Skocz do zawartości
awolowski91

1000 zł na updated czy sprzedaż i kupno nowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam jakieś 1000 zł na update komputera złożonego z części

I5 6600

Msi h110m pro-vd

8 GB ram Goodram 2133mhz

Dysk SSD Goodram irydium pro

1050ti 4Gb

Obudowa od silentiumPc

W gry gram rzadko ale idę na studia informatyczne więc stwierdziłem że lepszy komp się przyda(jakieś projekty itp its)

Czasem sobie lubię pograć w nowe gry(nie musi być max suwak) i teraz pytanie czy jest sens ulepszać ten zestaw ? Np dołożyć ram,kartę graficzną czy lepiej go sprzedać i kupić nowy dokładając kasę ze sprzedaży?

Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam jakieś 1000 zł na update komputera złożonego z części

I5 6600

Msi h110m pro-vd

8 GB ram Goodram 2133mhz

Dysk SSD Goodram irydium pro

1050ti 4Gb

Obudowa od silentiumPc

W gry gram rzadko ale idę na studia informatyczne więc stwierdziłem że lepszy komp się przyda(jakieś projekty itp its)

Czasem sobie lubię pograć w nowe gry(nie musi być max suwak) i teraz pytanie czy jest sens ulepszać ten zestaw ? Np dołożyć ram,kartę graficzną czy lepiej go sprzedać i kupić nowy dokładając kasę ze sprzedaży?

Proszę o pomoc

Zestaw mocno średni, w sensie uśredniony, niestety i5 6600 ma tylko 4 wątki więc już trochę za mało w grach i warto by było pomyśleć nad modernizacją... Płyta dość słaba, GPU idealne ale do grania w 720p/1080p na low, nowsze gry mogą mieć już potężną czkawkę, RAM budżetowy... Warto upolować tańszego i7 7700 (non-K) za 500-600 PLN, bo płyta raczej do podkręcania się nie nadaje, starego sprzedasz za 400 PLN, zostaje 800 PLN. Niestety płyta nie obsłuży szybszych pamięci, ale możesz poszukać kości z niższymi opóźnieniami - drugie 8 GB, najlepiej o identycznych parametrach, pozwoli na pracę pamięci w trybie Dual Channel. Używaną kość 2133 MHz kupisz za stówkę, zostaje 700 PLN. Nie wiem jaki masz zasilacz, ale jeśli słaby, trzeba by go zmienić. Jeśli mocny, warto sprzedać starego GTX-a za ok. 300 PLN i kupić nowego albo lekko śmiganego RX590. Pomijając dość wolny RAM, zestawik posłuży dzielnie jeszcze jakiś czas. Możesz ew. spróbować wymienić mobo na coś mocniejszego, co obsłuży szybsze kości RAM - wtedy zakup pamięci 3000/3200 CL15/CL16 2x8 GB i upgrade grafiki zostawiasz na potem.

 

Za zestaw dostaniesz +/- 1000 PLN, mając 2k PLN można już złożyć coś sensownego ale bez grafiki. Minimum które polecam to Ryzen R5 3600 + płyta X470/B450 + 2x8 GB RAM min. 3000/3200 MHz. Mega wydajność do pracy, bardzo solidna do gier, no a na GPU sobie "doskrobiesz" lub ew. dołożysz do budżetu i zostawisz sobie tego GTX 1050Ti - na 720p/1080p na low jeszcze ograsz nowości, kolega ma lapka z tą kartą w wersji mobilnej i jeszcze "daje radę" :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej byłoby to sprzedać i kupić coś nowego na ryzen 3 ? Mogę wydać więcej jeżeli ma to sens, zastanawiałem się właśnie czy nie zostawić tego ale ta płyta główna dosyć mocno mnie ogranicza ! Zasilacz jaki mam to Vero L2 600W

Brać płytę b450 czy x470? Bardzo się różnią między sobą?

Opłaca się dopłacić do 3 generacji czy kupić 2ga ?

Jaki ram 3000 czy 3200?

Dysk też sprzedać i kupić na m.2 jezeli tak to jaki?

