Skocz do zawartości
mxv1

Usunięcie licencji Windows z laptopa do sprzedaży i przeniesienie na inny komputer.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie jak to jest z tym Windowsem a mianowicie może od początku:

 

Zakupiłem nowego laptopa bez systemu, do tego zakupiłem w sklepie osobno pełne oryginalne oprogramowanie Windows 8.1 wersji Box.

Po jakimś tam czasie nie pamiętam była aktualizacji darmowa do Windows 10 więc zrobiłem.

Teraz Sprzedając laptopa chciałbym przenieś system na inny komputer a laptopa sprzedać bez systemu.

Jak to teraz wygląda i jak to zrobić ponieważ początkowo była to wersja BOX Windows 8.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuwasz dysk z PC (chyba, że później chcesz siebie oglądać ze zdjęć w necie) i sprzedajesz lapa ;-)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuwasz dysk z PC (chyba, że później chcesz siebie oglądać ze zdjęć w necie) i sprzedajesz lapa ;-)

 

Może wyzerować dysk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 przy pierwszej aktywacji tworzy hardware hash na podstawie podzespołów w komputerze, głównie płyty głównej i owy hash siedzi na serwerach microsoftu - nie da rady go usunąć.

 

Nawet kupując używaną płytę główną na allegro, po postawieniu win10 home system sam się zaktywował po podłączeniu internetu, bez jakichkolwiek kont microsoftu - ot. wystarczyło, że poprzedni właściciel na owej płycie aktywował system :)

Tak więc ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie. Taki burdel tworzy microsoft, ty masz papierek, płytke i coa i masz niby poczucie, że jesteś legalny...

Edytowane przez vcewsm2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież wersję box można przenosić na inny komputer, więc po prostu zainstaluj 10 na nowym, wprowadź klucz, i powinien się aktywować bez problemu; stary dysk albo sformatuj, albo wyzeruj; nie musisz ściągać programów, po prostu diskpart z wersji box i polecenie clean all do dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd mam mieć klucz skoro instalując window 10 z automatu mi aktywuje system?

Jedyny klucz to mam od Windows 8.1 Box

Edytowane przez folusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie chodzi o ten klucz box - nie martw się, serwery aktywacyjne ms są dość inteligentne, żeby się w tym połapać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd mam mieć klucz skoro instalując window 10 z automatu mi aktywuje system?

klik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/20530/windows-10-reactivating-after-hardware-change

 

Nie dziala z OEMami - one są na stałe przypisane do sprzętu i wyciągnięcie klucza nic nie da.

 

Po Upgradzie W8.1 Box do W10 masz licencje na swoim koncie MS, którą możesz przenosić pomiędzy urządzeniami przez stronę MS lub system aktywacji w W10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku bezpłatnego uaktualnienia systemu Windows 7 lub Windows 8.1 do systemu Windows 10 zamiast klucza produktu dostarczana jest licencja cyfrowa.

 

 

 

 

Aktywowanie przy użyciu licencji cyfrowej

Licencje cyfrowe są skojarzone z Twoim sprzętem i połączone z Twoim kontem Microsoft, więc nie trzeba niczego szukać na komputerze. Wszystkie wymagane czynności są wykonywane, gdy łączysz komputer z Internetem i logujesz się za pomocą swojego konta Microsoft. 

 

 

 

 

Tylko że ja nie pamiętam bym się logował na konto Microsoft.

