Forum PCLab.pl: Pierwsze kroki - rozeznanie - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Pierwsze kroki - rozeznanie

#1 Użytkownik jest niedostępny   DrLecter 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 26 Lipiec 2019 - 12:20

Witam, zaznaczam od razu, że temat serwerów jest mi totalnie nieznany.
Mam w planach stworzenie systemu elektronicznej rejestracji pacjentów, może wyjaśnię już na konkretnym przykładzie:
Mała przychodnia lekarska, chciałbym aby pacjenci mogli umawiać się na wizytę elektronicznie, ewentualnie w swoim profilu dodawać rożnego rodzaju zdjęcia czy skany, do których dostęp mieli by zarówno pacjenci, jak i lekarze. Cały system wysyłał by również powiadomienia sms. Ciężko powiedzieć ile osób jednocześnie mogłoby korzystać z serwera, poza 7 lekarzami 3-5 osób myśle maks, ale wolałbym tu zapas zrobić. Tym bardziej, że system dla użytkowników miałby być zoptymalizowany pod smartfony, choć aplikacje może niekoniecznie.
Komputerami domowego użytku lubię się zajmować i nieco o nich wiem, ale serwery to póki co dla mnie czarna magia.
Byłbym więc bardzo wdzięczny za podpowiedzi przede wszystkim w zakresie:
1. Czy to ma sens na taką skalę (przychodnia 7-10 lekarzy)?
2. Z jakimi kosztami trzeba będzie się liczyć?
3. Czy poza stroną internetową takie rozwiązanie wymagałoby indywidualnego lub gotowego oprogramowania?
Jeśli bylibyście łaskawi coś poradzić, będę bardzo wdzięczny. Dodam, że jeśli na pierwsze dwa problemy byłaby zadowalająca odpowiedź, będę miał jeszcze tysiąc pytań...

#2 Użytkownik jest niedostępny   winuser_pl 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 13:09

ad.1 to zalezy na ile jestes w stanie scinac koszty przy tworzeniu takiej appki. A scinac mozna je chociazby przy wyborze technologii - ale trzeba sie znac na temacie.
ad.2 od 10 do 30 tys brutto, ale to tylko moja opinia i tzw. rough estimate. Gdzie masz dokument z wymaganiami? Zapewme nie masz, czyli rzucanie sie z motyka na slonce.
ad.3 hosting www + baza danych + cron joby + serwer pocztowy. Sensowne od okolo 50 zl brutto / mc.

Najtaniej bedzie nodejs (restapi) oraz jakis framework js'owy do frontendu.

Ten post był edytowany przez winuser_pl dnia: 26 Lipiec 2019 - 13:12

#3 Użytkownik jest niedostępny   DrLecter 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 15:20

Generalnie, jest bardzo wczesny etap tego przedsięwzięcia - koncepcja. Wiem już czego bym chciał, ale bez szczegółowych określeń procesów jakie z tym będą związane. Dokumentacji żadnych jeszcze nie posiadam, jestem na etapie weryfikacji, czy jest to możliwe w rozsądnych kosztach i czego ewentualnie muszę się spodziewać.
Oczywiście ścinanie kosztów będzie konieczne, jestem właśnie po zakończeniu budowy i praktycznie kompletnym wyposażeniu budynku, więc chwilowo ledwo wiąże koniec z końcem. System elektroniczny chcę ruszyć w II kwartale przyszłego roku. Zaczynam z wyprzedzeniem, żeby nie robić na łeb na szyję, chciałbym mieć jakieś rozeznanie i wiedzieć jak wydatki planować. Próbując ciąć koszty, miałem nawet pomysł, żeby Opracowanie systemu zlecić dwóm czy trzem ogarniętym studentom informatyki w ramach pracy dyplomowej. Choć obecnie więcej przeciw niż za - poza kosztami oczywiście.
Dlatego każda rada w tym temacie jest dla mnie bezcenna.
Co do samych urządzeń - rozumiem, że najlepiej serwer kupić gotowy? Jeśli możliwe byłoby złożenie samemu na początek nawet jakiś okrojony, to byłaby to dla mnie podwójna korzyść - poza tym, że pewnie pare zł taniej, to przy wszystkich ostatnich kłopotach, zabawa z komputerami mnie relaksuje :)
Wracając do meritum - rozumiem, że powinienem zacząć od dokumentu z wymaganiami? Bardzo bym prosił o wskazówki co to za dokument, co ma zawierać i czy potrzebne jakieś uprawnienia, żeby go opracować. Ewentualnie jakieś wskazówki gdzie dokładniejszych informacji na ten temat szukać.
Co do późniejszych stałych kosztów utrzymania serwera, nie powinny one być jakoś bardzo znaczące, jeśli wszystko działałoby w sposób przybliżony do zakładanego, nawet 200-300 zł stałych kosztów obsługi będzie jak najbardziej akceptowalne.
Podsumowując - myślę, że na 95% mam dokładny obraz tego czego oczekuję, już jakąś wstępną wiedzę na temat kosztów. Domyślam się, że sam dobór sprzętu można zostawić na jeden etap.
Od czego więc powinienem zacząć? Dokument z wymaganiami?