Generalnie mógłbym dorzucić i 2 tysiące jeżeli taki zestaw ma sens,nie chce kupować po kosztach bo za rok znowu będę musiał wymieniać

Edytowane przez awolowski91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - płyta jest słaba i dużo nie powojujesz bo ani nie opłaca się brać modeli CPU z odblokowanym mnożnikiem, ani kupywać dodatkowo RAMu.

Zasilacz styknie.

Co do płyty, najstarsi górale nie wiedzą - AMD ogarnia AGESA, producenci BIOSy, w końcu będzie to działać dobrze, ale... Ja nic nie doradzam, w mojej opinii te chipsety różnią się marginalnie.

Ja bym dopłacił do 3 generacji - spory skok IPC, wydajność jednowątkowa wyższa niż u Intela, z drugiej strony sprawdzony R5 2600 jest do kupienia za grosze a oferuje dość solidną wydajność jak na swoją cenę, a procka zawsze zmienisz na tej podstawce.

Co do RAM, to lepsze 3000 CL15 niż 3200 CL16, ale generalnie nie mniej - zresztą kości można zawsze podkręcić więc lepsze chyba będą sprawdzone 3000 CL15 z możliwością OC (upewnij się, że płyta na to pozwala).

Dysk wystarczy ten co masz, po co generować koszta, potem sobie dokupisz jak nie będzie wystarczać, niektórzy siedzą jeszcze na HDD ;D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz w takim razie zostaje temat karty graficznej,2600 czy coś innego? Myślę że max 1500 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W gry gram rzadko ale idę na studia informatyczne więc stwierdziłem że lepszy komp się przyda(jakieś projekty itp its)

 

uwazam, ze spokojnie mozesz jeszcze zostawic te plyte i procesor co masz. to jest naprawde ZAJEBISCIE MOCNY procesor i pewnie nigdy nie udalo Ci sie wykorzystac 100% jego potencjalu poza sporadycznymi sytuacjami, a już na pewno nie w grach z ta karta grafiki, ktora masz teraz. imo wymien tylko grafike na jakiegos gtx1660/1070 i bedziesz zadowolony. i wtedy to bedzie optymalny upgrade za 1000 zl bo balans pomiedzy moca cpu i gpu bedzie w sam raz.

 

po co tez juz teraz ladowac sie w nowa plyte, cpu i ram, skoro to co masz spokojnie jeszcze dzwiga wszystko co jest do grania? przy karcie graficznej, ktora podalem w 99% tytulow bedziesz mial 60+ fps na ustawieniach very high/ultra.

 

no chyba, ze naprawde po prostu chcesz wydac kase bo potrzebujesz nowego kompa, tylko wez pod uwage to, ze kupujac teraz ryzena 3 generacji i nowa plyte pod niego placisz tez podatek od nowosci... imo - kup najpierw nowa grafike, zobacz czy Ci to odpowiada, a jak nie, to wtedy dopiero pomysl dodatkowo o zmianie platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwazam, ze spokojnie mozesz jeszcze zostawic te plyte i procesor co masz. to jest naprawde ZAJEBISCIE MOCNY procesor i pewnie nigdy nie udalo Ci sie wykorzystac 100% jego potencjalu poza sporadycznymi sytuacjami, a już na pewno nie w grach z ta karta grafiki, ktora masz teraz. imo wymien tylko grafike na jakiegos gtx1660/1070 i bedziesz zadowolony. i wtedy to bedzie optymalny upgrade za 1000 zl bo balans pomiedzy moca cpu i gpu bedzie w sam raz.

 

po co tez juz teraz ladowac sie w nowa plyte, cpu i ram, skoro to co masz spokojnie jeszcze dzwiga wszystko co jest do grania? przy karcie graficznej, ktora podalem w 99% tytulow bedziesz mial 60+ fps na ustawieniach very high/ultra.

 

no chyba, ze naprawde po prostu chcesz wydac kase bo potrzebujesz nowego kompa, tylko wez pod uwage to, ze kupujac teraz ryzena 3 generacji i nowa plyte pod niego placisz tez podatek od nowosci... imo - kup najpierw nowa grafike, zobacz czy Ci to odpowiada, a jak nie, to wtedy dopiero pomysl dodatkowo o zmianie platformy.

