Skocz do zawartości
Drakenx

Wiatrak ZALMAN wariuje.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie, tylni wiatrak wariuje ten górny działa 100% sprawnie

Co mam na myśli pisząc "wariuje"?

Raz sie kręci raz sie nie kręci. Nie mam pojęcia czym jest to spowodowane, jeszcze dodaje zdjęcia i proszę o pomoc.

(ps komputer był niedawno czyszczony powietrzem sprężonym plus radiator czyściłem ręcznie i zakładałem nową pastę na procesor(lecz przed tym zabiegiem jak i po - nadal to samo :<

61e00eb0a278f.jpg

post-487035-15648557412875_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kontroli obrotów to miota nim jak szatan :lol2: Spróbuj przepiąć kabel od WENTYLATORA do wtyczki obok, może coś jest poluzowane na wtykach. A potem przepnij go pod wtyczkę z górnego wentylatora, który niby jest ok - zobaczysz czy problem jest w WENTYLATORZE czy w połączeniu z zasilaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kontroli obrotów to miota nim jak szatan :lol2: Spróbuj przepiąć kabel od WENTYLATORA do wtyczki obok, może coś jest poluzowane na wtykach. A potem przepnij go pod wtyczkę z górnego wentylatora, który niby jest ok - zobaczysz czy problem jest w WENTYLATORZE czy w połączeniu z zasilaczem.

Bardzo dobry pomysł!

Aczkolwiek nim to zrobiłem dodam, że teraz działa, tylko, że charczy co 10 sekund(to trwa jakieś 3 sekundy) potem jest spokój i znowu...

Czyciłem go, radiator i założyłem nową pastę na procesor jak wyżej napisałem(co zmniejszyło temperaturę procesora- tak swoja drogą xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężonym powietrzem dmuchałeś tak że sie kręcił?

śmieszne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmieszne

 

 

To wcale nie jest śmieszne, bo jak dmuchasz sprężonym powietrzem w wyłączony wentylator i zaczyna się on kręcić, to indukuje prąd, który może go uszkodzić.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wcale nie jest śmieszne, bo jak dmuchasz sprężonym powietrzem w wyłączony wentylator i zaczyna się on kręcić, to indukuje prąd, który może go uszkodzić.

 

I oto mi właśnie chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chłopaki on raz działa raz nie a odpiąć go nie da sie chyba bo jest wbudowane w obudowę co robić? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś przepiąć go do wtyczki MOLEX obok? MOLEX to kijowy konektor i często coś nie styka. Jeśli przepinałeś, to pewnie łożysko siada i trzeba go wymienić. Te fabryczne wentylator od Zalmana na MOLEXa były bardzo kiepskie jakościowo. Możesz spróbować jeszcze rozebrać wentylator i przesmarować łożysko olejem (byle nie spożywczym). Jak nie chcesz w nim grzebać, a chcesz coś taniego i senesowego to weź Arctic P12, a drożej Pure Wings 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze twoj zasilacz ma problem z linia molexow i stad te dziwne zatrzymania wentla ktory nie dostaje napiecia bo np kable jest zlamany lub uszkodany przy wtyczce. Podejrzewam ze lopatki wentyla ocieraja o kratke wentylacyjna bo wentyl moze miec juz spore luzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś przepiąć go do wtyczki MOLEX obok? MOLEX to kijowy konektor i często coś nie styka. Jeśli przepinałeś, to pewnie łożysko siada i trzeba go wymienić. Te fabryczne wentylator od Zalmana na MOLEXa były bardzo kiepskie jakościowo. Możesz spróbować jeszcze rozebrać wentylator i przesmarować łożysko olejem (byle nie spożywczym). Jak nie chcesz w nim grzebać, a chcesz coś taniego i senesowego to weź Arctic P12, a drożej Pure Wings 2.

Właśnie tylko raz przepiąłem wczoraj i nic, raz działa raz nie, a da sie wymienić w ogóle ten wentylaror? bo jak widzisz na zdjęciu parę kabelków jest dołączonych do tego Molex'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że się da. Odpinasz po prostu tego MOLEXa, wykręcasz 4 śruby i wyciągasz wentylator. Podłączanie wentylatorów pod MOLEX to stare rozwiązanie, obecnie niepraktykowane poza najniższym segmentem. Każdy inny wentylator jaki kupisz będzie podłączany pod złącze 3-pin FAN lub 4-pin bezpośrednio na płycie głównej.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że się da. Odpinasz po prostu tego MOLEXa, wykręcasz 4 śruby i wyciągasz wentylator. Podłączanie wentylatorów pod MOLEX to stare rozwiązanie, obecnie niepraktykowane poza najniższym segmentem. Każdy inny wentylator jaki kupisz będzie podłączany pod złącze 3-pin FAN lub 4-pin bezpośrednio na płycie głównej.

Okej, właśnie to zrobiłem, dziękuję Ci bardzo za informacje, a czy każdy wentylator który kupię będzie pasował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, właśnie to zrobiłem, dziękuję Ci bardzo za informacje, a czy każdy wentylator który kupię będzie pasował?