#4 Użytkownik jest niedostępny   j3zz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 16:53

System logowania, zapisywania, wrzucania zdjęć - to da się ogarnąć WordPressem i wtyczkami. Będzie tanio ale zrobi Ci to ktoś, kto będzie miał małą wiedzę o bazach danych, php i nie zrobi Ci kodu "na zamówienie". Nie mam pojęcia ile kosztuje specjalistyczny soft ale na bank będzie to overkill na 7 lekarzy. Mam podobną sytuację w firmie. Po kolejnej kontroli ISO, zażądali statystyk z usterek maszyn, wypadków przy pracy czy ogólnych zdarzeń typu BHP. Specjalistyczny soft to w naszym przypadku koszt ~ 15.000 euro. To co oferują to moloch z którego wykorzystamy może 10%. Daliśmy radę z WordPressem i paroma wtyczkami. Podejrzewam, że podobnie będzie u Ciebie. Planowania masz w kij i to nie chodzi o sam hardware. Na początek RODO, musisz to zlecić komuś, potem cały system informatyczny (gotowiec czy pisany "pod firmę"), kolejno ile sprzętu zamierzasz kupić, czy postawisz na jeden duży serwer (np. ESXi) i thin clienty dla pracowników, czy każdemu kupisz komputer ... tego jest od groma. Wydaje mi się po prostu, że to za duży temat jak na to forum. Pisz w każdym razie, zobaczymy jak to dalej się rozwinie.

1. dowiedz się ile kosztuje komercyjny CMS obsługujący przychodnie lekarskie (będzie tego dużo w necie);
2. dowiedz się ile będzie Cię kosztował człowiek ogarniający wordpressa i php. Wtyczki są ubogie ale da się zrobić fajny frontend;
3. dowiedz się czy nie będzie taniej znaleźć kogoś, kto napisze Ci to od podstaw pod potrzeby firmy (7-10 lekarzy, system rejestracji pacjentów, możliwość uploadu zdjęć, zakładanie kont, resetowanie hasła, etc.);

4. znajdź kogoś, kto ogarnie Ci RODO (za dużo teoretycznie bardzo delikatnych informacji będziesz przechowywał);
5. po oszacowaniu kosztów tego, będziemy mogli porozmawiać o tym jak planujesz to zorganizować od strony hadrware'u

:)

Ten post był edytowany przez j3zz dnia: 26 Lipiec 2019 - 17:10

#5 Użytkownik jest niedostępny   Qwinto 

• Superuser
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 18:43

Zobacz postj3zz, o 26 Lipiec 2019 - 17:53, napisał(a):

System logowania, zapisywania, wrzucania zdjęć - to da się ogarnąć WordPressem i wtyczkami.

Nie proponuj Wordpressa do tak wrażliwych danych. Tutaj potrzeba by było jeszcze kogoś kto by monitorował działanie 24/7 i reagował (update, 0day, inne podatności)... Z opisu wynika że portal ma być dostępny nie tylko dla lekarzy ale i dla pacjentów (czyli zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz).

Zobacz postDrLecter, o 26 Lipiec 2019 - 13:20, napisał(a):

Przeszukaj wyszukiwarkę pod kątem takiego lub podobnego zapytania. Wybierz gotową aplikację, otrzymasz wsparcie, fachową obsługę.
Napisałeś, że nie znasz się na serwerach. Zapytaj wybraną firmę (tą od aplikacji do obsługi przychodni), czy zapewniają również jakiś hosting tej aplikacji. Mając praktycznie zerową wiedzę będziesz miał na prawdę ciężko z utrzymaniem serwera samemu. Pewnie oprócz aplikacji zechcesz jeszcze pocztę, to już w ogóle się to nie opłaca. Zarządzałem własnym serwerem pocztowym (nie wielki, jakieś 250userów + skrzynki dodatkowe w sumie nie więcej niż 350) i utrzymanie tego środowiska wcale nie było łatwe, ciągły spam, problemy z kontami użytkowników, etc... Normalnie walka z wiatrakami.

