Skocz do zawartości
awetg

Problem z dolazona pamiecia RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na procesorze Ryzen 5 1400 i plycie głownej B350M Pro-VDH posiada pamieć ram 2x4 GB Ballistix BLS4G4D26BFSB i postanowiłem dołozyć pamieci Kingston khx2666c15d4/4g rowniez 2x4GB (podłączone na przemian ABAB) na poczatku myslalem, ze wszystko jest ok, bo w CPU-Z pokazalo mi, ale nie zauzawajac zadjej porpawy pracy komputera sprawdzielm jeszcze raz czy ten ram jest w wlasciowosciach komputera i tam jest napisane 16GB (dostenpne 7,95GB) a w menadzerze zadan pisze w uzyciu 2,4GB dostepna 5,5GB, a obok Sprzetowo zarezerowana 8.0GB.

 

Probowalem triku z msconfig, dioagostyki pamieci ram - brak reakcji w BIOSe tez cos grzebalem, ale tam juz gorzej jedyne zmiany z pamieciam widze w zakladce overclock i tylko manewrowałem czestotliwosciami bo tez mam z tym problem pokazuje mi wszedzie 2400, a jak widac po pamieciach sa one z taktowaniem 2666Mhz .

 

Ponizej zdjecia (1 i 2 slot w CPUZ to 1 i 3 na plycie a 3 i 4 CPUZ to 2 i 4 na płycie)

post-610562-15634813316162_thumb.png

post-610562-15634813414325_thumb.png

post-610562-1563481509739_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zapytam bo z tego chaosu ciężko wyczuć o co chodzi ale jaki sens było dokupywać kości co będą działać w single channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zapytam bo z tego chaosu ciężko wyczuć o co chodzi ale jaki sens było dokupywać kości co będą działać w single channel.

No i temat zamknięty. Ludzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OP miał 2x4GB RAM i teraz dokupił kolejne 2x4GB.

System korzysta z 8GB, a nowe 8GB zarezerwował.

 

Tutaj wy mnie panowie zgubiliście, bo nie wiem dlaczego system z 4x4GB miałby pracować w single channel. Nawet 4 różne kości powinny się dostosować do siebie poprzez ustawienie parametrów najsłabszej z nich.

 

No chyba, że problemem jest ryzen, bo ryzen nie za bardzo umie w RAM i dla niego coś takiego jest nie do przeskoczenia.

OP. gdyby pamięć nie chciała pracować w trybie dchannel dla 4 kości, zmniejsz taktowanie do 2400 i ustaw parametry pamięci ręcznie. A potem kręć do oporu, bo masz cztery fujarkowe rdzenie, które bardzo szybkiego ramu potrzebują.

 

Co do samego rozwiązania, wygląda na to, że sam bios niepoprawnie rozpoznaje ilość pamięci.

Jeśli w biosie jest opcja remapowania pamięci, należy z niej skorzystać.

Jeśli w biosie nie ma takiej opcji, należy zresetować ustawienia biosa do ustawień failsafe default, a następnie, po restarcie, wybrać ustawienia zoptymalizowane.

 

Z drugiej strony, system raportuje obecność całej pamięci.

Odpalamy msconfig, zakładka rozruch, ustawienia zaawansowane, odznaczamy "maksymalny rozmiar pamięci", jeśli opcja jest zaznaczona. (to jest ten "trik?")

Jeśli wartości pamięci wirtualnej ustawiane były ręcznie, należy przywrócić je do wartości domyślnych. Można też usunąć plik wymiany przy zamknięciu systemu, czego może cię nauczyć wujek google.

 

Najczęściej pamięć zarezerwowana jest dla zintegrowanej karty graficznej, co w twoim przypadku raczej odpada z oczywistego powodu. Na necie jest masa różnych rozwiązań podobnych problemów i chyba najlepszą opcją dla ciebie będzie dużo wujka google.

 

PS.

Narzekanie łamaną polszczyznę bez interpunkcji na chaos w zrozumiałej wypowiedzi to dobry powód do zawieszenia kieszonkowego :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz, mimo że zadna nie byla do konca dobra to milo, ze chociaz Mkavcio2 odpisal rzeczowo, jak na forum przystało.

googlowalem, grzebalem probwalem, w koncy wyciagnlem wszystkie kosci zacząłem je wkładać po kolei, potem na przemian, za każdym razem pamieci przybywało prawidłowo (bez rezerwacji pamiec itd) jedynie wyskakiwal komunikat, ze nie sa opytmalnie wlozone (w dual channel) w koncu mam je wlozone tak jak zrobilem to na samym początku kiedy je monotwalem z ta roznieca, ze wszystko jest ok, moze kiedys komus przyda sie ten temat.

 

PS. Problem z taktowaniem rozniez zniknął. Pozdrawiam.

 

PS. 2 Jeszcze jest jedna mozliwosc poniewaz wgrywałem nowszego BIOSa i moze dopiero zatrybil po wyciagnieciu RAM...

Edytowane przez awetg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...