Skocz do zawartości
PiXel2.0

Dobór dekodera oraz antena do odbioru TV naziemnej [150 - 200 zł]

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję skompletować sprzęt do odbioru telewizji naziemnej, ale jestem w tym temacie dość mało zorientowany, dlatego chciałbym się poradzić zarówno w kwestii zakupu dekodera, jak i doboru odpowiedniej anteny.

Całkowity budżet wynosi 150 - 200 zł.

 

Dekoder:

Dekoder ma służyć do odbioru telewizji naziemnej oraz odtwarzania filmów z nośników USB (gniazdo nie musi być na froncie).

Początkowo będzie podłączony do starego telewizora kineskopowego 32", dlatego musi posiadać wyjście EURO.

Byłoby dobrze, gdyby zasilanie USB pozwoliło na zastosowanie przenośnego dysku talerzowego 2,5".

Chciałbym, aby potrafił odtwarzać wszystkie popularne formaty, poza tym, ma być w miarę prosty i stabilny.

Zastanawiam się nad modelem FERGUSON Ariva T760i

Co o nim myślicie ? Czy spełni powyższe oczekiwania ?

 

Antena:

Na stronie sat-charts.eu sprawdziłem, że w promieniu 8,5 km znajduje się nadajnik MUX 1, 2, 3 oraz 4, o mocy odpowiednio: 100, 100, 170, 88 kW.

Sygnał będzie odbierany na balkonie, który znajduje się po przeciwnej stronie bloku, niż nadajnik.

Czy mimo bliskości nadajnika i dużej jego mocy, mogą w związku z powyższym występować jakieś komplikacje w poprawnym odbiorze ?

Jaką antenę w takiej sytuacji zastosować najlepiej ?

Z tego co wyczytałem, kierunkowa odpada, ale są np. siatkowe, szerokokątne i dookolne.

Czy coś takiego będzie odpowiednie w przypadku opisanych warunków ?

https://allegro.pl/oferta/antena-dvb-t-dookolna-3w1-super-mocna-hd-4k-mux8-8247807614

Czy dużo stracę na jakości sygnału, jeśli zamontuję taką antenę na tym samym wysięgniku, co talerz (po przeciwnej stronie) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie tuner powinien mieć obsługę standardu DVBT2 H265 co akurat ten model fergusona ma. A to po to bo wstępnie od połowy roku 2022 ma zmienić się system nadawania z dvbt na dvbt2 H265. Jak ktoś nie będzie miał takiego tunera to stary pójdzie na śmietnik. Co do anteny to masz blisko do bardzo mocnego nadajnika ale nie napisałeś w jakiej to polaryzacji jest nadawane czy w poziomej H czy pionowej V. Ta antenka to jakiś syf z drutem w środku na jedna polaryzację. Tylko ładnie wygląda. Ale że masz tak blisko nadajnik o bardzo dużej mocy to być może będzie odbierało, ale to loteria. Tego nikt nie zagwarantuje. A co z mux8?? A te wartości kW to dobrze napisałeś?? MUX4 to lokalny multiplex o niskiej mocy a nie 88, Mux3 170??? Gdzie takie cudo nadaje??

Edytowane przez TucoRamirez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta antenka to jakiś syf z drutem w środku na jedna polaryzację. Tylko ładnie wygląda.

...

A co z mux8?? A te wartości kW to dobrze napisałeś?? MUX4 to lokalny multiplex o niskiej mocy a nie 88, Mux3 170??? Gdzie takie cudo nadaje??

Wiem, że to co ładnie wygląda, zwykle jest badziewiem - sam jestem wieloletnim użytkownikiem ThinkPadów :)

Skoro tak, to jaką, lepszą antenę polecisz w tej cenie (do 50 zł) ?

Nadajnik jest po przeciwnej stronie bloku, i znajduje się na drugim końcu miasta, w którego centrum jest sporo bardzo wysokich zabudowań.

 

MUX-8 niecałe 33 km i moc 25 kW.

Looknij w tabelkę, jaka mi wyszła po wpisaniu lokalizacji (w załączniku).

 

EDIT: Sprawdziłem parametry tego nadajnika na innej stronie, chyba są dokładniejsze i jest polaryzacja, o którą pytałeś (załącznik 2)

post-146140-15638165174535_thumb.png

post-146140-15638176908292_thumb.png

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istotnie w Łodzi są takie mocne nadajniki, to podejrzewam że na byle czym to złapiesz. Spróbuj w sklepie się dogadać żebyś mógł oddać antenę jak się nie spodoba. Jak bym sobie robił to pewnie bym zaszalał i kupił coś normalnej firmy, np Telmora. Ale to są drogie rzeczy, ponad to co chcesz wydać. W każdym razie potrzebujesz antenę do polaryzacji poziomej. A do mux8 pionowej ale tutaj masz 30 km i mam wątpliwości czy z odbicia byś coś złapał. Chyba że mieszkasz wysoko. Nic mądrego się nie wymyśli, musisz sam potestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to na MUX 8 mi specjalnie nie zależy.

Mieszkam na 2 piętrze, więc dość nisko.

Czyli nie warto dawać 40 zł za to kółko ?

Skoro mówisz, że sygnał taki mocny, to może wystarczy stary wieszak do ubrań ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...