Skocz do zawartości
b00n

Zmiana pozycji dysku z horyzontalnej na wertykalną

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówiłem nową obudowę, w której dysk, po zamontowaniu, znajduje się w pozycji wertykalnej. W obecnej obudowie dyski pracują w pozycji horyzontalnej. Wertowałem trochę Google'a w tym temacie i opinie są podzielone. Jedni piszą, że nie ma znaczenia to, w jakiej pozycji znajduje się dysk, o ile nie zmieniamy jej w czasie jego pracy, inni twierdzą, że może to mieć wpływ na działanie/żywotność dysku, a jeszcze inna teoria jest taka, że jeśli dysk przez ileś lat pracował w jednej pozycji, to nie powinno się już jej zmieniać. Aktualnie posiadam 4 takie dyski (wszystkie mają po kilka lat), z których przynajmniej dwa (WD Red) chciałbym przerzucić do nowej obudowy (resztę zastąpię SSDkami, a w przyszłości pewnie taki los czeka również wspomniane REDy).

 

Co o tym sądzicie? Czy w przypadku dysków WD RED mogą wystąpić jakieś problemy po zmianie ich pozycji z horyzontalnej na wertykalną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irulax

Moim zdaniem: nie, przecie w wielu NASach dyski są umieszczane pionowo. Jam mam jakiegoś Seageta 1T od dwóch lat w pozycji pionowej i nic się nie dzieje (tfu, tfu). Zresztą bekapy robi się zawsze. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której pozycja dysku zmieniana jest po kilku latach pracy w pozycji horyzontalnej i chyba ta kwestia najbardziej mnie niepokoi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk HDD jest urządzeniem mechanicznym, elementy się w nim wyrabiają (jak np. w aucie), działają różne siły, wszystko się układa z czasem. Po latach pracy jak zmienisz pozycję takiego dysku, to będą działały inne siły na elementy wewnątrz i taki dysk może ulec szybszemu zużyciu. Owszem, dysk HDD może pracować zarówno w poziomie jak i w pionie, ale od początku do końca swojego życia powinna to być już jedna pozycja. Jak pion to pion, a jak poziom to poziom.

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby dwa lata pracy w jednej pozycji wyrobiły łożyska na tyle, że w innej dysk nie działałby poprawnie, to można by go wywalić już teraz, bo pozycja talerzy nie trzyma normy.

Gdyby istniało realne zagrożenie problemów po zmianie orientacji, to by takie informacje pojawiały się regularnie. Ba byłoby to wpisane w instrukcjach montażu, a producenci by odrzucali gwarancje z tego powodu.

 

Poza tym przed erą ssd we wszelkich laptopach i podobnych przenośnych komputerach były dyski talerzowe, nie kojarzę żeby były jakieś ostre ograniczenia w pozycji trzymania, więc dyski musiały dawać radę pracować w zmiennych warunkach.

Kolejna sprawa, to dyski zewnętrzne, przy których też nie kojarzę obostrzeń w stosunku do orientacji w jakiej pracują. Widuję regularnie taki, co raz w pionie na krótszym boku działa, innym razem na dłuższym, a kiedy indziej na płasko - jak wygodnie było podłączyć na niezbyt długim kablu.

 

Ja bym spojrzał na czas pracy tych dysków i przyjął:

-<10k - nie przejmować się i zmienić orientację

->30-40k - warto brać pod uwagę, że zmiana orientacji może mieć wpływ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x WD Red mają niecałe 30k godzin na liczniku, za to dwa starsze Samsungi po blisko ~40k. W HDTune żadnych błędów. Coś czuję, że po zmianie orientacji mogłoby się jednak coś wydarzyć. :E

 

Potrzebuję jeszcze co najmniej jeden dysk na magazyn/backup, więc najlepszym rozwiązaniem będzie chyba sprzedaż tych 4 talerzowców, dołożenie i zakup jakiegoś SSDka typu 860 Evo 1TB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało zmienić pozycję. Nie daj się zwariować takimi głupotami. Więcej rozsądku i pomyślunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało zmienić pozycję. Nie daj się zwariować takimi głupotami. Więcej rozsądku i pomyślunku.

