Skocz do zawartości
C#17

Dark Rock PRO 4 vs Noctua NH-D15 + obudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Które chłodzenie do i7 9700k pod OC będzie lepsze Dark Rock PRO TR4 czy Noctua NH-D15?

Interesuje mnie możliwie najwydajniejsze chłodzenie powietrzne, cena nie gra roli, więc może jest coś lepszego?

 

No i możecie polecić jakąś elegancką obudowę, z oknem ze szkła hartowanego?(musi zmieścić się tam ogromna karta rtx 2080 super gaming x) budżet tak do 500 zł.

Obecnie posiadam SilentiumPC Aquarius X70W - jest spora, dużo miejsca, ale składam komputer dla siostry, więc jej oddam tą obudowę a dla siebie chciałbym coś z wyższej półki. :P

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Rock PRO TR4 pasuje tylko pod socket TR4, jak już to potrzebujesz Dark Rock Pro 4 :P. Generalnie wydajności obu tych chłodzeń jest na prawie identycznym poziomie. Podobnie kultura pracy. Noctua ma za to lepszy system montażu i 2 x dłuższą gwarancję. Jeśli chodzi o powietrze, to nic wydajniejszego nie ma. Cryorig R1 Ultimate czy Phanteks PH-TC14PE to ten sam poziom.

 

Co do obudowy, to jak chcesz coś przewiewnego to chociażby Cooler Master H500P Mesh (koniecznie wersja mesh).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Rock PRO TR4 pasuje tylko pod socket TR4, jak już to potrzebujesz Dark Rock Pro 4 :P. Generalnie wydajności obu tych chłodzeń jest na prawie identycznym poziomie. Podobnie kultura pracy. Noctua ma za to lepszy system montażu i 2 x dłuższą gwarancję. Jeśli chodzi o powietrze, to nic wydajniejszego nie ma. Cryorig R1 Ultimate czy Phanteks PH-TC14PE to ten sam poziom.

 

Co do obudowy, to jak chcesz coś przewiewnego to chociażby Cooler Master H500P Mesh (koniecznie wersja mesh).

 

Dzięki za odpowiedź,

 

masz rację, chodziło mi o Dark Rock Pro 4 ;p, ale skoro gwarancja dłuższa i lepszy system montażu to w takim razie wybór pada na Noctua,

 

Co do obudowy, którą poleciłeś, to jest naprawdę piękna, ale i droga... natomiast jak ją zobaczyłem to od razu mi się spodobała więc jest zagwozdka teraz czy nie dołożyć do niej parę groszy :D

 

Polecicie jeszcze coś innego w tym budżecie jeśli chodzi o obudowę?

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Le Grand Macho od thermalrighta jest ciut lepsze:

 

https://www.techpowerup.com/review/thermalright-le-grand-macho/7.html

 

cichsze i minimalnie lepsze temperatury, ale to na granicy błędu

 

z innych zalet:

- tańsze

- nie blokuje ramu dowolnej wysokości

- 1 wentylator zamiast 2

- asymetryczne względem socketu = nie blokuje pierwszego slotu pci-e (noctua D15S ma też taką konstrukcję ale D15 (non S) już nie).

- bardzo dobra wydajność na niskich RPM, z racji na konstrukcję radiatora, duże odstępy między finami

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dobrze wentylowanych obudów zerknij sobie jeszcze na Coler Master MC500P czy Fractal Meshify S2 - ale to też okolice 500-600 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Le Grand Macho od thermalrighta jest ciut lepsze:

 

https://www.techpowerup.com/review/thermalright-le-grand-macho/7.html

 

cichsze i minimalnie lepsze temperatury, ale to na granicy błędu

 

z innych zalet:

- tańsze

- nie blokuje ramu dowolnej wysokości

- 1 wentylator zamiast 2

- asymetryczne względem socketu = nie blokuje pierwszego slotu pci-e (noctua D15S ma też taką konstrukcję ale D15 (non S) już nie).

