Skocz do zawartości
mautokar

x570 z WiFi pod 3700x

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zamówiłem już Ryzena 3700X, ale ciągle się zastanawiam nad płytą. Elementem ograniczającym wybór jest obecność modułu WiFi/Bluetooth na płycie głównej. Zastanawiam się nad 3 modelami:

 

MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI ~940 zł

+ tania

- posiada najsłabszy moduł WiFi (433 Mbps)

- anteny w zestawie będą wisieć za komputerem, co może zmniejszyć zasięg

- drugi slot m.2 jest mniejszy (ale standardowe SSD chyba i tak mają 80mm, więc się mieszczą)

- drugi slot m.2 z jakiegoś powodu ma tylko PCIe 3.0

 

ASUS TUF GAMING X570-PLUS (Wi-Fi) ~1040 zł

+ posiada moduł WiFi o dobrej przepustowości (~1.8 Gbps)

+ antena posiada długi kabel

+/- cena do przełknięcia

- wentylatorek jest dosyć wysoko - obawiam się problemów z zasłaniającym je GPU

 

MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI ~1220 zł

+ najnowszy moduł WiFi (~2.2 Gbps)

+ antena posiada długi kabel

- z jakiegoś powodu PCIe x1 korzystają z wersji 3.0...

- najdroższa

 

Niestety nie znalazłem informacji o sekcji zasiania na tych płytach, chociaż przejrzałem Manuale dla każdej z nich.

 

Aby dodać trochę kontekstu, opiszę czym się kieruję przy wyborze. Komputer ma działać sprawnie wiele lat (zakładam 5 letni okres sprawności), w przyszłości może zdecyduję się na upgrade do nowego procesora (o ile taki powstanie i wydajność odpowiednio wzrośnie. Obecnie będzie tam 16GB w 2 kościach, ale nie wykluczam dodania kolejnych 2 do łącznej wielkości 32GB. Jak pisałem wyżej ważna jest dla mnie obecność modułu WiFi oraz żeby działał on sprawnie. Nie zamierzam wykorzystywać konfiguracji multiGPU ani żadnych kart rozszerzeń (na ten moment), a więc pozostałe sloty PCIe będą wolne. Kupuję 1 nośnik m.2, ale może za rok albo dwa dokupię kolejny (np. jeśli powstaną sensowne konstrukcje na PCIe 4) - posiadanie jednego złącza m.2 PCIe 3 nie jest problemem. Wygląd płyty nie ma żadnego znaczenia, jako że będzie zamknięta w obudowie bez okna.

 

Najtańsza płyta główna wydaje się spełniać wszystkie wymagania. Obawiam się jedynie o ten moduł WiFi - przepustowość jest ok na teraz i prawdę powiedziawszy nie wydaje mi się, żeby w ciągu 5 lat stała się niewystarczająca, natomiast anteny z tyłu obudowy mogą ograniczać zasięg. Płyta Asusa wydaje się dobrą propozycją, ma kilka elementów (mało znaczących) lepszych od najtańszej, ale obawiam się o ten nieszczęsny wentylatorek... Najdroższą cały czas poważnie rozważam - wydaje się dobrze wyposażona, no i te wentylatorki w MSI są chyba jednak lepiej położone. Trzeba do niej dołożyć niestety 200-300 zł. Nie jest to może jakaś olbrzymia kwota (porównując z całym zestawem), ale jednak po co niepotrzebnie wyrzucać pieniądze.

 

Jakie są Wasze doświadczenia odnośnie producentów tych płyt głównych. Widzicie coś w konfiguracji tych płyt, co je dyskwalifikuje lub obniża ich jakość w porównaniu do reszty? Może macie jakieś informacje na temat tych konkretnych modeli?

 

Nie znalazłem żadnych sensownych testów tych płyt głównych. Z zakupem mogę się wstrzymać maksymalnie do końcówki lipca / początku sierpnia.

Edytowane przez mautokar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz poświęcić trochę czasu to polecę Ci kanał na Youtube "Actually Hardcore Overclocking"

https://www.youtube.com/channel/UCrwObTfqv8u1KO7Fgk-FXHQ/videos

 

Znajdziesz kilka filmików na temat płyt X570 od różnych producentów. Nacisk głównie na sekcje zasilania itd itd.

