Skocz do zawartości
jach3366

R7 3700x i Asus Prime x470-pro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakiś czas temu zamówiłem Ryzen 7 3700X oraz płytę główną Asus Prime x470-pro. W związku z trudną dostępnością procesorów(zamówiłem 08.07 i nadal nie mam :E )zastanawiam się nad zmianą płyty głównej na inną, ponieważ te radiatory na VRM są dosyć małe. Jest sens cokolwiek zmieniać? Procesor raczej będzie działał na stockowych ustawieniach, ewentualnie odpalę PBO i Auto OC. Zastanawiam się nad tą płytą: https://www.x-kom.pl/p/501598-plyta-glowna-socket-am4-asus-prime-x570-p.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VRM podoła na pewno, bardziej obawiał bym się biosu :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się obawiam jednak o sekcję, bo moja buda jest dosyć podstawowa, ma dwa wentylatory, z których jeden wciąga powietrze do obudowy a drugi wyciąga :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie obawiał avi vrm, ani biosu. Co do sekcji, to po 6h occt linpack doszła do 71C i cieplejsza nie była. Biosu nie ma co się obawiać, czytam o problemach z biosami i nie wiem o co chodzi :E wszystko śmiga, pbo włączone, OC pamięci lepsze, niż na z370,a jedyny problem, to to, że nie mogę sprawdzić temp poszczególnych rdzeni, tylko pokazuje mi temperaturę całego procesora. Na szczęście jest na tyle niska, że nawet jeśli tyle ma najcieplejszy rdzeń, to i tak jest ok. Po 6h occt temp CPU dobiła do 69C, w grach max 64 na Fortis3 i kryonaut. Nie wiem po co straszycie autora wątku biosem. Lepiej zaczekać na kogoś, kto ma taki sprzęt albo poczytać na necie. Bios jest tutaj żadnym problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O problemach ze sprzętem najczęściej piszą osoby, które go nie posiadają ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt z podpisu, RAM na 3466CL16, proc nie kręcony ręcznie, tylko przez PBO/XFR, napięcie offset -62,5mV, radiator na VRM zimny, nie udało mi się o ile pamiętam przekroczyć 60 stopni (mierzone pirometrem przy otwartej budzie). Największym problemem tej płyty jest nie sam VRM (przy przyzwoitym przepływie powietrza nie do zarżnięcia), ale brak czujnika temperatury przy nim. Na szczęście jest na płycie header do zamontowania zewnętrznego termistora.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja na tej płycie jest ok, ale radiator to tragedia. Podkręcony 2700x przegrzewa sekcję zasilania i wywala na płycie głównej OTP, poszukaj na youtubie kanał buildzoida i reckę bodajże albo tego ASUSa, albo coś powiązanego z płytami X470/ ich VRM.

Na stockowych ustawieniach będzie ok, ale OC odradzam, chyba że z bezpośrednim silnym nadmuchem na VRM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem film/czytałem posty buildzoida, tyle że on swoje testy robi "na stole" z LC, więc nie dziwne że się płyta smaży. Na moim 2700X manualne OC nie ma kompletnie sensu (zwłaszcza przy moim dość umiarkowanym zgłębieniu tematu podkręcania i braku czasu na zabawę w stabilizowanie systemu/testy). Lepiej wyszedłem luzując limity, ustawiając negative offset na napięciu, zmieniając ustawienia zasilania na asusowe (optimal phase control czy jakoś tak), i zdając się na PBO/XFR. Wyniki w testach mam lepsze niż przy ręcznym OC. To taki kompromis cisza/wydajność. Przy dorzynaniu 1-2 rdzeni boostuje do 4.3, widziałem nawet 4.35, jak zapodam coś co obciąża wszystkie rdzenie to mam 4.07-4.1. Noctua ładnie przy okazji chłodzenia procka owiewa sekcję zasilania, temperatury jak pisałem w poprzednim poście - bez zastrzeżeń, brak throttlingu nawet po godzinie duszenia blenderem wszystkich wątków.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem film/czytałem posty buildzoida, tyle że on swoje testy robi "na stole" z LC, więc nie dziwne że się płyta smaży. Na moim 2700X manualne OC nie ma kompletnie sensu (zwłaszcza przy moim dość umiarkowanym zgłębieniu tematu podkręcania i braku czasu na zabawę w stabilizowanie systemu/testy). Lepiej wyszedłem luzując limity, ustawiając negative offset na napięciu, zmieniając ustawienia zasilania na asusowe (optimal phase control czy jakoś tak), i zdając się na PBO/XFR. Wyniki w testach mam lepsze niż przy ręcznym OC. To taki kompromis cisza/wydajność. Przy dorzynaniu 1-2 rdzeni boostuje do 4.3, widziałem nawet 4.35, jak zapodam coś co obciąża wszystkie rdzenie to mam 4.07-4.1. Noctua ładnie przy okazji chłodzenia procka owiewa sekcję zasilania, temperatury jak pisałem w poprzednim poście - bez zastrzeżeń, brak throttlingu nawet po godzinie duszenia blenderem wszystkich wątków.

