Skocz do zawartości
Ransho

AMA - 3900X, Asus X570-F

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szacowne forum :-)

 

Nadszedł wreszcie dzień wymiany i od soboty wysłużonego i5-2500K zastąpił 3900X wraz z płytą Asusa X570-F i pamięciami B-Die 3600CL16 2x8GB. Całość uzupełnia NH-D15 i stary, ale jary GTX970, który poczeka z wymianą do przyszłego roku na Ampere (gdyby do zestawu już teraz doszła nowa grafika, na pewno nie pojawiłby się w nim 3900X).

 

Pierwsze beta testy wypadły nad wyraz spokojnie. Wszystko ruszyło z marszu, a system jak dotąd ani razu się nie wysypał, ale na X570 to raczej norma. Moje jedyne zastrzeżenia budzi w zasadzie tylko wiatraczek PCH - nie można nim sterować i nie schodzi poniżej 1600RPM, a typowo trzyma powyżej 2000RPM w idle. Nie ma przy tym znaczenia, czy karta graficzna siedzi w pierwszym slocie i przykrywa jego wlot, czy w slocie drugim (który elektrycznie działa tylko w X8, więc taka opcja i tak nie wchodzi w grę na dłuższą metę).

 

W razie dodatkowych pytań walcie śmiało, w miarę możliwości (i wolnego czasu) mogę co nieco potestować :-)

 

Edit:

Temperatury przy SmallFFTs na CPU (full automat) zatrzymują się na granicy 74-76C (z jednym, nagłym wyskokiem do 85, które po chwili wróciło do 75 - nie mam pojęcia czemu tak się zadziało. Wentylatory wyraźnie przyspieszyły, więc to nie wina odczytu). Taktowania na wszystkich rdzeniach poza dwoma zbiły się do 3742MHz.

Edytowane przez Ransho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: za ile sprzedajesz swój zestaw? :)

 

Stary komputer przypadł w udziale bratu, a nowy nie jest na sprzedaż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci - do jakiej pracy ten procesor jest zaprzegany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci - do jakiej pracy ten procesor jest zaprzegany?

 

Do gier, kompilacji i normalnej pracy na co dzień. Nie wymieniam sprzętu zbyt często i kupiłem go "na wyrost".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają temperatury i hałas pod obciążeniem? Wiatrak na PCH jest słyszalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają temperatury i hałas pod obciążeniem? Wiatrak na PCH jest słyszalny?

 

Procesor pod obciążeniem w trybie auto nie przekracza 70C. Wiatraczek niestety jest słyszalny kiedy pozostałe wiatraki nie przekraczają 500RPM, więc idealnej ciszy się nie uzyska. Dokładniejsze dane mogę wrzucić wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się jeszcze obudową, bo niestety, ale w przypadku Ryzena i ten parametr ma znaczenie gdy się porównuje wydajność/temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się jeszcze obudową, bo niestety, ale w przypadku Ryzena i ten parametr ma znaczenie gdy się porównuje wydajność/temperatury.

 

Be quiet Pure Base 600 z oknem, z przodu oprócz 140mm z obudowy trafił jeszcze drugi 140mm od Noctuy, gdyż ani z przodu radiatora, ani z tyłu nie ma miejsca na montaż na standardowej wysokości i trzeba by go unieść - a na to już zabrakło miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarz z Ciebie. Kupić na premierę 3900x to fart :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarz z Ciebie. Kupić na premierę 3900x to fart :-)

 

Zamówienie złożyłem w X-Komie 7.07 o 15:11, jeszcze w czwartek dzwonili, że dostawa się opóźni od kilku dni do nawet 3 tygodni, a tu w sobotę rano mail i SMS o procku gotowym do odbioru :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówienie złożyłem w X-Komie 7.07 o 15:11, jeszcze w czwartek dzwonili, że dostawa się opóźni od kilku dni do nawet 3 tygodni, a tu w sobotę rano mail i SMS o procku gotowym do odbioru :D

Może zrobimy kilka testów zegar w zegar z tą samą prędkością cpu i liczbą rdzeni 9900 vs 3900x? Na początek proponuję blender. Oczywiście przy 12 rdzeniach 9900k dostanie łupnia i to ładnego. Jestem ciekawy różnicy w IPC.

 

https://www.blender.org/download/releases/2-80/

i kilka scenek do wyboru

https://www.blender.org/download/demo-files/

Na początek proponuję barber shop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sprawdźcie ten benchmark które testuje single core:

 

https://www.youtube.com/watch?v=xJr50nryZRQ

 

Download

https://drive.google.com/file/d/1cDeJVWCqAqA67OQ-VAwCXsZHVpmvD3Wy/view

 

Z chęcią zobacze wynki 9900k vs 3900k, ponieważ myślę który CPU jest lepszy dla mnie.

 

Każdy testuje to durne renderowanie, przecież to nie ma sensu bo oczywiste jest który CPU wygra.

 

Później możecie zainstalować Zbrusha i sprawdzić jak sobie radzi 16 wątków vs 24 wątki i inny single core. Jestem ciekawy, czy zbrush będzie lepiej działał na większej ilości rdzeni. To jest aplikacja która potrafi użyć single i multithread, byłoby ciekawie!

 

Zbrush jest jedną z lepszych aplikacji do testowania procesora, nie rozumiem dlaczego nikt tego nie robi!

