Skocz do zawartości
adadmsonm

Dwa dyski, dwa systemy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

posiadam laptopa z 2 dyskami. Jeden SSD 120 GB drugi HDD 500 GB. Na SSD mam zainstalowany Windows 10. Chciałem na drugim dysku dodać drugi system (też Windows 10). Czy jest jakaś możliwość podzielenia dysku na 2 partycje, tak żeby na SSD był główny system wraz z partycją 250 GB na HDD oraz pozostałe miejsce przeznaczyć na drugi system (też na HDD)?

 

Czyli w skrócie:

System 1 zainstalowany na SSD + partycja 250 GB z HDD

System 2 zainstalowany na HDD (pozostałe miejsce po odjęciu partycji 250GB na główny system)

 

 

Oczywiście sam proces instalacji jest banalny, ale chodzi mi o to żeby po zalogowaniu na system 1 widzieć tylko 2 partycje (widzieć) a na system dwa tylko jedną. Nie chodzi mi o widoczność wszystkich i ograniczenie dostępu ale tak aby użytkownik, który loguje się na domyślny system nie widział w ogóle, że jest coś innego zainstalowanego.

 

 

 

OK, ogranięte. Pousuwałem litery dysków (odpowiednio na systemach). Teraz teoretycznie mało ogarnięty użytkownik nie będzie widział dysków. Taka opcja mi wystarcza.

Sorry za zamieszanie, ale już mi mózg przestał pracować :)

Edytowane przez adadmsonm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale rzeczywiście dla mało ogarniętych, bo wystarczy sprawdzić w zarządzaniu dyskami

 

alternatywa - zamontowanie dysku (partycji) w jakimś folderze, najlepiej głęboko zagnieżdzonym - zaleta - stały dostęp do partycji, nie trzeba nadawać litery i chyba? resetować; ale nie jestem pewien, czy takiego folderu nie widać wtedy w mój komputer i w zarządzaniu, musiałbyś sprawdzić

 

inna alternatywa - usunięcie dysków w rejestrze przez wpis NoDisk - zaleta - wystarczy przeładować explorera po zmianie w rejestrze, reset niepotrzebny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki bez urazy ale Wasze posty się czyta jakby ktoś przez googletłumacza przepuszczał mianowniki, dziwna składnia... Oj polska język trudna język - nie czepiam się, sam tworzę zdania wielokrotnie złożone, ale trochę dziwnie opisaliście temat :).

 

Systemów może by i 8, grunt żeby każdy miał swoją partycję, sektor rozruchowy będzie na dysku, na którym zainstalowano pierwszego OS-a (da się to potem zmienić). Sam mam 1TB HDD + mSATA 128 GB w lapku i jest to do ogarnięcia, natomiast łączenie w jedną logiczną partycję SSD + kawałka HDD... Hm... Niby się da spowodować, żeby zapis odbywał się na HDD tak jakby był na SSD, ale po co - lepiej stworzyć osobne partycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polska język trudna język, ale chyba nie zrozumiałeś, o co w wątku chodzi - chodzi o ukrycie partycji, aby nie była widoczna w mój komputer, itd

 

ponadto komputery z reguły nie mają już sektorów rozruchowych, uefi używa partycji rozruchowej, nie sektora na dysku

 

kombinowanie partycji z różnych dysków w 1 chyba? możliwe na dysku dynamicznym, ale rzadko używany, i wiadomości o tym jak na lekarstwo - ale autorowi wątku raczej chodzi o ukrycie partycji, nie o połączenie z różnych dysków w 1 (tytuł wątku trochę mylący)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zajarzyłem xD. No usunięcie liter dysków jest w sumie na łopatę najlepszym wyjściem, chociaż zależy JAKI to system - bo jak unix'owy, wystarczy użyć bardziej egzotycznego systemu plików i po sprawie, zaś w linuchu zrobić unmount dysków nieużywanych i ok. Co do sektorów rozruchowych, nic nie stoi na przeszkodzie żeby odblokować CSM Boot i MBR, GPT to wiadomo jak działa, 95% użytkowników i tak używa WBM.

 

Co do łączenia dysków - kiedyś miałem przypadek, że miałem bardzo mały dysk systemowy podzielony na dwie partycje, a pliki, które chciałem na nim trzymać, delikatnie przekraczały pojemność drugiego dysku i główny program był na C, zaś jego biblioteki na dysku D. Pomogły tu dowiązania symboliczne, więc analogicznie można by wykorzystywać SSD + 250 GB partycji z HDD jako jeden dysk, w praktyce jak piszesz - teoretycznie się da poprzez dysk dynamiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra - prosta sprawa - nie da się zrobić tak aby jeden system widział tylko jeden dysk a drugi tylko drugi.

 

Można by tylko w biosie jeden z nich wyłączać.

 

Jednak partycje rozruchowe musiały by być na każdym dysku osobne.

 

Lepiej by było mieć jeden system i kilka kont użytkowników. Po co tak kombinować?

 

Jak s kolei wyłączymy litery to dyski te nie będą widoczne w obu systemach, bo dane na dysku są zapisywane.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat dokładnie odwrotnie dla wszystkiego, co napisałeś

 

da się zrobić, żeby jeden dysk nie widział drugiego, i to na wiele sposobów

 

partycje rozruchowe to nie to, o czym myślisz - partycja rozruchowa to partycja z systemem, więc oczywiste, że dla 2 systemów muszą być co najmniej na różnych partycjach, jeśli nie dyskach - w terminologii ms rozruchowa to boot partition = partycja z systemem; myślisz pewnie o partycji system, z bootloaderem - dla ms to system partition, i jak wiadomo w uefi jest na efi - ale też nie musi wcale być na obu dyskach, wprost przeciwnie, najczęściej jest tylko na 1 - a czy 2 dysk wystartuje, jeśli się go ukryje zależy, gdzie i jak się go ukryje - nie wystartuje chyba tylko w przypadku ukrycia w tablicy partycji, ewentualnie usunięcia litery w zarządzaniu (ale to niepewne, dla bootloadera partycja z systemem zapisywana jest z reguły literą, tzn c, ale można zapisać np w formie hardiskvolume#, i wtedy chyba wystartuje; ciekawe - sprawdż wpisując polecenie bcdedit do cmd - że w pliku bcd położenie dla bootloadera, czyli bootmgr, jest właśnie zapisywane w tej formie, tzn bez litery - a to chyba dlatego, że jak bootloader ładuje początkowo pliki z partycji jest dla niego jeszcze bez litery - dopiero potem ładuje klucze rejestru, w którym są litery, tzn klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices, i sprawdza litery partycji)

 

no i na koniec jak wyłączymy litery to dyski będą widoczne w 2 systemie, bo litery wyłącza się tylko dla 1 systemu - jeśli wyłączymy w obu to i tak pozostaną chyba c (czyli c i d na każdym), bo c nie da się wyłączyć w zarządzaniu - spróbuj (może zresztą się da!); dane na dysku nie są zapisywane, bo żeby coś zapisać musi być ścieżka zapisu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...