Skocz do zawartości
Derson5

Ocena zestawu do Ryzen r5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poprosić ocenę zestawu komputerowego, który przygotowałem:

https://www.x-kom.pl/lista/1w7qjg3tf

 

Procesor:


  •  
  • AMD Ryzen AMD Ryzen 5 3600

 

Płyta główna:


  •  
  • ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

 

Karta graficzna:


  •  
  • AMD MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 8GB

 

Dysk twardy HDD:


  •  
  • WD 2TB 7200obr. 64MB BLACK

 

Dysk SSD:


  •  
  • Samsung 512GB 970 PRO PCIe x4 NVMe

 

Pamięć RAM:


  •  
  • Pamięć RAM DDR4 HyperX 16GB 2666MHz HyperX FURY White CL16

 

Zasilacz do komputera:


  •  
  • be quiet! 600W PURE POWER 11 CM

 

Odtwarzacz/Nagrywarka CD/DVD:


  •  
  • Nagrywarka DVD Lite-On iHAS122-14 SATA czarny OEM

 

Obudowa:


  •  
  • be quiet! Pure Base 600 czarna

 

Głównie komputer by służył do obróbki wideo, grafiki, w średnim stopniu obliczeń, programowania i 3D (najmniej do grania). System Windows 10 mam.

 

Procesor chcę zostawić. Zastanawia mnie wybór płyty głównej (widziałem trochę wpisów i jakichś problemach, że coś nie chciało zagrać a na stronie producenta niby widzę że jest wsparcie dla serii 3000, ale może któryś model w tej samej cenie jest lepszym wyborem).

 

W tym przedziale cenowym Nvidia nie ma z tego co widzę lepszej karty niż ten AMD (trochę mnie martwi chłodzenie w tej karcie, wie ktoś czy sprawia ona problemy?) Dyski SSD i HDD wydają mi się rozsądnie wybrane.

 

Miał ktoś doświadczenie z tymi kośćmi pamięci? Widzę w miarę dobre opinie, ale nie znam tej firmy. Zasilacz chyba jest wystarczający jakościowo i mocą do tego zestawu. Najbardziej strzelałem co do nagrywarki i obudowy (chciałem by była cicha i funkcjonalna).

 

Za wszelkie uwagi będę niezmiernie wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poczekał, aż AMD się upora z biosami, bo niezłe jaja są. Do tego po co Ci rx570 z 8Gb,jak ta karta tego nigdy nie wykorzysta, bo jest po prostu za słaba, do 8Gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz koniecznie kupić rx570 to lepiej jakiegoś sapphire w promocji. Na amazonie itp. nawet rx580 bywa w cenie 520 zł. 8 GB uważam za przesadę i wątpię czy nawet programy tyle wykorzystają na tej karcie.

Zasilacz kup z serii Seasonic focus Gold, 550w starczy i ma 10 lat gwarancji producenta.

Ram kup od Cruciala 3000MHz lub 3200MHz, powinno być taniej i lepiej.

Z płytą bym się wstrzymał.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup Ryzen 2700 8/16 do obróbki się przyda bardziej niż 6/12 w 3600. Płyta, któraś od MSI b450, praktycznie dowolna. Pamięci jeżeli Hyperx to 3333mhz, albo właśnie Crucial Ballistix 3000mhz cl15, w zadowolenie.pl sa za 312zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest kwestia płyty głównej i tego, czy producent ogarnie BIOS - pod tym kątem dobieraj mobasa. Co do procesora - uważam że 3600 będzie lepszy z uwagi na usprawnienia w architekturze, wyższe zegary i duży boost do IPC. Spójrz na wykres:

 

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

 

2700 ma w single thread około 2 tys punktów, 3600 - 2849 - różnica KOLOSALNA. Soft do grafiki bazuje głównie na jednym mocnym wątku, zaś w renderach i zastosowaniach multi 6 mocnych rdzeni zrobi lepszą robotę niż 8 słabszych (i to o tak dużej różnicy w wydajności jednowątkowej) - w/g Passmarka różnica między prockami w multi to 33%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie komputer by służył do obróbki wideo, grafiki, w średnim stopniu obliczeń, programowania i 3D (najmniej do grania). System Windows 10 mam.

 

Jaki soft do obróbki video? Ogólnie patrząc na akcelerację iGPU, to Ryzena wypada tutaj blado na tle Intela. Bardzo blado.

 

https://proline.pl/koszyk/432714ec

Złożenie za 1 zł z kodem PROSET więc wychodzi 4600 zł

Najlepiej było by jeszcze wrzucić tutaj zamiast nowego GTX 1660, używanego GTX 1070.

 

- CPU 6/12

- najszybsza forma akceleracji eksportu - qsv Intela

- SX 6000 Pro system i soft

- SX 8200 Pro odczyt surowego materiału

- HDD 2 TB zapis gotowego rendera

 

W przyszłości albo ram do 32 GB albo osobny SSD typu BX500 czy MX500 na scratch, cache, temp

 

Mniej więcej tak bym widział zestaw do pracy. Twoja propozycja, to raczej zestaw do gier. Opieranie się o benchmarki przy wyborze CPU pod zestaw do pracy z obróbka video, to błądzenie po omacku.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...