Skocz do zawartości
Piotru26

i9 - zbyt gorący?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Przyszedł do mnie parę dni temu nowy sprzęt.

 

i9-9900K,

Gigabyte Z390 Aorus,

32GB RAM

Seasonic 750W

Obudowa Fractal Define R6

Chłodzenie be quiet! Dark Rock Pro 4

MP510 960 GB

 

Za grafikę robi na razie stary Radeon

 

Zestaw został złożony przez duży sklep. Prosiłem (zapłaciłem) o użycie lepszej pasty (Thermal Grizzly Kryonaut 1g).

Sam nie chciałem składać kompa ze względu na brak czasu (i doświadczenia bo ostatni składałem sam 8-9 lat temu).

 

 

Z ciekawości, wieczorem wrzuciłem szybki teścik - OCCT i Prime 95. Od razu odpaliłem wersję najbardziej obciążające procesor.

 

OCCT pokazało 35 stopni w idle i sekundę po odpaleniu testu temperatura wskoczyła na 91 stopni. Po wyłączeniu od razu było 35. Bez żadnych pośrednich wartości.

 

Przy prime 95 włączyłem HWinfo do sprawdzania temperatury. I tu szok. Niektóre rdzenie doszły do 99 stopni.

Komputer w Biosie jest na defaultowych ustawieniach (bez OC).

BIOS pokazuje 27 stopniu temperaturę procesora.

 

W związku z tym mam pytania:

 

Jak poprawnie mierzyć temperaturę. Który wynik temperatury procesora z HWinfo brać pod uwagę. Ogólny czy oddzielnie dla każdego rdzenia? Czy wyniki z HWinfo są miarodajne?

Którego testu używać do sprawdzenia temperatury. Tych ogólnych czy właśnie tych najbardziej obciążających procesor? Prime 95 Small FFTs?

Czy zakładać że komp jest źle złożony (pasta źle rozprowadzona)? Sklep z komputerem wysłał wydruk z programu BurnIn test. Najwyższa zanotowana temperatura po godzinnym teście to 85 stopni.

 

 

Tu jest ciekawostka która mnie zaniepokoiła:

znalazłem opis gościa testującego 9900K w prime 95. Najwyższe temperatury wyszły mu koło 80 stopni. Ale na wodnym chłodzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny który nie przegląda for internetowych w uzyskaniu wiedzy na temat 9900k :/ może chłodzenie nie jest najgorszych lotów -> Dark Rock Pro 4 to i tak ciężko będzie zbić temperaturę :) Co proponuję to najpierw ss cpu-z podczas obciążenia w prime95 Small FFT oraz ss z HWiNFO64 ... Trzeba zobaczyć jaką wartość napięcia pokaże podczas obciążenia.Będziesz musiał wbijać w biosie od palca sam wartości napięcia na procesorze przedział między 1.20v a 1.25v powiedzmy na 4,5 GHz i krótko potestować temperaturę na wcześniej zaproponowanych programach.Nie zapominaj że na default ustawieniach ten proc bierze z kosmosu napięcia i dlatego masz takie temperatury :/ A po drugie żaden błąd składania kompa te procki tak mają :)

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam czytałem wcześniej - ale komp i tak jest wypadkową przypadku i przymusu chwili bo pewnie jak byłoby więcej czasu to bym Ryzena brał.

 

W sumie to pocieszyłeś mnie, że jest to kwestia setupu a nie wymaga rozkładania/odsyłania sprzętu.

 

 

Czy ta zabawa z napięciami to jest ten undervolt który się często pojawia w OC poradach czy mylę pojęcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie jak piszesz ... Jeśli po ustawieniu napięcia i zegarów temperatura podczas testu będzie utrzymywała się do 80-85*C będzie wszystko ok w grach i tak do tych temperatur nie dobije :) Masz w podpisie mojego proca a tam więcej rdzeni i o wiele gorsze chłodzenie od twojego egzemplarzu a i tak przy prime95 mam max 92-93*C w grach dochodzi do 60 może 65*C i też mam z palca wbite wartości minimalne dla tego procka. Szczerze szkoda że nie brałeś Ryzena nie miałbyś tyle zabawy co z 9900K.

