Skocz do zawartości
kubelun

Nowy sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kilka miesięcy temu zakupiłem używany procesor i kartę graficzną

Są to i5 7600 i. Gtx970.

Wcześniej miałem i3 6100 i Gtx950

O co chodzi? Nie czuję dużej różnicy w fpsach, najbardziej zauważyłem to w csgo gdy klatki nawet są mniejsze niż były xd. Jak mam sprawdzić czy sprzęt nie jest wadliwy? Temperatury są w miarę okej ale procesor potrafi nawet do ponad 75 stopni rozgrzać. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj resztę podzespołów kompa. Z karty i procesora ciężko coś wywróżyć gdzie leży problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kilka miesięcy temu zakupiłem używany procesor i kartę graficzną

Są to i5 7600 i. Gtx970.

Wcześniej miałem i3 6100 i Gtx950

O co chodzi? Nie czuję dużej różnicy w fpsach, najbardziej zauważyłem to w csgo gdy klatki nawet są mniejsze niż były xd. Jak mam sprawdzić czy sprzęt nie jest wadliwy? Temperatury są w miarę okej ale procesor potrafi nawet do ponad 75 stopni rozgrzać. Pozdrawiam

Zamieniłeś CPU 2/4 ma 4/4 tutaj większej różnicy nie będzie. Dopiero przy i7-6700/7700 odczuł byś wzrost.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez jaj, między i3 6100 a i5 7600 jest ogromna przepaść wydajnościowa. Skoro po zmianie autor odczuł gorsze wyniki to coś ewidentnie jest nie tak i to na pewno nie kwestia "4/4 to tylko do biura się nadaje".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli maksymalna temperatura CPU wynosi 75 stopni to jest to akceptowalne. Osobiście zapodałbym na wstępie CMOS. A może aktualizacja biosu jest potrzebna? Później przetestowałbym procesor RealBench 2.56 stress test 8 godzin(nie wiem ile masz ramu), później wstępnie kartę graficzną FurMark sprawdził czy jakieś artefakty czy inne cuda się na ekranie nie dzieją i dokończył test 3DMark. Oczywiście monitorować temperatury. Może przeinstalować sterowniki od karty graficznej używając DDU.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie proponowałbym zrobić reinstalkę systemu jeśli takowa nie była robiona (najlepiej na dysku ssd). jeżeli te 75 stopni jest na boxowym chłodzeniu to jest to normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłeś CPU 2/4 ma 4/4 tutaj większej różnicy nie będzie. Dopiero przy i7-6700/7700 odczuł byś wzrost.

W grach korzystających z więcej niż 4 wątków i to jeszcze w taki nieefektywny sposób (duża ilość rozkazów, mało obciążająca jednostki wykonawcze), by HT mogło coś dać i w 1280x720, bo GPU będzie najpewniej już wąskim gardłem przy 1920x1080. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up dokładnie jak mówisz. i5 7600 i gtx 970 to konfiguracja, przy której karta przez zdecydowaną większość czasu jest czynnikiem ograniczającym wydajność (mam na myśli detale wysokie/ultra w 1080p) No chyba, że ktoś jest graczem tylko bfa v i ustawia wszystko na najniższe ze skalowaniem rozdzielczości włącznie, ale to już raczej mniejszość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak samo po przesiadce z pentiuma g4560 na i5 6600. W cs go różnica praktycznie zerowa w fps, w innych grach coś tam zyskalem. Miałem gtx1070 ,i się zmobilizowalem i poszedłem w ryzena 2600. Po oc na 4.0ghz + ram 3466mhz cl14 miałem zdecydowanie więcej fps w csie, i w innych grach również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie proponowałbym zrobić reinstalkę systemu jeśli takowa nie była robiona (najlepiej na dysku ssd). jeżeli te 75 stopni jest na boxowym chłodzeniu to jest to normalne.

Reinstal systemu przy przesiadce z 6100 na 7600... ta... jak ostatnio zmieniałem z i7-6700 na Ryzen 1700 to nie musiałem robić żadnego reinstala. Po miesiącu zrobiłem z ciekawości i w grach brak zmian wydajności, a w cinebench podskoczyło 2% i RAMy się wyżej kręcą.

