Skocz do zawartości
FuNnY

B450 Tomahawk MAX + Ryzen 3600, testy

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, wczoraj doszla do mnie plyta MSI B450 Tomahawk MAX oraz procesor Ryzen 5 3600.

Plyta dziala bezproblemowo z procesorem i komputer sie wlacza za kazdym razem. Zaktualizowalem bios to najnowszego ze strony MSI.

Jak na razie zrobilem male OC procesora - 3.8Ghz na 1.325V oraz ramu (Hyper X Fury /3200/) na 3600Mhz przy 1.25V

Jedyny problem, ktory znalazlem to, ze inne diagnostyczne programy odczytuja stan procesora zawsze na max (tj. 3.8Ghz) pomimo tego, ze uzycie procesora jest okolo 1%.

Dlatego sugeruje sie odczytami z programu Ryzen Master i mam nadzieje, ze sa one prawidlowe.

 

Mam troche wolnego czasu i mam pytanie do Was - chcecie moze, zebym cos przetestowal?

Chetnie wrzuce jakies testy cpu / gpu.

 

Wrzucam specyfikacje PC:

Ryzen 5 3600 (3.6@3.8Ghz) + AIO Cooler Master MasterLiquid Lite 120 + Pasta Arctic MX4-2019

Hyper X Fury 2x8GB (3200@3600Mhz)

MSI B450 Tomahawk MAX

Radeon 5700

Adata XPG SX6000 Pro

Corsair TX550M 550W 80 PLUS Gold

 

Ponizej dolaczam troche screenow.

 

 

Edytowane przez FuNnY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KOlego ten CPU ma stockowo ponad 4 GHz więc z tym OC coś nie halo.

Cieszymy się, że działa ;)

Chociaż na płycie w wersji MAX to musi ;)

Edytowane przez Pioy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stockowo ponad 4? Mi pokazywalo 3.6 Ghz po uruchomieniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stock 3.6, turbo do 4.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są w sklepach płyty od MSI B450 w wersji MAX?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak już się pojawiają. Szybko :E. MSI na pewno wiedziało o babolach na starych płytach jeszcze przed premierą ryzena 2, jak tak szybko naklepali te nowe płyty i wprowadzili do dystrybucji :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak już się pojawiają. Szybko :E. MSI na pewno wiedziało o babolach na starych płytach jeszcze przed premierą ryzena 2, jak tak szybko naklepali te nowe płyty i wprowadzili do dystrybucji :E

Dzięki za info!

Już widzę te płyty

+100 PLN :E względem modeli bez MAX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co najmniej w xkom, w xtreem już nawet wyprzedane :D

W Proshop jeszcze są

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up

Bo proshop to konkretny sklep więc mają towar :E, to samo w niemieckich sklepach też dostaniesz.

Lub oddziały niemieckich sklepów w polsce. Np. alternate https://www.alternate.pl/MSI/B450-TOMAHAWK-MAX-P%C5%82yta-g%C5%82%C3%B3wna/html/product/1563621?event=search

 

 

Dzięki za info!

Już widzę te płyty

+100 PLN :E względem modeli bez MAX

 

Cena praktycznie ta sama MAX kosztuję 499pln w proshop, a zwykłego B450 TOMAHAWK praktycznie wywiało ze sklepów, a jak jeszcze gdzieś jest to też za ~500pln.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena praktycznie ta sama MAX kosztuję 499pln, a zwykłego B450 TOMAHAWK praktycznie wywiało ze sklepów, a jak jeszcze gdzieś jest to też za ~500pln.

Na ten moment

Szybciej można było wyrwać takiego tomahawk(bez MAX oczywiście) za 400 zł i mniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na premierę ryzena tak było, ale ludzie pomimo problemów z tymi płytami rzucili się na nie i ceny poszły w górę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ryzen 5 3600 (3.6@3.8Ghz) + AIO Cooler Master MasterLiquid Lite 120 + Pasta Arctic MX4-2019

H

 

 

Czym się kierowałeś wybierając 120tkę do 3600? To już chyba BOX ma większy sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oc na 3.8ghz to nie potrzebne. U mnie bez OC proc w grach trzyma 4.2ghz. Podczas konwersji wideo od 4050-4125mhz.

 

Zostaw na stocku ewentualnie 4.2ghz na sztywno. W biosie na auto. Ja tak mam i jest te 4.2ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są w sklepach płyty od MSI B450 w wersji MAX?

 

Nie wiem jak z dostepnoscia w PL, obecnie mieszkam w UK.

