Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Ładnych kilka lat temu wybrałem dla mamy laptopa Lenovo G780, wygląd, jakość wykonania itd. jest w porządku.

 

Problemem jest płynność działania, ze względu na sposób użytkowania oraz czas ciężko się zdecydować na wydatek 3000 zł więc może da się coś zrobić by ten laptop działał szybciej?

 

Jest tam Windows 10 32 bit (testowałem Win 7 32/64bit oraz Win 10 32/64bit), 4GB ram, Intel Celeron B830 1.8GHz oraz tradycyjny dysk twardy 500GB Seagate ST500LT012-9WS142 z wynikami HDtune: min 36 max 108 avg 82MB/s oraz acces time 18.1.

 

Jest sens oraz możliwość by coś usprawnić? Dysk i procesor - zmieniałem już w swoich komputerach dwa czy trzy razy dyski twarde na ssd i powiem szczerze szału nie zrobiło, różnicę czuć zwłaszcza podczas powrotu do starego dysku, ale w druga stronę jest po prostu lepiej - nic więcej.

 

 

Co z procesorem? ma sens wymiana o ile to możliwe w ogóle? Dysk wiem, że by pomógł tylko nie wiem czy wystarczająco.

 

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD są już teraz bardzo tanie, więc można zmienić np. na takiego BX500 (120 GB ~ 80 zł, 240 GB ~ 120 zł).

Tylko nie wiem, czy jest sens inwestować w tego laptopa, bo procek jest bardzo słaby, ramu też trochę mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, BX500 zamówiony, jeśli nie będzie dość lepiej zmienić procesor czy ram? Jest tam HM76 i z tego co wyczytałem jest możliwość zmiany procesora. Jest to trudne?

 

 

Tam siedzi Celeron B830 i myślałem o takim

Intel® Core™ i5-3210M Processor

3M Cache, up to 3.10 GHz, rPGA

 

Ktoś to wrzucił i grało, na allegro są takie poniżej 100zł, zrobi to różnicę w stosunku do tego celerona?

 

Komputer służy do oglądania zdjęć, skype, czytanie wiadomości, zuma deluxe.

 

 

 

Dodane: Gdy odbiorę nowy dysk zainstaluję od nowa Windowsa, zacznę od Windows 10. Obecnie jest tam Windows 10 Pro 32bit, czy instalacja wersji Home da jakikolwiek zysk wydajności czy wręcz odwrotnie? Jest Pro, czy Home aktywuje się tak samo automatycznie? Z moich prób wyszło, że 32 bit działały troszkę lepiej.

Edytowane przez domeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5-3210M jest co najmniej dwa razy szybszy od tego celerona.

Podaj S/N, to się sprawdzi, jaka płyta tam siedzi.

Tańsze modele (sprzedawane z celeronami) mogą mieć kastrowane płyty i nic lepszego tam nie wsadzisz, ale nie musi tak być.

Czasem też są fabrycznie gorsze chłodzenia przy celeronach (np. mniej miedzi, więcej aluminium).

Jakbyś dał i5-3210M, tego SSD i podwoił ram, to byłby już porządny laptop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-3632QM to maks dla tego laptopa, ale nie bardzo się opłaca. Nie wkładaj w niego dużo, bo to nie jest nowy laptop. SSD, i5 i ram powinny poprawić komfort użytkowania i zawsze możesz odsprzedać jeśli lapek padnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie I5 można włożyć. Będzie dużo szybciej komputer działał. Tylko wpierw proponuję bios zaktualizować do najnowszego jaki istnieje.

 

Niedawno W podobnym laptopie,też Lenovo Celerona na i3 wymieniłem. Zainstalowałem W 10 32 bit i laptop śmiga elegancko. Była kość 4 GB i nie było drugiego gniazda dolutowanego.

 

Widzę po parametrach, że spokojnie można włożyć procek i7-3632QM. Nie jest tani, ale laptop jeszcze długo z Windowsem 10 pośmiga, pewnie dłużej nie ż niejeden nowy ze sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk zamontowany, najnowsza wersja Win 10 home 64bit zainstalowana.

 

Jest wyraźnie lepiej, nie trzeba czekać kilku sekund by zobaczyć dostępne sieci wifi...

 

Teraz trochę testu i zobaczę czy będę poprawiał dalej. W razie czego mam drogę obraną.

 

 

Dysk fabryczny musiał być na prawdę słaby.

 

 

Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...