Skocz do zawartości
SoonTM

[700 - 1200zł] Płyta pod 3900x?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest sens doplacać do płyty jak ten procek się nie podkręca?

 

Może ktoś napisać jakie mobo macie pod 3900x i jak się sprawuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz kupić najlepszy (najdroższy) procesor 3gen AMD, to zastanawiam się czy jest sens oszczędzać na płycie, na wszystkich ofertach sklepowych przy procesorach piszą "Do prawidłowego działania procesora z płytą główną, wyposażoną w chipset A320/B350/X370/B450/X470, wymagana jest aktualizacja BIOS/UEFI do najnowszej stabilnej wersji." Pytanie teraz jest takie Czy chce Ci się w to bawić jeśli masz kasę na lepszą płytę?, Jaką masz gwarancje że nowy bios nie będzie powodował problemów na dłuższą metę, zaoszczędzisz 300 a późnij się będziesz się z nią bujał i wnerwiał bo coś nie działa coś czego nie przewidzisz wcześniej.

 

A może lepiej kupić płytę x570 która od podszewki była projektowana pod procesory 3gen. W mojej ocenie każda płyta z takim chipem będzie lepszym wyborem i zapewni Ci święty spokój. A chyba właśnie o to chodzi żeby wszystko śmigało. Ja polecam Aourusy od gigabyte.

 

Do tego oczywiście jakieś chłodzenie, może nawet być coś od od silentium PC za 100-200zł i będzie lepsze od stockowego Wraith Prism. Który nawet nie dawał sobie rady z 3600x bo tam też taki jest a co dopiero z 3900X.

 

 

Zauważyłem na forum że masz 2 1080 Pality, sam mam 1070 palita i wiem jaka to krowa, w poprzedniej płycie z nie wzmocnionym portem musiałem zastosować podpórkę ponieważ dosłownie wisiała, zwróć uwagę na to aby płyta miała 2 wzmocnione porty pod karty graficzne. Gigabyte X570 AORUS PRO Zaprojektowany aby móc w 100% działać z 2 ciężkimi kartami.

 

Jeśli już zdecydujesz się na gigabyte to nie przejmuj się tym wentylatorem och chipsetu, ja go praktycznie nie słyszę.

Edytowane przez zbierek18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup po prostu płytę X470 która posiada funkcję "flashback" żeby nie bujać się z uaktualnianiem biosu, aktualnie najlepiej ogarnięte ma chyba Gigabyte, MSI wypada gorzej podobnie jak Asus, Asrock jest w ciemnej dupie więc zdecydowanie nie polecam.

Topowa X470 wyjdzie podobnie jak budżetówka X570, a zaoferuje zdecydowanie lepsze wyposażenie.

Zadaj też sobie pytanie czy faktycznie zakup 3900X ma sens, są one aktualnie niedostępne a wydajnościowo mają zdecydowaną przewagę jedynie w multi, wydajność jednego rdzenia nie jest jakoś zauważalnie wyższa od najtańszego 3600.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat, jakie mobo x570 kupić. Czytałem już wiele opinii i byłem zdecydowany na GIGABYTE X570 AORUS PRO. Ale uwaga! Gigabyte to jest wielkie ryzyko na przyszłość, ponieważ jako jedyni zastosowali na swoich wszystkich płytach głównych x570 kości EEPROM o pojemności 16 MB, co jest nieodwracalnym błędem. Głupio oszczędzili na EEPROM-ach, więc będą zmuszeni ciąć funkcjonalność UEFI, bo mikrokody przyszłych wersji AGES-ów nie będą się mieściły. Wielka szkoda bo to niezłe płyty. Tu masz więcej na ten temat: dobreprogramy.pl/AMD-Ryzen.-Producenci-oszczedzali-na-EEPROMach-a-teraz-maja-problem-z-kompatybilnoscia,News,102715.html - a tu masz szczegóły na temat budowy mobasów: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview?sle=true#gid=2112472504&fvid=1925177101.

Edytowane przez huzar2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat, jakie mobo x570 kupić. Czytałem już wiele opinii i byłem zdecydowany na GIGABYTE X570 AORUS PRO. Ale uwaga! Gigabyte to jest wielkie ryzyko na przyszłość, ponieważ jako jedyni zastosowali na swoich wszystkich płytach głównych x570 kości EEPROM o pojemności 16 MB, co jest nieodwracalnym błędem. Głupio oszczędzili na EEPROM-ach, więc będą zmuszeni ciąć funkcjonalność UEFI, bo mikrokody przyszłych wersji AGES-ów nie będą się mieściły. Wielka szkoda bo to niezłe płyty. Tu masz więcej na ten temat: dobreprogramy.pl/AMD-Ryzen.-Producenci-oszczedzali-na-EEPROMach-a-teraz-maja-problem-z-kompatybilnoscia,News,102715.html - a tu masz szczegóły na temat budowy mobasów: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview?sle=true#gid=2112472504&fvid=1925177101.

 

Zdajesz sobie sprawe, ze strona ktora podales nie musi byc wiarygodnym zrodlem informacji? Moze, ale nie musi. Zawsze wypada zrobic research. Po pierwsze wszyscy producenci posiadaja EPROM 16MB, a nie tylko Gigabyte. Po drugie to od samego producenta zalezy czy to 16MB wystarczy czy nie. Np. najnowsze biosy Asusa na X470 ze wszystkimi AGESA'mi zajmuja nie wiecej niz 11MB, wiec jak widac te 16MB pamieci EPROM nie jest i nie bedzie zadnym ograniczeniem. Wniosek z tego taki, ze to sam producent powinien dostosowac pojemnosc pamieci jaka osadza na plycie - do wlasnego/wlasnych biosow, a nie fakt czy jest to 16 czy 32MB.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - wszystkie płyty gigabyte x570 mają kości biosu 16mb

 

Tak - bios gigabyte jest najmniejszy ze wszystkich na x570, przed chwilą sprawdziłem, asus 14,69mb, asrock 13,42mb, msi 18,18mb, gigabyte 9,31mb. Za to płyty gigabyte obsługują tylko całą serię 3xx i 2600/x oraz 2700/x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...