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z różnych powodów Ryzen odpadł. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, trzeba rękawy zakasać i brać się do roboty.

 

 

Tu chyba filmik na ten temat znalazłem:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz napiecia na auto i Prime 95 Small FFTs przy tym chlodzeniu to nie ma to prawa dzialac. Odpusc sobie ten test, wrzuc Real Bench i ustaw napiecie recznie.

 

Kolejny który nie przegląda for internetowych w uzyskaniu wiedzy na temat 9900k :/ może chłodzenie nie jest najgorszych lotów -> Dark Rock Pro 4 to i tak ciężko będzie zbić temperaturę :) Co proponuję to najpierw ss cpu-z podczas obciążenia w prime95 Small FFT oraz ss z HWiNFO64 ... Trzeba zobaczyć jaką wartość napięcia pokaże podczas obciążenia.Będziesz musiał wbijać w biosie od palca sam wartości napięcia na procesorze przedział między 1.20v a 1.25v powiedzmy na 4,5 GHz i krótko potestować temperaturę na wcześniej zaproponowanych programach.Nie zapominaj że na default ustawieniach ten proc bierze z kosmosu napięcia i dlatego masz takie temperatury :/ A po drugie żaden błąd składania kompa te procki tak mają :)

Po co ma obnizac zegary?? jak spokojnie 4.7-8 zrobi na takich napieciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz napiecia na auto i Prime 95 Small FFTs przy tym chlodzeniu to nie ma to prawa dzialac. Odpusc sobie ten test, wrzuc Real Bench i ustaw napiecie recznie.

 

 

Po co ma obnizac zegary?? jak spokojnie 4.7-8 zrobi na takich napieciach.

 

To na czym najbardziej mi zależy to jak najniższa temperatura przy niezmienionej (w stosunku do stock-u) wydajności (bez OC). W tym kierunku będę podążał ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tylko zjedz z napieciami, wrzuc 1,25v i odpal Real Bench na godzinke. Jak przejdzie to obnizaj napiecie 0.01v az znajdziesz najnizszy vcore. Przy tych napieciach bedzie wporzadku z temp a Prime sobie daruj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny który nie przegląda for internetowych w uzyskaniu wiedzy na temat 9900k :/

A co się dziwisz,skoro na forum tematy o przegrzewaniu procka zakładają osoby,które się na tym nie znają i nawet nie mają pojęcia że istnieje coś takiego jak undervolting

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz napiecia na auto i Prime 95 Small FFTs przy tym chlodzeniu to nie ma to prawa dzialac. Odpusc sobie ten test, wrzuc Real Bench i ustaw napiecie recznie.

Po co ma obnizac zegary?? jak spokojnie 4.7-8 zrobi na takich napieciach.

Tak ale autorowi tego tematu zależy na jak najniższych temperaturach.

To na czym najbardziej mi zależy to jak najniższa temperatura przy niezmienionej (w stosunku do stock-u) wydajności (bez OC). W tym kierunku będę podążał ...

Jeśli na tym Tobie zależy to nie takty rzędu 4,7 - 4,8 GHz tylko to co wcześniej pisałem. Ja bym go sprawdził przy napięciu 1,15v 4,5 GHz czy się nie wykłada oraz czy są w miarę odpowiednie temperatury :) I tak róźnicy fps rzędu 3-5fps nie odczujesz a sporo możesz stracić na temperaturze jak i głośności całego zestawu.

A co się dziwisz,skoro na forum tematy o przegrzewaniu procka zakładają osoby,które się na tym nie znają i nawet nie mają pojęcia że istnieje coś takiego jak undervolting

Ja się nie dziwę i tylko mnie to zastanawia że ciężko ludziom poświęcić więcej czasu na przeglądnięcie testów i zadaniu pytania na forum przed złożeniem kompa.To nie jest aż tak czasochłonne zajęcie a jeśli by nie mieli tego czasu to chociaż naskrobać temat.

