Skocz do zawartości
Adasiu

Procesory bez gluta - są, będą?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem jak rozumiem szczęśliwym jeszcze posiadaczem i7-870 który nie ma gluta a luta pod IHS. Od tamtej pory, czyli to już ponad 6 lat chyba nie wymieniałem procka, teraz chciałem to zrobić i ku mojemu zdziwieniu wszędzie jest ten glut.

Stąd moje pytanie czy są lub mają być znowu procesory z lutem czy to już tak na zawsze zostanie i jestem skazany na kupno nowego procesora bez niestety luta pod ihs?

Czy AMD ma taki sam mankament? bo amdkami to się nie interesuję jeszcze dłużej od sławetnego amd k6 :P

 

Jeśli ktoś chciałby stwierdzić, że glut jest ok to proszę, nie róbcie tego, bo obejrzałem naprawdę multum filmików ze skalpu i wszędzie wszyscy zgodnie twierdzą, że glut to zło. Wręcz nawet twierdzą, że pasta-glut która jest dawana przynajmniej na procki Intela jest z generacji na generację coraz gorszej jakości i wytrzymuje coraz krócej także tego...

 

Po mojemu to taka metoda na postarzanie materiału. Ktoś niezaznajomiony z tematem na pewno nie będzie robił skalpów, wymieni pastę na procku i tyle w temacie, tempy będą dalej wysokie to stwierdzi, że tak musi być i czas na wymianę procka = profit tyle że dla firmy, nie dla klienta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo śledzisz temat. Kawa mainstream oparta na krzemie 8core ma lut. Nie jakiś rewelacyjny, ale ma.

 

To co producent daje między ihs a krzem ma wystarczać do poprawnego schłodzenia na wartościach fabrycznych. Producentowi CPU nie opłaca się dostosowywać warstwę przewodzącą ciepło do malutkiej garstki osób które podkręcają - bo wszystkie procesory na tym samym projekcie (zarówno odblokowane jak i nie) schodzą z tej samej taśmy montażowej.

A obecne procki na stock są stabilne do 100 stopni włącznie, a następnie throttlują. Także... who cares? ;)

 

 

Problem z glutem jest wtedy, gdy procesor na stock się przegrzewa - jak to nówka to pół biedy, bo można posłać na gwarę. Jak stary egzemplarz, to trzeba skalpować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem jak rozumiem szczęśliwym jeszcze posiadaczem i7-870 który nie ma gluta a luta pod IHS. Od tamtej pory, czyli to już ponad 6 lat chyba nie wymieniałem procka, teraz chciałem to zrobić i ku mojemu zdziwieniu wszędzie jest ten glut.

Stąd moje pytanie czy są lub mają być znowu procesory z lutem czy to już tak na zawsze zostanie i jestem skazany na kupno nowego procesora bez niestety luta pod ihs?

Czy AMD ma taki sam mankament? bo amdkami to się nie interesuję jeszcze dłużej od sławetnego amd k6 :P

 

Jeśli ktoś chciałby stwierdzić, że glut jest ok to proszę, nie róbcie tego, bo obejrzałem naprawdę multum filmików ze skalpu i wszędzie wszyscy zgodnie twierdzą, że glut to zło. Wręcz nawet twierdzą, że pasta-glut która jest dawana przynajmniej na procki Intela jest z generacji na generację coraz gorszej jakości i wytrzymuje coraz krócej także tego...

 

Po mojemu to taka metoda na postarzanie materiału. Ktoś niezaznajomiony z tematem na pewno nie będzie robił skalpów, wymieni pastę na procku i tyle w temacie, tempy będą dalej wysokie to stwierdzi, że tak musi być i czas na wymianę procka = profit tyle że dla firmy, nie dla klienta.

 

AMD akurat gluta nie mają, a ich najnowsze procesory są bardzo udane, więc warto się nimi zainteresować. W najnowszej (9) geneneracji Intela niektóre modele mają gluta a inne nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja i5 4690k, żyje, ma się dobrze. Z takimi pytaniami to do wrozbity Macieja, czy jakuego innego Magika, lub napisz do Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz procesor mający gluta, to możesz zapłacić te 50-100zł za jego skalpowanie. Nawet gość z tego forum się tym zajmuje i ma aukcje na allegro.

https://allegro.pl/oferta/delid-skalpowanie-cpu-intel-7085190941

Oprócz tego masz masę serwisów, którzy oskalpują ci procesor, zmyją gluta i nałożą ciekły metal.

Edytowane przez sc0rpow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto by pomyślał, że ludzie zarabiający na usuwaniu "gluta" będą go demonizować... Oj, ciemny ludzie polski...

 

Tłumaczenie tej kwestii w twoim przypadku sensu chyba nie ma, więc ograniczmy się do stwierdzenia, że od kawy lutowanie IHSa jest standardem, a AMD od zawsze lutuje - stosowanie pasty na procesorach AMD powodowałoby chyba ich wybuchanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glut jak glut w moim i7 4790k daję radę pociągnąć 4.6Ghz przy 1.2V i 4.7 przy 1.25V.

 

Żeby mocniej voltować i bardziej go pogonić to już trzeba by skalpa robić.

 

Więc ja nie zdecydowałem się na skalpa bo i tak nie zamierzam na co dzień bardziej voltować cpu, chociaż kiedyś jak będę rozbebeszał kompa to może z ciekawości zrobię i zobaczę czy da radę wtedy polecieć na 4.9Ghz :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo śledzisz temat. Kawa mainstream oparta na krzemie 8core ma lut. Nie jakiś rewelacyjny, ale ma.

