Skocz do zawartości
Lucky22

Zmiana płyty głównej w komputerze

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie brzmi: Czy jak zmieniam w komputerze tylko płytę główną, to czy nowa musi mieć taki sam chipset i socket jak stara? I czy jeszcze coś powinna mieć takiego samego? Wiem tylko, że jeszcze obsługę pamięci RAM musi mieć o tych samych parametrach.

Moja stara płyta główna to MSI H81M-P33, niestety przestała działać. Nowa identyczna kosztuje ponad 300 zł, a z tego co widzę są do kupienia płyty o lepszych parametrach, a za niższą cenę (np. obsługują 32GB RAM, a nie 16GB, i DDR4, a nie DDR3) jednak mają inny chipset i socket. W mojej starej płycie socket to 1150. Czy jak kupię z socketem 1155 to będę mógł włożyć tam swój procesor I5-4460? i jak sprawa wygląda z chipsetem? Czy są jakieś lepsze lub podobne alternatywy o parametrach, które będą pasowały do mojego sprzętu do 300\400 zł?

 

Jest jeszcze opcja, że kupię tańszą płytę o innym chipsecie, sockecie i z obsługą DDR4 oraz zmienię procesor i RAM. Pewnie trochę więcej będę musiał zapłacić, ale może się opłaca... I nie wiem jak z tym chipsetem... Co o tym sądzicie?

Edytowane przez Lucky22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz nabyc plyte z chipsetem H81, B85 lub Z87 na socket 1150. Inne plyty nie wchodza w gre

 

Mozesz tez sprzedac procka, RAM i kupic cos na nowej podstawce z obsluga DDR4 czyli socket 1151 i chipsety od H110 przez B150, H170 B250, Z270, H310, B360, H370, Z370 no i Z390

 

A najprosciej bedzie przejsc na AM4 od AMD i kupic sensowna plyte na B450 za jakies 400 zl do tego za 350 zl 16GB RAM i jakiesgos ryzena 2600 za 500 zl na start. W przyszlosci zmienisz na ryzena 3600

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz nabyc plyte z chipsetem H81, B85 lub Z87 na socket 1150. Inne plyty nie wchodza w gre

 

Mozesz tez sprzedac procka, RAM i kupic cos na nowej podstawce z obsluga DDR4 czyli socket 1151 i chipsety od H110 przez B150, H170 B250, Z270, H310, B360, H370, Z370 no i Z390

 

A najprosciej bedzie przejsc na AM4 od AMD i kupic sensowna plyte na B450 za jakies 400 zl do tego za 350 zl 16GB RAM i jakiesgos ryzena 2600 za 500 zl na start. W przyszlosci zmienisz na ryzena 3600

 

 

W serwisie mi powiedziano, że chipset musi być taki sam, ale chciałem się upewnić. Czyli jakbym kupił płytę z chpisetem B85 lub Z87 to nie powinno być problemów? A socket musi być identyczny? Mam procesor I5, a w opisach płyt głównych z socketami 1155 jest napisane, że też obsługują procesory I5.

Jednak gdybym miał kupować procesor i RAM nowy to za duży wydatek na razie, a ze sprzedaży starych nie odzyskałbym pewnie nawet połowy. Chyba kupię samą płytę główną. Pytanie tylko jaką... Czy opłaca się za ponad 300zł tą samą co miałem czy może jest coś innego do wyboru? może z chipsetem B85 lub Z87?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/asus-b85m-g-sata3-usb3-ddr3-fv-sklep-s1150-5538097924

Taka będzie w porządku? Wydaje mi się, że jest opłacalna. Tylko nie jestem pewien czy nie ma zintegrowanej karty graficznej.

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-acer-b85d01-6ks3h-8272729357

A ta jest duża tańsza, a wydaje mi się też całkiem dobra. W czym jest gorsza od powyższej?

Jakieś inne propozycje?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W serwisie mi powiedziano, że chipset musi być taki sam

Zmień serwis.

 

Tylko nie jestem pewien czy nie ma zintegrowanej karty graficznej.

To procesor ma zintegrowaną grafikę, nie płyta. Płyta tylko ma gniazdka wyjściowe dla owej integry.

 

Ww. della sobie daruj - no chyba, że chcesz się bawić w usuwanie backplate, które blokuje otwory montażowe dla chłodzenia.

 

 

Czy brać coś droższego/lepszego - to zależy, czy akcja ma mieć charakter modernizacji, czy tylko przywrócić sprawność PC.