Miałem jeszcze niedawno w domu g4560 z gtx1060 i to poza problemami w strefach procesorowych śmigało bardzo dobrze. Tak, w chwili obecnej zmiana 2/4 na 4/4 daje niewielki wzrost, a czasem nawet zerowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak samo po przesiadce z pentiuma g4560 na i5 6600. W cs go różnica praktycznie zerowa w fps, w innych grach coś tam zyskalem. Miałem gtx1070 ,i się zmobilizowalem i poszedłem w ryzena 2600. Po oc na 4.0ghz + ram 3466mhz cl14 miałem zdecydowanie więcej fps w csie, i w innych grach również.

Trala lala...w GTA 5 było to widać na tym teście wbudowanym na ostatniej scenie jak klatki spadają poniżej 60

 

Miałem taki konfig kiedyś

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem jeszcze niedawno w domu g4560 z gtx1060 i to poza problemami w strefach procesorowych śmigało bardzo dobrze. Tak, w chwili obecnej zmiana 2/4 na 4/4 daje niewielki wzrost, a czasem nawet zerowy.

 

Co wy za banialuki wypisujecie. Jakiej chwili obecnej? Miesiąc temu było inaczej? Rok temu było inaczej? Przecież wiadomo, że tam gdzie nie ogranicza procesor, to nie będzie wzrostu fps po zmianie procesora. Poza problemami w strefach procesorowych? Przecież to kpina. To tak jakby napisać że zmieniłem malucha na golfa, ale poza tym że po autostaradzie mogę teraz jechać 140km/h to po mieście maluchem jeździło się bardzo dobrze w sumie tak samo.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeździłeś kiedyś maluchem? Jakbyś jeździł to byś wiedział, że maluch 130km/h osiągał z dużej górki i tylko z samym kierowcą, a na autostradzie 140km/h maluchem to by było samobójstwo i musiała by być bardzo duża góra, bo przekraczając 110km/h na tych swoich cieniutkich oponkach robił się bardzo niestabilny.

Pomiędzy procesorami 2/4 jak i3 6-7 gen oraz g4560/g4600/g5xxx, a 4/4 i5 bez K, 6 i 7 gen. różnice w wydajności są minimalne. Dopiero i3-8100 działa dużo lepiej ale jest i tak kompletnie nieopłacalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz @xtn, i3 8100 ma 3.6ghz, a i5 7600 ma 3.9 all core boosta, czyli jest o około 10% szybszy. Nie wiem gdzie wy widzicie problemy 4/4 i "niewielki przyrost fps względem 2/4" Ja na swojej konfiguracji ograłem wiele tytułów AAA i wszędzie to karta mi nie pozwala cieszyć się detalami ultra przy sensownym fpsie, a nie procesor. Nawet raz z ciekawości zrobiłem sobie symulację i5 z zablokowanym mnożnikiem, i mimo to karta wciąż pracowała na maks swoich możliwości. Wykluczam bfa v i ostatnie części asasynów, z tymi grami ludzie nawet na i7 8700k potrafią narzekać na kiepską wydajność.

Edytowane przez Devairment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz @xtn, i3 8100 ma 3.6ghz, a i5 7600 ma 3.9 all core boosta, czyli jest o około 10% szybszy. Nie wiem gdzie wy widzicie problemy 4/4 i "niewielki przyrost fps względem 2/4" Ja na swojej konfiguracji ograłem wiele tytułów AAA i wszędzie to karta mi nie pozwala cieszyć się detalami ultra przy sensownym fpsie, a nie procesor. Nawet raz z ciekawości zrobiłem sobie symulację i5 z zablokowanym mnożnikiem, i mimo to karta wciąż pracowała na maks swoich możliwości. Wykluczam bfa v i ostatnie części asasynów, z tymi grami ludzie nawet na i7 8700k potrafią narzekać na kiepską wydajność.