 

Każdy wentylator o przekątnej 120mm tam wejdzie. W zależności od tego gdzie chciałbyś go podpiąć może być potrzebna przejściówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy wentylator o przekątnej 120mm tam wejdzie. W zależności od tego gdzie chciałbyś go podpiąć może być potrzebna przejściówka.

nie przekątna, a długość boku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy wentylator o przekątnej 120mm tam wejdzie. W zależności od tego gdzie chciałbyś go podpiąć może być potrzebna przejściówka.

Hmmmm... a co musi pisać pod wejściem do wtyczki tego wentylatora na płycie głównej bym mógł tam to podłączyć? (tak jak np pisze np USB, HD Audio itp...)

NP do wejścia CHA_FAN1 by pasowało?

Edytowane przez Drakenx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... a co musi pisać pod wejściem do wtyczki tego wentylatora na płycie głównej bym mógł tam to podłączyć? (tak jak np pisze np USB, HD Audio itp...)

NP do wejścia CHA_FAN1 by pasowało?

 

Tak CHA_FAN będzie ok. Możesz podać model płyty głównej, to sprawdzi się dokładnie jakie opcje sterowania ma Twoja płyta i gdzie co najlepiej podpiąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak CHA_FAN będzie ok. Możesz podać model płyty głównej, to sprawdzi się dokładnie jakie opcje sterowania ma Twoja płyta i gdzie co najlepiej podpiąć.

 

 

Model: ASRock H81M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie masz na złączach CHA_FAN 1, CHA_FAN 2 i CPU_FAN 2 + oczywiście na CPU_FAN 1, gdzie masz pewnie podpięty wentylator z chłodzenia procesora.

 

Złącza CHA_FAN 2 i CPU_FAN 2 to złącza 3-pin umożliwiające sterowanie napięciowe podłączonym wentylatorem - możesz pod to złącze podpiąć zarówno wentylatory ze złączem 3-pin DC jak i 4-pin PWM i będziesz mógł sterować ich obrotami z poziomu UEFI ustawiając sobie krzywą zależności obrotów wentylatora od temperatury CPU. Wszystko ustawiasz w zakładce Hardware Monitor w UEFI.

 

Złącze CHA_FAN 1 to złącze 4-pin PWM i pod nie musisz podpiąć wentylator 4-pin PWM, żeby mieć sterowanie (jak podepniesz wentylator 3-pin DC to będzie leciał stale na maksymalnych obrotach). Poza tym wszystko działa w analogiczny sposób jak opisane powyżej.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przekątna, a długość boku.

 

faktycznie, mój błąd. jakoś tak z góry założyłem, że jest tak samo jak z monitorami :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie masz na złączach CHA_FAN 1, CHA_FAN 2 i CPU_FAN 2 + oczywiście na CPU_FAN 1, gdzie masz pewnie podpięty wentylator z chłodzenia procesora.

 

Złącza CHA_FAN 2 i CPU_FAN 2 to złącza 3-pin umożliwiające sterowanie napięciowe podłączonym wentylatorem - możesz pod to złącze podpiąć zarówno wentylatory ze złączem 3-pin DC jak i 4-pin PWM i będziesz mógł sterować ich obrotami z poziomu UEFI ustawiając sobie krzywą zależności obrotów wentylatora od temperatury CPU. Wszystko ustawiasz w zakładce Hardware Monitor w UEFI.

 

Złącze CHA_FAN 1 to złącze 4-pin PWM i pod nie musisz podpiąć wentylator 4-pin PWM, żeby mieć sterowanie (jak podepniesz wentylator 3-pin DC to będzie leciał stale na maksymalnych obrotach). Poza tym wszystko działa w analogiczny sposób jak opisane powyżej.

Polecasz wentylato PURE WINGS 2 z 3 pinowym wejściem czy 4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator 4-pin jest bardziej uniwersalny, ponieważ można nim sterować zarówno poprzez zmianę napięcia po podłożeniu pod złącze 3-pin (jeden pin sobie wtedy wystaje), jak i na złączach 4-pin PWM sterując zmianą szerokości impulsu ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator 4-pin jest bardziej uniwersalny, ponieważ można nim sterować zarówno poprzez zmianę napięcia po podłożeniu pod złącze 3-pin (jeden pin sobie wtedy wystaje), jak i na złączach 4-pin PWM sterując zmianą szerokości impulsu ;).

Jutro odbieram sprzęt z Komputronika to powiem co i jak :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator 4-pin jest bardziej uniwersalny, ponieważ można nim sterować zarówno poprzez zmianę napięcia po podłożeniu pod złącze 3-pin (jeden pin sobie wtedy wystaje), jak i na złączach 4-pin PWM sterując zmianą szerokości impulsu ;).

 

 

Wszystko śmiga już nie ma takich problemów, a nawet moja karta graficzna tak sie nie grzeje, bardzo dziękuję:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...