Ja bym się skupił na dobrym i pewnym symetrycznym (np taki prędkości 50/50Mbps a nie 5/20) łączu biznesowym (z SLA). Do tego jakieś łącze zapasowe, radiowe bądź LTE. Oczywiście wszystko skonfigurowane na failover. Tak żebyś mając usługi w internecie (np. chmurze) mógł bezproblemowo działać przez okres godzin otwarcia przychodni.

W przychodni wydziel miejsce, gdzie zrobisz namiastkę serwerowni. Najlepiej bez okien i od północnej strony. Klima dla jednego serwerka, ups, switcha i routera to może zbyt wiele, ale można o niej pomyśleć. Do gabinetów pociągnij kable z tego miejsca. Najlepiej co najmniej po dwie skrętki (jako zapas). Do tego w inne miejsca, na recepcji, czy na korytarze do Access Pointów (zasilanie PoE).

To tak na szybko, jak ja bym to widział.

#6 Użytkownik jest niedostępny   j3zz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 18:51

Zobacz postQwinto, o 26 Lipiec 2019 - 19:43, napisał(a):

Nie proponuj Wordpressa do tak wrażliwych danych. Tutaj potrzeba by było jeszcze kogoś kto by monitorował działanie 24/7 i reagował (update, 0day, inne podatności)... Z opisu wynika że portal ma być dostępny nie tylko dla lekarzy ale i dla pacjentów (czyli zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz).

tak, sprawdzam na ile poważny jest user. Wg. mnie najbezpieczniej byłoby na linuchu i to jako custom a nie gotowiec. Przedstawiłem jedynie możliwości. Tu masz znowu całkowitą rację, pacjenci = baza + operacje na niej na zewnątrz. Co do szacowania kosztów - nie znam się.

Do tego OP prosi o rzeczy, które cieżko jest po prostu wygooglować. Prawda jest taka, że pewna wiedza jest dostępna "dla wtajemniczonych" w innych kwestiach się nie wypowiada.

Poza tym w świetle RODO, chyba najlepiej byłoby gdyby Autor najpierw przygotował regulamin a dopiero potem kupował sprzęt i wymyślał czy zlecał soft pod to.

w sensie: "jak funkcjonuje moja firma" -> RODO -> regulamin -> potrzebny soft -> hardware

Ten post był edytowany przez j3zz dnia: 26 Lipiec 2019 - 19:14

#7 Użytkownik jest niedostępny   winuser_pl 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 19:36

Wlasny serwer brzmi moze i "powaznie" ale zabije Cie jego maintenance. Do tego potrzebujesz albo ZDI (zewn. dzial it) albo samemu byc adminem z szeroka wiedza o sprzecie i sofcie/systemach operacyjnych.
Do tego co napisales wystarczy hosting typu home.pl czy nazwa.pl

Nie potrzebujesz serwera dedykowanego. Jedna awaria i jestes po temacie i kilkaset zl lub kilka tysiecy w plecy.

#8 Użytkownik jest niedostępny   j3zz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 19:41

Zobacz postwinuser_pl, o 26 Lipiec 2019 - 20:36, napisał(a):

Wlasny serwer brzmi moze i "powaznie" ale zabije Cie jego maintenance. Do tego potrzebujesz albo ZDI (zewn. dzial it) albo samemu byc adminem z szeroka wiedza o sprzecie i sofcie/systemach operacyjnych.

Nie potrzebujesz serwera dedykowanego. Jedna awaria i jestes po temacie i kilkaset zl lub kilka tysiecy w plecy.

to prawda i to nazwa się "hosting" :) i tu nie ma filozofii poza zyskiem z n00bów ;) \Daj OP dojść do własnego mniemania o tym ...

Serwer dedykowany - kupujesz, wynajmujez albo stawiasz swój=kupujesz raz dla siebie.

