Skocz do zawartości
staffer

Najlepsze B450 ATX pod Ryzen 3600 NIE MSI

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Szukam płyty pod Ryzena 3600.

O całej akcji z dotychczas wychwalanymi pod niebiosa płytami od MSI nie chcę pisać, czytałem sporo różnych tematów i zasadniczo postanowiłem nie brać ich płyty. Co innego na 450 możecie polecić pod 3600 (bez X)?

Zestaw potrzebny jest w miarę szybko, bo poprzedni komputer zaczął szwankować, także czekanie na wersje MAX odpada.

O problemach z Asusem i mikrokodami czytałem.

O słabej sekcji zasilającej w płytach Gigabyte też.

Wątek o sekcjach zasilania płyt (ten https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html#x470 ) też przeglądałem, ale moja ograniczona wiedza plus nieznajomość niemieckiego nie ułatwiają mi życia.

Procesor nie będzie kręcony ręcznie, tyle co mu automat wrzuci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi Ci o montowanie mniejszej kości na bios w MSI? Chyba wszyscy producenci mają tak w b450 i w sporej części x470, a o MSI jest najgłośniej, pewnie dlatego bo najwięcej sprzedali płyt :P .

Jeśli masz inny powód by ich nie kupić to możesz go tutaj lub na PW podać? Sam będę kupował MSI, ale ograniczony BIOS mi nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale inni mimo małych kości z różnymi dziwnymi jazdami chodzą lepiej. Do 3600 nie potrzeba porządnego vrm, nawet głupi Gigabyte b450-poor da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej, którą z tych byście wybrali dla siebie i dlaczego?

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b450-pro4-4141572/ asrock-b450-pro4

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b450-gaming-x-5932875/ gigabyte-b450-gaming-x

 

Na stronach obu producentów nie ma informacji o aktualnie obsługiwanych pamięciach, ale Ryzen 5 3600 ma chodzić na obu..

Edytowane przez staffer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na taki zestaw: www.morele.net/inventory/info/57893db7/

 

Celowo na razie bez grafiki, coś się dobierze, jak wyjdą niereferenty od AMD.

Edytowane przez staffer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrana przez Ciebie płyta Asus PRIME B450-PLUS poległa w teście Liptona .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Sądziłem, że Giguś z tym niepotrzebnym plastikiem będzie miał gorsze chłodzenie..

 

Asrocki skreślam, Asusa też. MSI... kurcze, czytając na ich forum o ilości problemów naprawdę nie chcę tędy iść..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj się z zakupem, wydadzą maxa i będziesz miał dobrą płytę, a tak to będziesz szedł na kompromis w taki, czy inny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze, jak ktoś kupił sprzęcior dwa tygodnie temu :). Moje klamoty leżą i czekają na zapinkę do Fery. jako że jestem teraz nad morzem zgłosiłem odstapienie od umowy w przedostatnim dniu i jednak oddam płytę i poczekam na wersję MAX. Tyle że męczy to czekanie, jest chęć złożyć klamora na płycie z kostką 16MB ale to mówi serce :). Rozum każe zaczekać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytałeś dokładnie 1 posta. Nie mogę sobie pozwolić na czekanie optymistycznie miesiąc (gdzieś pisali, że do Polski za niecałe 2 miesiące MAXy trafią). Poza tym istnieje uzasadnione podejrzenie, że MAXy będą droższe od standardowych wersji i to o więcej niż wynikałoby z zastosowania większej kości (co w hurcie jest pewnie śmiesznie tanie) i ewentualnych małych poprawek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celowo na razie bez grafiki, coś się dobierze, jak wyjdą niereferenty od AMD.

