Forum PCLab.pl: GTX 1660 Ti i wadliwe wentylatory - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

GTX 1660 Ti i wadliwe wentylatory Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Kapela86 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Ikona postu  Napisany 23 Lipiec 2019 - 00:01

Mam chyba jakiegoś pecha, bo kupiłem 3 różne karty bazujące na GTX 1660 Ti i każda ma wadliwe "bzyczące" wentylatory. Po kolei.

Najpierw kupiłem Palit GeForce GTX 1660 Ti StormX OC. Wszystko było pięknie fajnie, tylko po kilku minutach grania zaczęła wydawać dziwny bzyczący dźwięk tak jakby wentylator ocierał lekko o przewody. Zajrzałem do obudowy ale o nic nie ocierał a i tak bzyczał. Znalazłem program MSI Afterburner który potrafi kontrolować prędkość obrotową wentylatorów na GPU i eksperymentując wyszło na to że w okolicach 2000rpm już zaczynało się to brzęczenie.

Kartę zwróciłem do sklepu i kupiłem Gainward GeForce GTX 1660 Ti Pegasus. No i co się okazało, występuje dokładnie ten sam problem w niej. Jak się jej przyjrzałem to zobaczyłem że jest bardzo podobna do Palita, nawet z tyłu była naklejka jakiejś firmy "Xtreme cośtam", pomyślałem że to jest jakiś producent OEM, no i Palit i Gainward od nich kupili gotowca. Później wyczytałem że Gainward należy do Palita. :mad2: Sam nie wiem co o tym myśleć.

Znowu zwrot karty do sklepu, tym razem wybrałem Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti WINDFORCE OC. I kurna znowu ten sam problem tylko po parunastu minutach grania dopiero się ujawnił. Tym razem nagrałem krótki filmik https://www.youtube....h?v=zT3x2cHa7mo. Na filmiku karta jest w idle i w MSI Afterburner ustawiam jej prędkość obrotową na 100% (ale przy około 92% też już "bzyczy"). Na filmiku może tego tak nie będzie mocno słychać ale w rzeczywistości jest to mocno słyszalne i drażniące. I teraz uwaga, co najlepsze jak położę obudowę bokiem to nie bzyczy, już w trakcie przechylania na bok jak obudowę trzymam pod kątem 40-50° to przestaje bzyczeć.

Jestem załamany, sprawdzę ją jutro (a raczej dzisiaj) w kompie znajomego i jak będzie to samo to zwracam ją. Czy są tu inne osoby które miały podobny problem albo czytały gdzieś o tym?

#2 Użytkownik jest niedostępny   Hubiq 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 07:39

Jak chcesz prawdziwą ciszę to było brać wersję GAMING od MSI a nie budżetowe badziewie od Palita, Gainwarda i Gigabyte. Te karty w każdej recenzji są nazywane głośnymi. Minusem MSI jest cena ale za ciszę i niskie temperatury się płaci.

Ten post był edytowany przez Hubiq dnia: 23 Lipiec 2019 - 07:40

#3 Użytkownik jest niedostępny   ghs 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 07:53

pewnie coś w tej obudowie wpada w wibracje a tobie się wydaje że to karta "bzyczy". prawdopodobnie żonglujesz sprawnymi kartami

#4 Użytkownik jest niedostępny   Kapela86 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 15:25

Zobacz postghs, o 23 Lipiec 2019 - 08:53, napisał(a):

pewnie coś w tej obudowie wpada w wibracje a tobie się wydaje że to karta "bzyczy". prawdopodobnie żonglujesz sprawnymi kartami

Ewidentnie to bzyczenie za każdym razem dochodziło z wentylatorów kart. Do tego znalazłem post na forum innej osoby która ma identyko problem http://forum.pclab.p...st__p__15500885 Ta jego karta PNY wygląda identycznie jak Gainward.

