Skocz do zawartości
galakty

2600 + B450 Tomahawk (PBO)

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad OC procesora, skoro można mieć więcej wydajności to czemu nie. Zainteresowałem się tematem PBO, ale jak zobaczyłem że w IDLE płyty potrafią dawać 1.4-1.5V to się lekko wystraszyłem. Takie napięcia nie będą szkodliwe? Jest sens się w to bawić? Póki co próbowałem ręcznego OC na poziomie 3900 na napięciu 1.225 (albo 1.25, nie pamiętam) i komputer chodził OK, ale stwierdziłem że po co ma cały czas chodzić na takim napięciu, skoro jak nic nie robię to ładnie schodzi na 1500 i 0.77V?

 

Co będzie lepsze:

 

1. Taktowanie auto + podniesienie max taktowania do 3900-4000 i stałe napięcie

2. Stałe taktowanie i stałe napięcie

3. Zabawa z PBO, taktowanie automatyczne i napięcie również automatyczne (czyli wysokie)

 

Co zapewni najlepszą wydajność, a co będzie lepsze do pracy 24/7? Nie gram non stop, więc trochę bez sensu go trzymać na wysokich ustawieniach w ciągu dnia, lecz do gier chciałbym "wincyj fpsów" z racji monitora 144 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem z tym, że płyta B450 A Pro.

 

Zastanawiam się czy można po OC procka włączyć CnQ? Głupio by dostawał ~1.38 na pulpicie czy pc labie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie będzie spadać, ale napięcie nie bo PBO daje pokaźne sumy, a spada dopiero przy obciążeniu, co jest moim zdaniem głupie bo powinno być na odwrót. Widziałem testy na YT to na pulpicie płyta daje 1.4-1.5V, a jak włączysz render to spadnie do 1.35V powiedzmy. LLC i offset pomagają nieco, ale nadal dla mnie to wysoko. To już chyba lepiej ustawić 3.9 GHz i 1.225V i niech tak chodzi 24/7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle nie myślę o PBO, ale nie wiem czy wybrać override czy offset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dylemat. Bo mam ryzena 2600 do tego MSI B350 tomahawk. I moja sztuka robi 3.9GHz na napięciu 1.15V Temperatura pod OCCT to 55 stopni, a w grach 46 stopni. Przy 4.0GHz napięciu 1.25V OCCT 60 stopni a grach 54. Chłodzenie SilentiumPC Navis RGB 240. I tak myślę czy jest sens go katować na 4.1GHz bo wtedy muszę dać napięcie 1.32V a wtedy mam już temperatury w OCCT 70 stopni a podczas grania to dochodzi do 60 stopni. Czy po prostu gra jest warta świeczki :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dylemat. Bo mam ryzena 2600 do tego MSI B350 tomahawk. I moja sztuka robi 3.9GHz na napięciu 1.15V Temperatura pod OCCT to 55 stopni, a w grach 46 stopni. Przy 4.0GHz napięciu 1.25V OCCT 60 stopni a grach 54. Chłodzenie SilentiumPC Navis RGB 240. I tak myślę czy jest sens go katować na 4.1GHz bo wtedy muszę dać napięcie 1.32V a wtedy mam już temperatury w OCCT 70 stopni a podczas grania to dochodzi do 60 stopni. Czy po prostu gra jest warta świeczki :hmm:

Procesorowi nic sie nie stanie nawet na stalym 1.4V

To juz od Ciebie zalezy czy preferujesz nizsze temperatury czy tez pare % wiecej wydajnosci. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sprawa z PBO rozwiązana. Na tym procku i na tej płycie nie działa, pracuje cały czas jak na stocku, a bałem się że mi spali napięciem 1.5V :D

 

Serio 1.4V jest bezpieczne do pracy 24/7? Mi na razie wystarczy żeby procek boostował na 3900 w grach, bo pomimo niskich temperatur utrzymuje 3725-3750 w mocniejszych gierkach. Pobawię się i zobaczę jak się skaluje wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sprawa z PBO rozwiązana. Na tym procku i na tej płycie nie działa, pracuje cały czas jak na stocku, a bałem się że mi spali napięciem 1.5V :D

 

Serio 1.4V jest bezpieczne do pracy 24/7? Mi na razie wystarczy żeby procek boostował na 3900 w grach, bo pomimo niskich temperatur utrzymuje 3725-3750 w mocniejszych gierkach. Pobawię się i zobaczę jak się skaluje wyżej.

