Skocz do zawartości
MisterMaster

CRU - Custom Resolution Utility - ważne pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry jak było ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi - czy program CRU edytuje tylko wpisy rejestru windows czy kombinuje coś w samym edid monitora? Chcę spróbować poszerzyć zakres freesync mojego monitora i choć wydaje mi się, że żeby zmienić coś w edid monitora to nie wystarczy zwykły programik ale wolę się upewnić bo nie chcę czegoś spieprzyć. Z góry dzięki.

 

Aha - jakby się ktoś zastanawiał jaki zakres freesync ma Iiyama g/b2730hsu-b1 to jest to od 40 do 75hz. Instrukcja (o ironio!) błędnie wskazuje 48-75hz a rację ma właśnie stronka AMD. Btw - freesync rządzi, dla mnie to prawdziwy game changer, rewelka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, znalazłem - miesza w sterownikach także luz. Zmieniłem na 30-75hz i śmiga jak ta lala a LFC działa idealnie. Można zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Master Bruce Lee

Jest takie wrażenie a jak włączysz motion blur to już w ogóle. No ale jednak odpowiadając konkretnie na pytanie to nie, taka to nie jest bo przy takim fps już jednak widać "skoki" pomiędzy klatkami natomiast pic polega na tym, że są one idealnie równomierne tzn. w tych samych odstępach czasu oraz są one jednakowej "długości" a nie jak bez freesync o przeróżnych długościach i odstępach czasowych. Mowa tu o sterowaniu padem gdzie to ma jeszcze większe znaczenie. Różnica w każdym razie jest kolosalna. Uczucie 60fps to ja mam tak już od 40fps i tu już mógłby ktoś nieobeznany się nie skapnąć, że to nie 60fps. Pierwszy raz mam monitor z FS i powiem Ci, że zrobiło to na mnie dużo większe wrażenie niż konkretny HDR na tv 4K. Po prostu cały czas jest płynnie, wiadomo że przy mniejszym fps kamera idzie wolniej ale masło jest nadal. Kapitalna technologia, polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że jak jeszcze nie miałem monitora FS w takiego wieśka przez pewien czas grałem na 48Hz (custom tryb wymuszony właśnie w CRU) z włączonym vsync, i wrażenia były naprawdę pozytywne - tak jak wspomniałeś - "masło".

Ale właśnie sporo zależy od samej gry - jeżeli jest po drodze jakaś interpolacja albo inne opóźnienie między wejściem (ruch myszki/pada) a efektem w grze (ruch kamery albo postaci), to niska ilość klatek dużo mniej przeszkadza. W dynamiczniejszych grach niestety już nie jest tak kolorowo.

 

Gratki, że udało się poszerzyć zakres na tyle, że zaskakuje LFC :thumbup:

Nie ma żadnego migania matrycy ani wyłączania się jej na krótką chwilę? Takie czasami są objawy podczas rozszerzania zakresu FS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MitycznyJeż

Thx. Na trzy dni czyli kilkanaście godzin zabawy i testów ekran zgasł mi na razie raz na jakieś 3 sekundy i co ciekawe było to jeszcze przed rozszerzeniem zakresu FS. Póki co testowałem tylko na hdmi bo kabla DP nie mam. Migania czyli tzw. flicker nie ma kompletnie w żadnym zakresie odświeżania a wiem jak to wygląda bo lata temu stary tv lcd Samsunga tak lubił robić. Zmiana zakresu FS trwała jakieś 15 sekund - zmieniłem v rate na 30-75, restart drivera i tyle, śmiga aż miło. Ciekawe czemu Iiyama nie dała domyślnie 30-75hz a 40-75 - pewnie nie każda matryca tyle wyrabia i mi się ufarciło. Teraz już sobie nie wyobrażam grać bez tego - ciągłe kombinowanie z detalami żeby mieć stałe 60fps bo jak nie to stutter i inne atrakcje, syzyfowa robota i wieczna udręka zamiast zabawy. Dodatkowy plus przy moim singlowym graniu to rzadsza konieczność wymiany gpu/cpu. także plus to ogromny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że ta funkcja to naprawdę fajna sprawa. Dzięki niej można niejako zaoszczędzić na kupnie komputera czy podzespołów. Nie trzeba mieć minimum 60 FPS do pełnej płynności, wystarczy np 30 czy 35 FPS. Przykładowo więc, taki RX 570 może wystarczyć na dobre kilka lat do detali średnich czy wysokich przy 1080p. 30 FPS dla niego to nie będzie chyba problem przez jakiś czas . Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy do FS wyłącza się wszelkie vsync? Chodzi mi szczególnie o to w sterownikach Radeona "Ulepszona synchronizacja" o którą cały czas pluje sterownik, poleca włączyć. Czasem blokuję FPS jak mi nie potrzeba tyle, czy to w sterowniku, czy w grze.

Niestety u mnie czasem dosyć często potrafi ekran się wyłączyć na 1s, czasem 2-3 razy w jednej rozgrywce, a czasem kilka dni bez problemów- Monitor podłączony przez DP, na HDMI też testowałem, ale na razie na nowym sprzęcie AM4, chyba tylko raz miałem ten efekt. Na s1155 dosyć często.

Mam IIyama G2530HSU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wyłączyć ale czasem jak frametime wyskoczy poza skalę to będzie tearing. Ja tam zawsze mam włączony vsync i input laga nie czuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...