#5 Użytkownik jest niedostępny   addept 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 17:31

Zobacz postKapela86, o 23 Lipiec 2019 - 15:25, napisał(a):

Ewidentnie to bzyczenie za każdym razem dochodziło z wentylatorów kart. Do tego znalazłem post na forum innej osoby która ma identyko problem http://forum.pclab.p...st__p__15500885 Ta jego karta PNY wygląda identycznie jak Gainward.

Zgadza się. Taki urok tych kart. Jedyne rozwiązanie to kupić kartę z dwoma wiatrakami lub też samemu ustawić krzywą w MSI Afterburner tak jak to już wcześniej opisałem tam gdzie kolega zacytował oraz tutaj. Dzięki temu bzyczenie pomijamy, wchodząc od razu na wyższe obroty wiatraczka, gdzie pojawia się już zwykły, znośny szum wiatraka, zamiast denerwującego bzyczenia. Warto też zrobić undervolting, dzięki czemu można jeszcze łatwym kosztem zyskać na wydajności.

Maniakom ciszy nie polecam. No chyba, że ktoś ma dobrze wentylowaną i chłodną budę. Wtedy karta może nawet nie osiągnąć temperatur, przy których będzie wchodziła w "bzyczenie". Z tego co czytałem, niektórzy są zadowoleni, bo tak właśnie mają. U siebie musiałem kombinować i w sumie już nie narzekam, bo jakoś to ustawiłem.

Ten post był edytowany przez addept dnia: 23 Lipiec 2019 - 17:39

#6 Użytkownik jest niedostępny   Babymoore 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 19:40

Mam to samo z wiatrakiem na stockowym coolerze ryzena 1600, przy pewnym zakresie obrotów zaczyna terkotać a jak dam obroty chociaż troszkę wyżej nie słychać nic :E

#7 Użytkownik jest niedostępny   Melon102 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 20:49

@Kapela86 Mam tego Plaita, jednak się skusiłem jak był w promo w xSklepie i potwierdzam to co opisujesz, przy pewnych obrotach zaczyna bzyczeć, przez co karta staje się wyraźnie słyszalna. Wentylator przy pewnych obrotach zaczyna przenosić drgania na radiator. Udało mi się prowizorycznie rozwiązać problem, wkładając wykałaczkęDodaj obrazek pomiędzy plastikową obudowę, na której jest zamontowany wentylator, a radiator. Polecam samemu ustawić wentylator na obroty, kiedy zaczyna bzyczeć i zacząć dotykać samem plastikową cześć chłodzenia w różnych miejscach, żeby znaleźć miejsce, gdzie te drgania są przekazywane. Sprawdziłem cały zakres obrotów wentylatora i już nie bzyczy. Jak będę miał czas i będę dłubać w kompie to pewnie coś tam innego, małego, niewidocznego podłoże. A tak to karta po uv mało pobiera prądu, jest cicha i oferuje wyższą wydajność niż na stocku.

Ten post był edytowany przez Melon102 dnia: 23 Lipiec 2019 - 20:51

#8 Użytkownik jest niedostępny   Kapela86 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 21:52

@Melon102
Palita też jak dotykałem palcem ramkę to przestawał wibrować, zapomniałem wspomnieć o tym na początku. Ja akurat uznałem to za wadę fabryczną a że jest 14 dni na zwrot no to skorzystałem z tego bo nie chciałem się bawić w gwarancje/reklamacje później jakby to się bardziej coś zrąbało. Akurat tego Gigabyte'a co mam teraz to nie da się tak zniwelować wibracji, no i budowa jego nie za bardzo pozwala na takie kombinacje z wykałaczkami.

A karty nie sprawdziłem jeszcze w innym kompie, ale "cieszy" mnie to że nie jestem jedyny z tym problemem bo już włosy sobie wyrywałem z głowy ;)

#9 Użytkownik jest niedostępny   Melon102 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 22:16

Nie jesteśmy sami. W innym temacie też ktoś narzekał na to i przed zakupem wiedziałem na co się piszę (i zakładałem ewentualny zwrot)... i faktycznie przy pewnych obrotach zaczynało bzyczeć, dlatego rozumiem, dlaczego ktoś zarzucał, że jest głośna. Sam wentylator jest dla mnie niesłyszalny do 55% i bardzo cichy do 65%, pod warunkiem że nić nie wchodzi w wibracje oczywiście.
Szukam zdjęć twojego gigabyta, czy te twoje wentylatory są wymienne, wykręcane? Bo jeśli tak to mógłbyś odkręcić i podłożyć podkładki silikonowe pod śrubki, albo podłożyć gąbkę pod wentylatory. Nie wiem, inaczej pozostaje szukać szczęścia przy kolejnej wymianie.

