Skocz do zawartości
QlaSzpiegula

RPG w stylu Gothic / Gothic2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Od wieków w zasadzie poszukuję gry podobnej do Gothica 2, który ustalił moje standardy RPGów na tak wysokim poziomie, ze wydaje mi się, ze zadna gra nie jest w stanie im sprostać. Innna sprawa, ze takich single-playerowych RPGów, jest po prostu dość mało.

 

Powiem moze w co grałem z podobnych gier:

Gothic, Gothic 2, Noc Kruka (do Gothica 3 się nie przekonałem, ale duzo tez w niego nie grałem)

Enderal (mod do TES V) - fajny, poświęciłem sporo czasu - grało się super, aczkolwiek trochę za małe poczucie progresji i za bardzo Bethesda-style

Two Worlds I - świetna gra, przeszedłem całą, Two Worlds II - tragedia w porównaniu do 1ki

Risen I, II, III - próbowałem grać, udało mi się nawet na parę godzin wkręcić, ale czegoś im brakowało

Elex - czuć było duch Gothica - fajna gra, przeszedłem 2x, chociaz jednak do Gothica jej brakuje sporo.

Divinity II, Dragon's Dogma: Dark Arisen - obie mi nie podpasowały do końca, divinity było zbyt proste, dragon's dogma miało dziwne rozwiązanie ze współtowarzyszami

Outward - to jednak zupełnie co innego

Kingdom Come: Deliverance - całkiem fajne rozwiązania, ale jednak to nie był typowy RPG nastawiony na progresję, ale grało się fajnie

Mount & Blade, Dark Souls, Kingdoms of Amalur: Reckoning - wszystkie całkiem fajne na swój sposób, ale to jednak inny typ gry

 

Generalnie to na czym mi bardzo zalezy i co Gothic robił w sposób genialny:

- poczucie progresji i rozwoju postaci w otwartym świecie z nieskalowalnymi mobami - ten moment, kiedy niektóre moby zabijaja mnie na 1-2 hity, a potem wraz z rozwojem postaci widzę, ze zaczynam być w stanie sobie radzić z coraz trudniejszymi przeciwnikami bezcenny

- otwarty, zaludniony, realistyczny świat i postacie - nie randomowo generowany w większości pusty

- postać nie jest super bohaterem, tylko zwykłym gościem, który zaczyna od zera i na początku jest niewiele warty i musi zapracować na swoje miejsce

- dobre, rozgałęzione questy

- koniecznie: musi być 3D - TPP, FPP - gry izometryczne mi nie pasują - nie jestem w stanie poczuć immersji grając w nie

 

Ktoś moze coś poleci ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wymieniłeś Wiedźminów, przede wszystkim 3. części.

seria Dragon Age, świat nie jest do końca otwarty ale lokacje są całkiem spore, w szczególności w 3. części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie o wszystkim pamiętałem.

 

Dragon Age: Origins - pograłem trochę, nawet niezłe, ale tez nie do końca ten klimat.

The Witcher 3 - przeszedłem cały - questy mega, ale system progresji średni, raczej nie ma startu do Gothica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Raczej nie ma gry podobnej do Gothic 1,2. To gry unikatowe.. Risen już wymieniłeś 1 część świetna i polecam .. Elex też spoko - a tak to bieda ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Obliviona grałem dawno temu, nawet niezły, moze dam mu znowu szansę.

 

Tak właśnie się obawiam, ze nie ma takich gier ... tyle chłamu powstaje na Steamie, tyle osób czeka na grę gothico-podobną i tak cięzko zrobić ...

 

Arcania: A Gothic Tale - Ta gra to była tragedia, szczególnie jak jeszcze startowała pod znakiem Gothica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Arcania: A Gothic Tale

 

Ta gra to porażka i nie ma sensu nawet jej brać pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś z starszych gier trafi w Twój gust: Enclave: Shadows of Twilight, Severance: Blade of Darkness, Rune.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fallout: New Vegas? Klimaty nie te, ale każdy podpunkt wymagań spełniony.