 

U mnie procesor ~50 stopni w grach, a boostuje tylko do ~3575MHz. Czemu tak słabo to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To u mnie przy 70 stopniach ma 3725 MHz minimalnie. 50 to w IDLE mam, chłodzenie słabe (Spartan) i upał w pokoju rzędu 30 stopni, jak jest chłodniej to 45 idle. Nie wiem czemu u Ciebie tak słabo to wygląda.

 

Wróciłem do ustawień auto, małe zyski z OC na tym procku a tempy leciały już ponad 80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na fortisie 3 przy 3.9 Ghz 1.2 V temperatura w grach to max 57,

obroty skręcone do minimum: 600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam 4.0 na około 1.27V. Chłodzenie też fortis 3 i w grach tak 60/63, ale prime do 72 dobije :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba sobie Fortisa sprawię, bo nie mogę patrzeć na te temperatury (mimo że są bezpieczne to czuję dyskomfort :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam 4.0 na około 1.27V. Chłodzenie też fortis 3 i w grach tak 60/63, ale prime do 72 dobije :E

 

No dobra ale w Prime95 raczej czesto nie grasz :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam 4.0 na około 1.27V. Chłodzenie też fortis 3 i w grach tak 60/63, ale prime do 72 dobije :E

 

Dość wysokie masz temperatury jak na 1.27v. Ja na 4.0Ghz i napięciu 1.25V w grach mam temperaturę nie przekraczającą 53 stopnie

Edytowane przez Choosen2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość wysokie masz temperatury jak na 1.27v. Ja na 4.0Ghz i napięciu 1.25V w grach mam temperaturę nie przekraczającą 53 stopnie

 

Jakie masz ustawienia LLC? U mnie na 4.0 GHz dopiero przy 1.27V i LLC3 Prime przechodził render, przy 1.25V freeze systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież kręcenie tych ryzenów to sztuka dla sztuki. Jeszcze w przypadku szybkiego monitora i karty powiedzmy pokroju RTX2070/5700XT byłbym w stanie rozgrzeszyć szukania każdego herca, ale tu ludzie katują te czipy siedząc na RX570 :E. 3900 w okolicach 1.2 V to dobry wynik i nie widzę żadnego sensu dalszego kombinowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam szybki monitor i niereferent 5700XT jest w planach :E

 

3900 przy 1.225V mnie zadowala jeśli chodzi o napięcia, ale zysk jest... no średni. Przy 4.0 GHz i jak dostał więcej papu to skok był zauważalny, ale na Spartanie temperatury już były nieakceptowalne. Ale masz rację, bez sensu go żyłować i grzać dla kilku fpsów, lepiej będzie go wymienić na 3600 lub X, gdy ceny spadną po nasyceniu rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość wysokie masz temperatury jak na 1.27v. Ja na 4.0Ghz i napięciu 1.25V w grach mam temperaturę nie przekraczającą 53 stopnie

 

Też mi się tak wydaje, ale może to być spowodowane temperaturą w pokoju i tym, że buda stoi we wnęce biurka czyli ma że dwa centymetry luzu z lewej i z góry ze 20. Pasta chyba jest ok no bo w idlu na stocku ma 36 około.

 

 

Przecież kręcenie tych ryzenów to sztuka dla sztuki. Jeszcze w przypadku szybkiego monitora i karty powiedzmy pokroju RTX2070/5700XT byłbym w stanie rozgrzeszyć szukania każdego herca, ale tu ludzie katują te czipy siedząc na RX570 :E. 3900 w okolicach 1.2 V to dobry wynik i nie widzę żadnego sensu dalszego kombinowania.

 

Mam rtxa 2070 I monitor 144.