Kolego, serio? 4C/4T z wydajnością SC na poziomie mocnych Haswell'i jest dla Ciebie "ZAJE###CIE MOCNYM procesorem którego nie uda się wykorzystać w 100%"? HA! Włącz sobie jakiś nowszy tytuł który korzysta z 8 wątków i ścinać będzie aż miło :). Obecna płyta nie uciągnie proców z odblokowanym mnożnikiem z uwagi na kiepską sekcję zasilania, jedyna alternatywa to i7 6700 i i7 7700. Ok, wystarczą. Ale co z RAM - ta płyta obsługuje teoretycznie tylko 2133 MHz, co jest dramatem - ma to realny wpływ na wydajność w grach. To główny powód, dla którego zmienić należy całą platformę. Co do podatku od nowości, to R5 3600 jest bardzo dobrze wyceniony - ja wiem, że na tle obniżki cen Ryżych+ wygląda na drogi, ale spójrzcie moi mili ile kosztowały te procki (Zen Refresh) w momencie premiery i co Intel oferował (i oferuje) w tej cenie na dzień dzisiejszy. Ryży 3600 jest najbardziej opłacalnym kawałkiem krzemu na dzień dzisiejszy i jest wart każdej złotówki, zaś nikt nie poleca nowych płyt bo nic nie dają, są drogie, mają aktywne (awaryjne) chłodzenie i po prostu wystarczy kupić X470/B450 i mieć sensowną platformę. Kropka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego, serio?
tak, serio. uwazam, ze ten procesor jest zajebiscie mocny i do pelnego wykorzystania jego potencjalu wlasnie w grach, to optymalnym wyborem bedzie karta gtx1660 badz 1070, bo przy 1050ti to on nudzi sie tak samo jak nudzic sie bedzie r3600 przy karcie za mniej niz 2000 zl. owszem - przy i5-6600 momentami moze pojawic sie spadek fps. jednak dla kogos, kto, cytuje: "w gry gra rzadko", "nowe gry(nie musi być max suwak)" nie bedzie mialo znaczenia to, ze gra fps spadnie w jakiejs scenie z 60+ fps do 45-50.

 

jest powszechna tendencja do dobierania zbyt mocnych cpu do kart grafiki. potem cpu chodzi na 30% swojej mocy, a gpu 24/7 full load 100% i wcale nie dziwota, ze "gpu padajo najczesciej". niedawno byl watek na tym forum, gdzie autor skonczyl z ryzenem 2600 i karta rx570. wydal na to 3500+. nie dosc, ze dal sie masakrycznie orżnąć na ok. 1000 zl, to jeszcze pochwalil sklep, za to ze mu dosc szybko zrobili montaz...

 

podobnie uważam w tym przypadku, ze r3600 do karty gorszej niż minimum ta vega56/1080/2070 jest za mocny, a na dzien dzisiejszy na pewno niekorzystny. i podałem uzasadnione podejście do tematu - najpierw upgrade grafiki, a jak autorowi beda faktycznie przeszkadzać ewentualne spadki, to przesiadka na inna platforme bedzie jak najbardziej wskazana i wtedy wydajniejsze cpu podtrzyma fps. i do gtxa1660 spokojnie bedzie mogl to byc i r1600, r2600, czy mega tani zestaw na xeonie z 8-rdzneiowym / 16-watkowym e5-2680 i 16gb ramu w quad-channel. a w tym ostatnim wypadku wymiana bylaby wrecz bezkosztowa. nie widze sensu w nadmiernym drenowaniu portfela autora tego tematu, skoro wcale nie ma takiej potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten CPU w większości nowych gier co chwile dobija do 100%...

 

A 2060 będzie to overkill?

Do Ryzen 1600/2600 możesz spokojnie brać rtx2060. Ryzen 1600 trzeba kręcić, sporo zyskuje na wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem - przy i5-6600 momentami moze pojawic sie spadek fps.

Przeczysz sam sobie - momentami? Przecież jest "tak mocarny" że autor postu nigdy nie wykorzysta jego mocy, a tu ciach - spadki FPS ;D. Eh, teoretycy-fantastycy...

