Skocz do zawartości
Mario24

Plyta do OC 9900k - jakość/cena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wkrótce chcę złożyć nowego PC i zastanawiam się nad i9 9900k. Mam więc do Was takie pytanie: Jaka płyta główna będzie najbardziej opłacalna do OC i9 9900k pod względem jakości/ceny?

Cooler chciałem zostawić ze starego PC, więc procek będzie chłodzony dark rock pro 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę polecić Gigabyte Aorus Pro. Dobrze wykonana płyta z porządnie chłodzoną sekcją. Zastanawiałem się jeszcze nad MSI Meg Ace i Aorus Master ale jeśli chodzi o kwestię jakość cena wybrałem Pro. Z tym że ja póki co siedzę na stock bo na loterii silikonowej chyba przegrałem i za dużo z proca nie wyciągnę.

Edytowane przez Walker1982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na temperatury pod Real Benchem i już przy stockowych dochodzi do osiemdziesięciu paru. W Prime było już ponad 90. Pewnie poszedł by na 5Ghz ale te pare Mhz jakoś nie robi mi różnicy. Pewnie że chciałbym 5Ghz ale czy jest sens męczyć proca tempami i napięciem dla gier? Wydajności póki co mi nie brakuje. Pewnie jak będzie chwila wolnego czasu to sprawdzę co można z niego wycisnąć czy trafiłem paścia i to już koniec jego możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wkrótce chcę złożyć nowego PC i zastanawiam się nad i9 9900k. Mam więc do Was takie pytanie: Jaka płyta główna będzie najbardziej opłacalna do OC i9 9900k pod względem jakości/ceny?

Cooler chciałem zostawić ze starego PC, więc procek będzie chłodzony dark rock pro 3

 

Ten cooler jest za słaby do 9900K.

Najlepiej do tego proca brać jakieś dobre 280 mm AiO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Potwierdzam to co powiedzieli przedmówcy. Mam 9900KF i Z390 Aorus PRO.

Płyta jak za swoją cene super, chłodna i ciągnie i9 bez najmniejszych problemów (u mnie 5.0 na offset +40mv).

Co do temperatur CPU:

W benchach takich jak Prime95 small FFTs jest bardzo gorąco (100 stopni na luzie po OC na średniawym chłodzeniu). W gierkach jest "normalnie", maks 60-70 stopni jak wszystkie wątki są obciążone.

W zamian za te temperatury, które są w moim odczuciu nie takie straszne jak je malują, otrzymuje się kompletnie bezkompromisową (serio!) wydajność co dla mnie jest "fair deal".

Dodam, że poprzednio miałem 4790k i po OC też się grzał podobnie.

Co do chłodzenia, dobre AiO 280 lub 360 (np kraken x62/72) polecane.

Sam będe się przesiadał na coś takiego z obecnego Master Liquid Lite 240.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamer Nexus polecają właściwie tylko gigabyte :E

 

Patrząc przez pryzmat mojej obecnej taniej płyty na H87 na której spokojnie idzie 4.6Ghz utrzymać. Moim zdaniem postawię na aorus pro. Gigabyte nie dają rady w podkręcaniu pamięci ale czy jest jakaś realna różnica między 3866 a np 4200MHz w przypadku intela? W codziennym użytkowaniu żadna.

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania co Gamer Nexus, Gigabyte pozamiatał jeżeli chodzi o płyty na chipsetcie z390.

 

Co do ramu, tu jest dobry test: cilck

Moje ramy (BLS2K16G4D32AEST) ruszyły na 3400 bez zmiany napięć i timmingów więc nie jest zle w tej kwesti z Gigabyte.

Jakbym podnosił napięcię to pewnie bym je wykręcił wyżej ale zwyczajnie na razie nie chce, może później :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też swtoję przed wyborem mobo, lecz pod 8700k na ten moment, a może i na stałe. Ogólnie dylemat pomiędzy aorus z390 pro bez wifi za niecałe 800 zł czy dopłata do ultra za niecałe 1100 bądź około 1250 za master. WiFi i BT niby mi nie potrzebne w tej chwili, ale by się niby może przydało kiedyś. No ale jak mam dać za pro z wifi 900 zł, to chyba wolę już dopłacić do ultra po prostu.

