Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hi,

 

Który procesor będzie bardziej przyszłościowy: i7-8565U, czy i5-8300H?

Moje wymagania to laptop na długie lata i co bardzo ważne cichy układ chłodzenia. Zastosowania typowo domowe ale bez gier. Dlatego wolałbym jak najwydajniejszy, ale nie grzejący się procesor i sporo ramu. Karta graficzna nie jest istotna, ale zdecydowanie wolałbym by oprócz integry coś tam było, bo zawsze to jakieś odciążenie procka. Jednak nie chcę przepłacać nawet za gtx1050 bo wiem, że tego nie wykorzystam.

Ostatnio miałem do czynienia z laptopem z procem i5-5200U i tam, przy przeglądaniu neta i korzystaniu z office`a zupełnie nie było słychać wentylatorów. To normalne w każdym sprzęcie z niskonapięciowym procesorem przy małym obciążeniu? W przypadku procesorów -H też tak jest? Nie ukrywam, że ta zupełna cisza bardzo mi się podobała.

 

Co sądzicie o tym sprzęcie:

i7-8565U/16GB/240+1TB/Win10 R520

 

Są gdzieś 17 calowe laptopy z procesorem serii H, i jakąś słabą dedykowaną grafiką pokroju mn150, czy R530?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajniejszy jest i5-8300H, lecz do zastosowania domowego jeden i drugi wystarczy z zapasem. Nie to zależne jest od laptopa i jego chłodzenia..

 

Do domowego czy biurowego użytkowania wystarczy

HP 17 i5-8265U/16GB/240+1TB/Win10 IPS 3 299 zł

Matryca FULL HD matowa IPS całkiem niezła, procesor 8 generacji Whisky lake, dwa dyski wewnątrz laptopa, w komplecie 16 GB ram choć wątpię że to wykorzystasz, system. Do grafiki typu R5 kompletnie nie warto dokładać jest ona wydajność zintegrowanej.

 

Alternatywa Acer Aspire 5 i5-8250U/12GB/512/Win10 MX250 3449 zł

Matryca FULL HD IPS, przyzwoite wykonanie, jeden większy dysk SSD PCIe, wydajniejsza karta graficzna dedykowana, system w cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Czekoladka2 dzięki za linki. Nie mam mocno ograniczonego budżetu, więc przy wyborze długowiecznego niskonapięciowego procka wolałbym jednak i7. To ma być laptop nie na 3-4 lata, a na 8-9:) Fajnie, że Twoje propozycje mają napęd dvd, bo czasami z niego korzystam.

A co powiesz o zalinkowanym Dellu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak laptop na lata (szczególnie jeżeli mowa o tak długim okresie). Do Twoich zastosowań procesor niskonapięciowy w zupełności wystarczy.

Ogólnie to dobrą alternatywą dla w/w laptopów jest:

HP 17 Ryzen 5-2500U/16GB/256+1TB/W10 IPS Silver za 3199zł

Wydajnościowo to odpowiednik i5, ale zintegrowana karta graficzna (Vega 8) jest już zdecydowanie lepsza od tej którą oferuje Intel. W tym wypadku masz laptopa z pamięcią działającą w trybie dwukanałowym, co również poprawia ogólną wydajność. Różnice pomiędzy i5U i i7U są tak niewielkie, że nie warto dopłacać i lepiej pozostać przy i5.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przemekan mój obecny Vaio w tym roku skończy 9 lat i ma się całkiem dobrze :)

Ten HPek fajny, ale jeśli tak jak zaznaczyłem w pierwszym poście priorytetem jest wydajność procka to jednak i7 będzie lepsze i7u vs R5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten HPek fajny, ale jeśli tak jak zaznaczyłem w pierwszym poście priorytetem jest wydajność procka to jednak i7 będzie lepsze i7u vs R5

Jeśli już chcesz porównywać procesory to na tej stronie: Link

Między i7 a i5 niskonapięciowymi nie ma prawie żadnej różnicy, tym bardziej że ich wydajność zależy od konkretnego laptopa w jakim się znajdą - ogranicza je limit mocy i temperatury a nie ich wydajność sama w sobie.

 

 

Rzuć okiem na :

ASUS TUF Gaming FX705DY R5-3550H/16GB/512+1TB/W10X - 3899 zł

Wydajnością "zjada' Della Inspiron z twojej propozycji (gdzie swoją drogą ktoś bardzo mądry wrzucił leżaki magazynowe czyli karty graficzne o wydajności integry intela niewiadomo po co, tzn wiadomo - żeby się tego pozbyć).

Matryca to jedna z lepszym matrych IPS z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Duży dysk 512GB SSD i 1TB HDD.

RX560X to odpowiednik wydajnościowy GTX 1050 także całość wychodzi bardzo zrównoważona biorąc pod uwagę Twoje potrzeby.

 

Jest też wersja bez systemu i bez dodatkowego dysku HDD która wychodzi zdecydowanie taniej:

ASUS TUF Gaming FX705DY R5-3550H/16GB/512 - 3299 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przemekan mój obecny Vaio w tym roku skończy 9 lat i ma się całkiem dobrze :)

Ten HPek fajny, ale jeśli tak jak zaznaczyłem w pierwszym poście priorytetem jest wydajność procka to jednak i7 będzie lepsze i7u vs R5

 

Nie chodzi mi o to, że ten laptop nie wystarczy (część osób siedzi obecnie na C2+SSD+4GB pamięci) i działa. Chodzi mi o to, że nikt nie wie co będzie za 9 lat i jak zmienią się wymagania w obszarze który Ciebie dotyczy. Najlepszy przykład to ostatnie kilka lat, gdzie brak konkurencji powodował że Intel z generacji na generację podnosił wydajność o max. te 10%, a obecnie ilość rdzeni w ciągu dwóch, trzech lat praktycznie się potroiła (porównując i7-7700 vs. Ryzen 3900X). Często jest tak, że i7U prezentuje wydajność na poziomie i5U. Te procesor nie różnią się jakoś znacznie : link

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przemekan mój obecny Vaio w tym roku skończy 9 lat i ma się całkiem dobrze :)

Ten HPek fajny, ale jeśli tak jak zaznaczyłem w pierwszym poście priorytetem jest wydajność procka to jednak i7 będzie lepsze i7u vs R5

 

Nie patrz na czyste porównanie tylko też to jak będzie zachowywał się procesor pod pełnym obciążeniem. Jeżeli chcesz ułożyć procesor od wydajności:

i5-8300H < R5-3550H < i7-8565U < i5U (wersja Whisky lake minimalnie wydajniejsza) 5-2500U jest również porównywalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czekoladka2 ten znak większości/mniejszości to w dobrą stronę? :)

 

Racja powinien być >, bo wychodzi, że najwydajniejszy jest Ryzen, a najsłabszy i5-8300H bigsmile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...