Robił test tej płyty zarówno na testbenchu jak i w obudowie, wyniki są podobne. Po prostu "radiator", a w zasadzie ozdóbka, dosłownie w kształcie litery T nie jest w stanie spełnić swojej funkcji.

W każdym razie tu są jego wyniki w obudowie:

IMO wyniki niezadowalające, jak na płytę pod OC.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemów z 3700X i X470 prime pro raczej nie powinno być - sekcja jest w porządku 6 + 4 na IR3553 (40A) jedynie radiator kuleje ale R7 3700X bierze zdecydowanie mniej energii od 2700X i bliżej mu pod tym względem do R5 2600(X). OC 3700X i tak nie warto robić i tyle w temacie.

 

Sam w przyszłości planuje przesiadkę na coś pokroju 3700X-3900X ale na pewno nie teraz i nie przy takich cenach. Przynajmniej o sekcje VRM się nie martwię na X370GT7 :E

Ale najpierw chętnie przytule RX 5700 (XT) w sensownej wersji od szafira :E

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qwertypp10 Przypomniałem sobie, że widziałem ten film Buildzoida, nawet jeszcze przed zakupem ASUSa. OK, to test w obudowie, ale z Krakenem, który dmucha do środka (zresztą on sam wspomina w filmie, że to nie wpływa dobrze na chłodzenie sekcji zasilania. Ja mam Vegę Sapphire referenta, który nie podgrzewa mi powietrza w budzie, z przodu 2x140 do środka, z tyłu 1x140 na zewnątrz, do tego 140 na CPU. Jedne sanki na dysk 3.5" - nie zaburza to przepływu powietrza. Nie zmieniam, jak Buildzoid VRM switching freq na 600kHz (nie ma to wpływu na max boost freq u mnie, a na temperaturę i owszem). Częstotliwości osiągam podobne jak Buildzoid (4.05GHz u niego w tabelce), a w życiu nie widziałem takich temperatur na VRM - radiator jest ledwo ciepły, nigdy też z powodu przegrzania VRM komp mi się nie wyłączył. Być może źle mierzę temperaturę, ale to będę mógł sprawdzić dopiero jak dobiorę czujnik i zamontuję gdzieś od spodu tego niby-radiatora. Możliwe że ASUS dał lepsze termopady w nowszych seriach - nie wiem, szkoda że nie umieścili termistora przy sekcji zasilania. Wydaje mi się jednak, że ASUS ma zdecydowanie niższe temperatury VRM niż moja poprzednia płyta (ASRock X470 Master/SLI), gdzie 100 stopni zdarzało mi się widzieć.

Ja rozumiem, że VRM (a raczej "tekturowy" radiator) może być problemem przy LC i budzie-piekarniku, ale przy przyzwoitym przepływie powietrza i pozostaniu przy 300kHz VRM switching frequency nie powinno być żadnych niespodzianek.

 

Wady: radiator, brak termistora przy VRM, mocno wiekowa wersja it87, nie wykrywana na linuksie przez sensors-detect - trzeba "rzeźbić", żeby mieć odczyty temperatur i prędkości wentylatorów, "plastikowy" design.

Zalety: 2xM.2 (PCIe 3gen x4 i PCIe 3gen x2), po obsadzeniu 2xM.2 NVMe można dalej obsadzić 6xSATA i przynajmniej 2xPCIe 2gen (korzystam z grabbera HDMI i to dla mnie ważne), duża ilość USB (mam dodatkowy panel AKASA z czytnikiem kart na USB 3.0 i gniazdami USB 2x3.0+2x2.0), 3xUSB 3.1gen2, cena.

 

U mnie zalety przeważyły, mimo że pod linuksem (mój podstawowy system) trzeba się trochę napracować, żeby wszystko działało jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni nie zaglądałem do wątku. Widziałem film Buildzoida na temat tej płyty. Jak pisałem, nie zamierzam robić OC(brak opłacalności, znikomy przyrost wydajności przy większym poborze mocy oraz na razie zostaje przy stockowym coolerze), ewentualnie odpalę PBO i Auto OC.

 

Widziałem film na Gamers Nexus

, w którym Buildzoid proponował Prime Pro jako opcję dla 8/6 rdzeniowców, więc chyba nie powinno być problemu. :E Edytowane przez jach3366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy jakiejkolwiek płycie będzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre temperatury sekcji ma X470 Taichi, poniżej 900 można kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty MSI też będą miały dobre temperatury, ASRock też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...