Skocz do zawartości
vBeton

produkcja wina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzałem się już parę lat żeby wstawić własne wino dla zabawy, może wyjdzie może nie.

Gąsiora odkopałem z piwnicy dość spory chyba z 30 litrów.

cel- wino z wiśni. słodkie

 

naoglądałem się poradników na youtubie i co film to inna procedura robienia wina i gównoburza w komentarzach i wytykanie błędów.

Jeden daje 5l wody i 3 kilo cukru do owoców, drugi nie dolewa nic i daje 0.5kg cukru.

Mix informacji i człowiek głupieje.

 

ktoś może jest już w tym wprawiony i wie co i jak?

czy potrzebna jest pożywka dla drozdży?

jakie drożdże? (do mocniejszego wina) i w jakim popularnym sklepie można je kupić.

 

ogólnie proporcje i procedura.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź najlepiej na forum winiarskie.

 

Wodę powinno się dodawać do większości owoców bo nasze są zbyt kwaśne i trzeba je rozcieńczyć wodą. Najlepiej kup sobie tani cukromierz, wtedy możesz wyliczyć ile cukru dać. Wyciskasz sok, rozcieńczasz wg przepisu, sprawdzasz jakie masz stężenie cukru (mierzy się w skali Ballinga - 1 stopień BLG to 10g cukru na 100g roztworu, ilość alkoholu w w finalnym produkcie to ~ ilość BLG/2), dodajesz tyle cukru ile akurat wychodzi na wino danej mocy. Jak chcesz bardzo mocne wino to możesz kupić drożdże aktywne Bayanus - one są popierdzielone, potrafią bardzo mocno od fermentować. Akurat wiśnia dobrze wychodzi jak jest mocna.

 

Pożywka jest zawsze potrzebna, bo za mało azotu - wino może śmierdzieć zgniłymi jajami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Drożdże - zapomnij kompletnie o fermentacji na naturalnych drożdżach. Kup jakieś do win mocnych, przykładowo Fermivin z Browinu. Do nich nie potrzebujesz pożywki.

2. Nie przeprowadzaj burzliwej fermentacji z owocami w gąsiorze. Nie jest przyjemnie zeksrobywać potem owoce ze ścian jak wybuchnie (znam z autopsji). Kup do tego fermentator 30L tu również z Browinu znajdziesz fajny).

3. Przepis - tu jest milion różnych możliwości. Ja ci żadnego podam ale powiem jak ja zaczynałem z winem.

 

Pierwsze z winogron, trochę na pałę - użyłem najbardziej rozsądnego przepisu (wg mnie oczywiście :P) z neta jaki znalazłem, przeliczyłem na posiadaną ilość owoców i tyle :) Po ustaniu fermentacji sprawdziłem tylko słodkość i nieznacznie doprawiłem cukrem i odstawiłem na kilka miesięcy. Efektem było całkiem spoko winko półwytrawne o mocy 15%. I tu rzecz najważniejsza przy robieniu alkoholi - notatki. Żeby móc wyciągnąć wnioski z własnej produkcji musisz prowadzić dziennik i notować czego ile i kiedy dodałeś oraz jak przebiega fermentacja itd.

 

Drugie z wiśni - tu już bogatszy o doświadczenia, użyłem kalkulatora mocy win i proporcji wyliczonych z niego. Przy pomocy cukromierza kontrolowałem zawartość cukru i fermentację. Po uzyskaniu odpowiedniej mocy wina (czyli przejedzeniu określonej w przepisie ilości cukru przez drożdże), pozwoliłem fermentacji się zatrzymać i dopiero po zatrzymaniu dodałem odrobinkę cukru do smaku. I tu również wyszło mi smaczne, również półwytrawne winko z wiśni.

 

4. Z innych rad - nie goń za procentami, zrób najpierw dwa-trzy nastawy z celem na 12-15% i dopiero wtedy próbuj coś mocniejszego. Nie sugeruj się bardzo przepisami, każdy ma jakąś inną szkołę i doświadczenia i nie znajdziesz tu jednej konkretnej ścieżki. Fora winiarskie mają trochę stulejarski klimat i szczerze to jest dobre miejsce do zadawania pytań jak już masz jakieś podstawy. Z innych zakupów kup rurkę do odciągu, pirosiarczyn do dezynfekcji i koniecznie, ale to koniecznie, przygotuj na nastaw miejsce na jakimś stole/szafce, żebyś mógł spokojnie zlewać wino i klarować je bez koniecnzości przenoszenia pojemnika z winem. Oprócz skolepu internetowego Browin, wszystko kupisz też np. w Leroyu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...