- bardzo dobra wydajność na niskich RPM, z racji na konstrukcję radiatora, duże odstępy między finami

 

 

Fajnie, w takim razie bardzo dziękuję za propozycję, Le Grand Macho wygląda dość ciekawie jeśli chodzi o desing, i skoro jest nawet tańszy od Noctua NH-D15 a temperatury na tym samym poziomie, to chyba zdecyduję się na tego Le grand! :D

 

Z dobrze wentylowanych obudów zerknij sobie jeszcze na Coler Master MC500P czy Fractal Meshify S2 - ale to też okolice 500-600 zł.

 

Dziękuję Ci za kolejne ciekawe propozycje,

 

Coler Master MC500P - wygląda świetnie, natomiast przeraża mnie opcja odkrytego zasilacza, tzn, że widać go z pozycji okna:D zawsze mam tam straszny syf w kablach i nie wyglądałoby to atrakcyjnie ;/ :P

 

Ale Fractal Meshify S2 - bardzo mi się spodobała ta obudowa, i na tą chwilę jak dla mnie jest faworytem.

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, w takim razie bardzo dziękuję za propozycję, Le Grand Macho wygląda dość ciekawie jeśli chodzi o desing, i skoro jest nawet tańszy od Noctua NH-D15 a temperatury na tym samym poziomie, to chyba zdecyduję się na tego Le grand! :D

 

Tak, ale temperatury to nie wszystko. Liczy sie jeszcze glosnosc oraz pitch sound a tutaj Noctua i BQ sa poza zasiegiem konkurencji. Przy tych firmach placisz wiecej wlasnie za wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale temperatury to nie wszystko. Liczy sie jeszcze glosnosc oraz pitch sound a tutaj Noctua i BQ sa poza zasiegiem konkurencji. Przy tych firmach placisz wiecej wlasnie za wentylatory.

 

To już nic nie rozumiem bo z testów, które podrzucił kolega aerial wynika, że le grand jest nawet cichszy od noctuy tj. https://www.techpowerup.com/review/thermalright-le-grand-macho/7.html

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale temperatury to nie wszystko. Liczy sie jeszcze glosnosc oraz pitch sound a tutaj Noctua i BQ sa poza zasiegiem konkurencji. Przy tych firmach placisz wiecej wlasnie za wentylatory.

 

Akurat jeżeli chodzi o głośność Thermalright wygrywa, wentylator jest bardzo dobry i jest jeden, kręci się wolniej.

Miałem wentylatory noctua montowane na D15, miałem silent wingsy 3 od bq, i na ich tle naprawdę nie można się przyczepić do tego wentylatora TR-TY147B który siedzi na macho.

 

Cooler ten też ma swoje wady, trudniejszy montaż, normalne śrubki trzeba celować nimi magnetycznym śrubokrętem, wymaga trochę zręczności.

 

Jeszcze dodam, że ten cooler dość rzadko pojawia się jako polecany, z racji na kiepski marketing Thermalrighta. Kiedyś ta firma była bardziej popularna gdy miała mniej konkurencji.

Jak zobaczysz na YT to be quiet wysłał swoje coolery wszystkim większym recenzentom sprzętu, jest ogromny zalew tego, podobnie noctua, od groma testów, porównań.

Zaletą BQ jest jeszcze jednorodny wygląd, wszystko czarne, jak komuś zależy na tym to wypada najlepiej z całej trójki.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które chłodzenie do i7 9700k pod OC będzie lepsze Dark Rock PRO TR4 czy Noctua NH-D15?

 

Brałbym Noctuę, moim zdaniem NH-D15 to najwydajniejsze chłodzenie powietrzne proca.

 

No i możecie polecić jakąś elegancką obudowę, z oknem ze szkła hartowanego?(musi zmieścić się tam ogromna karta rtx 2080 super gaming x) budżet tak do 500 zł.