 

Oraz kanał "Gamers Nexus".

Gość z linku powyżej omawia dodatkowo kilka modeli płyt X570. Plus podsumowanie, które wypadają najlepiej w danym przedziale cenowym.

 

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @pharm32

 

Widzę, że bardzo dobrze wypowiada się o płycie Asusa. Za to w przypadku MSI twierdzi, że wszystkie są lekko zbyt drogie. Niestety w żaden sposób nie porusza problemu wiatraczków, który w ogóle jakby ucichł ostatnio.

 

Na tej podstawie chyba zrezygnuję z najtańszej opcji, a więc zastanawiam się między Asus TUF x570 plus wifi i MSI x570 carbon pro. MSI nie ma żadnej realnej przewagi nad Asusem, poza troche lepszym modułem wifi i lepiej ułożonym wiatraczkiem.

 

W filmiku było wspomniane coś również o UEFI z płyt MSI. Zrozumiałem, że niektórzy ludzie je lubią. Miałem wcześniej do czynienia z MSI B450 pro (czy jakoś tak) i na pewno interfejs był przyjemny. Natomiast czy Asus odstaje jakoś szczególnie w tym względzie od MSI?

 

Zastanawiam się również skąd biorą się informacje na temat sekcji zasilania. Według opisu Asusa, płyta ma sekcję 12+2. Nie znalazłem info o zasilaniu w MSI, a koleś na nagraniu wspomina coś o 4x3 (oglądałem wczoraj i mogę się pomylić). Problem jest taki, że w żaden sposób nie jestem w stanie porównać tych 2 układów, bo w zasadzie nie wiem co one oznaczają :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pharm32 ja znalazłem wczoraj ciekawe porównanie płyt głównych na sockecie AM-4: https://docs.google.com/spreadsheets/u/2/d/1-cw7A2MDHPvA-oB3OKXivdUo9BbTcsss1Rzy3J4hRyA/edit?usp=drive_web&ouid=108349947832727588837

 

Z tego porównania wychodzi, że MSI ma 5 "prawdziwych" faz dla CPU i 1 dla chipsetu. Na każdej są tzw. "doublery", a więc końcowo zapisują to w formie [5+5] + 2 = 12 faz. Asus z kolei ma 4 "prawdziwe" fazy dla CPU, ale zamiast dublerów ma "triplery", a więc [4x3] + 2 = 14. Z Twoich linków znalazłem odnośnik do wyjaśnienia jak VRM działa. Bardziej mi zamąciło niż wyjaśniło, bo jeśli dobrze zrozumiałem to sama ilość faz oraz dublerów nie wystarczy. Wszystko zależy jeszcze od tego jak to zostało razem spięte...

 

Nie jestem elektrykiem i nie zamierzam teraz próbować zrozumieć działania tych faz. Zwłaszcza, że pewnie końcowa odpowiedź i tak zaczyna się od "to zależy" :P

 

Zdecydowałem się na MSI. Nie boli mnie jakoś bardzo wydatek 200 zł więcej przy cenie kompa w okolicach 7000, a przynajmniej będę się pewniej czuł z tym wiatraczkiem. Czas pokaże czy miałem rację czy wtopiłem.

 

PS. Przez Ryzeny powstał jakiś szał. Wszyscy składają nowe komputery. Udało mi się skompletować prawie całego kompa. Niestety grafika (2070 Super) ciągle jest w oczekiwaniu, bo nikt nie ma jej w magazynie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do prawdziwych 10-14/16 faz by trzeba dołożyć sporo pieniędzy :D

To już chyba zabawa dla tych co robią ekstremalne OC itp.

 

Zapodaj resztę podzespołów, co tam ciekawego składasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pharm32 to prawda, widziałem tyle prawdziwych sekcji tylko w najdroższych płytach. Zwykle właśnie dają te dublery i potem chwalą się w materiałach prasowych, że mają 12-14 sekcji :D

 

@ernorator miałem nadzieję na tę płytę. We wcześniejszej wersji mojego zestawu miałem ten sam model tylko x470 (pod ryzena 2700x). Niestety w Polsce jest dostępna tylko wersja micro tej płyty :/

 

Płytę jak i pozostałe elementy już zamówiłem. Zobaczymy jak długo będę musiał czekać na dostawę. Generalnie przez tę potrójną premierę (Ryzeny, RXy i RTX Super) wszystko schodzi na pniu...