Ten post był edytowany przez j3zz dnia: 26 Lipiec 2019 - 19:50

#9 Użytkownik jest niedostępny   Qwinto 

• Superuser
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 19:54

Zobacz postwinuser_pl, o 26 Lipiec 2019 - 20:36, napisał(a):

Hosting, ale takich nie podpowiadajcie :)

#10 Użytkownik jest niedostępny   DrLecter 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 19:57

Ogromne dzięki za wskazówki. Nie zakładałem, że będzie to proste i szybkie ale do tego zdążyłem przywyknąć. Przetwarzanie danych osobowych ma swoje uroki również poza systemami elektronicznymi, myśle, że porównywalne. RODO w pewnym zakresie musiałem liznąć i najgorsze w tym wszystkim jest podejście urzędników - robią z igły widły i wychodzą poza swoje kompetencje. Dobrze, że nie wypada na forum niecenzuralnych zwrotów używać, bo przed „urzędników” na pewno jeszcze jakieś słówko by się pojawiło...
Co do gotowych CMS - jak na szybko się orientowałem - raczej nie. Generalnie moje założenia odbiegają od utartych standardów i planuję kilka prostych rzeczy, na które jeszcze nikt o dziwo nie wpadł. Wybaczcie, że większością się na razie nie podzielę - RODO ;), ale są to rzeczy typu np. konsultacja na odległość - jak się np dziecku strupek zerwie i krew leci, to można zrobić zdjęcie, wrzucić na swoim profilu i telefonicznie bądź na zasadzie wideokonferencji dowiedzieć się, że plasterek wystarczy nakleić, niekoniecznie trzeba do szpitala jechać. Swoją drogą jest to autentyczna sytuacja Narzeczona miała do czynienia z takim pacjentem.
Generalnie będzie to wszystko pod dzieciaki, co zmienia nieco postać rzeczy, bo tutaj warto wychodzić poza utarte ścieżki w tej branży no i - nie ukrywam - przez to zaistnieć na tym „rynku” znacznie szybciej niż zakładaliśmy decydując się na to przedsięwzięcie i je kalkulując.
No cóż - póki co nakreśliliście mi już jakiś obraz, za co jestem niezmiernie wdzięczny! Biorę się więc powoli do roboty i pewnie pozwolę sobie jeszcze Was pomęczyć. Póki co jeszcze raz ogromne dzięki!

#11 Użytkownik jest niedostępny   j3zz 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 20:10

Zobacz postQwinto, o 26 Lipiec 2019 - 20:54, napisał(a):

Hosting, ale takich nie podpowiadajcie :)

:thumbup:

Zobacz postDrLecter, o 26 Lipiec 2019 - 20:57, napisał(a):

Ogromne dzięki za wskazówki. Nie zakładałem, że będzie to proste i szybkie ale do tego zdążyłem przywyknąć. Przetwarzanie danych osobowych ma swoje uroki również poza systemami elektronicznymi, myśle, że porównywalne. RODO w pewnym zakresie musiałem liznąć i najgorsze w tym wszystkim jest podejście urzędników - robią z igły widły i wychodzą poza swoje kompetencje. Dobrze, że nie wypada na forum niecenzuralnych zwrotów używać, bo przed „urzędników” na pewno jeszcze jakieś słówko by się pojawiło...
Co do gotowych CMS - jak na szybko się orientowałem - raczej nie. Generalnie moje założenia odbiegają od utartych standardów i planuję kilka prostych rzeczy, na które jeszcze nikt o dziwo nie wpadł. Wybaczcie, że większością się na razie nie podzielę - RODO ;), ale są to rzeczy typu np. konsultacja na odległość - jak się np dziecku strupek zerwie i krew leci, to można zrobić zdjęcie, wrzucić na swoim profilu i telefonicznie bądź na zasadzie wideokonferencji dowiedzieć się, że plasterek wystarczy nakleić, niekoniecznie trzeba do szpitala jechać. Swoją drogą jest to autentyczna sytuacja Narzeczona miała do czynienia z takim pacjentem.
Generalnie będzie to wszystko pod dzieciaki, co zmienia nieco postać rzeczy, bo tutaj warto wychodzić poza utarte ścieżki w tej branży no i - nie ukrywam - przez to zaistnieć na tym „rynku” znacznie szybciej niż zakładaliśmy decydując się na to przedsięwzięcie i je kalkulując.
No cóż - póki co nakreśliliście mi już jakiś obraz, za co jestem niezmiernie wdzięczny! Biorę się więc powoli do roboty i pewnie pozwolę sobie jeszcze Was pomęczyć. Póki co jeszcze raz ogromne dzięki!

