Skocz do zawartości
regis

[Zestaw] 5000zł Programy / Gry / B-OC / Moc i cisza / bez GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim,

 

Obecnie posiadam zestaw i5 4590 + 1080 GTX, którego używam na co dzień do pracy i okazjonalnie do grania. Niestety coraz częściej przy pracy komputer zaczyna niedomagać (pracuję z maszynami wirtualnymi, bardzo dużymi bazami danych itp.), więc zdecydowałem się na budowę nowej maszyny. Ze starego komputera przełożę na pewno kartę graficzną, bo na dziś 1080 GTX zupełnie wystarczy do grania w nowe tytuły. Idea jest taka, żeby sam "rdzeń" tego nowego komputera szybko się nie zestarzał, żeby na potrzeby gier wymienić za jakieś 2 lata kartę graficzną, a reszta ma mi posłużyć spokojnie przez jakieś 4-5 lat. Dysk twardy na dane też przekładam ze starego komputera, więc 500GB SSD zupełnie mi wystarczy.

 

Moje priorytety:

1) duża wydajność pracy (raczej interesują mnie benchmarki CPU w kompresji plików niż w Wiedźminie)

2) prawie bezgłośna praca w spoczynku, możliwie najbardziej cicha pod obciążeniem

3) pasywnie chłodzona płyta główna (mam traumę odkąd wiele lat temu padł mi wiatraczek w jakimś mobo i było z tym dużo problemów)

4) nie interesuje mnie podkręcanie

5) obudowa ma być solidna i cicha, a nie ładna (nie potrzebuję np. okna)

6) płyta główna musi mieć WiFi (2.4/5GhZ) i BT

 

Poskładałem coś takiego, proszę o uwagi czy to ma sens? Budżet nie jest sztywny, ale też nie widzę sensu wydawać dodatkowego tysiąca złotych jeśli różnica będzie dla mnie prawie niezauważalna.

 

https://www.x-kom.pl/lista/4is4w1u5u

 

  • Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI
  • AMD Ryzen 7 3700X
  • Corsair 32GB 3000MHz Vengeance LPX Black CL16 (2x16GB)
  • be quiet! Silent Base 601 czarna
  • Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold BOX
  • SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
  • Samsung 500GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie celuj w Ryżego, wydajność pro będzie ok, pierwsze Zen miały duże problemy z wirtualizacją, z tego co wiem Zen+ były już ok, a kop IPC +15% i dodatkowe opcje + boost zegarów w 3xxx pokazuje, że te procesory to obecnie top - sam będę brał taki procesor do zastosowań pro-audio i emulacji/wirtualizacji, tylko po lekkim okrzepnięciu na rynku i wyeliminowania problemów wieku dziecięcego (mam tu na myśli dopracowane BIOSy do płyty, żeby kupić mobasa na lata).

 

Co do chłodzenia, to chyba wodne by Cię ratowało, bo już sam GTX będzie szumił i troszkę dogrzewał wnętrze, razem z CPU i NVMe będą wymagać budy z dobrą wentylacją i bez fana się nie obędzie, a tak chociaż jeden problem z głowy - pasta na dGPU + UV do lżejszych zadań, przewiewna obudowa i powinno być cichutko. Co do podkręcania, to weź wersję X - zwykłe też da się kręcić, ale X fabrycznie pójdą tak, jak im chłodzenie pozwoli, zaś różnica to niecała stówka więc tyle co nic. Płyt X570 nie polecam z uwagi na cenę i chłodzenie aktywne - po prostu nie :). Komputer nie starczy Ci na 4-5 lat, bo w tym czasie pewnie 16 jajek 5GHz będzie standardem, AMD zmieni podstawkę ze dwa razy i w ogóle będzie 5nm, więc obecny komp będzie się czuł jak obecnie topowe Quady Extreme :D. Ale myślę, że porządna płyta x470 zapewni wsparcie dla Zen3 (4xxx) i jeśli obecna maszyna nie będzie domagać za te 3+ lat, zawsze wymienisz tylko CPU. 3700X jest sztos na dzień dzisiejszy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zaoszczędzić na mobo i wziąć znacznie lepszą sieciówkę? https://www.x-kom.pl/p/164352-karta-sieciowa-asus-pce-ac68-1900mb-s-a-b-g-n-ac.html

To dobre pytanie, ale szczerze mówiąc w sieci lokalnej nie przekazuję żadnych plików, a przy połączeniu z Internetem i tak wąskim gardłem będzie u mnie zawsze kabel Orange (nie dochodzi do mnie światłowód). Więc ta wbudowane wifi na płycie głównej powinno w zupełności wystarczyć na moje potrzeby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...