Dzięki wszystkim może się uda :)

 

 

Edytowane przez folusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

licencja cyfrowa to chyba? polski przekład angielskiego oryginału digital entitlement (tytuł cyfrowy - jak widać tytuł grasuje nie tylko w polskim języku), i chyba? niczym się nie różni od zwykej licencji, różnica tylko w sposobie zapisywanie i przechowywania informacji na serwerze ms, no i ograniczeniu roli użytkownika

 

zobacz tutaj - jak się okazuje są jednak pewne szykany - niby licencja box (czyli chyba? retail) automatycznie pozwala na przeniesienie na inny sprzęt, ale jednak trzeba dodatkowo prosić osobiście ms o łaskawe pozwolenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę ogarnąć laptopa i zabiorę się za przeniesienie systemu oby poszło gładko ponieważ przenoszę system do iMac 2019, także będą dwa systemy na nim. :)

Jeszcze raz dzięki za pomoc wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej by było jakbyś zalogował się kontem MS na tym laptopie co chcesz sprzedać. Wtedy do konta zostanie przypisana licencja systemu, a nie do profilu sprzętowego. Następnie formatujesz dysk w laptopie, na innym kompie logujesz się do konta MS przez przeglądarkę i odłączasz licencję od laptopa. Instalujesz win10 na nowym kompie wpisując klucz od win8.1 BOX co masz i tadam, wszystko aktywowane. Opcjonalnie trzeba będzie aktywować telefonicznie, ale przy BOXach raczej nie powinno być to konieczne.

 

Jeżeli nie masz konta MS, to zrób format na starym kompie, zainstaluj system win10 na nowym kompie używając klucza win 8.1 BOX i aktywuj go. Teoretycznie system powinien być przeniesiony, ale wypadałoby to sprawdzić instalując ponownie system na starym kompie. Jeżeli się aktywuje poświadczeniami cyfrowymi, znaczy że się nie udało.

 

Dlatego wersja z kontem MS jest pewniejsza moim zdaniem.

 

 

A tak jak tutaj niektórzy sugerują zerowanie dysku itd. to nic nie da, bo win10 czy z licencji papierowej czy elektronicznej i tak robi sobie profil sprzętowy do którego przypisuje poświadczenia licencyjne i żeby przenieść system trzeba właśnie te poświadczenia odłączyć od sprzętu.

 

Edit: z OEMami też to działa w ten sam sposób i w obrębie tego samego użytkownika mając konto MS można bez problemu przenosić system na nowy sprzęt i jest to dalej zgodne nawet z licencją. Nie dotyczy jedynie systemów preinstalowanych i brandowanych.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc udało się przenieś licencję, mimo że licencja niby była przypisana do mojego konta Microsoft to nie aktywowano systemu po zalogowaniu się i musiałem wpisać klucz z Windows 8.1 do Windows 10.

Edytowane przez folusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LeBomb dobrze wytlumaczyl. Nie wiem dlaczego sie tak bronicie przed zalozeniem konta MS...Jest wydaje mi sie jeden bardzo duzy plus takiego konta. Duzo prostsze zarzadzanie licencja. Ja mam OEM i po instalacji na nowym kompie wszystko sie normalnie aktywowalo potem wszedelm na swoj profil i usunalem stary sprzet tak dla pewnosci. Ponadto w okienku aktywacja widnieje napis

"System windows zostal aktywowany przy uzyciu licencji cyfrowej POLACZONEJ Z TWOIM KONTEM MICROSOFT"

 

Dlatego przestancie juz siac ferment o przypisywaniu licencji do plyty glownej i uaktualnijcie jednoczesnie swoja widze w tym temacie bo juz mi rece opadaja jak widze wpisy ze system jest polaczony z plyta i jak zmienisz plyte to licencja przepada

Tak bylo kiedys zaznaczam KIEDYS

 

Licencja podaza za uzytkownikiem tzn kontem MS. Majac takie konto ulatwiamy sobie zycie. Po drugie jak sie chce grac np to tez trzeba miec konto zeby do niego przypisac gre

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie licencja win10 albo jest przypisana do konta MS, albo jak się nie ma konta MS to do poświadczeń cyfrowych utworzonych na podstawie profilu sprzętowego, przechowywanego wyłącznie na serwerach aktywacyjnych MS.

