Skocz do zawartości
Gość

Ryzen 2600- wysokie temperatury i overclocking

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Zmieniłem platformę ze starego Intela na Ryzena, zero potrzeby instalacji Windowsa od nowa co jest świetne, wydajność zależy od gry. Oprócz gier UBI póki co Ryzen sprawuje się lepiej bez o/c

 

Ale tu też moje pytanie, czy to normalne, że on w grach chodzi na 3600Mhz?

 

Drugie, temperatury na boxie do 64C, zwykle 60.

 

W OCCT niestety ponad 80.

 

RAMKI 3200 CL16 póki co, funkcją TryIt, nic więcej tam nie grzebałem.

 

Coś można więcej zrobić? O/C zupełnie nie wiem jak włączyć bo mam tylko CPU ratio i manualnie wpisuje, nie widzę nawet gdzie napięcie cpu jest mimo, że oczywiście dałem expert.

 

==

Edit. Zmieniłem cooler na Noctua NH D15 i... spokojnie dobija do 90C w teście OCCT i to przy 1.3v. Jakbym używał boxowego...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A taktowanie? Nie powinno być 3700-3800Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bazowe 3.4, turbo 3.9 wiec jest ok

Edytowane przez Keel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wątpie, w normalnych grach z te 3.7 powinien mieć raczej. 3.9 nie liczyłem przy obciążeniu 6 rdzeni, ale czterech np?

 

Zobaczcie tu, ponad 3700

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłeś fajny zestaw :) Jak dokupisz fera3 to możesz robić oc na początku do 4Ghz potem ewentualnie 4,1-4,2 ale na stockowym chłodzeniu to nawet nie próbuj przejść przez 3,8ghz, a nawet tego bez AMD Spire bym nie robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na boxowym ludzie nie podkręcają?

 

No kupiłem bo sprzedałem swój, choć jak mówię, bardzo podobna wydajność, czasem ten lepszy, czasem ten gorszy.

 

Np Far Cry'ye chodzą do bani. Minimalny fps o 10 fps niższy niż na starym i7. Będę zadowolony jak będzie ciułał na 4Ghz chociaż na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie RAMy na 3600mhz tak jak mamy w temacie o tych Crucialach, @novi w którymś poście chyba wklejał dokładnie ustawienia, coś 3600mhz cl16 18 18 18 1,15v na kontrolerze i 1,36v na RAMie. Do 4Ghz wystarczy fera3 spokojnie. Stokowy to max 3,8Ghz i tak może być ciepło i głośno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z Ramami pozniej będę kombinował. Z procem muszę wiedzieć co i jak, bo nawet opcji na vcore tu nie znalazłem a tylko ratio. Mając kiedyś Phenoma i box to są jaja jak się poprawiło AMD w kwestii boxów - dla mnie full cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Być może potrzebujesz aktualizacji BIOSu.

 

Z jakiego powodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz jaki masz bios i wgraj maksymalnie ze stycznia https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-A-PRO.

Włączyłeś zakładkę Advance? Potem OC i w górnej części masz ratio, które ustawiasz na 38, a vcore masz dużo niżej tam gdzie też jest napięcie RAM, ustaw na początek na 1,28v

przygotuj się do resetów biosu zworką, więc musisz takie coś mieć Zanim zaczniesz robić OC na Ryzenie, bo często nie odpala po ustawieniu nowych parametrów w ogóle.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje temperatury są okej, zwłaszcza na boxie. Ja, gdy zmieniłem platformę na AMD to przy OC 4 Ghz i Fortisie 3 w OCCT miałem 70 stopni a w Far Cry 5 nawet 65 stopni. Wtedy wydawało mi się to dużo i myślałem że coś nie tak z chłodzeniem :E Gry Ubi po prostu tak mają. Teraz pogrywam w Rage 2 i tam temperatura nie przekracza 60 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie czemu proc zjeżdża sam taktowaniami? Mam na sztywno ustawione 1.28V i 3800Mhz = occt dosłownie po minucie 3600Mhz zwalnia.

 

Bios niestety od razu po zakupie był wgrany z czerwca, nie da się go cofnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może lekko podnieś napięcie. Ja mam na sztywno 1.2750, jak ustawiłem niższe, to turbo spadało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jakie V jest potrzebne do utrzymania 3,9Ghz na wszystkich rdzeniach dla Ryzenów? Tak średnio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoś stopniowo i sprawdzaj. V zalezne jest od sztuki. Masz 1.28v to daj 1.29 czy 1.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nici ze zwiększania napięcia, bo temperatury niezbyt. Cóż, czekam na podstawkę do noctua i wtedy się pobawię. Jak ktoś ma jakieś rady do o/c ryzena, czy ustawień w windowsie to poproszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie V jest potrzebne do utrzymania 3,9Ghz na wszystkich rdzeniach dla Ryzenów? Tak średnio?