Na 4.1 nie chciał cinebencha zrobić przy 1.37 więc walił go pies, nie ma sensu poza 4.0 wychodzić :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, ale może to być spowodowane temperaturą w pokoju i tym, że buda stoi we wnęce biurka czyli ma że dwa centymetry luzu z lewej i z góry ze 20. Pasta chyba jest ok no bo w idlu na stocku ma 36 około.

 

 

 

 

Mam rtxa 2070 I monitor 144.

Na 4.1 nie chciał cinebencha zrobić przy 1.37 więc walił go pies, nie ma sensu poza 4.0 wychodzić :E

 

Nie warto go kręcić na 4.1 Ghz bo różnica między 4.0 a 4.1 Ghz to zaledwie 2-3 fps. A za to temperatura dużo wyższa

 

Jakie masz ustawienia LLC? U mnie na 4.0 GHz dopiero przy 1.27V i LLC3 Prime przechodził render, przy 1.25V freeze systemu.

 

LLC nie ustawiam nic. Bo płyta sama czasem podbija na 1.26. I przy godzinnym teście w occt jest stabilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

LLC nie ustawiam nic. Bo płyta sama czasem podbija na 1.26. I przy godzinnym teście w occt jest stabilnie

 

Właśnie u mnie bez LLC jak ustawiłem 1.26V to tyle płyta nie dawała, tylko mniej. OCCT nie testowałem, tylko Cinebench i od razu wywalał freeza na takim ustawieniu. Do 3.9 GHz potrzebował 1.225V, a do 4.0 GHz 1.275V, tylko już temperatury przekraczały 80 stopni po kilku renderach, odpuściłem. Może kupię Fortisa i spróbuję jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W Generation Zero bez o/c mam spadki do 53 fps nawet, a po o/c procka 59 jest minimum, oczywiście na ultra + full hd. Jakbym wycignął 4.2Ghz to spokojnie 60+ by było. Dlatego do niektórych gier się opłaca podciągnąć te kilka fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi 3.9 Ghz udało się ustabilizować na napięciu 1.15v Ale też płyta b350 tomahawk podbija nie raz na 1.17v. Ogólnie widzę po komentarzach ze trafiła mi się w miarę dobra sztuka.

 

W Generation Zero bez o/c mam spadki do 53 fps nawet, a po o/c procka 59 jest minimum, oczywiście na ultra + full hd. Jakbym wycignął 4.2Ghz to spokojnie 60+ by było. Dlatego do niektórych gier się opłaca podciągnąć te kilka fps.

 

Zależy też kto jaką ma grafikę. Bo mi do 1080 spokojnie wystarczy te 3.9 w Max 4.0 Ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi 3.9 Ghz udało się ustabilizować na napięciu 1.15v Ale też płyta b350 tomahawk podbija nie raz na 1.17v. Ogólnie widzę po komentarzach ze trafiła mi się w miarę dobra sztuka.

 

Jak patrzę po Twoich napięciach to serio masz świetną sztukę, 1.14V to mi płyta z automatu daje do stockowych ustawień, czasem skacze wyżej.

 

Jeszcze jedno pytanie mam. Ustawiając OC w Ryzen Master i napięcie nie powodujemy, że procesor nie obniża taktowań. Czy jest to bezpieczne? Czy może stale mieć powiedzmy 1.225V i sobie zrzucać taktowania? Czy ustawiać na sztywno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę po Twoich napięciach to serio masz świetną sztukę, 1.14V to mi płyta z automatu daje do stockowych ustawień, czasem skacze wyżej.

 

Jeszcze jedno pytanie mam. Ustawiając OC w Ryzen Master i napięcie nie powodujemy, że procesor nie obniża taktowań. Czy jest to bezpieczne? Czy może stale mieć powiedzmy 1.225V i sobie zrzucać taktowania? Czy ustawiać na sztywno?

 

Co do ryzen master to nie pomogę bo szczerze mówiąc nie bawiłem się jeszcze na nim, Ale z tego co się orientuje i czytałem to lepiej OC robić z poziomu biosu

Edytowane przez Choosen2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...