 

Cały zestaw opisywałem w osobnym wątku: http://forum.pclab.pl/topic/1285946-Zestaw-68k-Inel-czy-AMD/ - wtedy zastanawiałem się jeszcze nad Intelem, bo miałem dobrą promocję. Ostatecznie wybrałem AMD, a czy to był dobry wybór czas pokaże :)

 

Ostatecznie zestaw wygląda tak:

CPU: AMD Ryzen 3700X

GPU: Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC

RAM: Patriot 16GB 3733MHz Viper 4 CL17

SSD: Corsair MP510 1TB

Płyta Główna: MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WiFi

Zasilacz: Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold

Obudowa: Fractal Design Define C

 

Największy problem mam z GPU, ponieważ obecnie w Polsce ma je tylko x-kom (nigdzie indziej nie znalazłem) i jest duża kolejka po nie. Dzisiaj ustawili mi przewidywany termin na 2 sierpnia. Z tego powodu zastanawiam się nad zmianą na MSI GeForce RTX 2070 SUPER Ventus OC - Morele ciągle twierdzi, że ma na stanie kilka sztuk. W przyszłym tygodniu będzie też premiera RTX 2080 Super, więc może się skuszę na ten model? :P Ostatecznie pewnie mnie powstrzyma cena, ale nie jestem zdecydowany.

 

Nie kupowałem na razie żadnego chłodzenia. Chcę zobaczyć jak działa domyślne, no i z płytami MSI dostaje się jakieś chłodzenie wodne. Pewnie nie najlepsze, ale też będzie można sobie potestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ile sztuk tego chłodzenia wodnego zostało ? :D

 

Sprawa coolera box'owego do Ryzen'a 3700X, nie jest to dobra opcja. W Cinebench R20 procek grzał mi się do 82C. Dodatkowo strasznie "wyje" na wyższych obrotach. Więc czeka mnie wymiana na NHD-15S lub Dark Rock Pro 4.

 

2070 od MSI znalazłem również na Proline, "średnia ilość":

https://proline.pl/msi-geforce-rtx-2070-super-ventus-oc-8gb-gddr6-pci-e-p1368215

https://proline.pl/msi-geforce-rtx-2070-super-gaming-x-trio-8gb-gddr6-pci-e-p1368217

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem. Płyta pewnie dojdzie we wtorek lub środę i dopiero wtedy będę się rejestrował.

 

Hm 82C w teście to nie brzmi jeszcze tragicznie, ale pewnie wtedy zmienię chłodzenie. Sam wcześniej też myślałem o dark rocku, zobaczymy jak to wyjdzie.

 

Jakimś cudem udało mi się kupić jedyną (prawdopodobnie) sztukę Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC z Morele. Pojawiła się na chwilę i obecnie jest już niedostępna, ale zamówienie przyjęli i powinna być na wtorek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem. Płyta pewnie dojdzie we wtorek lub środę i dopiero wtedy będę się rejestrował.

 

Hm 82C w teście to nie brzmi jeszcze tragicznie, ale pewnie wtedy zmienię chłodzenie. Sam wcześniej też myślałem o dark rocku, zobaczymy jak to wyjdzie.

 

Jakimś cudem udało mi się kupić jedyną (prawdopodobnie) sztukę Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC z Morele. Pojawiła się na chwilę i obecnie jest już niedostępna, ale zamówienie przyjęli i powinna być na wtorek :D

 

Możesz opisać jak się płyta sprawuje? Zastanawiam się nad kupnem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niezłe zestawienie płyt:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o

 

Sugestie VRM

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/

 

 

Ja bym przejrzał ofertę outletów i używek sam za Aourus Ultra z X-Komu dałem 900 zł. Płytka jest fajna, z nowych polowałbym na MSI Unify - to już właściwie high endowa płyta o klasę wyżej niż Pro Carbon, który jest przedrożony moim zdaniem.

 

Do prawdziwych 10-14/16 faz by trzeba dołożyć sporo pieniędzy :D

To już chyba zabawa dla tych co robią ekstremalne OC itp.

