Skocz do zawartości
Belliash

3000MHz CL15 vs 3200MHz CL16

Rekomendowane odpowiedzi

Masz w złych slotach te ramy , nie mogą być koło siebie tylko w co drugim slocie. Jeśli się potwierdzi moje podejrzenie , to te Twoje ramy mają dobry potencjał oc . Masz z tej samej fabryki co moje białe, które się lepiej kręcą od szarych z Malezji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dobrze wsadzone. Ponieważ miałem z nimi problemy, to próbowałem różnych możliwości. Efekt był zawsze ten sam, bez względu na to w jakich slotach były umieszczone. Ale wygląda na to że teraz działają. Obecnie idą na 3200MHz i timingach z XMP czyli cl15.

 

Później zrobię zdjęcie i pokaże jak są podłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby rozwiac wszystkie watpliwosci, dotyczace prawidlowego podlaczenia pamieci, zalaczam obiecane wczesniej zdjecia.

68a83a8cd854c.jpg

530d30792852b.jpg

533e217940c09.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(deleted)

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3200mhz CL16 e-die i nie chcą u mnie działać na 3600mhz cl16 sypie bsody, dawałem 1.35, 1.4v. Ba nawet na 3466mhz też są problemy, ramtest wywala, a na 3466mhz cl14 komp nie wstaje.

Albo RAM trefny albo bios. :hmm:

 

Sprawdzasz tutaj, tym programem THAIPHOON BURNER:

gpZLOoB.png

 

Ja na razie tak na szybko próbowałem pobawić się tymi ramami i na 3600 MHz CL18 komputer chodził stabilnie, ale OCCT wywaliło mi błąd po 3 minutach. MemTest za to 5 godzin trwał i nie wykrył żądnego błędu...

Teraz siedzę na 3466 CL18 1.35v i OCCT bez błędów przez 50 minut. Czas pobawić się timingami, ale powiem szczerze, że spodziewałem się minimum 3600 MHz po tych pamiątkach.

 

Jakie e-die wytrzymuje napięcia? 1.4 powinny być ok no nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kowallosu

Z tego co piszą w necie, to 1.4v powinno być w porządku.

Do tego są dwie wersje tych Cruciali z Meksyku i Malezji, chyba z Meksyku "lepiej" się kręcą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie tak na szybko próbowałem pobawić się tymi ramami i na 3600 MHz CL18 komputer chodził stabilnie, ale OCCT wywaliło mi błąd po 3 minutach. MemTest za to 5 godzin trwał i nie wykrył żądnego błędu...

Teraz siedzę na 3466 CL18 1.35v i OCCT bez błędów przez 50 minut. Czas pobawić się timingami, ale powiem szczerze, że spodziewałem się minimum 3600 MHz po tych pamiątkach.

 

Jakie e-die wytrzymuje napięcia? 1.4 powinny być ok no nie?

 

Na Boga, CL18? Ja mam 3466MHz CL14 na 1,45V i śmiga bez problemu, a u Ciebie taka różnica? Dziwaczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem podniesienie napięcia wręcz pogarsza stabilność pracy pamięci RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informację wg której te same kości e-die są montowane w Ballistix Sport 3200MHz CL16 oraz Ballistix Elitę 3600MHz CL16. I takie same mam w swoich, mimo że niżej taktowane. Wszystkie pracują na tym samym napięciu. I rzeczywiście, po zmianie timingow i zwiększeniu taktowania, na razie pracują bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kowallosuZ tego co piszą w necie, to 1.4v powinno być w porządku. Do tego są dwie wersje tych Cruciali z Meksyku i Malezji, chyba z Meksyku "lepiej" się kręcą.

 

Dla DDR4 maksymalne bezpieczne napięcie to podobno 1.5v Ale osobiście nie chcę przekraczać 1.4

 

Na Boga, CL18? Ja mam 3466MHz CL14 na 1,45V i śmiga bez problemu, a u Ciebie taka różnica? Dziwaczne.

Na pewno masz te same pamięci? Jak masz ustawione resztę timingów? Ja ustawiłem "na szybko" przy pomocy MSI Try it.

 

U mnie pamięci poszły na 3600MHz CL16 na 1.35V.

 

zazdro

 

 

edit:

 

oho znalazłem główne ograniczenie w podkręcaniu. Command rate ustawiony na "1" powoduje, że nie mogę przeskoczyć 3333 MHz na defaultowych timingach. Komputer w ogóle nie wstaje. Przy ustawieniu "AUTO" uruchomiłem system na 3466 1,35v i 16-18-18-36

Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla DDR4 maksymalne bezpieczne napięcie to podobno 1.5v Ale osobiście nie chcę przekraczać 1.4

 

 

Na pewno masz te same pamięci? Jak masz ustawione resztę timingów? Ja ustawiłem "na szybko" przy pomocy MSI Try it.