 

Poleciłbym Fractal Design Meshify S2 (są wersje z oknem przyciemnianym lub zwykłym, jest też wersja bez okna), ale niestety musiałbyś wyłożyć koło 600 zł. Buda elegancka, bardzo pojemna i przewiewna więc w połączeniu z NH-D15 powinieneś uzyskać niskie temperatury CPU (a co za tym idzie spory potencjał podkręcania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeżeli chodzi o głośność Thermalright wygrywa, wentylator jest bardzo dobry i jest jeden, kręci się wolniej.

Miałem wentylatory noctua montowane na D15, miałem silent wingsy 3 od bq, i na ich tle naprawdę nie można się przyczepić do tego wentylatora TR-TY147B który siedzi na macho.

 

Dzieki za informacje, przerobilem wiele coolerow i wentylatorow ale akurat Macho w rekach nie mialem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zasadniczo dzięki waszym poradom wiem już co kupić, także serdecznie dziękuję.

 

 

Przy okazji modyfikacji obudowy i chłodzenia, zastanawiam się czy od razu nie wymienić obecnego zasilacza:

 

posiadam BE QUIET! Pure Power 10 600W BN274 (wrzuciłbym go do kompa siostry, a sobie zamówił coś silniejszego)

 

Jest sens? Karta 2080 super gaming x trio + i7 9700k na pokładzie.

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacza nie ma sensu wymieniać, to przyzwoita jednostka i spokojnie ogarnie ten zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacza nie ma sensu wymieniać, to przyzwoita jednostka i spokojnie ogarnie ten zestaw.

 

Dobrze wiedzieć, dzięki.

 

W takim razie muszę dokupić zasilacz tylko do zestawu, który oddaje siostrze, czyli do i5 4460 & rx 480 gaming x 8 gb.

SilentiumPC Vero M2 Bronze 600 W SPC166 wystarczy do tego zestawu? czy coś tańszego jeszcze poszukać? vero m2 bronze nieco ponad 200 zł kosztuje, więc cena chyba spoko.

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wziąć po prostu Vero L2 500W - mocy bez problemu wystarczy, bo ten zestaw weźmie z 250W, a kable modularne przy tego typu zasilaczu i tak na niewiele się zdają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na gwarancję 7 lat, bo chłodzenie CPU tak szybko się nie psuje. To raczej marketing tylko.

 

Druga sprawa, 200zł różnicy między DRP4 i Noctua a wydajność i głośność taka sama. (może 2-4C rożnicy)

 

+ wygląd też bardzo ważny dla niektórych... noctua no nie ma co się oszukiwać wygląda okropnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na gwarancję 7 lat, bo chłodzenie CPU tak szybko się nie psuje. To raczej marketing tylko.

 

Druga sprawa, 200zł różnicy między DRP4 i Noctua a wydajność i głośność taka sama. (może 2-4C rożnicy)

 

+ wygląd też bardzo ważny dla niektórych... noctua no nie ma co się oszukiwać wygląda okropnie ;)

 

Gdzie widzisz 200 zł różnicy? Dark Rock Pro 4 kosztuje 320 zł, a NH-D15 390 zł, a Le Grand Macho 290 zł.

 

Chłodzenie samo w sobie się nie psuje, ale wentylator już tak - od tego masz gwarancję. Do tego jak wyjdzie nowy socket to Noctua za darmo dosyła nowe zapinki pod swoje coolery - trzeba mieć tylko dowód zakupu.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wziąć po prostu Vero L2 500W - mocy bez problemu wystarczy, bo ten zestaw weźmie z 250W, a kable modularne przy tego typu zasilaczu i tak na niewiele się zdają.