 

Pro jednak wizualnie wygląda trochę biednie, lecz ackeptowalnie. Ultra i master już bardzo fajnie.

 

Nie wiem też ile na danym mobo posiedzę, bo może rok i zmienię na inną podstawkę czy coś :P

 

Tak się też zastanawiam nad opłacalnością ultra vs master. Ultra ma na pewno te lepsze radiatory. Pytanie jak dużo to daje w praktyce. Tak samo czy ta sekcja jest lepsza, gorsza czy po prostu porównywalna :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientowałem to sekcja zasilania jest taka sama. Wątpie żeby to płyta (nawet pro) była problemem przy podkęrcaniu proca na maksa.

Z kolei z tego co mówili w gamers nexus pamięci poszły tak samo na pro i master jedynie na xtreme poszły wyżej ale to zupełnie inna cena :E

 

link

 

P.S. ja tam wifi nie ufam :D

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do OC CPU, to bym się nie martwił na żadnej z tych mobo wiadomo. Bardziej mnie zastanawiają inne aspekty.

 

Rozsądna "niedroga" opcja, to PRO bez wifi, ale ultra za te 250-300 zł więcej wygląda dużo ładniej i ma trochę bajerów i może to złoty środek? No a może jak już się rzucam na ultra to dołożyć kolejne 150 do master :lol2:

 

Co do WiFi, to nie wiem, bo sam też używam kabla, ale chodzi o wifi i bt, a może bardziej to drugie. Potem będę potrzebował, a nie będę miał, to będę się irytował, że nie dopłaciłem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do OC CPU, to bym się nie martwił na żadnej z tych mobo wiadomo. Bardziej mnie zastanawiają inne aspekty.

 

Rozsądna "niedroga" opcja, to PRO bez wifi, ale ultra za te 250-300 zł więcej wygląda dużo ładniej i ma trochę bajerów i może to złoty środek? No a może jak już się rzucam na ultra to dołożyć kolejne 150 do master :lol2:

 

Co do WiFi, to nie wiem, bo sam też używam kabla, ale chodzi o wifi i bt, a może bardziej to drugie. Potem będę potrzebował, a nie będę miał, to będę się irytował, że nie dopłaciłem :lol2:

 

Znam tę dorgę do zaracenia portfela :P Parę lat temu wybrałem taniego asrocka zamiast czegoś z z97 i nie żałuję. Teraz pewnie zrobię podobnie jeśli w ogóle zdecyduje się na zmianę. Ja dużej różnicy w wyglądzie nie widzę, ale jeśli masz kompa w widocznym miejscu i masz na niego patrzeć przez cały czas i myśleć ech mogłem dopłacić 250zł to decyzja należy do Ciebie :P

P.S. Masz już dobrane pamięci?

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO pro już wygląda bardzo ładnie. Szczególnie połaczenie białego podświetlenia i przydymionej szyby w meshify :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam tę dorgę do zaracenia portfela :P Parę lat temu wybrałem taniego asrocka zamiast czegoś z z97 i nie żałuję. Teraz pewnie zrobię podobnie jeśli w ogóle zdecyduje się na zmianę. Ja dużej różnicy w wyglądzie nie widzę, ale jeśli masz kompa w widocznym miejscu i masz na niego patrzeć przez cały czas i myśleć ech mogłem dopłacić 250zł to decyzja należy do Ciebie :P

P.S. Masz już dobrane pamięci?

 

No tak można dokładać w nieskończonać i można dostać bólu dupy na 2 sposoby:

 

1) Ból dupy, że się jednak nie dołożyło

2) Ból dupy, że wydało się aż tyle kasy bez sensu :lol2:

 

 

Obecnie mam od dawna mobo Z370I Strix, ale wracam do ATX :P

 

Pamięci mam Corsair Vengeance RGB 2x8GB 3466Mhz CL16 na b-die.