 

 

 

zazdro

 

 

edit:

 

oho znalazłem główne ograniczenie w podkręcaniu. Command rate ustawiony na "1" powoduje, że nie mogę przeskoczyć 3333 MHz na defaultowych timingach. Komputer w ogóle nie wstaje. Przy ustawieniu "AUTO" uruchomiłem system na 3466 1,35v i 16-18-18-36

 

Na 1 stronie masz screen z THAIPHOON BURNER. Masz taki sam part number? Moje maja identyczny, więc mimo innej pojemności modułu, więc może uda Ci się wycisnąć z nich coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3466 CL16 1.35v memtest wysypał się po 30 minutach. Mam identyczny part number jak kolega Reddzik. Masakra, żałuje że kupiłem ten ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może nie wszystkie timingi dobrze ustawiasz, albo oporów nie ustawiasz wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wpotrzebie2017 mam ustawione na sztywno 3466 MHz CL 16-18-18-36 i CR = 2 oraz napięcie 1.42. Przy takim ustawieniu testMem nie wysypał żadnego błędu. Dziwi mnie jednak fakt, że AIDA64 oraz CPU-z pokazują, że mam ustawione CR = 1.

 

Odpalam memTesta niebawem, jak przejdzie to spróbuję napięcia zbić.

 

@Wpotrzebie2017 mam ustawione na sztywno CR=2 16-18-18-36 i napięcie 1.42.

testMem przeszedł bez błędów...

 

Dziwi mnie jednak fakt, że zarówno AIDA64 jak i CPU-Z pokazują, że mam ustawiony CR=1. Jakiś defekt w bios?

 

Na niższych timingach 15-17-17-35 CR=2 wywalało losowe błędy / freezy systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz do BIOSu, zaladuj profil XMP, nastepnie podbij recznie ponizsze parametry:

 

* Taktowanie: 3600MHz

* CAS: 16

* RCDRD: 20

* RCDWR: 16

* RP: 19

* RAS: 36

* RC: 54

* FAW: 24

* RRDS: 6

* RRDL: 8

 

Napiecie pozostaw domyslnie i sprawdz czy sie odpali, a jak zabootuje winde, to zapodaj memtesta.

Daj znac jaki rezultat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za powyższe ustawienia. udało się uruchomić system :) testMem (ten ruski) sypie błędami na domyślnym napięciu. wrzucilem na 1.39 i blędy nadal występują. Co prawda mniej... spróbuję podbić napięcie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za powyższe ustawienia. udało się uruchomić system :) testMem (ten ruski) sypie błędami na domyślnym napięciu. wrzucilem na 1.39 i blędy nadal występują. Co prawda mniej... spróbuję podbić napięcie ;)

 

Sprobowalbym jeszcze podbic timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety, moja pamięć nie chce współgrać z podanymi przez Ciebie ustawieniami. Do napięcia 1.41 było niestabilnie. Więcej nie podnosiłem.

Aktualnie testuję 3400 MHz na 16-18-18-36

TestMem 0 błędów

OCCT 15 minut 0 błędów

Czas na memTesta.

I jeżeli będzie stabilnie to na razie tak zostawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje na 3400MHz na 1.35V lataly z takimi:

 

* CAS: 16

* RCDRD: 18

* RCDWR: 18

* RP: 18

* RAS: 38

* RC: 58

* FAW: 38

* RRDS: 6

* RRDL: 9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po teście w MemTest86. Test trwał ponad 3 godziny i obejmował 4 cykle po 13 testów, więc pełny pakiet.

Taktowanie, które udało mi się uzyskać to 3466 MHz CL 16-18-18-36-60 Command rate 2 na napięciu 1,4.

 

W przyszłości spróbuję jeszcze podziałać z 3600 MHz lub z obniżeniem timingów i napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki bios masz na swojej płycie ? U mnie najnowszy bios blokował oc ram na 3466mhz, powrót na p1.5 i ram śmiga 3600cl14 , i z dużą liczbą timingów ustawionych ręcznie, ciaśniej niż fabryka nakazała . Moje zrzuty ekranu znajdziesz w temacie hynix cjr/ micron e-die . Może któreś ustawienia Ci podpasują .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz do BIOSu, zaladuj profil XMP, nastepnie podbij recznie ponizsze parametry:

 

* Taktowanie: 3600MHz

* CAS: 16

* RCDRD: 20

* RCDWR: 16

* RP: 19

* RAS: 36

* RC: 54

* FAW: 24

* RRDS: 6

* RRDL: 8

 

Napiecie pozostaw domyslnie i sprawdz czy sie odpali, a jak zabootuje winde, to zapodaj memtesta.

Daj znac jaki rezultat.

Ustawiłem, I ruski memtest przeszedł bez błędów. Teraz leci memtest, te kilka okienek i zobaczy się czy coś nie tak. Ile godzin ma chodzić? I czy muszę równo 16gb zapełnić? Ponad 13gb ustawiłem.

Ohm jest na auto zapewne 60 jak widziałem w ryzen masterze, bo te inne softy są nie kompatybilne z nowymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki bios masz na swojej płycie ? U mnie najnowszy bios blokował oc ram na 3466mhz, powrót na p1.5 i ram śmiga 3600cl14 , i z dużą liczbą timingów ustawionych ręcznie, ciaśniej niż fabryka nakazała . Moje zrzuty ekranu znajdziesz w temacie hynix cjr/ micron e-die . Może któreś ustawienia Ci podpasują .

 

7B85v16 płyta jak w sygnaturce.

 

Próbowałem właśnie kombinować według Twoich ustawień i nie pomagały. Dlatego cieszę się, że chociaż tyle udało się uzyskać. widzę, że odpisałeś również w temacie dot tych ramów, wiec przenieśmy się z dyskusją tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...