To zależy od konkretnej sztuki. U mnie do 3,9Ghz wystarczy 1,28v ale np. na Ryzen 1600x musiałem ustawiać 1,38v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem u ludzi, którzy mieli 4,1 Ghz poniżej 1,3v. U mnie przy 4 Ghz na 1,28v syntetyki ok, natomiast gry wywalało po kilkunastu minutach. 3,9 Ghz to spokojnie myślę że poniżej 1,3v powinien trzymać spokojnie, ale radzę zainwestować w chłodzenie jakieś bo mimo wszystko będą wysokie temperatury. Tak w ogóle to w jakim programie najlepiej sprawdzać napięcie procesora ? Bo w CPU-Z mam 1,32 a w HWInfo 1,30-31 a w biosie jeszcze inaczej :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki. Póki co mam ustawione 1.2875 V na 3.9 Ghz, godzinę grałem w Generation Zero - bez problemów. Jednak mam BOX więc OCCT odpada, bo leci ponad 85C, a nie chce go zjechać.

 

RAMy już ustawione ładnie, spora różnica wydajności między 3200 a 3600 Mhz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się do tematu zakupiłem zestaw w morele na

MSI B450 Tomahawk + ryzen 5 2600x .właśnie podłączyłem i uruchomiłem ten zestaw a tu bios 7C02v17 domyślnie był na plycie.

w biosie napięcie Vcore def nie ruszane 1,428V cpu def 3600Mhz wtf ?Strasznie wysokie te napięcie domyślne na cpu. ???

Jakie powinno być def w biosie 1,250V ?

1,30V ?nie mam pojęcia

Zaktualizowałem bios do najnowszego i reset do default i lipa dalej plyta ustawia 1,436 V

7C02v19 Release Date 2019-07-10

 

po 2gie co mi się nie podoba to rodzaj lakieru na laminacie i obcięcie laminatu jakby piłką były pcb rozcinane albo tępymi ostrami i widać ślady poszarpania .Płyta taka przyszła .Na filmach na youtube widziałem jak pcb mechanicznie rozcinają i te krawędzie są płaskie nie widać śladów łączeń laminatu pcb z sąsiednim.generalnie nie ma przekonania do msi a po takich kwaitkach tym bardziej będę się trzymał z daleka od sprzętu tej firmy.

Ustawiłem 1,225V i komp się nie obudził .

 

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw ręcznie w bajoesie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgraj sobie bios sprzed Ryzen 3000, czyli wersja 1.5 ze stycznia. Ustaw napięcie na początek na 1,28v, a ratio na 39 i testuj, potem do góry ratio, jak będzie problem to napięcie też. Tak do skutku, aż wynik będzie zadowalający.

Jakie masz chłodzenie?

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Akurat nie podkręcam za bardzo podzespołów więc dzięki za podrzucenie tańszej wersji. Pomyślę i wybiorę co mi podpasuje.  Dzięki wam. 
    • Największa różnica w wydajności jest między 4070, a 4070 Super i tu najbardziej opłaca się dopłacić. Miedzy 4070 Super, a 4070Ti różnica jest znacznie mniejsza i dołożyć trzeba kolejne kilkaset zł. To samo między 4070Ti, a 4070Ti Super. Największe różnice są w rozdzielczości 4K gdzie dodatkowy vram w 4070Ti Super pozwala mu na lepsze osiągi względem 4070Ti.  Jak zapatrujesz się na mocniejsze karty to radziłbym od razu myśleć o zasilaczu. Teoretycznie zasilacz 550W powinien wystarczyć jednak CPU u Ciebie ma 150W poboru w trybie turbo, RTX 4070Ti obciążona w grach średnio ciągnie ponad 260 W, jednak w pikach (karta nie ma liniowego poboru prądu) potrafi przekroczyć 400W. Do tego dochodzą wszelkie peryferia z płytą i może się zdarzyć że chwilowy pobór znacznie przekroczy możliwości zasilacza. W przypadku 4070Ti Super i 7900XT wartości są jeszcze większe. Problem może nigdy nie wystąpić ale sam musisz zdecydować czy "chuchać na zimne" i dla pewności od razu brać mocniejszy zasilacz. Przy RTX 4070/Super pobór (i piki poboru) jest sporo mniejszy więc przy obecnym zasilaczu nie powinno być żadnych problemów. Śmiem twierdzić że się nie mylę. Po pierwsze to odnosiłem się do wydajności kart które mieszczą się w kwocie jaką początkowo Autor zasugerował czyli do ok. 3000 zł. Tu nie ma RX 7900XT, a jest 7800XT i 7900 GRE. Obie te karty z włączonym RT wypadają słabiej od RTX 4070, a lepiej tylko w standardowym rasterze. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku droższych kart czyli 4070Ti/Super vs 7900XT. W rasterze górą jest Radeon, w RT RTX-y. Nie znam żadnego solidnego portalu robiącego testy kart na którym 7900XT maiłby przewagę nad 4070Ti/Super w Hogwart Legacy przy włączonych wszystkich opcjach RT.
    • Jak Ksiądz robił grube wałki to nie ma taryfy ulgowej , do celi z  ''długim Józkiem'' i sprawa załatwiona .
    • Modowanie - nie ma większego frajerstwa niż pracowanie za darmo żeby naprawić grę, bo korporacji która za nią wzięła pieniądze się nie chciało
    • Strona Voice of Europe już usunięta. https://voice-of-europe.eu/ https://www.voiceofeurope.com       Ksiądz "Salceson" idzie pierdzieć w pasiaki:    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...