 

To co producent daje między ihs a krzem ma wystarczać do poprawnego schłodzenia na wartościach fabrycznych. Producentowi CPU nie opłaca się dostosowywać warstwę przewodzącą ciepło do malutkiej garstki osób które podkręcają - bo wszystkie procesory na tym samym projekcie (zarówno odblokowane jak i nie) schodzą z tej samej taśmy montażowej.

A obecne procki na stock są stabilne do 100 stopni włącznie, a następnie throttlują. Także... who cares? ;)

 

 

Problem z glutem jest wtedy, gdy procesor na stock się przegrzewa - jak to nówka to pół biedy, bo można posłać na gwarę. Jak stary egzemplarz, to trzeba skalpować.

 

No i właśnie w tym problem, nie chcę zmieniać co roku procka ani też bez potrzeby go skalpować. To nie tylko kwestia robienia OC ale po prostu te pasty pod IHS prędzej czy później wyschną a lut nie i z tego co się wczytuję w internetach to z tymi glutami z roku na rok jest coraz gorzej i coraz krócej trzymają e.g. coraz częściej trzeba robić skalpa.

 

Co by nie było wolę mieć lut i tyle, jeśli ktoś uważa że pasta jest ok to jego wolna wola.

 

Jest jakaś lista które najnowsze procki mają gluta a które nie? Pytam o tą 9 generację Intela. I czy wszystkie AMD mają lut czy może zdarzają się jakieś wyjątki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ryzeny z wyjątkiem APU 2xxxG oraz 2xxGE mają lut. Ponoć nowe APU 3xxxG mają lut.

Intele 1151 oparte na krzemie 8 rdzeniowym mają lut. Znaczy to też, że kupując procesor o mniejszej ilości rdzeni możesz trafić na przycięte 8core. Intel miał problem z wyrobieniem produkcji, przez co takie sytuacje się mogą zdarzyć.

 

Uznawanie kwestii glut/lut jako fundament do dalszego wyboru cpu jest trochę jak zawężanie wyboru samochodu tylko do tych z rozrządem na łańcuchu. Wiadomo że lepsze, ale czy to nie jest trochę przesada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosowanie pasty na procesorach AMD powodowałoby chyba ich wybuchanie.

5...4...3...2...1..

 

delid1_big.jpg

 

 

szczerbaty.gif

 

 

Uznawanie kwestii glut/lut jako fundament do dalszego wyboru cpu jest trochę jak zawężanie wyboru samochodu tylko do tych z rozrządem na łańcuchu. Wiadomo że lepsze, ale czy to nie jest trochę przesada?

 

Wyjątkowo nietrafne porównanie bigsmile.gif Miesiąc temu musiałem rozpoławiać silnik w Hondzie ( 2.2 ICDTI ) bo łańcuch się zluzował. Też było.... Paaaanie - Hunda na łańcuchu to na złom z nim pojedzie już. Ludzie jak mają piniondze wydawać na paski, to niech se kupujo rosrząt na poski.

A tak serio, to oczywiście masz rację. Ja dodam od siebie może tylko tyle, że 9900k nie kupiłem właśnie dlatego, że ma lut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawa mainstream oparta na krzemie 8core ma lut.

Jest jakaś lista które najnowsze procki mają gluta a które nie? Pytam o tą 9 generację Intela.

9900K,9700K i 9600K na pewno mają lut.

Z kolei w procesorach z zablokowanym mnożnikiem i z F(brak iGPU,normalnie w rdzeniu jest,tylko że wyłączony) już nie jest tak oczywiste.Zależy to od rewizji procesora.Jedna rewizja ma lut,a druga glut(TIM)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, może to taka moja fanaberia ale jednak wolę nie myśleć za jakiś czas "a czy może nie trzeba tu robić skalpa bo coś się grzeje".

Jakoś z tym lutem będę zwyczajnie spokojniejszy, a to dlatego, że luta sprawdziłem empirycznie, mam go (i7-870) już 7 czy 8 lat, kupiłem go niedługo po premierze i od tamtej pory nie ma z nim problemu, niedługo go jeszcze podkręcę i podejrzewam że też będzie ok. Czy to samo mógłbym powiedzieć o procku z glutem? Może tak, może nie, nie wiadomo.

Edytowane przez Adasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pasta (glut) traci własciwosci z czasem - za czasów swojej swietnosci (czyli 1-2 moze nawet 3 letnie 4770/90k dalo rade testowac normalnie)

aktualnie po 6 latach - temp w testach są o wiele wyższe i skalp to praktycznie MUS) mimo ze oprogramowanie mam to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem jeszcze i7 6700k, to przez pierwszy rok bez problemu po OC przechodził wszystkie testy OCCT, Prime 95 i inne. Temperatura nie skoczyła wyżej jak 75 i to przy Fortisie 3 :) Po roku czasu zaczynało być coraz gorzej. W tych samych renchmarkach temperatura regularnie praktycznie z miesiąca na miesiąc zaczęła rosnąć 75`>78`>80`>82`>83`>85`C, pomimo zmiany pasty pod chłodzeniem. Procesor przestał przechodzić poprawnie testy po około dwóch latach od zakupu. Dokładnie widać było jak pasta na rdzeniu traci właściwości. Po zrobieniu skalpa i nałożeniu ciekłego metalu problem zniknął. Jak kupiłem 8700k poszedł na skalp od razu po wyjęciu z pudełka.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 7700k w 4 sztukach temp spadly tylko 8-12 stopni, w 6700k w jednym 15 w drugim 18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...