Ten post był edytowany przez Melon102 dnia: 23 Lipiec 2019 - 22:17

#10 Użytkownik jest niedostępny   Kapela86 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 23 Lipiec 2019 - 23:05

Dobra, stwierdziłem że mi się nie chce pod innym kompem testować bo to nie ma sensu, zwracam tego Gigabyte'a i zamawiam Inno3D GeForce GTX 1660 Ti Twin X2, zobaczymy co z tego wyjdzie.

#11 Użytkownik jest niedostępny   wingedhusar 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 24 Lipiec 2019 - 06:37

kupiłeś 3 pażdzierze, zamierzasz kupić 4ty pażdzierz, jak to mówia nauka idzie jednak w las, no ale co kto lubi :)

#12 Użytkownik jest niedostępny   sc0rpow 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 24 Lipiec 2019 - 07:09

Chcesz cichą i chłodną kartę dlatego po raz 4 chcesz iść w badziewie tym razem od inno3d, żeby tylko zaoszczędzić te 100-150zł?

#13 Użytkownik jest niedostępny   Kapela86 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 24 Lipiec 2019 - 08:15

Ogólnie kupując cokolwiek kieruję się zazwyczaj kwestią opłacalności. Nie chodzi mi żeby kupować najtańsze co się da bo jestem skąpy/biedny, ale nie potrzebuję bardzo cichej i chłodnej która kosztuje 1400zł skoro ceny zaczynają się od 1100zł a szum wentylatorów mi nie przeszkadza specjalnie. Przez tyle lat co siedzę w kompach, naskładałem się ich trochę i stwierdziłem kiedyś że nie ma sensu kupować droższych rzeczy bo są równie awaryjne co te tańsze i nie ma co w ogóle patrzeć na producenta "a bo mam mobo firmy X i mi nie padła to kupię następną tej samej". Nawet z droższym sprzętem miewałem problemy(Corsair AX850 kupiony za ponad 700zł 6 lat temu, po 3 latach zaczynał mieć problemy z uruchamianiem, miałem gwarancję 5-letnią tylko serwis gdzieś za granicą, odesłałem poprzez morele do nich, o dziwo zwrócili kasę od razu a chciałem tylko żeby naprawili).
Wracając do grafy, teraz mam INNO3D GeForce GTX 1050 Ti (1-Slot Edition) bo miałem przez jakiś czas Cooler Master Elite 130 no i nie narzekam na nią. Zobaczymy co to będzie.

#14 Użytkownik jest niedostępny   Hubiq 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 24 Lipiec 2019 - 08:30

Zobacz postKapela86, o 24 Lipiec 2019 - 08:15, napisał(a):

Ogólnie kupując cokolwiek kieruję się zazwyczaj kwestią opłacalności. Nie chodzi mi żeby kupować najtańsze co się da bo jestem skąpy/biedny, ale nie potrzebuję bardzo cichej i chłodnej która kosztuje 1400zł skoro ceny zaczynają się od 1100zł a szum wentylatorów mi nie przeszkadza specjalnie. Przez tyle lat co siedzę w kompach, naskładałem się ich trochę i stwierdziłem kiedyś że nie ma sensu kupować droższych rzeczy bo są równie awaryjne co te tańsze i nie ma co w ogóle patrzeć na producenta "a bo mam mobo firmy X i mi nie padła to kupię następną tej samej". Nawet z droższym sprzętem miewałem problemy(Corsair AX850 kupiony za ponad 700zł 6 lat temu, po 3 latach zaczynał mieć problemy z uruchamianiem, miałem gwarancję 5-letnią tylko serwis gdzieś za granicą, odesłałem poprzez morele do nich, o dziwo zwrócili kasę od razu a chciałem tylko żeby naprawili).
Wracając do grafy, teraz mam INNO3D GeForce GTX 1050 Ti (1-Slot Edition) bo miałem przez jakiś czas Cooler Master Elite 130 no i nie narzekam na nią. Zobaczymy co to będzie.