Jeżeli chcesz tylko by działał, to najlepszą opcją jest pójście po kosztach -> KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy brać coś droższego/lepszego - to zależy, czy akcja ma mieć charakter modernizacji, czy tylko przywrócić sprawność PC.

Jeżeli chcesz tylko by działał, to najlepszą opcją jest pójście po kosztach -> KLIK

Chcę jedynie przywrócić sprawność komputera, ale jeśli już mam kupować nową płytę główną to nie gorszą od poprzedniej. Początkowo chciałem kupić po prostu identyczny model, ale zastanawiam się czy nie ma czegoś lepszego w podobnej lub niższej cenie. Więc szukam czegoś do tych 250, maks 300 zł.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod 4460 to obojętnie co kupisz, byle taniej bo szkoda inwestować w coś, co przestało być rozwojowe lata temu. No chyba że chcesz zmienić procka na jakiegoś i7 + OC (nadal kasa w błoto moim zdaniem). Więc jeśli tylko reanimacja, to bierz coś taniego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod 4460 to obojętnie co kupisz, byle taniej bo szkoda inwestować w coś, co przestało być rozwojowe lata temu. No chyba że chcesz zmienić procka na jakiegoś i7 + OC (nadal kasa w błoto moim zdaniem). Więc jeśli tylko reanimacja, to bierz coś taniego.

 

Czyli ta płyta za 90zł się nada? https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-ms-7848-i3-i5-i7-ddr3-sata3-s-1150-6122904776 Nie będzie z nią problemów? Nie padnie po roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Masz 14 dni na zwrot jakby nie poszło, ale powinno iść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby po roku padła taka za 90zł, niż taka pseudonowa za 250zł :E

 

(...) to nie gorszą od poprzedniej.

Czy za tym się kryje coś konkretnego? Czy ogólne i mało kiedy znaczące kiedykolwiek "wolę lepsze niż gorsze"...

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy za tym się kryje coś konkretnego? Czy ogólne i mało kiedy znaczące kiedykolwiek "wolę lepsze niż gorsze"...

 

Pogarszanie komputera nie miałoby sensu. Jeśli mam coś zmieniać to albo na takie samo, albo zrobić upgrade. No chyba, że rzeczywiście nie ma różnicy miedzy płytą za 90 zł, a płytą za 250 zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice pewnie są, ale czy z punktu widzenia Twoich potrzeb się jakoś różnią?

 

Bo jeżeli używasz tylko dwa sloty na ram, i nie planujesz modernizacji, to bez sensu dopłacać do czterech.

Jeżeli używasz nie więcej niż 4 portów SATA, to bez sensu dopłacać do 6 czy 8.

Z gniazdami PCIe i USB analogicznie.

 

Jedyna dziwaczność tej płyty to gniazda USB3 "A" prosto na płycie głównej, zamiast z tyłu, albo w wyprowadzeniu do front panela (do rozwiązania dodatkową kabelkologią, no ale to kosztuje).

 

To na tyle stara platforma, że tutaj z "przyszłościowych" wyborów nic nie wynika. Najlepiej iść po kosztach, a za jakiś czas przenieść się na nową platformę.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna dziwaczność tej płyty to gniazda USB3 "A" prosto na płycie głównej, zamiast z tyłu, albo w wyprowadzeniu do front panela (do rozwiązania dodatkową kabelkologią, no ale to kosztuje).

 

 

Z tego co widzę to cztery wejścia USB są z tyłu, dwa na płycie, a z przodu nie ma żadnego? Ile kosztowałaby ta "kabelkologia" w serwisie, żeby te dwa wejścia były z przodu?

Edytowane przez Lucky22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwa wyprowadzenia usb2 na front - a więc w sumie na 4 porty - oznaczone F_USB na dole płyty.

 

Jeżeli chcesz by te usb3 miały praktyczne zastosowanie, to możesz albo użyć kabelków przedłużających USB3, albo czegoś takiego, by potem mieć 3.0 we front panelu:

usb3-2x20pin.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciąż nie za bardzo rozumiem. Ile jest portów USB w tej płycie, które będą działać bez dodatkowych czynności i gdzie one się znajdują? I czy USB 2.0 czymś się różni od USB 3.0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tę płytę za 90zł (MS-7848). Wszystko działa. Mam jeszcze pytanie. Czy dla tej płyty głównej są do pobrania jakieś sterowniki, aktualizacja biosu lub coś w tym stylu? Jeśli tak to gdzie to znajdę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...