 

No i fajnie, skoro taki zasilacz styka to zamawiam, dorzucę jej od razu swoje stare chłodziwo do i5 4460 czyli spartan 3 pro he1024 i będzie śmigać aż miło :P

 

 

Poleciłbym Fractal Design Meshify S2 (są wersje z oknem przyciemnianym lub zwykłym, jest też wersja bez okna), ale niestety musiałbyś wyłożyć koło 600 zł. Buda elegancka, bardzo pojemna i przewiewna więc w połączeniu z NH-D15 powinieneś uzyskać niskie temperatury CPU (a co za tym idzie spory potencjał podkręcania).

 

Dzięki za radę,

Ogólnie Fractal Design Meshify S2 z wersją przyciemnionej szyby wygląda epicko, szkoda, że jest droższa od tej "zwyklej" bez przyciemnienia o 200 zł, czyli kosztuje prawie 900 zł... :P Chyba sam przyciemnię sobie tą zwykłą wersje i wyjdzie taniej :D

 

ps // chyba, że ja źle spojrzałem i to jest chyba trochę inna obudowa, tj. https://www. morele.net/obudowa-fractal-design-define-s2-vision-blackout-midi-tower-fd-ca-def-s2v-bko-tgd-6064089/

 

ps 2 // Dobra nie było tematu, znalazłem z ciemną szybką za 600 zł https://www.x-kom.pl/p/475126-obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-s2-black-dark-tg.html#modal:galeria :D

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/p/260247-chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15.html

 

https://www.x-kom.pl/p/423303-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-pro-4.html

 

Widzę że w innych sklepach 400zł Nh-d15.

 

To w takim razie 100zł rożnicy, jak komuś się nie podoba wygląd Noctua, a chce mieć ładne wydajne czarne chłodzenie to dark pro jest te 80-100zł tańszy. Nie wiem czy warto dokładać do chłodzenia, czy nie lepiej np. dokupić 1-2 wentyaltory do obudowy, albo lepszą obudowę. Rozumiem jakby te 100zł dawało wydajność 20-40% lepszą, ale niestety nie ma tak.

Edytowane przez SoonTM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz NH-D15 za 390 zł, najtaniej DRP4 jest za 320 zł, to 70 zł różnicy, a nie 200 zł :P.

 

Nie mam zamiaru bronić NH-D15, punktuję tylko nieścisłości. Jak komuś zależy na wyglądzie, to DRP4 jest ok, generalnie pod to i7 wystarczy zwykły RD4 za 250 zł.

 

Jeśli liczy się czysta wydajność, a nie wygląd to Le Grand Macho jest ok, ewentualnie Raijintek Tisis.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jeszcze używki, jeżeli nie jesteś jednym z tych co MUSZĄ NOWE ZE SKLEPU.

Chłodzenia, obudowy, idą bardzo tanio poniżej ceny sklepowej, naprawdę żal kupować nówkę.

Noctuę D15/D15S da się wyrwać czasem za 200zł, a za 250 to już często.

Macho ciężko bo są rzadko spotykane, ale jak jest to pójdzie za 150..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jeszcze używki, jeżeli nie jesteś jednym z tych co MUSZĄ NOWE ZE SKLEPU.

Chłodzenia, obudowy, idą bardzo tanio poniżej ceny sklepowej, naprawdę żal kupować nówkę.

Noctuę D15/D15S da się wyrwać czasem za 200zł, a za 250 to już często.

Macho ciężko bo są rzadko spotykane, ale jak jest to pójdzie za 150..

 

Dziękuję za sugestię.

Wszystko wezmę na firmę, wówczas odliczę sobie podatek vat od tych rzeczy. Dlatego nie ma sensu, abym oglądał się za używką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten test Techpowerup jest do kitu. Dziwne, że taki serwis zrobił go tak gównianie.

Procesor z glutem bez delida, słabe OC, TIM z dolnej półki w związku z czym różnice na poziomie błędu pomiarowego i tego jak się pasta ułożyła pod stopką.

