Skocz do zawartości
GS01

Internet 250/500 Mb/s - jaki sprzęt?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

za ok. miesiąc czeka mnie podpięcie do światłowodu. Konsultant oferuje mi nawet 500 Mb/s, choć i tak pewnie wezmę 250 Mb/s. Kusi mnie to 500 Mb/s, bo opłata większa tylko o 10 zł miesięcznie. Zanim ktoś napisze, że nie potrzebuję tyle, uprzedzę - potrzebuję (przesyłanie dużych projektów, częste ściąganie gier - oczywiście steam, uplay, origin -nie torrenty, netflix, itp, kilka wymagających użytkowników w domu). Teraz moje pytanie: jaki sprzęt żeby realnie ogarnąć takie prędkości? Z routerem zamierzam się łączyć przez wifi, bezprzewodowo. Komputer kupuję niebawem, nowego access pointa także. Do tej pory używam TL-WA801ND.Na kartach sieciowych znam się słabo, czy jest to zależne od płyty głównej i czym się kierować przy wyborze. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na TL-WA801ND po WiFi osiągniesz nie więcej niż ~90Mbps, pod warunkiem że karta w komputerze/laptopie też będzie pracowała w standardzie N300. Żeby było szybciej na WiFi to trzeba przejść na 5GHz w AC (min 867Mbsp, 2x2). Ale tu jest słabiej z zasięgiem niż na 2,4GHz (wynika to z praw fizyki). Więc im dalej od routera z AC oraz im więcej przeszkód (ściany, drzwi) tym gorzej.

Czy operator zapewnia router? Jeśli nie, to szukaj urządzeń klasy AC1200, AC1300 lub szybsze. Podaj budżet na sprzęt, to można będzie coś wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Operator zapewnia router i gwarantuje prędkość, ale po kablu (zostałem uprzedzony właśnie o ograniczeniach sprzętowych w przypadku połączeń bezprzewodowych). Na punkt dostępowy w standardzie ac mogę przeznaczyć max 500 zł. Z płytą główną nie wiem jak wygląda sprawa, jakie wymagania musi spełniać taka płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz płacić?

Prędkość "DO" czy ile fabryka daje? .

Do czego Ci tyle szybkości?.

Jak gwarantuje, to w umowie to powinno być. Zobacz jak to lata,a a najwyżej odmówisz umowy zr względu na ścieme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz płacić?

Prędkość "DO" czy ile fabryka daje? .

Do czego Ci tyle szybkości?.

Jak gwarantuje, to w umowie to powinno być. Zobacz jak to lata,a a najwyżej odmówisz umowy zr względu na ścieme.

60 zł/miesiąc za 250 Mb/s, 75 zł za 500 Mb/s, tylko internet, żadnych tv i usług. Prędkość gwarantowana, bez żadnych widełek. Potrzebne do tego co pisałem w pierwszym poście, między innymi do szybkiego i kilkukrotnego przesyłania projektów o wadze do 1 GB + kilka użytkowników w sieci, dla których 100 Mb/s to mało. Prędkość gwarantowana na umowie. 500 Mb/s dodali niedawno. Myślę jednak, że założę 250 Mb/s. Pytanie czy każda nowa płyta główna ogarnie 250 Mb/s, bo wiem, że punkt dostępowy na standardzie ac i 5 GHz, nie wiem też jaki warto kupić.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, każda nowa płyta to ogarnie w standardzie, bo każda nowa płyta posiada gniazda PCIe i porty USB. Nie, nie każda płyta główna ma WiFi wbudowane (w zasadzie większość nie ma, w tym twoja z sygnaturki), więc jeżeli z jakiegoś dziwnego powodu chcesz w stacjonarce podłączyć internet przez WiFi zamiast kablem, i osiągać pełne prędkości, to szykuj się na dodatkowy wydatek 100+ zł na każdą maszynę w celu zakupienia odpowiednich kart.