Ale masz oczywiście jakąś grafikę? Rysiek 3600 nie ma integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaak :E

Od pasywnego radka 4350 (nieśmiertelna karta przeczekajka z HDMI) po 1070 ITX, który tymczasowo tam wleci..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ASUS TUF w wersji PRO? Ma podobny VRM do płyt MSI, lepszy od tego ASUSa w teście Liptona.

www.morele.net/plyta-glowna-asus-tuf-b450-pro-gaming-90mb10c0-m0eay0-5566520/

Gdybym miał brać płytę na chipsecie 4gen i odrzucić MSI, to bym wybrał właśnie którąś z płyt ASUSa.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze biostar do wyboru

z 16MB Epromu to miał problem tylko MSI wygląda na to że spowodowany przeładowanym grafikami gui (proste gui się bez problemu mieści) dochodzi jeszcze problem wycofanej przez AMD agessy która nadal jest w beta BIOS'ie na stronie supportu

 

teraz będzie wersja dietetyczna (lite GUI) i MAX GUI ;)

ciekawe jak długo będą produkować non-MAX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie będą. Na Twitchu zachęcali tych co niedawno kupili ich płytę i mają jeszcze możliwość zwrotu żeby to zrobili i wzięli wersję MAX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam plyte Gigabyte B450 AORUS PRO, nie dosc ze spokojnie sobie poradzi z niekreconymi 8-rdzeniowymi Ryzenami (a Ty bierzesz 6core) to do tego ma LAN Intela + integre ALC1220. Skladalem dwa komputery na tej plycie i Ryzenach 5 2ng gen. Wszystko dzialalo i dziala bez najmniejszych problemow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam plyte Gigabyte B450 AORUS PRO, nie dosc ze spokojnie sobie poradzi z niekreconymi 8-rdzeniowymi Ryzenami (a Ty bierzesz 6core) to do tego ma LAN Intela + integre ALC1220. Skladalem dwa komputery na tej plycie i Ryzenach 5 2ng gen. Wszystko dzialalo i dziala bez najmniejszych problemow.

Jak wygląda o/c za pomocą biosu? Z testu

wynika, że nie ma praktycznie podbijania Vcore, a nie uśmiecha mi się bawienie w programowe O/C R5 3600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu. Na dniach będę składał PC'ta z Ryzenem 5 2600 i również słyszałem wiele złego o biosach płyt MSI. W przyszłości planuję zmienić procesor na Ryzena 5 3600. Nie będę robił OC. Czy VRM płyty B450M-A podoła na stockowych ustawieniach Ryzena 5 3600? Wiem, że VRM tej płyty jest bardzo słaby.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MSI B450 Gaming Plus z biosem v18 i jakoś działa:P Za każdym razem komp wstaje/bootuje, pamięci OC na 3600mhz, jeszcze nie walczyłem o lepsze timingi.

 

Co nie weźmiesz powinno być ok, u mnie jeszcze powyżej 60C na sekcji nie było na tym Ryzenie 3600, to już Ryzen prędzej się grzeje, ale to niestety jest chyba norma, jak nagle tyle rdzeni się odpala..

Ryzen 3600 na stocku i tak ma wystarczającą wydajność- zależy dla kogo, więc wymienione płyty "nie MSI" powinny starczyć. Warto też poszukać jakiś testów.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno MSI b450 a pro nie bierz. Mam i odradzam. Komp raz na 5-10 razy wstaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno MSI b450 a pro nie bierz. Mam i odradzam. Komp raz na 5-10 razy wstaje.

 

W czym jest problem, że ludziom kompy wstają raz na 5-10? Jak coś nie działa to albo się komp włącza albo nie. A tu jest loteria. Z czego to wynika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na forum MSI ludzie z tym problemem, próbując współpracować, tego nie ustalili.

Niektórym bios V18 działa (czyli jak mniemam ten przed skopaną AGESĄ), niektórym pomagają szamańskie akcje z używaniem przycisków power i restart. Jak na razie nikt nie znalazł uniwersalnego rozwiązania. I dlatego MSI nie jest brane pod uwagę.

 

Obecnie na tapecie jest ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...