Fajnie, taka odpowiedź bardzo mi leży, ale... jesteś w stanie to jakoś uargumentować? Wcześniejsze wypowiedzi jakiś sens i logikę mają. Zresztą, sam borykam się z wątpliwościami i stąd ten temat. Być może te teorie są błędne, a jeśli tak, to chętnie wysłucham, dlaczego tak jest. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, taka odpowiedź bardzo mi leży, ale... jesteś w stanie to jakoś uargumentować? Wcześniejsze wypowiedzi jakiś sens i logikę mają. Zresztą, sam borykam się z wątpliwościami i stąd ten temat. Być może te teorie są błędne, a jeśli tak, to chętnie wysłucham, dlaczego tak jest. :cool:

Mam dysk HDD (Toshiby), który dwa lata chodził w obudowie komputera w poziomie, teraz już ponad rok chodzi w zewnętrznej obudowie w pionie i nic mu się nie stało, cały czas działa tak samo. Tak jak kolega wyżej napisał, nie dajmy się zwariować jakimś wyssanym z palca głupotom.

Edytowane przez ShadowMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest jednak na rzeczy. Support WD ma na ten temat takie zdanie:

 

I would like to inform you that changing the orientation will not affect the lifespan of the hard drive. However, we do not recommend to change the orientation of the hard drive after hours of use of the hard drive.

 

Nie ma chyba co ryzykować. Sprzedam wszystkie talerzowce, rezygnując całkowice z tej technologii, i kupię jeszcze jednego SSDka, co w zupełności powinno mi wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A backupy na czym robisz?

Może warto zostawić jeden lub dwa, żeby było na co zrzucać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie zastanawia co to za obudowa, że tylko pionowo można dyski zamontować (wiem, że takie też mogą być :terefere: ).

 

mój jeden dysk 5 lat robił w laptopie, a od ponad 2 lata w stacjonarnym komp w pozycji pionowej/poziomej. Działa, ale po 7 latach zaczął zwalniać i robi za magazyn dla mniej ambitnych rzeczy. Czy zmiany pozycji w jakich pracował mu zaszkodziły ? może tak może nie, po tylu latach człowiek musi się liczyć, że dysk może zacząć się sypać.

 

jak sie boisz o dyski, to może obudowę trzeba zmienić :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to Fractal Meshify S2.

 

Właśnie dostałem odpowiedź z supportu WD i różni się ona od tej, którą wkleiłem wcześniej (to była jakaś starsza wypowiedź, dotyczącą nie wiadomo jakich dysków). Zapytałem ich konkretnie o serię RED i może stąd ta różnica.

 

I understand you are preparing to change your setup's orientation and are concerned whether re-orientating your Red HDDs' will affect their performance and health.

 

 

 

I can confirm that the drives will not be affected, regardless of the orientation - you should be able to place them however you prefer without affecting their useful life.

Myślę, że jednak zostawię te dwa REDy, ale i tak powoli będę się nastawiał na jakiegoś większego SSDka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj, bo ssd też ma swoje wymagania pion/poziom :lol2:

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj, bo ssd też ma swoje wymagania pion/poziom :lol2:

Nie wiem, po co ten sarkazm... Temat jest dość istotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej obudowie możesz zamontować dyski poziomo na piwnicy (2 dyski powinny sie zmieścić), dokładnie nad zasilaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, po co ten sarkazm... Temat jest dość istotny.

nie jest, o ile znasz zasady działania HDD. Głowica ma dokładność do kilku nm, a Ty się boisz, że odwrócenie dysku o 90* coś zmieni?

 

Głównym problemem by było jakbyś go obracał W TRAKCIE PRACY - w innym wypadku nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się i dlatego pytam, ale jest na necie wiele dyskusji dotyczących tej kwestii, więc sprawa nie jest taka oczywista. W jednym z poprzednich postów wkleiłem nawet wiadomość z supportu WD, który nie zalecał zmiany orientacji dysku, który przepracował już jakąś ilość godzin w danej pozycji.

 

Jeśli faktycznie zmiana orientacji dysku nie jest problemem, to dla mnie akurat dobra wiadomość. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...