Skocz do zawartości
dudek970

R7 3750H throttling, spadki FPS

Rekomendowane odpowiedzi

dzień dobry,

 

zmagam się od kilku dni z dziwnym problemem, dotyczy to nowego laptopa Asus TUF Gaming FX505DU ze wspomnianym w tytule procesorem plus GTX1660Ti.

Na początku było super, żadnych zastrzeżeń, zarządzał sobie taktowaniami na tyle mądrze, że maks temp to około 90*C, nagle po miesiącu-dwóch taktowania wynoszą 3,9GHz, nagle peak do 100*C > throttling do 400Mhz!!! :mad2: i bluzgi pod nosem od użytkownika :E

problem na 99% dotyczy CPU, bo GTX ładnie boostuje, trzyma bezpieczne temperatury, tylko ten cep swiruje :kwasny:

wszystkie sterowniki, windows update, biosy i inne cuda aktualne, najnowsze. Problem pojawił się nagle, notabene wtedy jak skończyły się te największe upały

ktoś coś? bo szczerze nie wiem czy oddawać na GW czy ktoś może się spotkał z takim problemem?

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka natura procesów amd - czyli gorące i mniej wydajne niż intel

 

jak masz możliwość to oddaj tego laptopa i kup coś normalnego na intelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka natura procesów amd - czyli gorące i mniej wydajne niż intel

 

jak masz możliwość to oddaj tego laptopa i kup coś normalnego na intelu

panie złoty, konkretów potrzebuje :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozmontować i sprawdzić układ chłodzenia, jaki tam jest. Może się coś zapchało? Jeśli rozmontowywać nie lza, sprzężone powietrze czasami działa.

 

Laptopy gamingowe to takie nowoczesne kuchenki turystyczne i ogólnie jeden wielki oksymoron, więc nie ma się specjalnie co dziwić, że taki cyrk jest. Przy tych temperaturach już pewnie też wszystkie pasty termoprzewodzące solidnie przegotowane.

 

Jeśli masz możliwość ręcznego ograniczenia wydajności procesora, ogranicz mu możliwości boostowania, żeby się tak nie grzał. Zresztą jak już kolega pisał powyżej, w przeciwieństwie do dość często kolportowanej tutaj wersji, znikomy udział AMD w rynku mobilnym to nie wina globalnego spisku jaszczuroludzi w jarmułkach, ale właśnie efekty takich przygód jak ta twoja :]

 

EDIT:

Zawsze też oczywiście zostaje zakup podkładki chłodzącej. Wyleciało mi teraz z głowy, jak te cusie się zwą. Na pewno wiesz, o co mi chodzi.

 

EDIT2:

Tak całkiem już na marginesie, ryzen - 7, a rdzyniuff - 4. Lecą w kulki lepiej od intela :E

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paradoks polega na tym, że AIDA64 w ogóle nie współpracuje, a intel burn test wygrzewa jedynie do ~75*C :E

jeszcze sprawdzę w jakichś grach mocno siedzących na CPU typu BF1/BF5, Metro w sumie też jest na dysku to czemu nie

Ewentualnie zablokować go na tych 3,5GHz i spróbować undervoltingu chociaż szczerze wątpie, ze w biosie znajdę taką możliwość

 

 

EDIT. Podkładka już jest :E

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sciagnij i zainstaluj throtlestop, mi sie grzał do 100 stopni i nie throtlował xddd :E:lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sciagnij i zainstaluj throtlestop, mi sie grzał do 100 stopni i nie throtlował xddd :E:lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

aż przetestuje ;)

 

update@cpu not supported :lol2: :lol2: :lol2:

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część, pozwolę sobie zacytować moją wypowiedź z innego forum:

Witam forumowiczów. Na wstępie chciałbym przestrzec przed tym laptopem, a najlepiej omijać z daleka. Od jakiegoś czasu poszukiwałem w miarę "ciekawego" lapka z czymś mocniejszym jak 1060 i niestety padło na to bagno. Chłodzenie procesora leży i kwiczy. W cieplejsze dni podczas grania taktowanie procesora spada do 400MHz a tempertura osiąga 100 stopni.

R0E6hAY.png

OaAACos.png

Objawia się tym, że w losowych momentach fpsy spadają do 12 klatek. Lubię sobie pograć w Wota ale na tym lapku po 2-3 bitwach zaczynają się cyrki ze spadkami do 12 klatek. Nie jest to odosobniony przypadek, na yt jest filmik jak facet ma podobne spadki w gta tylko że na FX705 z ryżem(Niestety nie mogę już znaleźć i musicie mi uwierzyć na słowo).

Poniżej zamieszczam link do filmiku z sesji w której zostały stworzone powyższe wykresy, zwróćcie uwagę na spadki.