 

Czym się kierowałeś wybierając 120tkę do 3600? To już chyba BOX ma większy sens.

 

Zalapalem sie na fajna promocje i te chlodzenie wyszlo mi duzo taniej niz jakis sensowny cooler.

 

 

To oc na 3.8ghz to nie potrzebne. U mnie bez OC proc w grach trzyma 4.2ghz. Podczas konwersji wideo od 4050-4125mhz.Zostaw na stocku ewentualnie 4.2ghz na sztywno. W biosie na auto. Ja tak mam i jest te 4.2ghz.

 

Zaszalalem z tym OC :E Wybaczcie, ale ostatnio PC mialem 4 lata temu na s775 :E. Pobawilem sie troche i poszedl na 4.2Ghz przy 1.37V - Nie za duze napiecie jak na ryzena? Chociaz jak mam na auto to mi skacze na ponad 1.4V.

 

 

ryz2.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde nie drogi ten MAX. Trzeba wziąć poprawkę że to cena premierowa, więc za 3-4 miesiące okolice 450 będą osiągalne na co dzień, a na Black Friday pewnie będzie ~400 zł.

Odnoszę się do ceny 500 zł.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 3-4 miesiace bedziesz mial biosy do wszystkich msi znajac zycie ,pisalem juz to wczesniej dodatkowy sokok na kasę płyty max miedzy b550 x570

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem przeglądu wszystkich płyt, ale Tomahawk, Gaming Plus poza kością biosu, i nową "kolorystyką" radiatorów na VRM, dopiskiem MAX, niczym się nie różnią, a tu i tam jest ten sam bios, tzn z małymi wyjątkami jak brak wsparcia dla starszych procesorów itp, Akurat ładne GUI nie jest tego warte, by dopłacać 100zł+, ba zresztą jak widzę cen ę Tomahawka normalnego ponad 500zł, w takim owocowym :lol2: masakra, dobrze, że kupiłem swoją za 429zł, wszystko działa to co potrzebuje, do tego boostuje mi do 4.2ghz, gdzie nie każdemu to się zdarza.

 

Tylko jak autor mieszka w GB, to tak jak widziałem na reddit, to chodzi po 97funtów, to chyba w stosunku do zarobków nie tak źle, nie znam cen. :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym max(maxymalny wycisk z klienta) też jest lajtowy bios?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest normalny bios, bo ma większa kostkę, po to jest ta wersja MAX, by był piękny bios.

 

na przykład, screen z biosu:P z Reddita, bo tam już mają te nowy płyty.

MzVvb28.png

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde nie drogi ten MAX. Trzeba wziąć poprawkę że to cena premierowa, więc za 3-4 miesiące okolice 450 będą osiągalne na co dzień, a na Black Friday pewnie będzie ~400 zł.

Odnoszę się do ceny 500 zł.

Premierowa cena ? Ta płyta miała premierę dawno temu. Zamiast wydać jej nową rewizję ze zmienionym biosem strzygą kolejne owieczki. Właśnie takich klientów potrzebują marketingowcy. Normalnie syndrom sztokholmski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zadziwia, dlaczego cena Tomawawka podskoczyła przez niespełna 2 miesiące (kiedy kupowałem ją za 357 zł w ramach promocji) aż do 425 zł (najniższa cena jaką wskazuje ceneo w chili pisania tego postu). Nawet pomijając tę promocję, to ta karta chodziła normalnie za 400 zł lub nieco mniej. Czyli idzie w górę.

 

A tak nawiasem, mój Ryzem 7 2700 od tego czasu potaniał o około 40 zł (czyli 20 zł na miesiąc), ale uwaga kupiłem go razem z Tomahawkiem we wspomnianej promocji (za 841 zł). Z kolei pamięci, których używam (patrz: moja sygnatura) potaniały w tym czasie o 8 zł.

 

Z kompa jestem zadowolony, ale raz na kilka dni trapi mnie zawieszenie całego systemu, napiszę o tym problemie osobnego posta. Chodzi w skrócie o to, że zdarza się że gdy komputer jest w bezczynności, albo tuż po wybudzeniu go z uśpienia - jeden ruch myszką powoduje zawieszenie, gaśnie ekran i świeci się dioda... musze obczaić która, ale obstawiam VGA. Tak więc nie wiem póki co, czy to problem procesora (wątpię), płyty (możliwe) pamięci (możliwe) czy karty graficznej (bardzo możliwe), która chyba miała przeszłość koparkową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...