Skocz do zawartości
Bosch121

Problem z wydajnością komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem, otóż wszystko ładuje mi się zauważalnie wolniej. System potrzebuje więcej czasu, aby się rozkręcić. Wcześniej po zalogowaniu się na konto, wszystko od razu śmigało, a teraz nawet ikonki potrafią się po kilkunastu sekundach wyświetlić.

Podejrzewam dysk twardy, tylko nie wiem, czy jest jakiś program, który mi to pod tym kątem sprawdzi. Myślałem też o procku. Kupiłem go w 2013 i od tamtej pory nie wymieniłem na nim pasty. Bawić się w wymianę? da to coś? Podaję specyfikację komputra:

 

 

Procesor: Intel Core i5 3350P 3.10GHz

Pamięć RAM: 8,00GB Single-Channel DDR3 @ 686MHz (9-9-9-24)

Płyta główna: ASUSTeK COMPUTER INC. P8Z77-V LX2 (LGA1155)

Karta graficzna: 4095MB NVIDIA GeForce GTX 970 (ASUStek Computer Inc)

Dysk twardy: 931GB Western Digital WDC WD10EZRX-00A8LB0 (SATA)

Zasilacz: AeroCool VP-550

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno trzeba paste wymienić a dalej to myśle żę dysk nie jest zoptymalizowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski twarde mają to do siebie, że z wiekiem zaczynają zamulać. Trzeba iść z postępem i kupić sobie dysk SSD (Szybki i bezdźwięczny), różnica jest naprawdę duża. Dysk SSD pod system i najbardziej używane programy i gry, hdd pod jakieś śmieci typu zdjęcia, muzyka itd. Co do pasty to zależy czy procek się przegrzewa (70 stopni + w "stresie"), jeżeli nie osiąga takich temperatur to raczej pasty nie ma co wymieniać. Temperatury można sprawdzić programem HWMonitor.

 

Stan dysku twardego

Temp. procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeskanuj dyski w CrystalDiskInfo i HD Tune, potem wstaw tu screeny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej wstawiam na razie wyniki z HD Tune. Pierwszy z zakładki Health, drugi Benchmark. Mam wersje pro na kilkanascie dni, więc jak jest coś jeszcze potrzebne, to mówcie szybko :D

post-556318-15635372991239_thumb.png

post-556318-15635373057751_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby ok, daj jeszcze error scan (wolny nie quick)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam jeszcze screena z CrystalDiskInfo. Robić wszystkie zakładki z HD Tune, czy te co zrobiłem wystarczą?

post-556318-15635384383145_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to juz wiemy, że to nie wina sprzętowa dysku. Nie masz zadnych śmieci na kompie? Warto przeskanować. Dla świętego spokoju daj zcrena z hw monitor, z temp procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak na razie error scan tez idzie dobrze. Zaraz jeszcze ta temp procka sprawdzę. A da rade OCCT sprawdzić tą temp? Akurat mam na kompie. Też myślałem, że może to wina RAM-u; sprawdzałem memtestem z bootowalnego pena, ale nie potrafiłem rozczytać wyników, a zapomniałem ich zapisać na dysku. Odpalić go jeszcze raz?

 

Temperatura sprawdzona RealTemp. Uruchomić jakaś gierkę (np. GTA 5) i sprawdzić jaka wtedy jest?

Niepokoi mnie to, że taktowanie pokazuje 3600 MHz. Dla tego procka jest 3.1GHz (max 3.3 GHz przy boost). Kiedyś wlazłem do BIOSu z ciekawości i to chyba ustawiłem. Jakiś tydzień temu sobie przypomniałem i usatwiłem tam wszystko domyślne.

post-556318-1563540766606_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest możliwe, że dysk nie jest zoptymalizowany do pracy na Win10? Bo na początku działał na Win 7 i może by sformatować oba dyski (systemowy i ten drugi)? Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, cofnąłem system do Win7, usunąłem partycje (wcześniej je formatując) i dodałem od nowa. Na razie działa w miarę okej, ale powoli jakby zaczynał od nowa. Chyba kupię ten dysk SSD, tak jak ktoś wyżej proponował; zobaczym co będzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, mam jeszcze jeden problem. Mam gierke ETS 2 z pobranym promods + rusmap. Gram na niestandardowych ustawieniach; skalowanie - 400% i wszystkie pozostałe ustawienia na maksa. Gram na rozdzielczosci 1680x1050. Czasem lapie scinki, kiedy przejezdzam przez wieksze lokalizacje. Moje pytanie brzmi: czy da sie jednoznacznie wskazac winowajce? Dysk twardy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...