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie mechanik, wrzucam jedynkę, wbijam gaz do dechy i silnik mi się grzeje. W dodatku głośny jest. Co robię nie tak?

 

 

Przede wszystkim, przestań nabijać kieszenie elektrowni takimi testami. Są one zupełnie oderwane od rzeczywistości i nie mają zastosowania do normalnego życia.

Po drugie, lekki undervolt nie zaszkodzi. Testowanie po kilka godzin przy każdym 0,01V polecają tajni agenci na usługach elektrowni. Nie słuchaj ich. O obniżaniu napięć poczytasz w necie. Lekkie obniżenie nie wpłynie na wydajność.

Po trzecie, dobre chłodzenie i przewiew w obudowie.

 

Kupiłeś potwora z potężną wydajnością i równie dużym wydzielaniu ciepła. Chłodno nie będzie, ale w normalnych zastosowaniach, nawet intensywnych, paniki też nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie mechanik, wrzucam jedynkę, wbijam gaz do dechy i silnik mi się grzeje. W dodatku głośny jest. Co robię nie tak?

 

 

Przede wszystkim, przestań nabijać kieszenie elektrowni takimi testami. Są one zupełnie oderwane od rzeczywistości i nie mają zastosowania do normalnego życia.

Po drugie, lekki undervolt nie zaszkodzi. Testowanie po kilka godzin przy każdym 0,01V polecają tajni agenci na usługach elektrowni. Nie słuchaj ich. O obniżaniu napięć poczytasz w necie. Lekkie obniżenie nie wpłynie na wydajność.

Po trzecie, dobre chłodzenie i przewiew w obudowie.

 

Kupiłeś potwora z potężną wydajnością i równie dużym wydzielaniu ciepła. Chłodno nie będzie, ale w normalnych zastosowaniach, nawet intensywnych, paniki też nie będzie.

:lol2: :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przejdzie to obnizaj napiecie 0.01v az znajdziesz najnizszy vcore.

Bez przesady.

Co do undervoltingu 9900K to można zacząć od 1,2V,jak będzie stabilnie to wtedy 1,15V i potem dalsze obniżenie napięcia już zależy od sztuki i szczęścia

 

Testowanie po kilka godzin przy każdym 0,01V polecają tajni agenci na usługach elektrowni.

Lekkie obniżenie nie wpłynie na wydajność.

Tutaj też przesada o testowaniu przy każdym obniżeniu napięcia o 0,01V

Undervolting jest niegroźny,najwyżej przy przesadzonym obniżonym napięciu będzie niestabilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem wszystkim zbiorczo, chociaż początkowo miałem cytować.

 

Po pierwsze dzięki za zainteresowanie tematem i rady chociaż jak widzę nie jestem pierwszy i pewenie ostatni.

Cenię, że mi pewnej złośliwości (kolejny który nie poczytał) pomagacie!

Pewnie sobie zdajecie sprawę że jesteście wśród 5-10% społeczeństwa (chyba nawet z tymi procentami przesadzam), którzy "bawią" się w komputery dla przyjemności lub zawodowo i jeszcze się udzielają na forach.

Też taki byłem kiedyś ;-)

Ale inne obowiązki skutecznie mnie na parę lat od tej zabawy odciągnęły.

Teraz zmuszony byłem szybko coś sobie poskładać i jak się okazało w najgorszym możliwym momencie (atak AMD).

Muszę mieć kompa do obrobienia sporej ilości materiału filmowego i muszę mieć go na już (choć wcześniej myślałem, że będę mógł poczekać). Za 2-3 miesiące jak się z tym zadaniem uporam, kompa będzie pewnie używał syn do gier (fuksnęło mu się)

Nie będę ukrywał, że chociaż pewnie bym trochę na Ryzenie ugrał w kwestii mocy przy obróbce w Resolve. Ale bałem się kłopotów wieku dziecięcego i do tego spóźniłem się z zamówieniem a procki rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Ryzen 9 będzie dostępny po 5 sierpnia być może a ja nie mogę już czekać, od poniedziałku będę parę godzin dziennie spędzał przy kompie, żeby się z tym projektem wyrobić.