RODO jest Twoim najgorszym zmartwieniem. Serio z własnych doświadczeń wiem, że regulamin uwzględniający dosłownie "każdą możliwość" jest w chuj przydatny. Do tego osoby trzecie, instytucje, które mogą operować danymi ... Postawiłbym jednak na "thin client" to przynajmniej nie będzie przechowywalo teoretycznie żadnych danych (+). Scentralizowany serwer ESXI na potrzeby pracowników (lekarzy) + kopia bazy danych w czasie rzeczywistym ... gdzieś po drugiej stronie miasta

Ten post był edytowany przez j3zz dnia: 27 Lipiec 2019 - 16:49

#12 Użytkownik jest niedostępny   blacout 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 20:23

a nie lepiej poszukać gotowych rozwiązań? lub firmy, która się tym zajmuje. Chwila googlowania i kilka znalazłem, po co chcesz wszystko od podstaw sam robić :hmm:

#13 Użytkownik jest niedostępny   DrLecter 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 21:42

Jest kilka powodów - główny to taki, że ich oferty są dość sztywne, ja chcę to mocno rozwijać. Poza tym - jest kilka dość istotnych rzeczy, które by pewnie dostosowali, tym samym poniekąd przywłaszczając sobie moje planowane rozwiązania. Te wolę zostawić dla siebie. Standardowe rozwiązania niewiele mi dadzą - musieliśmy zainwestować kwotę wyrażaną siedmiocyfrowo, której oczywiście nie mieliśmy. W między czasie koszty budowy i wyposażenia tak wzrosły, że okres w którym nam się to zwróci wydłużył się niemal trzykrotnie. Zakładając jak pierwotnie trzy lata na uzyskanie ok 80% nazwijmy to obłożenia - jestem jak by to powiedzieć - w czarnej dziurze. Warsztat będzie bardzo solidny, ale teraz ważniejszy niż sam produkt jest marketing. Mając nad sobą czarne chmury bankructwa, muszę maksymalnie skrócić te zakładane 3 lata. Dlatego nie mogę pozwolić sobie na to co mogą mieć wszyscy, muszę dać coś użytecznego i wygodnego, z czego ludzie będą zadowoleni. Ostatnie pół roku główkuję głównie nad tym. Własny elektroniczny system obsługi jest jednym z elementów, które dadzą ludziom coś, czego nie mają gdzieś indziej.
Co do firmy - miałem kontakt z jedną, ale mnie nie stać - stąd też konieczność samodzielnego tworzenia nazwijmy to metodą chałupniczą.

#14 Użytkownik jest niedostępny   Qwinto 

• Superuser
  • PipPipPipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 22:10

Zobacz postDrLecter, o 26 Lipiec 2019 - 22:42, napisał(a):

[..] Ostatnie pół roku główkuję głównie nad tym. Własny elektroniczny system obsługi jest jednym z elementów, które dadzą ludziom coś, czego nie mają gdzieś indziej.
Co do firmy - miałem kontakt z jedną, ale mnie nie stać - stąd też konieczność samodzielnego tworzenia nazwijmy to metodą chałupniczą.

Ale znasz się na programowaniu ? Czy tak samo jak na serwerach? Masz jakieś doświadczenie w szeroko pojętej informatyce? Nie chce Cię tu zniechęcać, ale widzę że próbujesz iść z motyką na Księżyc...

#15 Użytkownik jest niedostępny   blacout 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 22:34

ale teraz ważniejszy niż sam produkt jest marketing.
w tej branży bardzo ważny jest marketing szeptany. Dla mnie wystarczyłaby dobrze ogarnięta strona www przychodni. Reszta zależy od profesjonalizmu lekarzy, bo do konowała nikt nie będzie chciał chodzić. To będzie przychodnia POZ + jakiś specjalista?

#16 Użytkownik jest niedostępny   DrLecter 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 22:58

Nie znam się, natomiast dość dobrze przygotowałem się do inwestycji dokładnie analizując potrzeby i możliwości tego „rynku” i na bieżąco to śledzę. Oczywiście w zakresie softu będę potrzebował „rąk do pracy” - wiem co zrobić, niestety nie wiem jak. W tym kraju każdy kto startuje z czymś swoim w pewnym sensie porywa się z motyką na księżyc, ale to mnie zupełnie nie zniechęca. Bardzo ważne jest na tym etapie, aby mieć pogląd na maksymalnie negatywne i trudne aspekty, więc za zniechęcanie będę bardzo wdzięczny. Jeżeli macie dla mnie jakiekolwiek złe wiadomości, to są one dla mnie równie ważne jak porady i sugestie.