Edytowane przez SoonTM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ithardware masz testy z realnej pracy w 3d (blender): selekcje, nakładanie modyfikatorów, eksporty. I większość softów 3d jest jednowątkowa i tam intel gniecie amd, głównie przez niskie zegary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mówimy teraz o 3900x? Przecież 2700x który tam był w testach ma całkiem inne IPC i ghz.

 

Chyba że mają najnowsze testy jakies? Daj linka, bo coś chyba źlę patrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zrobimy kilka testów zegar w zegar z tą samą prędkością cpu i liczbą rdzeni 9900 vs 3900x? Na początek proponuję blender. Oczywiście przy 12 rdzeniach 9900k dostanie łupnia i to ładnego. Jestem ciekawy różnicy w IPC.

 

https://www.blender.org/download/releases/2-80/

i kilka scenek do wyboru

https://www.blender.org/download/demo-files/

Na początek proponuję barber shop.

 

Barber shop, 3900X: 8 rdzeni (po 4 aktywne w CCX), włączone SMT, 4GHz, napięcie 1,30626V

717,63s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na razie 3600, ale można z tego popatrzeć jak wzrosło ipc, nie jest to jakoś wiele, sam czekam jeszcze na test 3800x/3900x ale nie ma szału. Wertowałem fora o maksymalnym kręceniu przez pbo ryzenów, ale to bieda w porównaniu z intelem. Więc pozostaję na 6600k @ 4,7 ghz i sobie obserwuję test, bo pod moje zastosowani amd nie ma startu na razie.

 

 

link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barber shop, 3900X: 8 rdzeni (po 4 aktywne w CCX), włączone SMT, 4GHz, napięcie 1,30626V

717,63s

13:25s :-) ładnie Intel dostał :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widziałem to, ale zauważ że procek za 950zł z chłodzeniem jest z na prawdę dobrą wydajnośćią. Bardzo się zbliżył do procka który kosztuje 2300zł i trzeba dołożyć na chłodzenie 300-500zł.

 

Czym się zajmujesz, gry?

 

Może ktoś przetestować to co wysłałem wyżej? Test renderowania nie ma sensu w blenderze bo nikt nie renderuje tam na CPU. Lepiej kupić dobre GPU i procesor jest niszczony przy renderowaniu. W sumie nawet słabe GPU niszczy CPU przy renderowaniu.

 

Test single core w blenderze byłbym miodzio, ważniejsze jest niż test renderowania. Deneweujące są zawiechy przez słaby single core, a wiadomo że 9900k pod tym względem jest lepsze. Jakość pracy, z małą ilością zawiech i płynnym modelowaniem 3d jest bardzo istotny.

Edytowane przez SoonTM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sprawdźcie ten benchmark które testuje single core:

 

Download

https://drive.google.com/file/d/1cDeJVWCqAqA67OQ-VAwCXsZHVpmvD3Wy/view

 

Z chęcią zobacze wynki 9900k vs 3900k, ponieważ myślę który CPU jest lepszy dla mnie.

 

Każdy testuje to durne renderowanie, przecież to nie ma sensu bo oczywiste jest który CPU wygra.

 

Później możecie zainstalować Zbrusha i sprawdzić jak sobie radzi 16 wątków vs 24 wątki i inny single core. Jestem ciekawy, czy zbrush będzie lepiej działał na większej ilości rdzeni. To jest aplikacja która potrafi użyć single i multithread, byłoby ciekawie!

 

Zbrush jest jedną z lepszych aplikacji do testowania procesora, nie rozumiem dlaczego nikt tego nie robi!

 

Wszystkiego dzisiaj nie zdążę :)

 

Idą po kolei, 3900X:

Physics, wszystkie ustawienia na auto: 78s (maksymalne takty w okolicach 4266MHz)

Smoke Simulation, wszystkie ustawienia na auto: 52s

Fluid Simulation - coś nie śmiga na nowej wersji Blendera

Edytowane przez Ransho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo :) Jak będziesz miał chwilę na test reszty rzeczy to wrzucaj tutaj, jutro sobie zobaczę. Dzięki jeszcze raz, bardzo ważny test dla mnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, jak ktoś przeskakuje z powiedzmy i5 2500k, choć tu nie ma jakiegoś naprawdę skoku wydajnościowego, tak jak jest w grach. Albo chce zbudować powiedzmy nowego kompa gdzie tam sobie coś będzie renderował.

Ale np. ktoś tak jak ja co robi do game devu, to 90% czasu modeluje/coś rzeźbie (głownie ciężki modele) i tu stary 6600k nadal ma przewagę. Samemu przeskakiwałem z 2600k @4,5 na 6600k@4,7 i komfort pracy znacząco mi się poprawił (a to że jakaś tekstur raz na 10 dni będzie się przepalał 2 min dłużej to nieistotne jest dla mnie). I teraz jak widziałem te testy to wzrost wydajności będę miął jak powiedzmy złapię fajnego 7700k albo czekać na nowe intele.

Chyba ze nagle softy do 3d zaczną korzystać z wielowątkowości w co wątpię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tekstury wypala się na GPU w 1s.

 

Ambient occlusion wypalam w 1s na RTX 2080 w Substance Designerze, a teraz dodali jeszcze GPU bakera dla Substance Painterze.

 

CPU staje się coraz mnie użyteczne jeżeli chodzi o ilość rdzeni.

 

Chyba jednak uzbieram i kupię i9 9900k.

 

Render w blenderze RTX 2080 + GTX 1080 TOPI render. Cpu nie ma najmniejszych szans.

Edytowane przez SoonTM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Physics -1:09 zegar 4.8 9900k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...