 

Wiesz, powiem Ci coś - nie każdy gra tylko w gry, serio. Po drugie, procesor z naddatkiem daje dodatkowe możliwości, np. streaming. Ktoś może mieć w tle odpalony inny soft, lub też next-genowe konsole, oparte na Zen2, będą wymagać od komputerów minimum 8 wątków i nie pójdą na 4/4 - a premiera być może za rok. 4/4 to obecnie dramat, szczególnie na wolnym RAMie, zaś budżet nie jest z gumy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli brać procka 3 generacji 3600

Do tego jakaś płytkę na b450/x470 ktora lepsza ?

16GB ram DDR4 CL 15

I największa zagwostka zostawić kartę graficzną czy wymienić jak tak to jaka 1070,1660ti? Czy coś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczysz sam sobie - momentami? Przecież jest "tak mocarny" że autor postu nigdy nie wykorzysta jego mocy, a tu ciach - spadki FPS ;D. Eh, teoretycy-fantastycy...

 

Wiesz, powiem Ci coś - nie każdy gra tylko w gry, serio. Po drugie, procesor z naddatkiem daje dodatkowe możliwości, np. streaming. Ktoś może mieć w tle odpalony inny soft, lub też next-genowe konsole, oparte na Zen2, będą wymagać od komputerów minimum 8 wątków i nie pójdą na 4/4 - a premiera być może za rok. 4/4 to obecnie dramat, szczególnie na wolnym RAMie, zaś budżet nie jest z gumy.

 

@awolowski91 naprawdę nie daj sobie wmówić, ze wymiana platformy jest absolutnie konieczna. zabawa w grach na tym procesorze co masz w duecie z gtx1660 będzie jak najbardziej przyzowita. kazda jedna gra bedzie plynnie chodzic na wysokich detalach. do obliczen matematycznych, codziennej pracy, projektow studenckich czy robienia sprawozdan z cwiczen laboratoryjnych Twoj komputer wciąż jest znakomity.

 

oczywiscie jesli chcesz zrobic powazniejszy upgrade, to masz do tego calkowite prawo i w zadnym wypadku nie mam intencji, azeby Ci je w jakikolwiek sposob ograniczac.

 

edit: co do "najwiekszej zagwozdki" - naprawdę uwazam, ze najkorzystaniej dla Ciebie to iść tą drogą, żeby to wlasnie najpierw zacząć od wymiany karty graficznej, sprawdzic wydajnosc w kilku nowszych grach i pomyslec o zmianie platformy dopiero wowczas, jesli okaze sie, ze oczekiawles czegos wiecej

 

a opcja taka, ze kupisz ryzena 3600 do niego plyte i ram i jeszcze pozostaniesz przy obecnej karcie graficznej, to juz jest kompletnie bledne podejscie. w takiej sytuacji nie odczujesz zadnego konkretnego uzysku w wydajnosci, w zadnej grze. w codziennych zastosowaniach roznica na korzysc ryzena bedzie marginalna. jedynie dwukrotna ilosc ramu moze przyniesc Ci odczuwalny wzrost ogolnej wydajnosci komputera w sytuacjach, w ktorych bedziesz mial odpalone kilka pamieciozernych aplikacji symultanicznie. tu zgodze sie, ze ramu nawet i do Twojej obecnej maszyny warto by bylo dolozyc.

Edytowane przez tomaszekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm,to może zrobiłbym tak,że pierwsza bym kupił karte graficzna i dopiero wtedy zadecydował czy jest sens zmieniać platformę. Jeżeli mam na to 1000 zł to co kupić ? Widzę,że do 1660ti muszę dołożyć w zależności do modelu od 1300 do 1600 zł,gdzie za ~1500 zł mam 2060,którą wybrać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod Twoj procesor to gtx1070/1070ti/1660/1660ti albo vega56 to wg mnie najbardziej oplacalne karty na dzien dzisiejszy. 1070 czy 1660 znajdziesz spokojnie ponizej 1000 zl. 1660ti/vega56 znajdzie sie za ok 1200. nawet jesli zmienisz potem procesor na lepszy, to i tak kazda jedna z tych kart bedzie sie spisywala znakomicie.

 

(uwaga, vega56 moze potrzebowac mocnego zasilacza, imo do tej karty zasilacz powinien zapewnic minimum ok. 450-500W na linii 12VDC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...