#17 Użytkownik jest niedostępny   DrLecter 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 26 Lipiec 2019 - 23:40

Marketing szeptany - warsztat będzie bardzo solidny, o to się nie boję. Tylko zanim warsztat się wypełni, żeby nie wiem jak dobry był, potrzeba czasu. Zrobiłem już wiele niekonwencjonalnych rzeczy, żeby to przyspieszyć np. w kilu przedszkolach i żłobkach w lepszych pakietach będą niektóre usługi gratis, niektóre ze zniżką. Jest również wiele przypadków z którymi nie powinno się chodzić do lekarza. Dzieci mają to do siebie, że rodzice wpadają w histerię przy byle pierdole. Jeżeli ktoś się np. oparzy, porada „zdalna” typu - natychmiast włóż pod zimną bieżącą wodę, w tym czasie idź do apteki po hydrożel i dopiero przyjedź - będzie mieć ogromne efekty dla samych pacjentów, a wielu z nich nie będzie musiało w ogóle się fatygować. To bardzo podstawowe przykłady, ale wiele przypadków nie wymaga bezpośredniego kontaktu, które np w przypadku oparzeń będą zdecydowanie skuteczniejsze jeżeli zadziała się natychmiast.
Strona i „spam” w internecie na określonym terenie już są szczegółowo zaplanowane.

#18 Użytkownik jest niedostępny   DrLecter 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 27 Lipiec 2019 - 00:55

Co do miejsca serwera - jest przygotowane - położone trasy kablowe z serwerowni, która jest w pomieszczeniu tylko na ten cel. Klimatyzacja jest w całym budynku... części wykończonej - drugie tyle powierzchni na gorze poczeka na lepsze czasy. Serwerownią wymaga niższych temperatur niż 21-25 stopni? Taką utrzymam w budynku. Na serwerownie mam 2x2m wycięte w środku budynku bez okien. Trasy kablowe mam na zdecydowanie więcej niż dwie skrętki po całym budynku do każdego pomieszczenia.
Generalnie budynek przygotowany pod elektronikę, z tym nie będzie problemu.
UPS + agregat - wymaga tego sprzęt medyczny. Serwer więc będzie dobrze zabezpieczony pod tym względem.
Z tego co napisaliście jeszcze nie wszystko mi wuj Google wyjaśnił, pewnie mi do niedzieli zejdzie, żeby to dokładnie rozszyfrować i zrozumieć. :)

#19 Użytkownik jest niedostępny   1minuser 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 27 Lipiec 2019 - 09:45

Życzę Ci jak najlepiej, ale pamietaj, że dane pacjentów to dane wrażliwe, i błędy w konfiguracji mogą Cię kosztować sporo więcej niż drogie oferty firm IT.
Stworzeniem takiego systemu zajmuje się zwykle zespół deweloperów, chyba, że nie zależy Ci na czasie.
Może zrób tak: stronę postaw na zewnętrznym hostingu, a sieć dla lekarzy, w placówce, odseparowanej od internetu? Wordpress i wtyczki sporo ułatwiają, ale nie tylko Tobie, ale i potencjalnym szkodnikom.
Znajdź chociaż porządnego admina z krwi i kości, żeby uprawnienia skonfigurował poprawnie...
I pamiętaj, że RAID to nie backup.

#20 Użytkownik jest niedostępny   Postrach 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Lipiec 2019 - 09:46

Jak by miało być po kosztach to szukał bym studenta który przerobił by jakiś silnik sklepu internetowego magneto / presta , pod twoje potrzeby bo pisanie od zera tanie nie będzie. Na wordpresie też da radę, ale silniki do obsługi sklepu często w podstawie będą lepiej zabezpieczone.

21*C w serwerowni jest spoko, ale żeby postawić taki system w HA to będziesz potrzebował kogoś ogarniętego, do tego cała administracja tym jak Qwinto pisał też wymaga wiedzy i czasu. Nie sądzę też, że ktoś za free sprzeda całe rozwiązanie infrastruktury jak to powinno wyglądać.

Też przy tak małej skali postawił bym na thin clienty i całość po stronie serwera.

Tak abstrahując forum laba nie ma ssl-a ciekawe.

Ten post był edytowany przez Postrach dnia: 27 Lipiec 2019 - 09:53

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2