Akurat GTX 1050 i GTX 1050Ti to były karty, które na nawet najbardziej gównianym chłodzeniu pozostawały chłodne i ciche, bo miały śmieszny pobór prądu. Niektóre nie wymagały nawet dodatkowego zasilania. GTX 1660Ti jest od niej 2 - 2,5x wydajniejsza. Jeśli ci nie zależy na ciszy w tym nowym GTX'ie, to po co odsyłałeś już 3 karty z powodu głośnego chłodzenia? :D Serio chce ci się odsyłać znowu, zamiast kupić raz, a porządnie i mieć spokój?

Ten post był edytowany przez Hubiq dnia: 24 Lipiec 2019 - 08:30

#15 Użytkownik jest niedostępny   Kapela86 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 24 Lipiec 2019 - 19:52

Nie chodziło mi o to że kompletnie mi nie zależy na ciszy. Po prostu sam nawet głośniejszy szum powietrza przechodzącego przez wentylatory jest jeszcze akceptowalny dla mnie, ale takie bzyczenie jakie te wentylatory na tych kartach wydawały to już kompletnie nie bo to było drażniąc, rozpraszające i głośniejsze niż szum powietrza. Odnośnie tego czy mi się chce odesłać, to nie jest problem wielki dla mnie, jakiś tam koszt parunastu zł. Jak ta Inno3D też się okaże taka wadliwa no to wydam to 100zł więcej na coś z wyższej półki w ostateczności.

#16 Użytkownik jest niedostępny   Kapela86 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 18:40

No więc mam dobrą wiadomość i złą :D Dobra jest taka że ta Inno3D nie bzyczy :D Zła jest taka że wentylatory osiągają prędkości obrotowe bliskie suszarki :mad2: . Karta jest półpasywna, w idle bezgłośna, jak się grę załączy to z początku jest ok, ale jak już się nagrzeje mocniej to wentylatory osiągają trochę ponad 3 tyś RPM i są po prostu głośne, niestety powyżej mojego nazwijmy to "znośnego poziomu". Już mam tych problemów definitywnie dość, kupię tego MSI GTX 1660 Ti GAMING X ale jak znowu coś z nią będzie nie tak...to się bardzo zdenerwuję :kwasny: .

#17 Użytkownik jest niedostępny   travisto 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 19:42

Kilka dni temu zmieniałem GTX 960 MSI GAMING na GTX 1660Ti MSI GAMING i też mam dla ciebie dwie wiadomość dobrą i złą ;) Na GTX 960 ścinałem detale tak, żeby mieć te 90-120fps w grach (mam monitor 120Hz). I ta karta generując tyle fpsów była praktycznie niesłyszalna. A grając na GTX 1660Ti w te same gry mając wyższe detale i wyższą ilość fps na poziomie 90-150 niestety jest ona dużo bardziej słyszalna. Wiem, że porównanie trochę słabe, bo GTX 1660Ti miażdży wydajnością tego GTX 960, ale jestem jednak trochę zawiedziony. Jeśli ty grasz w mniejszej ilości fps np. 60-80 to powinieneś być zadowolony, bo karta naprawdę jest cicha. Jeśli grasz w wyższej tak jak ja, czyli ponad 90-150fps, to jednak poczujesz zawód.