Tak jak pisał Qwinto wyżej to nie może być pierwsza z brzegu karta, a dodatkowo możesz być mocno ograniczany prędkością jeżeli komputer będzie daleko od routera oraz będzie po drodze dużo przeszkód.

Moja rada - olej WiFi, podepnij urządzenia gdzie ci zależy na prędkości kablem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam tylko o mocny punkt dostępowy (producent, model), 5 GHz, ac. Nowa płyta główna będzie za jakiś czas, do tej pory nie muszę mieć aż tak szybkiego łącza.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja obecna płyta główna nie ma WiFi w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Punkt dostępowy - nie wifi w komputerze. Tak jak mam teraz. Access point łapie wifi i kablem idzie do kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się ofertą Ubiquiti. Dobra marka, używana w wielu miejscach typu galerie handlowe, salony samochodowe itp. Sam posiadam AP od nich i sobie chwale. Dobierz coś wg. swoich potrzeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się ofertą Ubiquiti. Dobra marka, używana w wielu miejscach typu galerie handlowe, salony samochodowe itp. Sam posiadam AP od nich i sobie chwale. Dobierz coś wg. swoich potrzeb.

Tak, tylko jest jeden problem. Taki Access Point to minimum 350 zł. Ale prędkości jak jest dobry zasięg faktycznie ma ładne nawet na mojej starej karcie sieciowej:

Ru6jHXC.png

 

Do tego trzeba będzie dokupić router i znowu. najtańsze rozwiązanie od Ubiquiti to ok 250 zł. Czyli już stówa ponad budżet.

W budżecie to prędzej Asus RT-AC66U, chociaż akurat opinie ma różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Punkt dostępowy - nie wifi w komputerze. Tak jak mam teraz. Access point łapie wifi i kablem idzie do kompa.

 

Dobrze rozumiem chcesz odebrać sygnał drogą radiową z innego AP i przekazać ten sygnał dalej do komputera kablem? Jeśli tak to router musi posiadać tryb klienta bezprzewodowego (AP Client). Jak ustawisz go w ten tryb to nie połączysz się z nim bezprzewodowo tylko po kablu. Nie wiem czy to dobry pomysł. Daleko od routera znajduje się ten komputer ? Wolałbym już puścić kabel od routera do tego pokoju i albo podłaczyć go bezpośrednio pod kompa albo pod AP jeśli chcesz rozszerzyć WiFi albo kupić jakąś dobrą sieciówkę WiFi na PCIe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko jest jeden problem. Taki Access Point to minimum 350 zł. Ale prędkości jak jest dobry zasięg faktycznie ma ładne nawet na mojej starej karcie sieciowej:

Ru6jHXC.png

 

Do tego trzeba będzie dokupić router i znowu. najtańsze rozwiązanie od Ubiquiti to ok 250 zł. Czyli już stówa ponad budżet.

W budżecie to prędzej Asus RT-AC66U, chociaż akurat opinie ma różne.

 

Możesz podać model routera i AP od Ubiquiti? Niech stracę, podbijam budżet, nie ma co żałować. Jak daleko masz AP od routera, ile ścian, jakie tłumienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie gorszy od Ubi jest Mikrotik. Może nie ma tak bajeranckiego menu ale funkcjonalnością go przewyższa przy sporo niższej cenie. Mikrotik cAP AC to koszt ok 250zł , gdzie Ubiquiti UniFi AP AC Lite to koszt ok 360zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powracam do tematu. Posiadam już internet 250 Mb/s. Na 2,4 GHz jest tłok i nie więcej niż 100 Mb/s. Dla mnie spoko na obecnym AP, ale gdy łączą się inne osoby to internet zwalnia. Chciałbym access pointa który w trybie klient ogarnie 5 GHz. Czy Ubiquiti UAP AC LITE posiada taką funkcję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Ubiquiti UAP AC LITE posiada taką funkcję?