Nie myl maksymalnego fps z płynnością. Na g4560 + rx580 8gb przeszedłem Destiny 2, a potem jeszcze kilkanaście godzin się w niej bawiłem i na ilość fps nie narzekałem ale niestety CPU w pewnych miejscach nie wyrabiał. Grałem kilka godzin w AC Origins i na high z 40 fpsami też mi się dobrze grało, więc nie jestem jakiś bardzo wymagający ale po przejściu na i7-6700 płynność rozgrywki i jej komfort wzrósł nieporównywalnie. Jak masz podkręconego do prawie 5Ghz i5 to również maksymalny fps masz na wysokim poziomie ale jakbyś się przesiadł na jakiś proc chociaż i7-6700 4/8, czy Ryzeny od 1600 w górę i pograł kilka godzin to byś zobaczył różnicę. W samych tabelkach i testach na YT się tego nie dostrzeże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym kiedyś zmieniał procka to prędzej i7 7700k bym brał i kręcił. Z drugiej strony zostając na gtx 970 zamiana kompletnie bez sensu, bo musiałbym grać na niskich ze skalowaniem 75% żeby zauważyć/odczuć różnicę, a to się mija z celem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym kiedyś zmieniał procka to prędzej i7 7700k bym brał i kręcił. Z drugiej strony zostając na gtx 970 zamiana kompletnie bez sensu, bo musiałbym grać na niskich ze skalowaniem 75% żeby zauważyć/odczuć różnicę, a to się mija z celem :P

W tej chwili taka zmiana już nie miałaby sensu. Jak się tylko firmy uporają z biosami do b450, a ceny Ryzen 3600 spadną poniżej 800zł to pakowanie się w i7-7700k, którego trzeba skalpować do mocnego OC mija się z celem. Sam ostatnio sprzedałem i7-6700 za 750zł i kompletnie nie wiem jak to możliwe. 2 lata temu kupiłem go jako używkę za 600zł. Z cenami używanych Inteli i7 jest jakiś obłęd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeździłeś kiedyś maluchem? Jakbyś jeździł to byś wiedział, że maluch 130km/h osiągał z dużej górki i tylko z samym kierowcą, a na autostradzie 140km/h maluchem to by było samobójstwo i musiała by być bardzo duża góra, bo przekraczając 110km/h na tych swoich cieniutkich oponkach robił się bardzo niestabilny.

Mój tata zazwyczaj jechał maluchem 100 km/h, ale raz trafiliśmy malucha który jechał 125 km/h i to z pasażerem - trasa bez górki - możliwe że go podrasował. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój tata zazwyczaj jechał maluchem 100 km/h, ale raz trafiliśmy malucha który jechał 125 km/h i to z pasażerem - trasa bez górki - możliwe że go podrasował. :cool:

90-100km/h to było jeszcze ok ale czym wyżej tym "bardziej emocjonująco". Dojeżdżałem na studia 3 pierwsze lata maluchem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idealnie się złożyło, blacku wrzucił filmik i3 9100f vs i5 9400f i to co powiedziałem kilka postów wyżej się potwierdza i to przy uwzględnieniu tego, że test został zrobiony na radeonie, który dodatkowo sterownikami potrafi ubijać wydajność w miejscach CPU:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co powiedziałem kilka postów wyżej się potwierdza

 

Potwierdza się tylko w twojej głowie. Ty pisałeś że nie ma różnicy między dwa a cztery rdzenie. Większość rzeczy pisana była pod 4 rdzenie, a ty na potwierdzenie swoich bzdur linkujesz do filmu w którym testują procka z czterema rdzeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i3-6100 2/4

i3-9100F 4/4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdza się tylko w twojej głowie. Ty pisałeś że nie ma różnicy między dwa a cztery rdzenie. Większość rzeczy pisana była pod 4 rdzenie, a ty na potwierdzenie swoich bzdur linkujesz do filmu w którym testują procka z czterema rdzeniami.

 

? Pisałem to w odniesieniu do tego, że 4/4 nie jest ograniczeniem dla kart pokroju gtx 970. Nic nie pisałem że między 2/4 a 4/4 nie ma różnic :E

Wyście się uparli że autor tematu zmienił procka na 4/4 oraz kartę na zdecydowanie lepszą i mówicie że kiepska wydajność to efekt zbyt słabego procesora.

Edytowane przez Devairment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry to nie do ciebie było. Pomyliło mi się, bo wydawało mi się nie wiem czemu że to ty pisałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no upgrade sprzętu dobry. Nie wiem czy autor tematu zrobił CMOS, ale powinien skoro zmienił procesor z 6 na 7 generację - dlatego też wspomniałem również o aktualizacji biosa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • podepnę się pod temat - czy warto zmieniać proca przy takim konfigu? 10400f Gigabyte B460 Torpedo memki nie pamiętam chyba Adata 2x16GB 3200 MSI RTX3800 10GB 3x Ventus mam wrażenie, że trochę za słaby do karty, ale może się mylę. Gram w 1440p  
    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...