Profil sprzętowy to nie tylko informacje o płycie głównej, ale również o procesorze, pamięci RAM, dyskach, karcie graficznej i innych urządzeniach zainstalowanych na płycie głównej w momencie aktywacji systemu, nie licząc urządzeń na USB oraz wpiętych w porty audio i wideo. Zatem jak MS się uprze to nawet przy wymianie dysku czy całego RAMu albo procesora, może nie aktywować systemu, bo może to być istotna zmiana sprzętowa w rozumieniu licencji. Na szczęście czepia się zazwyczaj przy wymianie płyty głównej i czasem przy zmianie dysku systemowego, ale to nie zawsze. Nie zmienia to jednak faktu, że system nie jest już przypisany tylko do płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam problem, okazało się że po podłączeniu tego laptopa na sprzedaż do internetu system się sam aktywował. Teraz mam aktywny system na dwóch komputerach jeden z kontem Microsoft nowy kupiony komputer a drugi bez konta ( na sprzedaż) co teraz mam zrobić by nigdy się nie aktywował system na tym do sprzedaży. 

 

Nowy komputer:  System Windows został aktywowany przy licencji cyfrowej połączonej z twoim kontem microsoft

 

Stary komputer ( na sprzedaż) :  System Windows został aktywowany przy użyciu licencji cyfrowej

Edytowane przez folusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc udało się przenieś licencję, mimo że licencja niby była przypisana do mojego konta Microsoft to nie aktywowano systemu po zalogowaniu się i musiałem wpisać klucz z Windows 8.1 do Windows 10.

 

Dokładnie tak samo zrobiłem. Też z konta Microsoft nie udało mi się po zmianie sprzętowej Windowsa aktywować i dopiero po wpisaniu klucza z 8.1 udało się aktywować bezproblemowo Windowsa 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo zrobiłem. Też z konta Microsoft nie udało mi się po zmianie sprzętowej Windowsa aktywować i dopiero po wpisaniu klucza z 8.1 udało się aktywować bezproblemowo Windowsa 10.

 

A teraz mam na dwóch komputerach jedną licencję :(

Post wyżej opisałem

Edytowane przez folusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc dziś zrobiłem format na obu komputerach nie podając klucza windows oraz nie logując się na konto microsoft i na obu komputerach aktywował się sam po podłączeniu internetu z taką licencją:

 

"System Windows został aktywowany przy użyciu licencji cyfrowej"

 

Jakaś porażka z tym windowsem sad.gif

Edytowane przez folusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz lekcja dla tych co to uważają, że każdy używany system kupiony na rynku wtórnym jest legalny, bo przecież wyrok TSUE itd.

W powyższym przypadku kto legalnie będzie korzystał z windowsa? @folusek na nowym komputerze, czy ktoś kto kupi od niego laptopa? No bo przecież na laptopie się aktywuje prawda?

No nie, ktoś kto kupi od niego laptopa będzie korzystał z widnowsa nielegalnie, nawet jakby to nie była licencja z upgrade z win8.1 tylko licencja win10, ale także kupiona osobno, nie razem z laptopem lub na nim preinstalowana. Dlaczego? Dlatego że właśnie warunki licencji na to nie pozwalają i one określają kto jest użytkownikiem danej licencji. Dlatego też trzeba trzymać pierwotny dowód zakupu licencji i wszystkie inne papiery jakie się dostało, COA itd.

 

Dzwoń na infolinię MS, niech ogarną bałagan ;)

 

 

Jest też inna opcja, ale skutki bywają różne, dlatego każdy robi to na własną odpowiedzialność:

Zrób znów format na nowym kompie, ale nie instaluj systemu. Na laptopie, który chcesz sprzedać zrób format lub przywróć system do ustawień początkowych, uruchom na nim wiersz poleceń jako administrator i wpisz slmgr.vbs /upk To powinno odinstalować klucz systemu z danego kompa. Potem zainstaluj system na nowym kompie, nie wprowadzaj klucza. Jak zainstalujesz system uruchom wiersz poleceń jako administrator i wpisz slmgr.vbs /ipk xxxxx- xxxxx- xxxxx- xxxxx- xxxxx gdzie "x" zastąp znakami Twojego klucza od win8.1.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz lekcja dla tych co to uważają, że każdy używany system kupiony na rynku wtórnym jest legalny, bo przecież wyrok TSUE itd.