Filmik

Ostatnio po aktualizacji aplikacja MyAsus działa po instalacji tylko raz i ponownie już jej nie odpalimy, tym samym można zapomnieć o ustawieniu baterii w tryb maksymalnej żywotności.

Laptop to wersja z 8GB Ram i systemem.

Sam nie wiem co z tym zrobić, wiem że serwis nic na to nie poradzi...

 

PS. Dała Ci coś ta podkładka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, najlepsze jest to, że przez pierwsze 2mc było okej, teraz jest identycznie jak na tym filmiku :thumbdown:

support asusa proponuje żonglować wersjami biosu, ale to nic nie daje. zaproponowali format, ale to też nie pomogło

moja teorie:

-po prostu źle zaprojektowane chłodzenie

-bardzo słaba jakościowo pasta/termopad, której wystarczyło kilkadziesiąt godzin mocnego obciążenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe przy teście pełnego obciążenia Prime95 + FurMark temperatura na procku doszła do 92 stopni a procek w miarę trzymał takty. Spadki do 400MHz występują przy nieregularnym obciążeniu procka. Czytałem na innym forum że wymiana pasty coś tam niby daje. Czuję się oszukany przez Asusa i nie wiem co dalej z tym robić. Wiem, że support nic nie pomoże bo zrobią statyczne testy i wyjdzie wszystko ok. Działa Ci MyAsus? Bo u mnie po instalacji zadziała tylko raz po wyłączeniu już więcej nie mogę jej odpalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana pasty pewnie rozwiąże problem. Możesz też spróbować zrobić undervolting.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe przy teście pełnego obciążenia Prime95 + FurMark temperatura na procku doszła do 92 stopni a procek w miarę trzymał takty. Spadki do 400MHz występują przy nieregularnym obciążeniu procka. Czytałem na innym forum że wymiana pasty coś tam niby daje. Czuję się oszukany przez Asusa i nie wiem co dalej z tym robić. Wiem, że support nic nie pomoże bo zrobią statyczne testy i wyjdzie wszystko ok. Działa Ci MyAsus? Bo u mnie po instalacji zadziała tylko raz po wyłączeniu już więcej nie mogę jej odpalić.

Dokładnie tak jak piszesz, obciążenie syntetykami nie powoduje tego efektu, który utrzymuje się w grach. pomijając powyższe problemy, niesamowicie wpienia to, że połowa programów nie wspiera mobilnych ryzenów 3000 :mad2: tutaj nawet hwmonitor nie pokazuje temperatury rdzeni, trzeba grzebać z MSI AF i RT w czasie rzeczywistym

 

Wymiana pasty pewnie rozwiąże problem. Możesz też spróbować zrobić undervolting.

Wymiana pasty = utrata gw

Gdzie zrobię undervolting jeśli w biosie nie ma takiej możliwości? Pytam serio, bo to też nam chodzi po głowie żeby zrobić

BTW AMD zapowiedział to: https://pclab.pl/news81531.html?sf216796720=1&fbclid=IwAR179qrPfhhvdODx1H8MWDMzVy3V369cHiC4Oou-3rg-ARjbcP-R8_VLrDI

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz, obciążenie syntetykami nie powoduje tego efektu, który utrzymuje się w grach. pomijając powyższe problemy, niesamowicie wpienia to, że połowa programów nie wspiera mobilnych ryzenów 3000 :mad2: tutaj nawet hwmonitor nie pokazuje temperatury rdzeni, trzeba grzebać z MSI AF i RT w czasie rzeczywistym

 

 

Wymiana pasty = utrata gw

Gdzie zrobię undervolting jeśli w biosie nie ma takiej możliwości? Pytam serio, bo to też nam chodzi po głowie żeby zrobić

BTW AMD zapowiedział to: https://pclab.pl/news81531.html?sf216796720=1&fbclid=IwAR179qrPfhhvdODx1H8MWDMzVy3V369cHiC4Oou-3rg-ARjbcP-R8_VLrDI

Instalowałem niedawno stery od chipsetu ze strony AMD a teraz widzę, że już jest kolejne wydanie. I chyba nie muszę pisać czy to coś dało. :D

Temat poruszony na reddicie ale bez większego odzewu:

Hi,

 

could someone tell me which apps to install on clean Windows 10? I bought mine TUF laptop without OS to save $ and buy bigger HDD and RAM and I can't figure out which apps are essential. I just need one app to pipe down a little bit my CPU from going to 4GHz because I have 100°C during gaming and thermal throttling becomes a factor and - you know - 4GHz becomes 400MHz and game's not playable for a couple of seconds. I don't mind sacrificing FPS and lowering details from ultra to very high - just don't want CPU going for 4GHz all the time. Temperature outside is very high where I am living, a month ago that wasn't an issue because I played and max CPU temp. was 94°C (no throttling).

