Skocz do zawartości
prajbx

Składanie komputera z małym budżetem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Znajomy używa dosyć starego sprzętu i chciałby coś złożyć nowego do ogólnego użytku i pogrania w jakieś gierki w 1080p. Z jego obecnego zestawu to użyć można jedynie dysk i ewentualnie ram - ma jakiś kingston DDR3 2x2gb z dosyć niskim taktowaniem. Jeśli chodzi o grafike, to mam do oddania za pół darmo gtx 1050 albo trzebaby poszukać jakiegoś RX570 w dobrej cenie.

 

I moim głównym pytaniem jest, czy optymalnie będzie tani r5 1600 (ceny na allegro mocno w dół - albo bym sprzedał mu swojego i sobie coś z Zen2 dokupił), nowy ram ddr4 i jakaś tania płyta b450? Czy jakaś opcja na starszym, używanym intelu i dokupienie więcej tego ramu ddr3 jest w ogóle do rozpatrywania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy obcych cenach ryzenów, używanych jak i nowych z bonusami w postaci gier, nie brał bym używanego drogiego intela nawet pod uwagę.

 

Chyba ze budżet na prawdę bardzo niski, to ewentualnie i7 2600, lub zamiennik w postaci xeona. Ale to tez trochę bez sensu.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest to żeby wziąć płytę która spokojnie obsłuży Zen2, wtedy jest sens kupywać R5 1600 i z czasem zrobić upgrade na 3xxx, jeśli zestaw ma być na dłużej, ja bym od razu wziął R5 2600, parę groszy więcej a "starczy" na dłużej i lepiej będzie trzymał wartość jako ew. używka. Warto rozważyć również R5 2400G lub nawet 3200G z uwagi na zintegrowaną Vegę - da się na tym pograć do czasu kupna lepszego GPU, bo 1050 to już dość słaba karta, oczywiście wszystko zależy od ceny :). No i RAM kupcie od razu porządny - po ew. OC kości powinny chodzić na 3000-3200 MHz dla optymalnej pracy (magistrala IF w Zen-ach 3xxx jest czuła na taktowanie). Ze starego zestawu można od biedy przełożyć stary dysk, kupić na system 120GB SSD za 80 PLN na system i jakoś to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, używany i7 czy xeon zeby mial 4r/8w to koszt takiego ryza 1600 a nawet 2600 jak sie znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to tendencja na forum jednak tak wygląda jak to ktoś już opisywał xD "Mam 1000zł co będzie najlepsze?" odpowiedzi:

-Za 1000zł to się nie opłaca kup za 1200

-Weź za 800 a za jakiś czas dokup XYZ za 500

-W sumie to ja za mniej niż 2k bym nie kupował

 

Może to trochę moja wina, bo nie podałem budżetu. Znajomy chce mieć po prostu coś znośnego na chodzie i na 100% nie będzie robił na tym upgrade'u nigdy.

Nie oriętuję się w starszych intelach, dlatego chciałem po prostu wiedzieć, czy 4x2gb ram i stary intel jest jakąkolwiek opcją. Wiem teraz, że nie jest :D

Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to tendencja na forum jednak tak wygląda jak to ktoś już opisywał xD "Mam 1000zł co będzie najlepsze?" odpowiedzi:

-Za 1000zł to się nie opłaca kup za 1200

-Weź za 800 a za jakiś czas dokup XYZ za 500

-W sumie to ja za mniej niż 2k bym nie kupował

 

Może to trochę moja wina, bo nie podałem budżetu. Znajomy chce mieć po prostu coś znośnego na chodzie i na 100% nie będzie robił na tym upgrade'u nigdy.

Nie oriętuję się w starszych intelach, dlatego chciałem po prostu wiedzieć, czy 4x2gb ram i stary intel jest jakąkolwiek opcją. Wiem teraz, że nie jest :D

Temat do zamknięcia.

To pisz jak człowiek do czego to ma być, ja polecam kompletny poleasingowy komp z i5 4570, np. Lenovo M93p do kupienia nawet za 4 stówki, kości można zawsze przełożyć, dysk dokupić, w takim sprzęcie 1050(Ti) będzie dobrą kartą (zasilanie z PCIe) i masz bieda-kompa z sensowną wydajnością A.D. 2019 - procek ma swoje lata ale wydajnością SC bije najnowszego mobilnego Ryża 3750H z mniejszą ilością wątków, DDR3 jest tani jak barszcz więc nawet upgrade do 16 GB nie jest przesadą chociaż 4x2 GB też styknie, do tego SSD za grosze i pochodzi że hej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co te pretensje i wyśmiewanie? Sam zauważyłeś że twój temat był niekompletny i niekonkretny. Dostałeś odpowiedzi adekwatne do pytania.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być budżetowy i na używkach to proponuje:

 

Lenovo M93P - allegro (płytę główna można przełożyć do standardowej obudowy, ale potrzebna przejściówka do zasilacza - Adapter ATX 24pin do 14pin IBM Lenovo Q77 B75 A75 )

 

Xeon s.1150 4 rdzenie 8 wątków - https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-procesory-257222?typ-gniazda-procesora=Intel%20Socket%201150&string=xeon&liczba-rdzeni-procesora=4&stan=u%C5%BCywane&price_to=500&order=d&bmatch=baseline-n-cl-dict4-eyesa-bp-ele-1-2-0619

 

DDR3 16GB można kupić do 120-160zł (8GB za 60zł)

 

Dorzucasz GTX 1060

 

Całość zamknie się w 1000zł, a jak budżet Cie bardziej ogranicza to można kupić I5-4590 /4670 /4690 + 8GB + GTX1050Ti wtedy zamknie sie w 700-800zł.

Edytowane przez barthelemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie mozesz budowac tani i wydajny zestaw takze i na xeonie e5 lga2011 i to w roznych opcjach, zarowno z wieksza jak i mniejsza iloscia rdzeni (4/8; 6/12; 8/16 a nawet 10/20 czy 12/24), z lepsza lub gorsza plyta. mozna pocisnac po maksymalnej taniosci i juz za ok 400-500 zl ogarnac komplet cpu 6/12 + 16gb ram + plyte: https://allegro.pl/oferta/nowy-huanan-x79-6m-lga2011-gaming-polska-gwarancja-8270106673

 

mozna tez wydac pare stow wiecej na opcje z mocniejszym prockiem i lepsza plyta zapewniajaca wieksza wydajnosc pamieci (quad-channel) i obsluge dyskow nvme: https://allegro.pl/oferta/nowy-huanan-x79-zd3-lga2011-quad-channel-gwarancja-8246445336

 

da sie ogarnac kompa do nowych gier nawet i za ok 1000-1200 zl przy karcie pokroju rx570/1060, a z czasem zrobic mu upgrade wsadzajac lepszego proca, wiecej ramu, jeszcze lepsza grafike (bo te xeony to bujaja nawet i rtx2070) czy szybki dysk nvme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...