W powyższym przypadku kto legalnie będzie korzystał z windowsa? @folusek na nowym komputerze, czy ktoś kto kupi od niego laptopa? No bo przecież na laptopie się aktywuje prawda?

No nie, ktoś kto kupi od niego laptopa będzie korzystał z widnowsa nielegalnie, nawet jakby to nie była licencja z upgrade z win8.1 tylko licencja win10, ale także kupiona osobno, nie razem z laptopem lub na nim preinstalowana. Dlaczego? Dlatego że właśnie warunki licencji na to nie pozwalają i one określają kto jest użytkownikiem danej licencji. Dlatego też trzeba trzymać pierwotny dowód zakupu licencji i wszystkie inne papiery jakie się dostało, COA itd.

 

Dzwoń na infolinię MS, niech ogarną bałagan ;)

 

 

Jest też inna opcja, ale skutki bywają różne, dlatego każdy robi to na własną odpowiedzialność:

Zrób znów format na nowym kompie, ale nie instaluj systemu. Na laptopie, który chcesz sprzedać zrób format lub przywróć system do ustawień początkowych, uruchom na nim wiersz poleceń jako administrator i wpisz slmgr.vbs /upk To powinno odinstalować klucz systemu z danego kompa. Potem zainstaluj system na nowym kompie, nie wprowadzaj klucza. Jak zainstalujesz system uruchom wiersz poleceń jako administrator i wpisz slmgr.vbs /ipk xxxxx- xxxxx- xxxxx- xxxxx- xxxxx gdzie "x" zastąp znakami Twojego klucza od win8.1.

 

Dzwoniłem do microsoftu kobitka była bardzo zdziwiona tą sytuacją i mówiła bym poczekał z tydzień bo niby serwery wtedy się załączają i sprawdzają licencję komputerom i może wtedy zaskoczy i też pomogła usunąć klucz z windows przez wiersz polecia "slmgr /upk. ale mimo że klucz został usunięty wystarczyło kliknąć na aktywuj system i znów jest aktywny :( niby kobitka będzie obserwować mój przypadek. Czyli co teraz nie mogę sprzedać bo mam czekać co z licencją ???

Jeszcze coś mówiła że widzi aktywcje tych dwóch komputerów jako tymczasowe scratchhead.gif

Edytowane przez folusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, to ciekawostka :E

Chyba w MS też na wakacjach zabalowali ;)

No nic, to pozostaje Ci czekać w takim razie, bo jak sprzedasz laptopa, a trzeba będzie na nim coś robić by np. usunąć licencję to będziesz miał problem.

Poczekaj tyle ile Ci powiedziała, a potem męcz ich do skutku.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i lipa nadal aktywuje się system windows 10 na dwóch komputerach z jednej licencji :( dzwoniłem do microsoftu kilka razy i nie wiedzą czemu tak się dzieje, proponują dzwonić do MSI w celu sprawdzenia czy laptop nie ma klucza w biosie zaszytego. Przecież ten komputer był zakupiony jako czysty nowy bez systemu.

 

A co się stanie jak zakupię klucz na allegro za 5zł i aktywuję tym kluczem windows na tym laptopie czy po formacie będzie się aktualizował z tego nowego klucza czy pobierze z mojej licencji

Edytowane przez folusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli płyta miałaby zaszyty klucz to chyba inny niż BOX kupiony przez Ciebie prawda? Zatem niech sprawdzą czy to faktycznie ta sama licencja jest.

 

A z tym kluczem to może się udać. Koszt niewielki więc sprawdzić można, tylko potem nie sprzedawaj tego laptopa jako urządzenie z systemem, bo legalność tych kluczy w świetle postanowień licencyjnych na które się zgadzasz przy instalacji jest wątpliwa, ale jeżeli nadałby się do wywalenia obecnej licencji z laptopa to chociaż na tyle by się przydał, a potem MS niech go sobie sam zutylizuje ;)

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...