 

I've downloaded Asus System Control Interface V2 (DCH_W10_64_V20120) and I can't install it - trying to start "install.bat" and nothing happens. There are some folders with apps (I presume) and none of them work. Is that so hard to make a simple app for controlling all of your hardware?

 

I have ROG Live Service Package but it does nothing...

 

Also I had to install TUF Aura Core to take control over keyboard and this horrible flickering colors.

 

Armoury Crate is on Microsoft Store, but it's BETA (WHAT?) and it has only "highlights" and profile/configuration - it does nothing. I saw movies on YouTube where someone had some options there. I have none. Why?

 

HELP!

 

I kolejny cytat apropo undervoltingu tego proca:

Are you sure you have the model with the AMD Ryzen chip? It does not get hot at all and currently there is no way to tweak or undervolt it.

 

AMD zrobiło crapa po całości, wg mnie już przy temperaturze 90 stopni procek nie powinien skakać między 3000 a 4000 MHz.

PS. Działa wam normalnie aplikacja MyAsus?

Edytowane przez gruby0688

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem, że nie da rady zrobić undervoltingu tego procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

AMD zrobiło crapa po całości, wg. mnie już przy temperaturze 90 stopni procek nie powinien skakać między 3000 a 4000 MHz.

PS. Działa wam normalnie aplikacja MyAsus?

To akurat działa

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł nowy bios. Nie ma już takich nagłych spadków, ale temp nadal w okolicach 90*C. A jak u was?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! Dzięki za informację, będę testować. Przez co aktualizowałeś bios? I takie pytanie do Ciebie poza tematem, wiesz coś może czy mogę utracić gwarancję jak dołożę ramu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! Dzięki za informację, będę testować. Przez co aktualizowałeś bios? I takie pytanie do Ciebie poza tematem, wiesz coś może czy mogę utracić gwarancję jak dołożę ramu?

Automatycznie się zaktualizował, zassało go razem z jakimiś aktualizacjami Windows Update

Jeśli nie masz w miejscu śrub żadnych plomb to szczerze w to wątpię, ale dopytałbym w sklepie, w którym kupiłeś laptopa

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg M$ nie byłem godzien aktualizacji ale bez problemu można zaktualizować przez bios. :D Potestowałem trochę przy wocie i muszę powiedzieć że postarali się. Jak wcześniej temperatura podczas grania w wot oscylowała przy 92 stopniach tak teraz mam poniżej 90, zdarzają się skoki na 96 stopni ale dosłownie na sekundę po czym chwila moment wraca poniżej 90(bliżej 85 zależny od sytuacji) a dzisiaj mamy naprawdę gorący dzień ponad 30 stopni. Oczywiście dużo niższa temperatura nie wzięła się z powietrza. Ogólnie takty proca spadły nieznacznie ale spadły, wcześniej proc podczas grania skakał z 3k na 4k w tej chwili maksymalnie osiąga około 3800MHz, w trakcie normalnego korzystania z systemu nic się nie zmieniło proc wskakuje na 4k co wg mnie jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z takim Dell G5 z 8300H. Ogólnie nie dało się tak od razu? Co Asus? Podejrzewam, że gdyby teraz jeszcze zmienić pasty to by już by w ogóle osiągnął rewelacyjny wynik. Kończąc, może to moje odczucie ale ogólnie gra stała się płynniejsza tzn. przy zmianie kamery między pojazdami nie ma takich mikro przycięć czy jak to tam nazwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wraz ze znajomym mamy jeszcze rozkminę czy czasem Asus nie daje jakiejś niesamowicie słabej pasty, która się przegrzała już. Bo dlaczego od razu po zakupie w największe upały było po 92*C, nie pojawił się żaden update biosu aż nagle temp skoczyły do 100*C i pojawiał się throttling. Teraz po updacie nie ma throttlingu, ale temp potrafią mieć szpile do 95*C

 

zmienić pastę na własną rękę = utrata gw :thumbdown:

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj załączam link do mojego poradniku w pliku pdf ? 

 

Co będzie można zrobić z tym poradnikiem ?

- Undervoltować procesor mobilny AMD bez inwazyjnych metod

- Eksperymentować z podkręcaniem

- Wstrzykiwać swoje ustawienia co jakiś czas (dowolny) co sprawi że nasze ustawienia będą ciągle aplikowane

- Łatwo dowiedzieć się jakie zależności występują z procesorami AMD mobilnymi 

 

https://drive.google.com/file/d/1_DsqfU_twCQSdDh1A2Zuh3YQfZhaXRke/view?usp=sharing

 

Zachęcam do pytania się o jakieś niezrozumiałe informacje, ? z chęcią pomogę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...