Dodaj obrazek

#18 Użytkownik jest dostępny   hopes 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 20:00

Piszesz że dużo bardziej słyszalna, a próbowałeś bawić się krzywą wentylatorów w msi afterburner? + ewentualny jakiś UV. Na dzień dzisiejszy bardzo często karty są żyłowane żeby tylko przegonić konkurencję, co odbija się na kulturze pracy chłodzenia. Wyszło to przy wersji ventus. Jedne karty miały 1V i recenzent poleciał, zaś inna partia podbijała do 1,050V no i ocena była dosyć słaba. Wiadomo że każdy woli jak karta graficzna zaraz po włożeniu będzie tak jak powinno być, ale niestety nie zawsze tak jest. A u radeona jeszcze częściej trzeba przestawiać.

#19 Użytkownik jest niedostępny   Kapela86 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 20:40

Zobacz posttravisto, o 26 Lipiec 2019 - 20:42, napisał(a):

Jeśli grasz w wyższej tak jak ja, czyli ponad 90-150fps, to jednak poczujesz zawód.

Mój ma 144Hz z Gsync i staram się mieć minimum 60fps w grach, preferuję więcej w FPP'kach. Ja się "przesiadam" z 1050 Ti i np. w Middle-earth: Shadow of War mam lekko ponad dwukrotny wzrost fps'ów (na High wszystko, wzrost ze średniej chyba 42 do 97 we wbudowanym benchmarku). Czytałem właśnie że ta Gaming jest lepsza od Armor bo chociażby ma łopatki w nowszej ulepszonej wersji a wersja Armor ma w poprzedniej i niby trochę głośniejsza jest https://www.tektick....-x-vs-armor-oc/. Jeszcze przed 1050 Ti miałem Gigabyte GV-N960OC-4GD i sprawowała się bardzo ładnie a grałem wtedy na 60Hz monitorze bez żadnych bajerów z wyłączonym vsync więc chodziła na max i nie hałasowała. Aktualna też nie hałasuje zbytnio jak na moją "tolerancję hałasu". No cóż, zobaczymy co to będzie.

Zobacz posthopes, o 26 Lipiec 2019 - 21:00, napisał(a):

Piszesz że dużo bardziej słyszalna, a próbowałeś bawić się krzywą wentylatorów w msi afterburner?

Tak, przede wszystkim tym programem ustawiałem stałą prędkość żeby sprawdzić czy bzyczą wentylatory. Ta Inno3D przy chyba 70°C miała już 3000rpm u mnie (buda ta co w sygnaturce, jeden wentylator z przodu i jeden z tyłu, przednie drzwiczki zamknięte). Więc za bardzo nie mogłem zmniejszać prędkości bo by się mocno grzała.

Ten post był edytowany przez Kapela86 dnia: 28 Lipiec 2019 - 10:51

#20 Użytkownik jest dostępny   Phoenixsuple 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 20:48

Zobacz posttravisto, o 26 Lipiec 2019 - 19:42, napisał(a):

Kilka dni temu zmieniałem GTX 960 MSI GAMING na GTX 1660Ti MSI GAMING i też mam dla ciebie dwie wiadomość dobrą i złą ;) Na GTX 960 ścinałem detale tak, żeby mieć te 90-120fps w grach (mam monitor 120Hz). I ta karta generując tyle fpsów była praktycznie niesłyszalna. A grając na GTX 1660Ti w te same gry mając wyższe detale i wyższą ilość fps na poziomie 90-150 niestety jest ona dużo bardziej słyszalna. Wiem, że porównanie trochę słabe, bo GTX 1660Ti miażdży wydajnością tego GTX 960, ale jestem jednak trochę zawiedziony. Jeśli ty grasz w mniejszej ilości fps np. 60-80 to powinieneś być zadowolony, bo karta naprawdę jest cicha. Jeśli grasz w wyższej tak jak ja, czyli ponad 90-150fps, to jednak poczujesz zawód.

Dodaj obrazek

Ale jak bardziej slyszalna, przykladasz do tego ucho czy jak bo w normlanych warunkach tej karty nie da sie uslyszec na krzywej ustawiona przez producenta. Chyba ze otwierasz panel boczny i przykladasz ucho lub masz piekarnik w obudowie przy 30st na dworze :lol2:

Ten post był edytowany przez Phoenixsuple dnia: 26 Lipiec 2019 - 20:58

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2