wydajności na pack.

Grupuje je po 12v z tego względu że do większej ilości sprzętu można wykorzystać a raz zaspawane/lutowane to szkoda rozkladac

Dzięki, czytam, chyba ma to sens. Nawet nie musi być podłączone na okrągło. Bardziej w momencie kiedy zostaje "pusta chata".

 

Co do samych inverterów to takie coś : (przykładowo) powinno dać radę ? -> KILK

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę aby inwerter miał pełna sinusoidę.

Pure sin

Mniej problemów będzie.

 

Dobierz moc.

W przypadku akumulatora samochodowego moc wyjściowa akumulatora nie ma znaczenia.

Przy litowych już tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu gość opowiada, jak w domu rodziców zrobił sobie zasilanie awaryjne z akumulatorów właśnie:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki, wszystkim. Mam już mniej więcej obraz tego co zrobię. Koledzy z pracy ogarną mi inwerter, akumulator i całą resztę. W sensie DIY projekt :) Zainteresowało to kilka osób. Będziemy działać. Pewnie wrzucę tu też jakiś worklog z tego.

 

Zwróć uwagę aby inwerter miał pełna sinusoidę.

Pure sin

 

:thumbup:

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu CCTV/IP/ i trochę różnych sprzętów - w tym NAS'a router LTE etc.

 

Obok UPS'a rozważałem zasilacz bezprzerwowy 12V do CCTV - polecali mi taki https://www.tme.eu/ie/en/details/psc-160a-c/open-frame-power-supplies/mean-well/ (to chińczyk, ale cenę mają tu akceptowalną).

Jaka różnica z UPS? Ano NIE traci się na przemianach energii:

 

UPS:

230V-aku-inwerter-230V-zasilacze_jakie_masz_12V-urządzenie

 

ZB:

230V-aku-wyjście_na_12V-urządzenie

 

Czyli na takim samym akumulatorze podziała prawdopodobnie nieco dłużej.

Oczywiście PC czy monitora tak nie zasilisz...

 

Minus: wszystko musi być relatywnie blisko jeżeli są większe prądy - bo albo trzeba bardzo grube kable, albo spadki napięć będą nieakceptowalne.

 

Na razie tego NIE instalowałem, ale być może się pokuszę, jeszcze analizuję - a inne rzeczy na głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dc457094ec11f5ffmed.jpg

 

U mnie tak wygląda pack z LiFePo4.

Ogniwa 32700 o pojemności 7AH i wydajności 30A.

Zaleta taka że ogniwa wytrzymują 5000-8000 cykli ladowan zachowując około 80% swojej pierwotnej pojemności.

Dodatkowo nie wybuchają przy uderzeniu bądź przegrzaniu.

Docelowo połączenie będzie 4x3 aby uzyskać 120A na 12v

Takie paczki będą łączone w pakiety aby uzyskać 48v.

Jak widać brakuje jeszcze 12 ogniw i będzie później BMS itp.

Docelowo chce uzyskać pojemność w okolicach 2-3kwh.

Obecnie jest około 1,3kwh.

Inwerter będzie 5kw ciągłej mocy i poleci taryfa nocna w celu zaoszczędzenia złotówek

Jeśli raz dziennie będą rozładowane i naładowane to prędzej ja umrę niż ogniwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dc457094ec11f5ffmed.jpgJeśli raz dziennie będą rozładowane i naładowane to prędzej ja umrę niż ogniwa

O, to w takim razie coś dla mnie - bo jestem ~20 lat starszy niż ty. To już niemal na bank wytrzymają :)

Bardzo fajny zestaw, będę myślał o czymś podobnym za rok, półtora.

 

Pytanie: jak to ładujesz/rozładowujesz? Jakiś standardowy moduł z inwerterem? Czy coś sam grzebałeś?

Edytowane przez bialy100k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planowo miał być inwerter volt 3kw. On by ladowal i przełączał. Ma możliwość podłączenia instalacji solarnej.

Jednak ja bym musiał mieć 5kw.

Obecnie zwykła ładowarka do ogniw ładowałem w celu sprawdzenia samorozladowania.

Ogólnie Li-Ion mają większą gęstość energii i w przeliczeniu na kWh/zł wychodzą lepiej.

Jednak są dość niebezpieczne (sprawa do ogarnięcia bezpiecznikami) i około 500 cykli ladowan przeżyją.

Więc przy Li-Ion BMS musi być. Przy moich jest zalecane ale będzie na 100% BMS sterujący ładowaniem ogniw. Za ładowanie będzie odpowiedzialny inwerter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • FuryGPU - pojedynczy użytkownik opracował od podstaw własną kartę graficzną. Zaskakująco dobrze radzi sobie z grą Quake Ja mam wielki szacunek dla takich napaleńców, co ja umiem sam zrobić, ratuję stare komputery/laptopy/tablety/smartfony ze śmietnika i przywracam je do życia. Te które się nadają oczywiście  
    • Obie konstrukcje mają swoje zady i walety. Najlepiej przeanalizuj jakie masz potrzeby, popatrz testy i wybierz konstrukcje Ci odpowiadającą. Tutaj istotny jest indywidualizm. Podpowiem, że karta zielonych będzie lepsza do tytułów z RT.
    • Akurat panowie gram głównie na słuchawkach albo na głośnych głośnikach więc i tak nie słyszę chłodzenia więc raczej i tak jesli chodzi o chłodzenia to zostanę przy czymś za 200-300 zł max
    • U nas było powszechne oburzenie kiedy notorycznego oszusta z OLX skazano na 20 lat więzienia... takie kary powinny być za oszustwa/przestępstwa finansowe(w zależności od skali od kilku lat do nawet do dożywocia, jak w USA w przypadku piramid finansowych). Można się tylko domyślać ile tragedii życiowych spowodował taki bandzior(w białych rękawiczkach). Taki Marcin P. i jego małżonka nigdy nie powinni opuścić zakładu karnego.
    • No i to jest smutne, bo rozłożenie na lata pozwala myśleć, że pewnie pojawi się jakaś technologia, tanie magazyny ttd, Bo przy obecnych ja tego "net zero" nie bardzo widzę. Te jebnie, a jedyna dobra rzecz w tym, że pewnie nie dożyję najgorszego. Np. peerelowskie budownictwo (choć to z lat 90 nie lepsze). Wiadomo, można dokładać styropianu na ściany i lepsze okna, ale z wentylacją grawitacyjną czy układem pewnych rzeczy nie przeskoczysz bez wyburzenia i zbudowania na nowo. A tak mieszkają miliony ludzi. I nawet jak im pomontujesz pompy ciepła i sieć elektryczna tu uciągnie, to one będą ciągnąć gigawaty i z czegoś trzeba te gigawaty wygenerować, najwięcej w chłodnie i długie zimowe noce.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...