Edytowane przez Lypton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysły. Posprawdzam, moze coś mi podpasuje, a w międzyczasie pozostaje czekać na Elex 2, albo az Piranhe w końcu się zbiorą do remake'u Gothica ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczę, że po Elexie 2 wrócą do Gothica. Dziś strasznie brakuje tego typu gier, myślałem, że to tylko sentyment, ale nie - skalowanie poziomu przeciwników, zbyt wielkie otwarte i puste światy, nudne i powtarzalne questy, kiepska fabuła, bezsensowny grind - to wszystko powody dlaczego drewniany Gothic wciąż jest lepszy od wielu współczesnych gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skyrim Special Edition z wgranym MorrowLoot Ultimate - usuwa level scaling przeciwników i przedmiotów (unikalne bronie itp), mocne zbroje typu szklana, orkowa czy ebonowa nie wypadają już losowo jako loot, są rozmieszczone w małej ilości w świecie gry, ulepszanie pancerzy nie wzmacnia ich tak jak w domyślnej wersji gry. Trudniej o materiały do tworzenia i ulepszania pancerzy / broni.

 

Efekt jest taki, że tak jak w Gothicu pojawia się sporo miejsc w których ginie się na strzał póki nie osiągnie się wyższego poziomu i nie zdobędzie się lepszego ekwipunku.

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto6, dokładnie - nie rozumiem dlaczego ktoś nie stworzy takiej gry - przeciez to murowany pomysł na sukces, a naprawdę nie trzeba do tego jakiejś super grafiki.

 

Btw, ktoś mi tez polecił tą grę - wygląda spoko, tylko za nic nie mogę znaleźć zadnej wersji do ściągnięcia jej (jest jedynie cos po rosyjsku)

Beltion: Beyound Ritual

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto6, dokładnie - nie rozumiem dlaczego ktoś nie stworzy takiej gry - przeciez to murowany pomysł na sukces, a naprawdę nie trzeba do tego jakiejś super grafiki.

Nie, to nie jest murowany pomysł na sukces. Wbrew temu, co się niektórym w Polsce wydaje, Gothic nie był światowym hitem, jego popularność na świecie jest nieszczególna, podobnież oceny ludzi i branży. Na anglojęzycznych portalach z reguły nie ma dla niego miejsca w rankingach najlepszych erpegów w historii, nawet jeśli jest to TOP 100 czy 50.

Edytowane przez Lypton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lypton, tak, jestem tego świadomy, ale jednak jest sporo postów, gdzie ludzie szukają gier typu Gothic, w Europie Środkowej i Wschodniej był super popularny, wydaje mi się równiez, ze gdyby zrobić to sensownie - z niezłą grafiką i dobrym sterowaniem tego typu gra mogłaby odnieść niesamowity sukces - jak dla mnie nie wyobrazam sobie lepszego RPGa. W końcu Elex rozwija pomysł Gothica - robi to trochę gorzej i w dziwnym świecie tech-fantasy, a mimo wszystko przynajmniej chyba na siebie zarobił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elex to niestety próba ratowania trupa. Sam pomysł niezły, niestety dobór frakcji, mechanika a w szczególności mimika NPC powodują, że człowiek boi się o zużycie zembuff przez zbytnie zgrzytanie.

Już Risen II działający na nieco poprawionym silniku Risen 1 zaczął odstraszać, a Piranie nie dość, że ciągnęły go w Risen 3 to jeszcze wykorzystały w Elex.

 

Gracze mający w pamięci Assasyny, Wiedźminy, Dragon Age na widok produkcji Piranii pukają się w czoło, bowiem w obecnych czasach siermiężna grafika i mechanika walki nie przyciąga a odstrasza.

Jedyne co trzyma Piranie na powierzchni to fabuła i system rozwoju postaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I moim zdaniem te 2 rzeczy są o niebo wazniejsze od grafiki. Moze jestem dziwny, ale wolę 100x Elex, czy Gothic 2 ponad Asasyny, Dragon Agei nawet Wiedźmina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...