Skocz do zawartości
dominique

[ZESTAW] B-OC 2500 zł do pracy z dźwiękiem, upgrade

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuję pod koniec miesiąca albo we wrześniu upgrade mojego komputera.

 

Do tej pory korzystałem z:

- intel core2duo E8400 z dołączonym chłodzeniem

- 2*2gb DDR2 800 mHz

- gigabyte ga-g31m-s2c.

Zestaw składany w 2009 roku.

 

Obudowa (klasyczna, duża), zasilacz (był wymieniany kilka lat po 2009, nie pamiętam dokładnie danych, ma 500W i nie jest na tej słynnej czarnej liście), dyski i karta graficzna (GT710) zostaje.

 

Komputer będzie mi głównie służył do pracy z dźwiękiem (głównie Ableton Live i Max/MSP)

 

Więc jedyne czego potrzebuję (chyba?) to

- procesor(+ wiatrak?)

- płyta główna

- ram

- chyba chcę SSD na system.

 

Znalazłem i5-8600K za 1200, ale czy jest sens, skoro nie chcę oc i chcę jak najbardziej stabilny system? Plus musiałbym do tego dokupić jakiś wiatrak.

 

Edycja: ktoś też mi polecał ryzen 5 3600 ale nigdy nie miałem styczności z amd i nie wiem jak to ogarnąć i czy nie będzie jakichś konfliktów z plikami intela na moich dyskach

 

Co do płyty głównej, to widziałem, że polecają do moich celów gigabyte z390 gaming x, ale ten napis GAMING mnie jakoś odstrasza i nie wiem też, czy nie jest ze zbyt wysokiej półki (jeśli tak to można nazwać)

 

Myślałem też o 16gb RAM, albo 32gb, ale to już w zależności od końcowej kwoty.

 

Co do SSD, to pojemność taka, aby wystarczyło na W 10 i jakieś podstawowe programy, więc chyba 240gb wystarczy.

 

Proszę o jakieś propozycje, opinie i pomoc w wybraniu najlepszych komponentów dla moich wymagań.

Edytowane przez dominique

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozwolone jest podbijanie tematów?

Raczej nikogo przez to nie zbanowali ;)

 

Co to za "pliki Intela", które miałyby się kłócić z AMD? Procesor to procesor - ma liczyć to, co mu się dostarczy. Nie wiem dlaczego miałyby być jakiekolwiek problemy z działaniem jakiegoś programu itp. Jedyna rzecz jaką trzeba mieć na uwadze to taka, że oficjalnie Ryzeny wymagają Windowsa 10 (ale są metody na to, aby Win 7 działał bez problemu), i pewnie to z nim starsze programy i wtyczki nie będą chciały działać.

A tak poza tym to dlaczego 8600K? Przyszłościowo na kolejne 10 lat? Czy jest jakiś konkretny powód? Generalnie R3600 oferuje bardzo podobną, a czasami wyższą wydajność w niższej cenie.

 

W swoim budżecie bez problemu się zmieścisz, bo procesor to ok. 900 zł, płyta 400, RAM 350 i dysk 350. Zostaje 500 zł w kieszeni, albo bierzesz lepsze podzespoły ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem co to za pliki :D

Pracować będę na pewno nie na niższym niż W10.

Nie mam konkretnego powodu, dlaczego 8600K, przeglądałem procesory w sklepie internetowym i wydawał się być OK. A jeśli miałby mi starczyć na kolejne 10 lat, to w sumie czemu nie :D

Choć faktycznie, gdyby ten ryzen 3600 albo ten z X miałby dawać dobre osiągi i starczyć nawet połowę krócej, to myślę, że decyzja jest prosta (czytałem też przed chwilą nowy test 3600 i 3600x na stronie).

 

Jaką płytę główną dobrać do tego ryzena? Czy każda płyta główna wymaga aktualizacji BIOSu? Jakie RAMy do tego dobrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką płytę główną dobrać do tego ryzena? Czy każda płyta główna wymaga aktualizacji BIOSu? Jakie RAMy do tego dobrać?

Nie ma chyba sensu żebym to wypisywał, bo nawet na pierwszej stronie tego działu większość tematów jest o budowaniu zestawu na R3600, więc wystarczy poczytać ;)

Nie wszystkie płyty wymagają aktualizacji BIOSu, na pewno nie wymagają jej płyty na nowym chipsecie X570 (ale są drogie) i płyty MSI na chipsecie B450 z dopiskiem MAX, bo były tworzone pod nowe Ryzeny. Inne płyty na B450 raczej będą jej wymagać, aczkolwiek nowe partie mogą mieć najnowszy BIOS, tyle że Ty jako klient nie będziesz miał jak tego sprawdzić.

Co do RAMu to taktowany 3000-3200MHz to najlepszy kompromis między wydajnością a ceną. Wybiera się najtańszy kompatybilny z płytą i tyle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu będę zamawiać i prawdopodobnie będzie to taki zestaw:

 

https://proline.pl/koszyk/2277f527

 

Odbiór osobisty, złożenie za 1 zł,

na dzień dzisiejszy wychodzi 2242 zł.

Ale przed zamówieniem mam jeszcze parę pytań:

 

1. Czy da się w tej cenie złożyć coś lepszego?

2. Czy te ramy to najlepszy wybór do 400zł?

3. Czy w razie czego aktualizacja biosu w Proline jest darmowa (muszę o to poprosić w uwagach do zamówienia?)?

4. Jest sens dokładać do MSI b450 gaming plus max, czy wystarczy jakiś Gigabyte B450M DS3H?

5. Czy ta obudowa zagwarantuje jakąkolwiek izolację hałasu? Jeśli nie, to jaka inna, cicha obudowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też między ramem, który jest w koszyku w linku wyżej a tym:

Crucial Ballistix Sport LT DDR4-3200 2x8gb

 

Który będzie lepszy?

Edytowane przez dominique

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...