Tu masz test gdzie chociaż wzięli sensowny procesor do porównań:

https://www.nikktech.com/main/articles/pc-hardware/cpu-cooling/cpu-air-coolers/7107-thermalright-le-grand-macho-rt-cpu-cooler-review?start=5

 

 

Żeby nie było, Macho jest ok (choć marnie się go montuje moim zdaniem i jeszcze gorzej czyści) natomiast nie jest to chłodzenie wydajniejsze od NH-D15.

 

Swoją drogą moim zdaniem lepiej kupić NH-D15S i ewentualnie drugi wentyl (ale na jednym też schłodzi wszystko. Wersja S ma lekko przesuniętą stopkę i jest bardziej komatybilna z mobo z wysokim portem PCI-e.

BeQuiet DR 4 Pro wygląda lepiej niż Noctua, ale w zestawie jest gorsza pasta, (BQ DC1 vs NT-H1)

 

Ogólnie czego nie wybierzesz, będzie wydajnie :)

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swoją drogą moim zdaniem lepiej kupić NH-D15S i ewentualnie drugi wentyl (ale na jednym też schłodzi wszystko. Wersja S ma lekko przesuniętą stopkę i jest bardziej komatybilna z mobo z wysokim portem PCI-e).

Też polecam taką opcję. Noctua NH-D15S jest fenomenalnym chłodzeniem, pewnie da się zyskać 2 stopnie mniej przykładowo na NH-D15 (2 wentylatory) albo na D15S z dołożonym wentylatorem czy Dark Rock Pro 4 z dwoma wentylatorami, ale ten jeden sobie radzi wybitnie dobrze, a to czy finalnie w grze będzie 65C czy 67C to dla zdrowia procesora ma zerowe znaczenie. Na i7-7700K @ 4.9GHz z Fixed + Override (nie używam offsetu, bo paradoksalnie pod stabilność OCCT musiałem wyżej z napięciem iść) przez co w idle jest stałe wysokie napięcie, a i tak latem jest tylko 29-32C w przeglądarce, niewiele więcej niż wynosi temp. otoczenia, więc nie wiem co by tu mógł drugi wentylator poprawić szczerze mówiąc, zwłaszcza, że fizyki się nie oszuka i poniżej temp. otoczenia nie będzie wyniku na powietrznym chłodzeniu. W OCCT 1.5H temp. na tyle niskie, że nawet mi wentylator wyciągający (SW3 1450RPM - SYS Fan#4) nie trzyma max obrotów, bo ustawiałem mu taką wartość dla 75C+, a tutaj częściej było 70C niż wyżej, pozostałe Shadow Wingsy zaś mają max 1000RPM tylko domyślnie.

 

Na Fortisie (moje poprzednie chłodzenie) to tak kolorowo nie wyglądało...OCCT spokojnie szło na ponad 80C, a w idle miałem 35-36C.

g1Cjpec.jpg

vbtNq2v.png

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy,

 

chciałbym wam serdecznie podziękować za pomoc w doborze chłodzenia i obudowy.

 

Obudowa jest naprawdę przepiękna (Fractal Design Meshify S2 Black Dark TG), realnie prezentuje się kilka razy lepiej niż na tym zdjęciu! Duża, bardzo solidna buda z miejscem na co tylko się chce.

 

Chłodzenie do procka (DRP4) również działa rewelacyjnie, (temperatury w porównaniu do spartan 3 pro spadły o jakieś 15-20 stopni w obciążeniu, w spoczynku również mniej, na paście grizzly kryonaut)

dzisiaj wezmę się w końcu za wyciśnięcie z mojego i7 9700k ostatnich potów :lol2::kwasny:

 

Teraz zostało mi jedynie zamówić jakieś fajne, wydajne i ciche wiatraki 140mm na przód obudowy, te oryginalne z fractala pójdą na górę. (bo niestety nie mają kontroli obrotów ;/ no ale cóż, nie można mieć wszystkiego)

 

Jeszcze raz dzięki!

 

0d3e57936bfab.jpg

 

bda52a2f170ec.jpg

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...