Skocz do zawartości
T-MAC

[Zestaw] Updgrade konfiguracji (bądź nie)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie byłem u Was na forum od chyba 2006r, zresztą spojrzałem w swój podpis pod avatarem i ... łezka się zakręciła. Nie śmiać się! 30tka na karku a nadal świruję za PC-tami z tą różnicą że za swoje! :D

Ale dość prywaty, słuchajcie mam sprzęt, dwuletni, zrobiłem co mogłem żeby pogodzić wtedy cenę z jakością, myślę że źle nie wyszło.

 

i5-6500

MSI GeForce GTX 1060 Armor 6GB

Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8 GB, 2133MHz, CL13

Asus H110-Plus (stary socket intel)

 

Teraz tak. Gram na ogromnym Phillipsie 43" oczywiście liczyłem się z tym, że nie zagram w maksymalnej rozdzielczości 3840x2160, najczęściej wybieram 1920. To nie jest aż taki problem żebym "gonił" 4K.

 

Pytanie, minęły dwa lata, są nowe procesory. Bardziej kusi mnie jednak RTX 2060 bo kosztuje praktycznie tyle co moja stara karta w 2017 a wydajność na "słupkach" wydaje się najbardziej znacząca (w przypadku cena/osiągi w porównaniu do 1060). Problem jest taki, że czytam i dużo osób mówi o dławieniu się ich procesorów a więc co dopiero z moim 6500 i5???

 

Stąd krótkie pytanie - nie mam zamiaru sobie "przedłużać" męskości wśród osób które mnie odwiedzą, kupować na siłę wszystkich podzespołów za grube tysiące (A też nie gram tyle co w wieku 16 lat) lecz jeśli jest taka opcja to po prostu poprawić jeszcze bardziej komfort grania, bo nie ukrywam, jest super ale są lekkie zadyszki w nowych tytułach nawet przy rozdzielczości 1920 (ostatnia RE2 - nie, nie ta z 2000 :D).

 

Wiem również że spadły ceny pamięci RAM - ale tutaj chyba przejście z 2x8 na więcej nie da mi super odczucia?

 

Ostatnia kwestia - nawet jeśli zdecydowałbym się na RTX 2060 to dochodzi procek PLUS płyta główna żeby to uciągnąć. Czy jest opcja kupić coś ze starej generacji Intela jako upgrade i5 6500 czy już jest to kasa w błoto (stara technologia, braki w sklepach itd)? I jak już to tylko coffee laki plus płyta główna z nowym socketem?

 

Z góry dzięki za opinie! Proszę bez hejtu! :D Jest nas pc-towców tak mało... trzeba się wspierać (a ludzie się ze mnie śmieją że nie mam konsoli, że jestem dinozaur, i tak jest mi już przykro).

 

pozdrawiam całą Brać!

Edytowane przez T-MAC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie, pecetowców jak mrówków. Idziesz po mieście, wyrwie ci się słowo intel, a z każdego kościoła wybiegnie tłumek wrzeszczący "A-YMDY Lypszy!" :E

 

Ale do rzeczy.

Sprzęt kupowałeś w dość smutnym momencie przed wejściem na rynek ósmej generacji inteli, które były sporą rewolucją. Za mniejsze pieniądze dostawałeś o połowę więcej wyraźnie lepszych rdzeni, które w dodatku mogły pracować z połowę szybszym ramem. Był to też czas szału koparkowego, więc za grafikę pewnie przepłaciłeś jakieś 50% wartości. Życie.

 

Masz ekran 4K i odpalanie czegokolwiek poniżej natywnej rozdzielczości boli. Wygląda to źle i nic się na to nie poradzi. Poza oczywiście wepchaniem kasy w bebechy komputera. I to bym tutaj polecał pod względem karty graficznej. Warto by było zainwestować w rtx2060super, czyli do wersji odświeżonej. Te karty są trochę droższe, ale mają więcej pamięci i są wyraźnie wydajniejsze. Do 4K ci się to i to przyda.

 

Co do procesora, tu jest zagwozdka, bo 6500 to nie jest zły procesor. Zaraz się pewnie zleci masa osób twierdzących, że gołe cztery rdzenie to dla lewaków albo feministek co najwyżej, ale jest to przesada. Jeśli nie masz przemożnej potrzeby odchudzenia portfela, zostań na razie z tym, co masz. Poczekaj przynajmniej do zimy, bo świetną opcją będzie ryzen 3600(X), ale na razie jest w fazie beta testów i ludzie nowo kupione procesory do sklepów oddają, bo nic nie chce do porządku działać. To też oczywiście pewna hiperbola, ale problem w przeciwieństwie do słynnych luk bezpieczeństwa w procesorach intela jest realny. Za kilka miesięcy zrobią z tym porządek, skończy się czas płacenia podatku od nowości, a na obecnym sprzęcie na razie przeżyjesz.

 

Co do ramu, jego dokupowanie nie ma sensu. 2x8 jest optymalnym rozwiązaniem do domu. Tym bardziej, że kupowałbyś powolny szmelc, który kosztuje tyle samo, co ram co najmniej połowę szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wrzucic i7 6700 , z olx 470 zl i zmienic vga ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to życzę powodzenia. Za 470zł są próbki inżynieryjne z Chin o katastrofalnych taktowaniach, które pewnie w grach będą się prezentowały gorzej od obecnego procesora.

Najtańsze pełne i7-6700 na allegro widzę za 600zł i to w aukcjach zakończonych. W trwających w ogóle tego procesora nie ma.

 

Przy i3 mógłbym polecić przesiadkę na i7, ale przy i5 na pewno nie. Lepiej to za jakiś czas sprzedać i iść albo w ryzeny, albo w nowe intele, jeśli intel odpowiednio odpowie cenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...