 

Wracając do tematu, zaczynam zabawę. Może dam trochę elektrowni zarobić, z czystej ciekawości jakie osiągnę rezultaty.

Pozwolę sobie też wrócić z paroma pytaniami bo pierwsze zmiany napięcia skończyły się się szybkimi BSOD-ami.

Na razie mam jedno.

 

1. Czy pamięci mogę być ustawione na auto zgodznie z XMP2? Są teraz na 3200, Cl16 (to Patrioty Viper 2 x 16GB)

 

Poniższy screen dotyczy sytuacji wyjściowej - tzn wszystko na auto - po teście w RealBench.

post-277648-15634805118525_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda,że w załączniku z Hwinfo nie pokazałeś jakie masz Vcore,które w biosie masz ustawione na auto.

co do temperatur to wygląda lepiej niż kolegi z poprzedniego wątku o 9900K(kolega miał chłodzenie Fera 3,zauważalnie gorsze niż Dark Rock Pro 4) - a takie same źródło problemu - płyta podaje za wysokie napięcie na auto

 

1. Czy pamięci mogę być ustawione na auto zgodznie z XMP2? Są teraz na 3200, Cl16 (to Patrioty Viper 2 x 16GB)

Pamięci możesz zostawić na profilu XMP,bowiem nie będziesz ruszał pamięci,a tylko CPU Core Voltage w biosie

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniższy screen dotyczy sytuacji wyjściowej - tzn wszystko na auto - po teście w RealBench.

 

Mam prawie identyczne temperatury w RealBench na chłodzeniu z sygnatury.

 

Dlatego zamierzam wziąć jakieś dobre AiO do tego proca. Niezła grzałka z niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zamierzam wziąć jakieś dobre AiO do tego proca. Niezła grzałka z niego.

Niekiedy undervolting daje lepsze rezultaty niż zmiana chłodzenia z powietrznego na aio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sztywno wbij 1,15v i 4,5 GHz zadnego AiO nie potrzeba lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

V Core jest w okolicach 1.32V

 

Możesz potwierdzić?

 

W sumie to jest jakieś zaskakujące, chyba że na złą linię patrzę.

1,177 ????

 

 

 

Zrobiłem screeny, spojrzyj proszę. Robione w trzeciej minucie benchmarku.

 

tu chyba

post-277648-1563482934978_thumb.png

post-277648-15634832900424_thumb.png

Edytowane przez Piotru26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sztywno wbij 1,15v i 4,5 GHz zadnego AiO nie potrzeba lol2.gif

Daj sobie spokoj z tym obnizaniem taktow, wystarczy zbic napiecie bez obnizania wydajnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z załącznikami...

post-277648-1563483471883_thumb.png

Edytowane przez Piotru26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z załącznikami...

ten ostatni załącznik pokazuje to,o co mi chodziło.

Masz Vcore w okolicach 1,25V.

Z pewnością możesz jeszcze obniżyć napięcie na procku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jest jakieś zaskakujące, chyba że na złą linię patrzę.

1,177 ????

 

Użyj cpuz. To wskazanie hwinfo jest w złym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

All core na x45.

Vcore na 1.150Volt.

Pamięci na razie zostaw na XMP.

Zatwierdź F10 i Enter.

Uruchom RealBench na 15 minut i pokaz zrzut z Hwmonitora.

Tak ustaw fotkę, żeby było widać Vcore i temperatury, oraz taktowanie.

 

Przykład z 5 minut na 8700:

 

5617846300_1563483981_thumb.jpg

 

http://download.cpuid.com/hwmonitor/hwmonitor_1.40.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...