Dopiero Aourus Master za 1700 PLN ma 14 prawdziwych faz bez kombinowania. Inna kwestia jest taka, że te 6 mocnych faz z dublerami w zupełności wystarczy nawet do 3950X.

Nie kupowałem na razie żadnego chłodzenia. Chcę zobaczyć jak działa domyślne

Prism działa znośnie jeśli nie używasz za dużo procesora, nie robisz oc i nie zależy Ci na ciszy. Za to ładnie wygląda.

Lepiej kupić coś porządniejszego.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pharm32 ja znalazłem wczoraj ciekawe porównanie płyt głównych na sockecie AM-4: https://docs.google.com/spreadsheets/u/2/d/1-cw7A2MDHPvA-oB3OKXivdUo9BbTcsss1Rzy3J4hRyA/edit?usp=drive_web&ouid=108349947832727588837

 

Z tego porównania wychodzi, że MSI ma 5 "prawdziwych" faz dla CPU i 1 dla chipsetu. Na każdej są tzw. "doublery", a więc końcowo zapisują to w formie [5+5] + 2 = 12 faz. Asus z kolei ma 4 "prawdziwe" fazy dla CPU, ale zamiast dublerów ma "triplery", a więc [4x3] + 2 = 14. Z Twoich linków znalazłem odnośnik do wyjaśnienia jak VRM działa. Bardziej mi zamąciło niż wyjaśniło, bo jeśli dobrze zrozumiałem to sama ilość faz oraz dublerów nie wystarczy. Wszystko zależy jeszcze od tego jak to zostało razem spięte...

 

Nie jestem elektrykiem i nie zamierzam teraz próbować zrozumieć działania tych faz. Zwłaszcza, że pewnie końcowa odpowiedź i tak zaczyna się od "to zależy" :P

 

Zdecydowałem się na MSI. Nie boli mnie jakoś bardzo wydatek 200 zł więcej przy cenie kompa w okolicach 7000, a przynajmniej będę się pewniej czuł z tym wiatraczkiem. Czas pokaże czy miałem rację czy wtopiłem.

 

PS. Przez Ryzeny powstał jakiś szał. Wszyscy składają nowe komputery. Udało mi się skompletować prawie całego kompa. Niestety grafika (2070 Super) ciągle jest w oczekiwaniu, bo nikt nie ma jej w magazynie...

Nie ma czegoś takiego jak triplery. Mogłyby być kolejne potęgi 2, czyli 4, 8 itd.

MSI używa doublerów. Asus nie.

Asus TUF x570 jest na 4 fazach, w każdej fazie znajdują się trzy segmenty zasilania (fizyczne skupiska tranzystorów, zarządzane przez kontroler jako jedna faza), i każdy z tych segmentów może przepuścić 50A. Czyli mamy fizycznie 12 tranzystorów odpowiedzialnych za Vcore. Pozostałe 2 tranzystory odpowiadają z Vsoc, czyli dopóki nie mamy APU, może tam być nawet jeden tranzystor i będzie ok.

MSI x570 carbon pro używa powielaczy (doublerów) i mamy tam 5 faz zasilania, na każdą fazę przypada jeden segment z dwoma tranzystorami, lecz powielony (cyfrowo, przez osobny układ, czyli fizycznie mamy 5 faz, a cyfrowo 10). Czyli mamy fizycznie 10 tranzystorów odpowiedzialnych za Vcore + mocno grzejące się powielacze. Pozostałe 2 tranzystory odpowiadają z Vsoc

 

Co to w praktyce oznacza? W sumie tyle, że MSI się grzeje a Asus nie.

https://www.igorslab.de/en/big-real-world-test-with-three-x570-motherboards-in-a-closed-pc-the-truth-about-voltage-regulators-fans-temperatures-and-the-onboard-sound/3/

Czy ma to jakieś znaczenie dla użytkownika? Po paru latach może, ale to też zależy od CPU jaki siedzi na płycie. Z 3700x pewnie nie będzie jakiegoś dużego bólu, ale po R9 zapewne bym się wstrzymał.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zestawienie, nie trzeba wertować w pamięci, co jest co :)

Brakuje jedynie kontrolerów, ale np. w x570 są wykorzystywane ze 3

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...