 

Pro wydaje się być rozsądną opcją. Szkoda, że te radiatory na dyski zrobili takie szkaradne.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...najgorsze jest to, że nic nie pomaga na taki przypadek 4 liter...

...chyba, że nowe graty do PC, wtedy na jakiś czas przechodzi.

 

Widzę, że Aorus PRO 390 od Żygabajta sporo namieszał, jest w przyzwoitej cenie, ogarnia i9 i nie najgorzej wygląda, sam się zastanawiam. Choć jeszcze myślę o Tajchi lub MSI Gaming pro Carbon, co mślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na to patrzę od strony OC, a skoro na każdej proc pójdzie tak samo, a pamięci prawie tak samo to już jest kwestia wyglądu i dodatkowych „ficzerów”, które są Ci potrzebną, bądź nie. Ja jakbym miał teraz wybierać to brałbym pewnie GB Pro, może może Taichi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna płyta na to nie pozwoli jeśli nie trafisz do grona osób , które trafiają na dobre sztuki i9 9900k. Ja walczyłem tydzień czasu by ustabilizować i9 9900k na Z390 Aorus ULTRA i skończyło się że wróciłem na stockowe ustawienia bo do uzyskania 4.9 musiałem podbijać do prawie 1.4vcore a o 5.0 nawet nie myślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna płyta na to nie pozwoli jeśli nie trafisz do grona osób , które trafiają na dobre sztuki i9 9900k. Ja walczyłem tydzień czasu by ustabilizować i9 9900k na Z390 Aorus ULTRA i skończyło się że wróciłem na stockowe ustawienia bo do uzyskania 4.9 musiałem podbijać do prawie 1.4vcore a o 5.0 nawet nie myślałem.

 

Czyli jak zawsze do testów poleciały najlepsze sztuki do sklepów gorsze.. tym bardziej szkoda kasy na kosmiczne płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 9900k nie lubi OC przez fixed voltage, duzooo lepiej sie kreci przez offset.

 

Jakby ktos chciał moje ustawienia to dajcie znac, chetnie sie podziele :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na to patrzę od strony OC, a skoro na każdej proc pójdzie tak samo, a pamięci prawie tak samo to już jest kwestia wyglądu i dodatkowych „ficzerów”, które są Ci potrzebną, bądź nie. Ja jakbym miał teraz wybierać to brałbym pewnie GB Pro, może może Taichi.

 

Tyle, że różne budżety tu rozważasz. Aorus Pro to 780 zł, a taichi to pułap pod 1100 zł, więc cenowo odpowiednik aorus ultra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że różne budżety tu rozważasz. Aorus Pro to 780 zł, a taichi to pułap pod 1100 zł, więc cenowo odpowiednik aorus ultra.

 

Albo ultra, ale raczej zostanę z Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na to patrzę od strony OC, a skoro na każdej proc pójdzie tak samo, a pamięci prawie tak samo to już jest kwestia wyglądu i dodatkowych „ficzerów”, które są Ci potrzebną, bądź nie. Ja jakbym miał teraz wybierać to brałbym pewnie GB Pro, może może Taichi.

 

Trafiłeś, zależy mi na OC cepa jak i ramu, z naciskiem na RAM, ponieważ po to kupiłem wcześniej Taichi Z270, która nie dała rady rozbujać GSkilli ponad 3800- w końcu padła...w sumie na to czekałem i znalazłem pretekst :P . Zajarany jak świnia z biegu kupiłem Apexa, myślę- to mobo na 300 pro postawi pamiątki na 4000...niestety, jak na poprzedniej-3800 :kwasny: dlatego rozstaje się z obecnym sprzętem :thumbup:

Co do CPU to w sumie mógłbym mieć dobrą sztukę 8700K, bo głownie chodzi mi o "wyższe" IMC choć za dobrą chcą z 1600. Skoro tak wolałbym dołożyć 2-3 paki do używki i9, inna sprawa, że to mogę być padaki,bo po co ktoś kupuje i9 i za 3-4 miechy ją sprzedaje :hmm: Podobno rev. R0 zamiata...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jeszcze przetrawię temat przez weekend, ale chyba na 80% będę brał Z390 Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...