 

Tak, posiada wsparcie dla sieci 5Ghz, ten sam SSID jest dla sieci 2,4 i 5, a podłączone urządzenia same negocjują typ połączenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, posiada wsparcie dla sieci 5Ghz, ten sam SSID jest dla sieci 2,4 i 5, a podłączone urządzenia same negocjują typ połączenia

Trzeba dodać - domyślnie. Bo oczywiście można to zmienić i ustawić inne SSID dla sieci 2.4 i 5 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra,super, ale muszę mieć pewność czy działa w trybie klient dla komputera który nie ma karty sieciowej z wifi. Bo nie wiem czy potwierdzacie że jest 5 GHz czy client mode.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie coś też nie ma?

https://www.x-kom.pl/p/342064-access-point-ubiquiti-uap-ac-m-a-b-g-n-ac-1200mb-s-24-5ghz-poe.html

 

W takim razie jak załapać 5 GHz na PC? Nie chce dokładać karty wewnętrznej do której i tak będę musiał instalować oprogramownie.

 

Znalazłem jeszcze coś takiego:

https://www.komputronik.pl/product/418964/engenius-ecb1200.html

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Mozesz jeszcze pomyslec nad RX 6800XT, ta karta jest z poprzedniej generacji ale w czystej rasteryzacji okolo 25% mocniejsza od 4060ti a cenowo okolo 2000 tyle ze lubi jesc wiecej pradu Tak dwa razy wiecej.
    • Był, był, zwłaszcza po wprowadzeniu stawek na mieszkańca i po wprowadzeniu 5 grup segregacji, ogólnie bylo lepiej jak temat się przewijał. Później był COVID, modne zaczęły być wędrówki po lasach i górach, ale u wielu kultura została w domu. ROD też nie są objęte opłatą i wielu działkowiczow nie chce zwozic swojego pierdolnika do domu, więc wyrzucają po drodze. No i oczywiście jak wspomniales kultura naszych wschodnich sąsiadów szkodzi najbardziej.
    • Odświeżam  6399zl + kw Bez allegro 6299zł    https://allegrolokalnie.pl/oferta/asus-rog-strix-g16-i5-13450hx-32gb-4070-win11
    • A mi się też już tam nie chciało odpowiadać bo wkleiłem bez żadnego podtekstu i dorabiania tezy że jeśli oni mogą to my też.    W Polsce / na zachodzie i tak społeczeństwo w 90%+ jest świadome o dbanie o środowisko w jakimś stopniu. Azja czy Afryka są dosłownie 200 lat za nami cywilizacyjnie w tej kwestii. Ja bym prędzej tą kasę na ochronę klimatu z poziomu UE (mówimy o ok 20% całego budżetu UE) w jakimś sensownym stopniu przeznaczył na edukację oraz jakieś efektywne rozwiązania dla zacofanych krajów Azji/Afryki i zacząć od jakiś podstaw a nie robienie z siebie zbawców świata. Tylko w ten sposób nie można przy okazji nakraść pieniędzy do własnej kieszeni i tutaj jest spory problem.  Powiem na przykładzie RPA bo mam jakąś wiedze (nawet praktyczną) jak to wygląda: rząd wprowadza naprawdę spore dopłaty / subwencje dla organizacji oraz firm, które segregują śmieci lub przeznaczają je do recyklingu. Naprawdę jest to wielokrotnie bardziej opłacalne niż w Europie. Powiem więcej - opłaca się zakładać firmy aby skupić się wyłącznie na recyklingu / segregacji śmieci itp - wszystko w celach zachęty do dbania o środowisko. Oczywiście mały % społeczeństwa jest tego w pełni świadomy i trzeba zacząć od uświadamiania społeczeństwa oraz odpowiedniej edukacji. Uważam, że ten sposób długoterminowo jest dużo bardziej efektywny niż to co robi UE - nałożyć mnóstwo podatków i robić ekologię siłą a nie zachętą - gdy cała reszta świata nie robi prawie nic lub robi to z głową.    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...